Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Istoria țiganilor - când, de ce, cum și de unde au venit țiganii?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
966 replies to this topic

#1
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Nu este un subiect rasist. Vreau să știu și eu cum au ajuns țiganii în Europa de Est, Sud-Est și de unde vin ei?

Au țiganii vreo legătură cu mongolii?

Cu bunăvoia dumneavoastră, poate vom obține un scurt istoric.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nIQahCnUvtk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by jazzu, 27 July 2013 - 20:53.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Tiganii vin din india
Au fost goniti de acolo iar aia care au ramas traiesc pe plute pe apa
Nici macar indienii care sunt tigani nu ii sufera pe tigani astia
Deci sunt un fel de tigani de tigani
Cine are alta varianta e o minciuna
Asta de mai sus e singura varianta reala
Restul sunt povesti nemuritoare

Edited by petre69, 27 July 2013 - 20:37.


#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cartile de istorie de peste cativa ani vor identifica Romania drept locul de origine al romilor. Se observa si radacina comuna din numele poporului (rom) si numele tarii (Romania).

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
@petre

nu mai stiu unde am auzit si eu varianta asta, cica erau niste triburi care nu munceau si se ocupau cu furtisaguri si de aceea au fost izgoniti.

Edited by rich1974, 27 July 2013 - 20:38.


#5
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View Postdreopog, on 27 iulie 2013 - 20:35, said:

DIN vulva LU` MA-TA
Că tot mi-ai adus aminte, poate se va discuta şi despre limba, moravurile şi cultra lor (cea care a fost şi ce a mai rămas).

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postrich1974, on 27 iulie 2013 - 20:37, said:

@petre

nu mai stiu unde am auzit si eu varianta asta, cica erau niste triburi care nu munceau si se ocupau cu furtisaguri si de aceea au fost izgoniti.
Da
E bine ce ai auzit si e real
Acum traiesc pe plute si nimeni nu ii primeste intr-o localitate decat cateva ore
De hotii ,inselatorii si de ce mai fac ei se ocupa si acum inclusiv in india
Spun inclusiv pt ca ei se ocupa de aceleasi sarlatanisme peste tot in lume

#7
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Cand ajungeti de curiozitate in Cehia intrebati-i de unde le vin lor tiganii si o sa va zica Romania ! :)

#8
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Rezumat din Djuvara şi alţii

Quote

La sfârșitul secolului al XIV-lea apare o nouă categorie de populații migratoare: țiganii, oameni lipsiți de libertate sau alte drepturi. După istoricul Neagu Djuvara, țiganii ar fi fost un trib care a fugit din nordul Indiei din cauza faptului că nu a mai suportat regimul la care era supus de către castele superioare. Aceștia făceau parte din casta Paria, de membri căreia cei din castele superioare nici măcar nu aveau voie să se atingă.

Numele țiganilor în primele documente românești figura ațigani care se pare că ar fi derivat din verbul din limba greacă veche athinganein (a nu se atinge).
În drumul către Europa au străbătut Orientul Mijlociu, fiind alungați de iranieni, turci. Prima țară din Europa locuită de țigani a fost Imperiul Bizantin. Numele Imperiului Bizantin este un termen modern. Termenul vremii era Ρωμανία (Romania) sau Βασιλεία Pωμαίων (Basileia Romaion), echivalentul latinescului Imperium Romanorum (Imperiul Roman). De abia în 1557, istoricul german Hieronymus Wolf, care a introdus un sistem de istoriografie bizantină în lucrarea sa Corpus Historiae Byzantinae, pentru a deosebi istoria antică romană de istoria medievală greacă. "Așadar din șederea lor în Romania și-au luat țiganii denumirea de romi." (Neagu Djuvara, Istoria Românilor povestită tinerilor)
- via Wikipedia

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postchaosss, on 27 iulie 2013 - 20:41, said:

Cand ajungeti de curiozitate in Cehia intrebati-i de unde le vin lor tiganii si o sa va zica Romania ! :)
Pt ca romanii sunt prosti si nu au stiut sa se departajeze de rasa asta cum o fac alte natii


#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
frate, noi suntem o natiune debusolata, tu crezi ca boul ala care trage in schimbul de noapte se mai gandeste la mandria apartinerii la rasa alba? am ajuns de tot rasul.
am impresia ca ne-am administra mult mai bine daca ne-am separa pe regiuni, decat sa fim condusi centralizat de tiganii de la bucuresti.

#11
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postjazzu, on 27 iulie 2013 - 20:30, said:

Nu este un subiect rasist.


Sunt sigura.
Dar va deveni curand.

#12
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postpetre69, on 27 iulie 2013 - 20:45, said:

Pt ca romanii sunt prosti si nu au stiut sa se departajeze de rasa asta cum o fac alte natii

Si daca vor sa plece de unde au venit, ii lasam ?

#13
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
E destul de simplu

http://en.wikipedia....rival_in_Europe

#14
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Tiganii vin intr-adevar din India, cuvantul tigan vine de la "Ti Gan" care se traduce prin "de la Nord de Gange".

#15
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
indiana este impartita in clase, sau caste, casta brahmanilor, ksatrya, vaisya si sudra. De asemeni, mai exista casta  paria, cei de neatins.care erau obligati sa traiasca separat de ceilalti pentru a nu-i spurca deoarece indeplineau cele mai de jos meserii, calau, maturator, gropar etc.Din aceasta casta faceau parte stramosii tiganilor. Mai jos de casta paria era cea a sclavilor.

Ce este trist este ca romanii au dat dovada inca odata, de cat de inteligenti sunt, atunci cand 2 liberali au propus ca in Constitutie particula rom sa apartina doar romanilor , nu numai ca au fost sabotati de ceilalti dar o europarlamentara cu un pronuntat retard mintal a protestat pe la bruxelles ca astfel rromii ar fi discriminati.
Si romanii nici macar nu protesteaza, chiar nu-i deranjeaza ca nespalatii de tigani sa se lipeasca de roman si sa ranjeasca atunci cand paduchii lui il vor invada si pe mamaliga de roman. Pentru ca eu senzatia asta o am, de cate ori ii vad pe tigani cum isi zic ei rromi am impresia cum se urca paduchii lor pe mine. Din confuzie, desigur.

Nici nu-i de mirare ca se intampla asa ceva, mamaligile de romani au fost incalecate nu numai de securisti si de esaloanele pecereului, acum sunt atat de inerti incat sa lasa incalecati pana si de tigani. Nimeni nu protesteaza, toti parca sunt paralizati sa nu cumva tiganul sa se simta discriminat daca romanul ar indrazni sa spuna ca o etnie nu poate sa isi aroge o denumire care seamana foarte mult cu cea a natiunii in care traiesc. Ar trebui sa se numeasca indieni pentru ca ei de acolo vin, de unde pana unde numele de rrom sau romanes???

#16
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postdraculescu, on 27 iulie 2013 - 21:56, said:

indiana este impartita in clase, sau caste, casta brahmanilor, ksatrya, vaisya si sudra. De asemeni, mai exista casta  paria, cei de neatins.care erau obligati sa traiasca separat de ceilalti pentru a nu-i spurca deoarece indeplineau cele mai de jos meserii, calau, maturator, gropar etc.Din aceasta casta faceau parte stramosii tiganilor. Mai jos de casta paria era cea a sclavilor.

Ce este trist este ca romanii au dat dovada inca odata, de cat de inteligenti sunt, atunci cand 2 liberali au propus ca in Constitutie particula rom sa apartina doar romanilor , nu numai ca au fost sabotati de ceilalti dar o europarlamentara cu un pronuntat retard mintal a protestat pe la bruxelles ca astfel rromii ar fi discriminati.
Si romanii nici macar nu protesteaza, chiar nu-i deranjeaza ca nespalatii de tigani sa se lipeasca de roman si sa ranjeasca atunci cand paduchii lui il vor invada si pe mamaliga de roman. Pentru ca eu senzatia asta o am, de cate ori ii vad pe tigani cum isi zic ei rromi am impresia cum se urca paduchii lor pe mine. Din confuzie, desigur.

Nici nu-i de mirare ca se intampla asa ceva, mamaligile de romani au fost incalecate nu numai de securisti si de esaloanele pecereului, acum sunt atat de inerti incat sa lasa incalecati pana si de tigani. Nimeni nu protesteaza, toti parca sunt paralizati sa nu cumva tiganul sa se simta discriminat daca romanul ar indrazni sa spuna ca o etnie nu poate sa isi aroge o denumire care seamana foarte mult cu cea a natiunii in care traiesc. Ar trebui sa se numeasca indieni pentru ca ei de acolo vin, de unde pana unde numele de rrom sau romanes???

Eu as pune problema altfel...de ce au luat românii numele rromilor sau oricum un nume atat de apropiat ca tinde spre confundare Posted Image

In limba lor, Romani, rom inseamna barbat.

De cealalta parte, numele de gipsy vine din grecescul Αἰγύπτιοι  (Egipti) , deoarece se credea eronat pe atunci ca provin din Egipt.

Românii au inceput sa se intituleze Romani de prin sec. XIV-XV, de unde aveau ei sa stie ce cononatie si asociere o sa se faca mai tarziu. Mie spre exemplu mi-ar fi placut mult mai mult ca Romania sa se numeasca Dacia in continuare iar noi daci.

Edited by lawrence38, 27 July 2013 - 22:10.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlawrence38, on 27 iulie 2013 - 21:27, said:

Suplimentez cu asta:

http://en.wikipedia....e_Romani_people
E interesanta descoperirea genetica din 2009 cu mutatia ce cauzeaza glaucom in populatiile Jatt de unde se pare provin romii.

#18
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007

View Postchaosss, on 27 iulie 2013 - 21:20, said:


Si daca vor sa plece de unde au venit, ii lasam ?
Le platim si biletele .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate