Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ADORA URBAN VILLAGE

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Jetmacapdepluta

Jetmacapdepluta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2016
Mi a spus un prieten care a stat acolo:
"Nu recomand:)Afara-i vopsit gardul si inauntru...dupa ce ai scapat banu din mana,si ai semnat, a lor esti:)))". Cam cum e peste tot in imobiliare, nu va faceti iluzii ca sunt unii mai rasariti decat altii.


#38
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Vad ca se recomanda informarea asupra deficientelor pentru a se adresa furnizorilor. Care furnizori? Aia cu ai caror bani a fugit constructorul in Germania? Aia care au pus lacatul pe usa din cauza unor imbecili?
Toate lucrarile au ramas nefinalizate si le-au carpit cu cine au apucat pt ca nu au platit lucrarile realizate de contractori. Se va duce de rapa totul. Intre timp bucurati-va de creta ce inseamna pereti interiori si instalatiile puse in functiune de necalificati si lasate sa inghete in prima iarna. Incercati sa vizionati Lunea la ora 10 si sa va imaginati ca vreti sa aerisiti.

Edited by camsonat, 20 May 2016 - 18:42.


#39
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postlocatar-ooo, on 26 martie 2016 - 00:29, said:

DEOCAMDATA NU MAI SUNT PROBLEME. CELE PRECIZATE DE MINE ANUL TRECUT , IN PARTE S-AU CAM REZOLVAT. ACUM SUNT MULTUMITA DE LOCUINTA, IAR DEZVOLTATORUL E DESCHIS PT REZOLVAREA ORICAROR PLANGERI
si cu parchetul?

#40
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
am fost si eu la o vizionare aici ... problema e pretul piperat zic eu : de ex pt garsoniera dubla ...deci living si alcoov de 7m  + baie si bucatarie 35.500 ...mi se pare mult - avans 9000 euro  .....rate 500 de euro pe 6 ani + avans 9000  sau nu am inteles eu bine ?

Edited by Ev1L, 01 December 2016 - 23:46.


#41
Ramona-popa

Ramona-popa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2017
Buna ziua!
Mâine am programată o vizionare in acest complex, revin și eu cu aceeași cerere, ceva informații recente de la vreun locatar, se poate? Menționez ca doresc sa achiziționez un apartament cu rate la dezvoltator, dar asta este mai puțin important, chiar mi-ar fi de folos sa știu mai multe informații decât cele pe care le voi primi de la dezvoltator, sigur mi se va spune decat ce o sa le convină lor, logic:) problemele cu șoarecii sunt de actualitate? Inundațiile? ETC. Costurile la întreținere cum sunt? Orice informație este bine venită. Va mulțumesc și va doresc o zi frumoasa!

#42
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Presupun ca ai vazut ca este destul de departe situat cartierul.Bine,acum daca lucrezi pe undeva pe langa centura,gen Carrefour,Kika...atunci poate este ok.

#43
Ramona-popa

Ramona-popa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2017

View PostGroh, on 25 mai 2017 - 13:40, said:

Presupun ca ai vazut ca este destul de departe situat cartierul.Bine,acum daca lucrezi pe undeva pe langa centura,gen Carrefour,Kika...atunci poate este ok.
Locația am studiat-o numai pe google Maps, mâine o sa văd cât o sa ma deranjeze distanță, in principiu nu ar conta foarte mult pentru noi acest aspect, ce contează pentru noi sunt probleme relatate mai sus de către ceilalți utilizatori.Asa dacă stam sa ne gândim și celelalte ansambluri sunt situate destul de departe de "Civilizație", de aceea și consturile sunt mai mici fata de un bloc din București.

Mulțumesc:)

#44
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Corect.Dar deja aici ai distanta plus problemele semnalate de alti colegi de pe aici.
Pe de alta parte,la alte ansambluri situate mai periferic ai totusi transport  si in destule cazuri chiar metrou in apropiere.
Eu am vazut ca este foarte aproape de centura.
Evident,fiecare are bugetul si planul lui.
Daca esti ok cu distanta si ce alte probleme mai sunt...atunci go for it.

#45
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Iti recomand sa vorbesti maine si cu niste oameni care stau deja acolo. Pe langa pareri, i-as ruga sa-mi raspunda si la intrebarea daca s-ar mai muta acolo, a doua oara. Iar daca nu s-ar muta acolo, atunci unde?

#46
Ramona-popa

Ramona-popa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2017
Mulțumesc pentru sugestie, chiar aveam de gând sa fac acest lucru. Mâine o sa revin și eu cu informațiile strânse, poate vor fi de folos:)

#47
Eliseelise

Eliseelise

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.10.2017
Buna ziua!

Atentie la taxa de mentenanta care desi se numeste asa mai presupune si alte costuri pt.diferite reparatii!Firma care se ocupa de administrare nu pune la dispozitia proprietarilor facturile justificative cu privire la lucrarile efectuate si la cheltuieli
De asemenea dezinsectia/deratizarea se fac de mantuiala sau nu se fac, decat in hartii pt ca au aparut gandaci in apartamente.Pe la sifoane vine un miros neplacut, probabil de la subsol.
Mentionez ca in rest lucrurile sunt ok in ansamblu.


#48
Akkerman

Akkerman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2008
S-a mutat cineva in faza a 2-a ?
Am o vizionare in cateva zile, m-ar interesa ceva pareri de la fata locului, probleme (mai ales acum pe timp de iarna), intretinere etc.
Nu am o problema cu distanta, in principiu, lucrez mai mult de acasa, ocazional in oras.
Mersi

#49
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Vreau sa ma mut la Adora, ce probleme sunt ? Am vorbit cu doi locatari ai complexului, unul era foarte multumit si celalalt avea tot felul de probleme. Despre ratele la dezvoltator ce amanunte imi puteti da ? La ce sa fiu atent?

#50
Cryssstal

Cryssstal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2018

View PostRamona-popa, on 25 mai 2017 - 14:09, said:

Mulțumesc pentru sugestie, chiar aveam de gând sa fac acest lucru. Mâine o sa revin și eu cu informațiile strânse, poate vor fi de folos:)

Buna ziua,

Va scriu cu rugamintea de a-mi spune ce ati aflat despre Adora. Ma intereseaza plusuri dar mai ales minusuri, probleme de tot felul la constructie, eventual din cauza vecinilor, ori a dezvoltatorului si de asemenea daca costurile lunare de intretinere sunt exagerat de mari. Inteleg ca este o taxa lunara pentru paza, iluminatul ansamblului, intretinere spatii verzi etc., insa facturile la utilitati sunt decente/normale (asta presupune o buna izolare termica care are efect atat vara cat si iarna).

Apa curenta si canalizarea sunt de la reteaua publica?

Actualul loc de joaca va ramane? Intreb pentru ca am vazut foto cu intreg proiectul si am senzatia ca unde se afla acum locul de joaca, pare sa fie in proiect ceva constructie (nu bloc, altceva pare).

Ii rog frumos pe cei care locuiesc deja in acest ansamblu sa ma ajute cu pareri sincere si sfaturi. Eu as vrea o garsoniera dubla la parter. As avea probleme la parter? Ma gandesc la refulare canal, inundatii, infiltratii daca nu exista o buna izolare...si de ce nu, vecinii de la etajele superioare "scapa din greseala" gunoaie peste balcon? De asemenea am vazut ca garsoniere de la parter se afla in imediata apropiere a usii de acces in bloc sau langa camera tehnica. Este zgomot?

Multumesc!

Edited by Cryssstal, 03 May 2018 - 14:11.


#51
Cryssstal

Cryssstal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2018

View Postmaxb2000, on 03 aprilie 2018 - 22:18, said:

Vreau sa ma mut la Adora, ce probleme sunt ? Am vorbit cu doi locatari ai complexului, unul era foarte multumit si celalalt avea tot felul de probleme. Despre ratele la dezvoltator ce amanunte imi puteti da ? La ce sa fiu atent?
Buna ziua,
Ati aflat ceva? Ori v-ati mutat? Imi puteti impartasi, va rog din informatii? Sunt si eu interesata de o garsoniera la parter si as vrea sa aflu cat mai multe detalii despre viata in ansamblul Adora.
Multumesc!

#52
Nncornelia

Nncornelia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2018
Bună ziua.  Sunt proprietar in blocul 2 la parter si vreau sa imi vand garsoniera ca sa imi cumpar un apartament cu 3 camere. O vand la pretul de 33900€ 53mp cu gradina si loc de parcare inclus in preț. Sunt persoana fizică, deci nu platiti tva. Daca doriti , puteti veni la vizionare ca sa va convingeti ca nu sunt probleme cu apartamentele. Eu locuiesc aici de 4 ani . 0763584146, acesta este numărul de telefon

View PostCryssstal, on 03 mai 2018 - 15:19, said:


Buna ziua,
Ati aflat ceva? Ori v-ati mutat? Imi puteti impartasi, va rog din informatii? Sunt si eu interesata de o garsoniera la parter si as vrea sa aflu cat mai multe detalii despre viata in ansamblul Adora.
Multumesc!

Bună ziua.  Sunt proprietar in blocul 2 la parter si vreau sa imi vand garsoniera ca sa imi cumpar un apartament cu 3 camere. O vand la pretul de 33900€ 53mp cu gradina si loc de parcare inclus in preț. Sunt persoana fizică, deci nu platiti tva. Daca doriti , puteti veni la vizionare ca sa va convingeti ca nu sunt probleme cu apartamentele. Eu locuiesc aici de 4 ani . 0763584146, acesta este numărul de telefon

#53
Cryssstal

Cryssstal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2018

View PostNncornelia, on 07 mai 2018 - 18:03, said:

Bună ziua.  Sunt proprietar in blocul 2 la parter si vreau sa imi vand garsoniera ca sa imi cumpar un apartament cu 3 camere. O vand la pretul de 33900€ 53mp cu gradina si loc de parcare inclus in preț. Sunt persoana fizică, deci nu platiti tva. Daca doriti , puteti veni la vizionare ca sa va convingeti ca nu sunt probleme cu apartamentele. Eu locuiesc aici de 4 ani . 0763584146, acesta este numărul de telefon



Bună ziua.  Sunt proprietar in blocul 2 la parter si vreau sa imi vand garsoniera ca sa imi cumpar un apartament cu 3 camere. O vand la pretul de 33900€ 53mp cu gradina si loc de parcare inclus in preț. Sunt persoana fizică, deci nu platiti tva. Daca doriti , puteti veni la vizionare ca sa va convingeti ca nu sunt probleme cu apartamentele. Eu locuiesc aici de 4 ani . 0763584146, acesta este numărul de telefon


Buna ziua,
Aveti garsoniera dubla sau simpla? Locul de parcare il aveti cumparat sau este cel oferit gratuit de dezvoltator?
Va luati 3 camere tot in Adora?

As veni sambata la vizionare daca programul va permite.

Mai am un post anterior cu mai multe rugaminti si va rog mult daca se poate sa ma ajutati cu pareri de locatar cu vechime de 4 ani in ansamblu.
"Ma intereseaza plusuri dar mai ales minusuri, probleme de tot felul la constructie, eventual din cauza vecinilor, ori a dezvoltatorului si de asemenea daca costurile lunare de intretinere sunt exagerat de mari. Inteleg ca este o taxa lunara pentru paza, iluminatul ansamblului, intretinere spatii verzi etc., insa facturile la utilitati sunt decente/normale (asta presupune o buna izolare termica care are efect atat vara cat si iarna).
Apa curenta si canalizarea sunt de la reteaua publica?
Actualul loc de joaca va ramane? Intreb pentru ca am vazut foto cu intreg proiectul si am senzatia ca unde se afla acum locul de joaca, pare sa fie in proiect ceva constructie (nu bloc, altceva pare).
Ati avut probleme la parter? Ma gandesc la refulare canal, inundatii, infiltratii daca nu exista o buna izolare...si de ce nu, vecinii de la etajele superioare "scapa din greseala" gunoaie peste balcon? De asemenea am vazut ca garsoniere de la parter se afla in imediata apropiere a usii de acces in bloc sau langa camera tehnica. Este zgomot?"

Apreciez un raspuns onest si detaliat.
Multumesc!

#54
Nncornelia

Nncornelia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2018

View PostCryssstal, on 08 mai 2018 - 13:49, said:




Buna ziua,
Aveti garsoniera dubla sau simpla? Locul de parcare il aveti cumparat sau este cel oferit gratuit de dezvoltator?
Va luati 3 camere tot in Adora?

As veni sambata la vizionare daca programul va permite.

Mai am un post anterior cu mai multe rugaminti si va rog mult daca se poate sa ma ajutati cu pareri de locatar cu vechime de 4 ani in ansamblu.
"Ma intereseaza plusuri dar mai ales minusuri, probleme de tot felul la constructie, eventual din cauza vecinilor, ori a dezvoltatorului si de asemenea daca costurile lunare de intretinere sunt exagerat de mari. Inteleg ca este o taxa lunara pentru paza, iluminatul ansamblului, intretinere spatii verzi etc., insa facturile la utilitati sunt decente/normale (asta presupune o buna izolare termica care are efect atat vara cat si iarna).
Apa curenta si canalizarea sunt de la reteaua publica?
Actualul loc de joaca va ramane? Intreb pentru ca am vazut foto cu intreg proiectul si am senzatia ca unde se afla acum locul de joaca, pare sa fie in proiect ceva constructie (nu bloc, altceva pare).
Ati avut probleme la parter? Ma gandesc la refulare canal, inundatii, infiltratii daca nu exista o buna izolare...si de ce nu, vecinii de la etajele superioare "scapa din greseala" gunoaie peste balcon? De asemenea am vazut ca garsoniere de la parter se afla in imediata apropiere a usii de acces in bloc sau langa camera tehnica. Este zgomot?"

Apreciez un raspuns onest si detaliat.
Multumesc!
Am garsoniera dubla. Locul de parcare este cumpărat. Minusuri nu sunt. Intr-adevar a fost o mica problema cu scurgerea din balcon ,dar s-a remediat imediat. ..era o problema de la subsol .dar asta a fost cu ani in urma cand s-a dat blocul in folosință sibera totul nou. Probleme cu vecinii nu sunt. Sunt oameni civilizati si amabili, majoritatea sunt familii tinere cu copii.izolatea este foarte buna, nu am avut probleme cu frigul iarna sau igrasie. Sunt solide si bine construite , cu materiale de calitate.  Locul de joaca va rămâne,  este in proiectul complexului si asa va rămâne. Se vor construi alte blucuri in spatele parcului.
Apa si canalizarea sunt de la reteaua publica.  
Costurile la intretinere sunt decente, ca in orice ansamblu de blocuri.in jur de 100 de lei: gunoi, administrație, paza, curatenie, ilumitat..etc. Si precizez faptul ca exista transport privat gratuit pt rezidenti.
Imi voi lua un apartament cu 3 camere i  blocurile noi. Am cautat si in alte zone si nicăieri nu am gasit ca aici.
Eu zic ca nu aveti nimic de pierdut daca veniti sa vedeti la fata locului apartamentele, sa va faceti o impresie reala asupra complexului,  nu una virtuala influentata de internet

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate