Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Recomandare NAS

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostAdm, on 27 iulie 2013 - 13:20, said:

Pai si la ce pret ajungi?
Teoretic, cu orice computer poti pune FreeNAS si ai jucarie, doar ca daca vrei mai mult, ai de sapat + consum curent mai mare + spatiu ocupat.

http://www.freenas.org/
Cea mai buna recomandare :D .Cu FreeNAS poti face orice.Posted Image

#20
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Domnilor va multumesc inca o data pentru recomandarea facuta.
Arata bestial synology-ul alb. Eu am mobila alba de mdf in living si chiar da foarte bine NAS-ul. E o prezenta discreta care nu atrage atentia si nu-mi strica feng shui-ul. Posted Image
Abia acum am avut timp sa asamblez hardurile. Chiar in acest moment se verifica discurile. Am decis sa merg pe Raid 1 ca sa evit neplaceri cu pierderea de date pe viitor.
Pe acest volume voi pastra datele personale cu valoare sentimentala mare. (foto, video de familie, etc) Practic o sa am in jur de 2TB de data - spatiu de stocare sigur.

O sa mai adaug la NAS si cele 2 harduri Lacie de 1TB fiecare. Pe astea o sa tin datele neimportante... muzica, filme, etc

Mai am o intrebare de noob... Hardurile de pe USB trebuie reformatate? Acuma sunt formatate HFS+

Edited by Night Elf, 27 July 2013 - 14:07.


#21
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Ce rost are nas-ul acela daca-i mai spanzuri inca 2 hdd externe cu o gramada de fire. Feng shui zici? :)

#22
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Night Elf, poti sa atasezi o poza cu "incadrarea" in feng shui-ul personal. Daca se poate, normal.
Ma gandesc ca cele doua hdd externe le "spanzura" cu niste cabluri mai lungi si nu se vad.

#23
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Am synology cam de un an, 212+, nu cred ca are rost raid pentru securitate. Am avut nenumărate căderi de curent și nu a făcut figuri niciodată. Am pus in el harduri de la sisteme mai vechi, mai mult zgomot fac ele decat device-ul in sine deși țin ventilatorul la maxim. A luat și câteva șuturi că e pitit sub masa dar nu s-a plâns niciodată. Mi-ar plăcea să fie mai rapidă și mai fluenta interfața, dar e si el limitat de procesor. Oricum se mișcă decent și până apare ceva quad core la un preț acceptabil nu am de gând să renunț la el.

#24
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postxymzar, on 27 iulie 2013 - 17:01, said:

Night Elf, poti sa atasezi o poza cu "incadrarea" in feng shui-ul personal. Daca se poate, normal.
Ma gandesc ca cele doua hdd externe le "spanzura" cu niste cabluri mai lungi si nu se vad.
O sa postez poze peste cateva zile... Sa termin de configurat NAS-ul si de legat cabluri si harduri, un switch gigabit, etc... :)

#25
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
@danyxp faptul ca inca nu ti-a picat nici unu din HDD-uri e doar noroc avand in vedere si tratamentul la care zici ca le-ai supus. Eu zic ca daca te intereseaza mult datele de pe HDD-urile alea pui un RAID 1, un UPS si pui NAS-ul intr-un loc ferit de posibile accidente.

Night Elf ar fi fost poate mai bine sa alegi un DS413j si sa pui in el toate cele 4 HDD-uri (asta sigur in ideea ca se pot scoate HDD-urile din LaCie-uri).
Fa o vizita si in App Store pt. ca vei gasi ceva aplicati (poate utile) de la Synology pt. NAS-ul tau. DSM 4.3 citeam ca va oferi parca suport pt. HFS+ pe HDD-urile externe.

Edited by MD, 27 July 2013 - 21:20.


#26
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Un mic feedback... Viteza medie de transfer de pe MAC pe NAS @60MB/s (via gigabit network). Dragut. :)

#27
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai si la ce pret ajungi ? - Depinde

1 - Daca le cumperi din magazin , tot in jur de 1000 de lei
2 - Daca le cumperi sh. poti ajunge cam la 50 - 80% din pretul magazinului

Castigul cel mare ( zic eu ) este diversitatea soft/hard , mult mai mare fata de un NAS cu soft propietar ( mai ales pt. linux-isti )

#28
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Intrebare de noob. Posted Image

Daca cumpar un UPS cu management, pot sa-l conectez la NAS (pe USB?) si acesta la randul sau stie sa-si dea shut down singur cand UPS-ul trece pe baterie?

LE: Nice Speed. Posted Image


Attached File  MB.png   29.21K   45 downloads

Edited by Night Elf, 27 July 2013 - 23:38.


#29
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Da, numai sa fie recunoscut de catre NAS. Vezi la ei pe site compatibilitatea.
Eu am avut ups, nu cred ca a functionat mai mult de 1 an si a inceput sa faca probleme, si este nasol pentru ca nu te avertizeaza cu nimic ca e pe duca. Pur si simplu pc-ul nu avea curent destul si se misca aiurea, ingheta, se reseta din senin... initial am luat la puricat componentele, apoi sursa si in cele din urma am ajus si la ups, cum l-am scos cum a mers totul perfect. De aia nu am luat altul.
Cine are date foarte importante si buzunar largut pentru un ups de calitate, logic ca merita sa stai linistit si faci raid. Dar majoritatea cred ca folosesc pentru filme si muzica. Eu din 3 Tb am liber sub 100 Gb, daca faceam raid...
O sa caut si eu niste harduri, vad ca lumea recomanda green insa eu stiam ca astea merg la 5400 rpm fata de cele normale cu 7200, cred ca sunt un pic mai lenese alea verzi.

#30
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007

View Postlupull, on 27 iulie 2013 - 22:52, said:

2 - Daca le cumperi sh. poti ajunge cam la 50 - 80% din pretul magazinului
Dar cu un consum de energie de minim 3x mai mare, zgomot samd,
"economisesti la cal si dai mai mult pe caruta".

#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
UPS-uri sunt multe.
Pentru entry level, recomand totusi modelele ieftine APC.

ex: http://www.cel.ro/up...50g_gr-550va-l/

http://www.cel.ro/up...ups-es-700va-l/

#32
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postdanyxp, on 28 iulie 2013 - 05:42, said:

...
O sa caut si eu niste harduri, vad ca lumea recomanda green insa eu stiam ca astea merg la 5400 rpm fata de cele normale cu 7200, cred ca sunt un pic mai lenese alea verzi.

pai daca merg la 5400 e si mai bine = zgomot mai redus, temperatura mai mica
pentru stocare nu ai nevoie de viteza ci de capacitate, fiabilitate si zgomot mic
orice hdd fabricat ultimii 10 ani e capabil de viteze superioare interfetelor usb sau ethernet, limitarea apare intotdeauna la interfata

#33
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View PostMD, on 27 iulie 2013 - 21:12, said:

....

Night Elf ar fi fost poate mai bine sa alegi un DS413j si sa pui in el toate cele 4 HDD-uri (asta sigur in ideea ca se pot scoate HDD-urile din LaCie-uri).
Fa o vizita si in App Store pt. ca vei gasi ceva aplicati (poate utile) de la Synology pt. NAS-ul tau. DSM 4.3 citeam ca va oferi parca suport pt. HFS+ pe HDD-urile externe.
Too late. Posted Image
Acum, dupa ce am vazut acum cum merge DS213j sincer as lua cu placere DS413j daca as putea timpul inapoi. La inceput, in ciuda recomandarilor, nu am vrut sa ma arunc foarte mult cu banii, nestiind exact cu ce se mananca un NAS. Acum, da, regret ca nu am luat DS413J. Posted Image

Hardurile LaCie pot fi demontate, DIn cate stiu au in ele harduri Toshiba de 1TB.
O sa merg mai departe cu ce am cumparat si o sa conectez hardurile LaCie pe USB. (pacat de portul firewire 800 care zace nefolosit pe ele)

Edited by Night Elf, 28 July 2013 - 16:35.


#34
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Am avut un mustek de 1000, acum vreo 3 ani nu am gasit altceva prin oras. Fara garantie de 3 ani nu mai cumpar asa ceva, nu am chef sa stau sa schimb acumulatorii in fiecare an.
Hardurile vechi de 5400 rpm erau niste petarde, am avut si eu 2 de la producatori diferiti si caraiau mai rau decat cele normale. Poate ca acum sunt mai bune, iar pentru stocare e drept ca nu e nevoie de mai mult.

#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Daca l-ai luat de pe net, ai 10 zile (normal) si 30 de zile pentru retur fara probleme.

#36
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Pot sa-l returnez fara probleme, mai ales ca e luat de la Emag, dar daca il returnez parca vad ca ma mananca sa mai iau 2 harduri de 2TB si daca fac asta am un feeling ca dorm pe pres. Posted Image

Teoretic o sa raman o perioada cu NAS-ul asta si cel mai probabil daca nu o sa-mi ajunga 4TB de spatiu o sa mai cumpar un NAS la momentul respectiv.


Referitor la managementul storage-ului disponibil Posted Image

Voua care solutie tehnica vi se pare mai ok din punct de vedere tehnic?

Varianta 1: NAS Raid 1 - capacitate 2TB (date importante) + inca 2 TB pe USB (date de care ma pot dispensa)
Asta Implica folosirea NAS + cele 2 harduri LaCie non-stop.

Varianta 2: NAS Raid 0 - capacitate 4TB (toate datele aici) + inca 2 TB pe USB (back-up la datele importante care au in jur de 1,5GB)
Asta implica doar folosirea NAS. Hardurile LaCie sunt folosite ocazional pentru back-up sau recuperare date.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate