Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

ADORA URBAN VILLAGE

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
aledaide

aledaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2013
Buna,

Intentionam, eu si sotul meu sa achizitionam un apartament in complexul rezidential din Bragadiru - Adora Urban Village.
A mai cumparat cineva apartament acolo?
Are cineva mai multe informatii despre costurile de intretinere?

#2
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
ce vrajeala....

disperarea cand imi vine,dau cu posturi in nestire! nu conteaza unde....sa se vaza pe goagal!!! n-aveti bani de reclama?

#3
aledaide

aledaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2013

 lacusta75, on 30 iulie 2013 - 22:29, said:

ce vrajeala....

disperarea cand imi vine,dau cu posturi in nestire! nu conteaza unde....sa se vaza pe goagal!!! n-aveti bani de reclama?

Raspunsul tau nu ma ajuta cu nimic. Ii rog pe cei care au cumparat acolo sa dea raspunsuri pertinente. Chiar ne intereseaza sa stim mai multe informatii despre zona si despre acest ansamblu.

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
principala problema zic ca e locatia.
Fauna deosebita in zona.
Si daca nu ma insel e hot spot-ul spargerilor de locuinte si al jafurilor.

#5
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013

 aledaide, on 30 iulie 2013 - 22:56, said:


Raspunsul tau nu ma ajuta cu nimic. Ii rog pe cei care au cumparat acolo sa dea raspunsuri pertinente. Chiar ne intereseaza sa stim mai multe informatii despre zona si despre acest ansamblu.
mergi in zona si intreaba....e asa complicat?

#6
aledaide

aledaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2013

 danX, on 30 iulie 2013 - 23:20, said:

principala problema zic ca e locatia.
Fauna deosebita in zona.
Si daca nu ma insel e hot spot-ul spargerilor de locuinte si al jafurilor.

Nu ma deranjeaza ca este departe de bucuresti, ba dincontra imi place sa stiu ca dorm noaptea linistita si nu aud zgomot de masini. De la drumul principal se ajunge la ansamblu pe drum asfaltat si acolo este paza. Nu inseamna ca ar trebui sa ma simt prea in siguranta dar conteaza. Ei spun ca urmeaza sa construiasca 12 blocuri (doar doua sunt terminate) teren de sport, piscina etc. Cica s-au vandut cateva apartamente dar inca nu s-a mutat nimeni pentru ca mai au de facut mici retusuri la parcare etc. Blocurile par a fi construite bine, finisajele sunt de calitate dar tinand cont de faptul ca ansamblul va fi destul de mare si va avea spatii verzi teren de sport costurile de intretinere ar putea fi uriase. Astea o sa le lamuresc cu ei dar dincolo de ce stiu, de ce am vazut sau de ce imi spun ei pot fi lucruri ascunse. Am deschis acest subiect tocmai in ideea de a afla daca este cineva care a cumparat apartament acolo sau daca stie ceva ce ar trebuie sa stie si alt potential cumparator.

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu as sta linistita.
"Se va construi" spun toti. Cat vor construi, e relativ.

#8
_dafin_

_dafin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 17.12.2008

 aledaide, on 31 iulie 2013 - 10:01, said:

Nu ma deranjeaza ca este departe de bucuresti, ba dincontra imi place
Clone de toata mâzga: existi si tu si "sotul tau" exact atat cat v-a vazut lacusta75:

 lacusta75, on 30 iulie 2013 - 22:29, said:

disperarea cand imi vine,dau cu posturi in nestire! nu conteaza unde....sa se vaza pe goagal!!! n-aveti bani de reclama?


#9
aledaide

aledaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2013

 _dafin_, on 31 iulie 2013 - 13:04, said:

Clone de toata mâzga: existi si tu si "sotul tau" exact atat cat v-a vazut lacusta75:

_dafin_ si tu si lacusta sunteti exact cum mi-am imaginat ca vor fi anumiti oameni de pe acest forum. Daca sunteti plictisitori si va plictisiti de voi insiva, va rog sa nu plictisiti si pe altii. Este mai usor sa scrii cateva cuvinte la intamplare si sa ai pretentii de mare destept decat sa analizezi o situatie reala in care poate fiecare se poate afla candva in aceasta viata. Eu va doresc sa fiti tratati in acelasi fel cand veti dori sa aflati opinii ale unor persoane care inteleg anumite aspecte. La voi intelegerea este direct proportionala cu calitatea gandirii.

#10
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008

 aledaide, on 31 iulie 2013 - 10:01, said:

Nu ma deranjeaza ca este departe de bucuresti, ba dincontra imi place sa stiu ca dorm noaptea linistita si nu aud zgomot de masini.
Da,da. Centura o fi alee de promenada pietonala cu marfare de epoca ce intregesc spectacolul.
Am lucrat la firma ce a contractat toate lucrarile de instalatii acolo. Antreprenorul general a fugit cu banutii, N-a platit lucrarile executate (unele dintre ele finalizate) si s-a finalizat lucrarea cu diversi mesteri. Nu exista garantii autentice, nu exista cartea constructiei autentica. Nu stiu cum sau daca au pus in functiune centralele apartamentelor. Documentele acestora au ramas la subcontractorul neplatit. Evident, se vor face acte "extra" dar nu cred ca e in regula. Dezvoltatorul n-a dorit sa remedieze aceasta situatie si a vazut doar cadoul reprezentat de cca 300.000 Euro ce nu-i va mai plati niciodata.
Mergeti acolo si stati 2 ore in zi lucratoare, puneti intrebari, cereti documente si dupa aceea trageti concluzii. Sper sa nu nimeriti consultantii ce au mijlocit toata tarasenia. Nu-i corect dar trebuie sa stiti pe cine sa evitati. Acestia se numesc Coifan si Dinca. Firmele pacalite s-au prezentat in instanta dar cum justitia merge sau nu la noi in mod sigur in 5 ani nu se va intampla nimic.
Ma astept ca postul meu sa fie combatut de vanzatori si prin urmare discernamantul fiecaruia va fi decisiv.

Edited by camsonat, 10 August 2013 - 11:37.


#11
aledaide

aledaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2013

 camsonat, on 10 august 2013 - 11:14, said:

Da,da. Centura o fi alee de promenada pietonala cu marfare de epoca ce intregesc spectacolul.
Am lucrat la firma ce a contractat toate lucrarile de instalatii acolo. Antreprenorul general a fugit cu banutii, N-a platit lucrarile executate (unele dintre ele finalizate) si s-a finalizat lucrarea cu diversi mesteri. Nu exista garantii autentice, nu exista cartea constructiei autentica. Nu stiu cum sau daca au pus in functiune centralele apartamentelor. Documentele acestora au ramas la subcontractorul neplatit. Evident, se vor face acte "extra" dar nu cred ca e in regula. Dezvoltatorul n-a dorit sa remedieze aceasta situatie si a vazut doar cadoul reprezentat de cca 300.000 Euro ce nu-i va mai plati niciodata.
Mergeti acolo si stati 2 ore in zi lucratoare, puneti intrebari, cereti documente si dupa aceea trageti concluzii. Sper sa nu nimeriti consultantii ce au mijlocit toata tarasenia. Nu-i corect dar trebuie sa stiti pe cine sa evitati. Acestia se numesc Coifan si Dinca. Firmele pacalite s-au prezentat in instanta dar cum justitia merge sau nu la noi in mod sigur in 5 ani nu se va intampla nimic.
Ma astept ca postul meu sa fie combatut de vanzatori si prin urmare discernamantul fiecaruia va fi decisiv.

Ceea ce spui poate fi adevarat. Nu am avut cum sa verific aceste aspecte. Actele lor pareau in regula. Pareau...
Ceea ce nu era in regula si m-a determinat sa renunt la ideea de a achizitiona un apartament de la ei era contractul de vanzare cumparare plin de clauze abuzive. Costurile de intretinere erau foarte mari, te obligai odata cu semnarea contractului sa cumperi in viitor cota parte din terenul ansamblului rezidential la un pret pe care nu il cunosteai la semnarea contractului, semnai odata cu contractul un draft al statutului asociatiei de proprietari care nici macar nu era infiintata si asa mai departe. Acestea sunt doar o parte dintre aspectele prevazute in contract, ele fiind mult mai multe si la fel de urate. Daca cineva doreste sa cumpere acolo sfatul meu este sa citeasca toate documentele cu mare atentie si sa decida daca vrea sa semneze asa ceva si daca merita sa-si cumpere un apartament unde sa stea cu chirie avand mai multe obligatii si aproape niciun drept.
Eu am decis ca nu merita.

#12
adelinae2012

adelinae2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 19.09.2013
A cumpărat cineva aici? Am inteles ca au vandut cam 10 apartamente in total si mi-au facut o oferta foarte buna la un apartament de 3 camere însa sunt sceptica deoarece exista acea taxa de mententanta lunara, si apoi e distanta cam mare de restul caselor din Bragadiru, accesul catre Adora facându-se pe un drum ingust asftaltat recent. Documentatia nu am cerut-o inca ca sa pot verifica cele postate de cineva mai sus.

#13
endervisa2000

endervisa2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.08.2013
Am fost, am vizionat si ni s'a facut o oferta de 68.000 de euro ap de showroom cu totul inclus (si ni s-a dat de inteles ca se poate negocia putin). In ziua in care trebuia sa mergem sa dam avansul, am fost sunati de la birou de vanzari de catre domnul Cezar ca de fapt suma este 74.000 de euro, ca s'au mai gandit si totusi mobila din apartament este evaluata la 12.000 de euro (nici daca mobilam tot apartamentul de la mobexpert sau rovere nu ne'ar fi costat 12.000 euro... dar na. Asta, completand faptul, ca peste tot (facebook si site) spuneau ca bucataria si baile sunt complet mobilate. O mare tzeapa si aici... ca de fapt 'oferta era pentru primele 5 ap, iar cand dezvoltatorul a vazut ca vand mai mult, au retras oferta cu mobilierul - ca sa vezi, pe facebook mi'au raspuns ieri, la o saptamana dupa toata faza asta, ca oferta este inca valabila pentru orice tip de apartament. Dracu mai intelege.

Totusi am fost pana acolo, nu am mai dat avansul si ne'a spus ca totusi si lui i se pare mult sa evalueze dezvoltatorul mobila la pretul ala dar sa facem o oferta de pret.

Am sunat seara am spus ca in cazul de fata si dupa cum se pune problema oferim 62.000 de euro iar raspunsul a venit promp: 'in cazul astsa nu aveam o afacere, pt banii astia nici nu scoatem mobila din apartament'.

Neseriozitatea lor, sincer... nu ma surprinde deloc, mai ales ca era vb ca noi sa il cumparam cu banii jos. Mai ales, prin faptul ca acolo, or sa ridice 2 blocuri la cate 2 ani... pana la 12... cum sunt deja 2, inseamna ca in urmatorii aproximativ 10 ani o sa fie santier si o sa te poti bucura de spatiu verde mai putin.

Sper doar ca apartamentele nu au fost construite cu aceeasi seriozitate de care au dat dovata cei de la vanzari.

Costurile de mentenanta petru 3 camere ar fi undeva in jurul sumei de 60 de euro (asa ni s'a spus) la care se adauga ceea ce consuma fiecare.

Din ceea ce am vazut, fata de alte blocuri de genul, ar parea totusi un raport calitate pret, corect. Daca nu va deranjeaza distanta fata de oras (complexul este oarecum in camp, dar daca vor ridica cele 12 blocuri, va arata ok intr'un final... cel putin asa cred) puteti totusi merge sa aruncati o privire.

#14
scatalin19

scatalin19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.08.2014
Salut,
Este cineva care a cumparat deja un apartament in acest complex? Eu intentionez sa achizitionez in curand un apartament si as dori sa aflu mai multe detalii, preferabil de la cineva care locuieste deja :)
Multumesc anticipat

#15
aproapecumparator

aproapecumparator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2014
Salutare,

Eu am fost aproape sa cumpar cu avans si rate la dezvoltator.

Atentia la antecontractul de vanzare-cumpare la urmatoarele:

La art. 5.2 – sa te lamureasca foarte clar cat este total dobanda de platit, sa nu te trezesti ca mai trebuie sa achiti inca o data suma. Eu as trece ceva de genul ”in conformitate cu scadentarul de mai sus, partile convin ca dobanda este …”


La art 8.1 as cere modificarea la 60 de zile in loc de 30 de zile intarziere. Tot la 8.1 problema este ca daca nu iti respecti o obligatie din ctr, adica daca nu faci asigurare, spre exemplu, reziliaza contractul si iti retine sumele platite, ceea ce e clauza abuziva. Mai mult, la finalul articolului iti impune penalitate de 100 euro pe zi daca nu eliberezi declaratia pt radiere.

La fel, la art 8.2 datorezi penalitati tot de 100 de euro – recomand sa se modifice prin raportare la rata lunara, adica sa fie 30 de euro.

Nu sunt de acord cu 9.1 in care spune ca iti noteaza in cartea funciara promisiunea decat dupa ce achiti avansul – asta inseamna in ianuarie-februari 2015, pana atunci poate mai face vreun contract cu altul.propune notare dupa prima rata.

Sper ca am fost de ajutor.

#16
duddu

duddu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.12.2007
Va salut , cineva care s-a mutat in apartamentele respective ar putea da informatii suplimentare? (avantaje/dezavantaje/costuri etc)

#17
locatar-ooo

locatar-ooo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.08.2015
buna ziua. sunt locatar in complexul adorra urban de peste un an.nu stiu daca se poate numi 'complex' pt ca sunt de fapt 2 blocurri de 3 etaje in camp.restul e doar pe foaie, inca in faza de proiect. am avut numai probleme de cand am achizitionat aceasta garsoniera cu rate de la dezvoltator. cosa cam mult avand in vedere ca este cumparata cu tva de 5%. pt o garsoniera care o sa ma coste in final 40.000 euro nu am nici macar loc de parcare inclus in pret, cum sunt la alte blocuri noi. iar un loc de parcare costa 1500 de euro, dar bineinteles asta se spune dupa ce semnezi. cum am patit eu. mi s-au spus o gramada de minciuni inainte sa fac contractul. ca or sa se construiasca anul acesta si alte blocuri, o sa se faca piscina, mega image...aici daca nu ai masina esti mancat, ca magazinele sunt departe si nu poti sa te duci pe jos.
la prima ploaie mi s-a inundat garsoniera. curgea apa prin aerul conditionat , se facuse ditamai balta in casa, canapeaua era varza.canalul din balcon refula, se umpluse tot de apa, daca nu se oprea ploaia mai repede imi intra apa si din balcon si nu a fost problema numai  la mine. aerul conditionat nu merge pe cald iar daca se opresc gazele iarna, asta e ingheti.centrala e italieneasca, cea mai proasta. de cate ori se opreste curentul, sau se opresc gazele se strica. si iarna mai ales sunt pene de curent de la viscol.parchetul iar e nasol. deja s-a umflat pe alocuri...au fost probleme si cu soarecii care intrau in casa, prin aerisire din cate am inteles.in spatiul de joaca al copiilor sunt caini maidanezi, purici si serpi...la etajul 3 sunt infiltratii de apa prin pereti. am vizionat i n iarna un apartament de 3 camere . deasupra usilor era peretele retencuit.am intrebat daca sunt infiltratii de apa si bineinteles ca mi s-a spun ca nu... acum au fost acoperite, varuite..arata ca noi Posted Image))
se percep niste taxe 30 de euro pt garsoniera si 50 de euro pt 3 camere pe luna. luand in calcul celelalte facturi, lumina, gaze, cablu, net...pe timp de iarna cheltui cam 10 mil numai pe utilitati.
ratele de la dezvltator nu reprezinta un avantaj, deoarece se percepe dobanda pt suma care ramane dupa ce dai avansul. ei spun ca e 8,5% pe an, dar dupa un grafic creat de ei, nu dupa socotelile tale, si te costa cat nu face. de exemplu eu pt suma restanta de 14 000 platesc 4000 in plus. daca dai avans mai mic platesti pt un apartament f mult.ca sa te atraga sa iti faci rate, ti se spune ca se stabileste o rate pe care poti sa ti-o permiti, si suma restanta se adauga la sfarsit de an sau la sfarsitul celor 6 ani de rate. dar nun ti se spune ca si pt suma aceea restanta ti se percepe dobanda, decat daca intrebi. o data ce ai fost convins sa semnezi nu mai ai cum sa dai inapoi daca nu iti convine ceva.
eu de exemplu pe langa problemele pe care le-am avut a aparut inca una noua. cei care avem rate la dezvltator suntm obligati sa platim impozitul de 20 mil pe an pt o garsoniera. la 3 camere e mai mare. si acest lucru s-a ascuns, pe motiv ca nici ei nu au stiut ca e impozitul atat. in contract scrie ca promitentul cumparator trebuie sa plateasca impozitul, dar nici prin cap nu mi-a trecut ca o sa fie 20 milioane.i-am sunat pe cei care se ocupa de partea aceasta financiara si mi s-a spus ca daca am semnat trebuie sa il platesc. sa respect contractul.
daca ar fi sa dau timpul inapoi nu as mai cumpara un apartament aici, in nici un caz

Edited by locatar-ooo, 17 August 2015 - 13:40.


#18
locatar-ooo

locatar-ooo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.08.2015
rahat de soarece. gasesc in fiecare dimineata in balcon.
parchetul a incept sa se umfle

Attached Files


Edited by locatar-ooo, 18 August 2015 - 15:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate