Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

ADORA URBAN VILLAGE

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View PostCryssstal, on 03 mai 2018 - 15:19, said:

Buna ziua,
Ati aflat ceva? Ori v-ati mutat? Imi puteti impartasi, va rog din informatii? Sunt si eu interesata de o garsoniera la parter si as vrea sa aflu cat mai multe detalii despre viata in ansamblul Adora.
Multumesc!


Ne-am mutat la 2.5 camere in Adora. Probleme nu am avut, vecinii sunt ok exceptand cei de la parter care dadeau drumu la muzica de nici daca inchideai geamurile nu rezolvai nimic dar s-au potolit in ultima vreme si nu au mai fost probleme. Locul de joaca exista si este complet functional. Legat de gunoaie arucnate de la geam nu am auzit sa fie probleme de nici-un fel.

#56
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Buna ziua,

Recomandarea noastra este sa nu va achizitionati apartamente in acest complex. Constructia prezinta diverse probleme precum infiltrare de apa in pereti in diverse zone ale apartamentului (living, dormitor, bai), peretii care delimiteaza apartamentele nu sunt suficient izolati fonic, astfel ca se aud constant sunetele de la apartamentele vecine, la noi in apartament avem cred ca unele dintre cele mai complexe probleme din tot complexul, dar nu suntem singurii, acestea fiind reportate si de alti vecini.

Noi am achizitionat apartamentul in luna noiembrie 2016, etajul 3, iar problemele au inceput sa apara in decurs de 3 luni. Am contactat dezvoltatorul si i-am expus problema - infiltratie de apa in perete in living care am presupus ca este de la o hidroizolare defectoasa pe balconul aferent si au promis ca vor rezolva o data cu refacerea fatadei blocului - deci am fost obligati sa ii asteptam pana in iulie 2017 cand au inceput lucrarile la fatadele blocurilor 1 si 2. Tin sa spun ca in niciun moment nu s-a facut o constatare de catre un expert (nu mai vorbesc de un proces verbal de intrare iesire). Lucrarile au inceput in iulie 2017 si s-au finalizat in septembrie 2017, timp in care s-a decopertat hidroizolatia si au refacut-o. In data de 25 Septembrie, la 2 saptamani dupa ce au terminat lucrarile, in acelasi loc, a aparut din nou infiltratie de apa, de data aceasta si mai multa ca prima data. Am facut sesizare la acel moment si a venit inginerul reprezentant al firmei care ii reprezinta pentru constatare, insa nu a oferit nici o cauza anume si nicio solutie. Ni s-a spus ca probabil este de fapt de la tevile din pardoseala, dar totusi sa inundam balconul sa vedem daca este sau nu de la asta. Am inundat balconul asa cum ni s-a cerut si i-am instiintat ca din pacate apa nu poate sta suficient pe balcon datorita scurgerii, insa am insistat cu apa cu furtunul pe pereti si pe la zonele de imbinare pentru a vedea daca apa se mai infiltreaza. Din pacate in continuare apa s-a infiltrare, acum insa nu pot spune cu certitudine daca de la ploaie ori de la ce am udat noi, in aceea perioada fiind foarte multe ploi torentiale.

Am tot fost amanati, datorita vremii, datorita diverselor scuze cu care s-a venit. In Martie 2018, am revenit cu o sesizare, si au fost trimis cei de la firma de mentenanta, desi noi avem contract cu dezvoltatorul - prin programul oferit de ei - rate la dezvoltator. Au spus ca de data aceasta o sa se intervina pe teresa, pe acoperis, pentru ca este posibil ca apa sa se infiltreze undeva pe sus, asa cum a fost cazul si la alti vecini. Au facut acea reparatie, sau cel putin asa sustin ei ca au facut-o, insa in continuare la noi persista infiltratia. Le-am spus ca in continuare este aceeasi problema, si s-au gandit ca cel mai bine ar fi sa trimita pe cineva la interior care sa rezolve peretele - solutia oferita de ei a fost sa vina - sa scoata tencuiala pe zona umeda, sa puna alta tencuiala - desi umezeala se vede clar la imbinarea dintre placa de beton si sapa. Am sustinut ca nu sunt de acord cu asta si ca am nevoie de o expertiza tehnica pentru a localiza problema si a o rezolva fara a mai fi nevoie pe viitor sa revenim la aceeasi situatie.

Raspunsul lor este de fiecare data acelasi, si anume, sunt trimisa de cei cu care am contract (dezvoltatorul) catre firma de mentenanta, iar daca ii sun pe cei de la mentenanta - ma trimit catre dezvoltator. Au trecut 2 ani de zile si nu avem o solutie concreta.

Au trecut 2 ani, iar astazi, am apartamentul intors pe dos, parchetul scos, pentru a vedea de unde provine aceasta problema, muncitori adusi pe banii mei, nervi tocati si intinsi pentru o suma pe care acest apartament nu o merita sub nicio forma. Daca as fi avut in vedere tot ceea ce scriu eu astazi si as fi cunoscut aceste lucruri acum 2 ani, nu as fi cumparat sub nicio forma un apartament in acest complex.

Tot ceea ce am sustinut in acest post pot demonstra cu poze, email-uri si asa mai departe. Ba chiar ma bate gandul sa fac saptamana portilor deschise tuturor celor interesati sa cumpere un apartament in acest complex.

In cazul in care aveti nevoie de alte informatii, ma puteti contacta prin mesaj privat. Sunt oricand dispus sa pun la vedere orice dovada pentru a ajuta viitori cumparatori sa scape de stresul prin care am trecut eu si sotia.

O zi frumoasa!

Attached Files



#57
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Treaba cu muzica nu s-a rezolvat, ba din contra s-a înrăutățit. Dacă vrei să îți sune toată ziua manele, muzica populara și pop în cap, aici este locul tău.

#58
Florin-Ionut

Florin-Ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2021
Bună seara, eu cu soția dorim sa achiziționam aici într-unul din cele doua blocuri un apartament cu doua sau trei camere cu rate la dezvoltator. Am citit tot thread-ul, o sa mergem la o vizionare în aprilie anul acesta, totuși ultimul post este de acum aproape trei ani. Vroiam sa vad ceva informații noi. Am fost puțin uimit pentru ca am sunat la un număr de la ei sau de la agenție care ii reprezinta sa aflu cum e cu rezervarea șamd eu nefiind în tara și agentul mi-a spus ca sa vin sa vad în aprilie ca nu e prea mare bătaie pe apartamente sa fac rezervare, am rămas uimit de reacția lui, chiar am izbucnit în ras 😂🤦 sunt interesat dacă problemele prezentate prin posturi cu infiltrarea apei, cu chestiile ascunse prin contractele lor șamd s-au remediat sau tot asa rău este. As aprecia foarte mult reply-urile dvs ținând cont ca este primul nostru apartament. Distanta fata de buc nu ma deranjează, nici faptul ca e în câmp. Sunt curios de problemele cu apa în special în general pentru ca apartamentul o sa fie locuit o luna pe an poate doua în următorii 2-3 ani, eu fiind student în afara tarii și studiile le termin în 2024. Nu vreau sa îl închiriez deci apartamentul va fi gol, o sa meargă cineva la doua săptămâni sa mai verifice pe acolo,dacă se va produce o infiltratie pana o sa vadă cineva, o sa se inunde tot apartamentul.
Mii de mulțumiri anticipate pentru răspunsuri!
Cu stima,
Florin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate