Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare mouse mai bun si mai sensibil !

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Reyz0rn

Reyz0rn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 11.05.2013
Ce mai intrebare...ori iti iei un a4tech care e foarte bun d.p.d.v. al raportului calitate/pret ori iti iei un http://www.pro-gear....ies-sensei.html daca intr-adevar vrei sa faci diferenta in gaming.Nicidecum lesinaturi de la logitech.In 4 milioane iau un Ss Sensei si mai am bani si de un pad decent.
L.E: Pacat ca nu am mai vazut Inteli 1.1 in oferta magazinelor online.Mouseul ala a facut istorie in gaming.
L.L.E: Daca spuneai ca joci cs de ce ai lua un mouse de MMO?Daca vrei unu' scump ia sensei/deathadder/xai/zowiegear ec1/ec2 daca vrei unu ieftin kana/a4tech/microsoft inteli 1.1/2.0 daca mai gasesti sh pe forumuri.

Edited by Reyz0rn, 03 August 2013 - 13:53.


#38
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 Reyz0rn, on 03 august 2013 - 13:44, said:

Ce mai intrebare...ori iti iei un a4tech care e foarte bun d.p.d.v. al raportului calitate/pret ori iti iei un http://www.pro-gear....ies-sensei.html daca intr-adevar vrei sa faci diferenta in gaming.Nicidecum lesinaturi de la logitech.In 4 milioane iau un Ss Sensei si mai am bani si de un pad decent.
L.E: Pacat ca nu am mai vazut Inteli 1.1 in oferta magazinelor online.Mouseul ala a facut istorie in gaming.
L.L.E: Daca spuneai ca joci cs de ce ai lua un mouse de MMO?Daca vrei unu' scump ia sensei/deathadder/xai/zowiegear ec1/ec2 daca vrei unu ieftin kana/a4tech/microsoft inteli 1.1/2.0 daca mai gasesti sh pe forumuri.

Asta are 3200 dpi pe cand Logitech are pana la 8200 dpi (8200 !!! wow !).
Asta are doar 8 butoane in timp ce Logitech are 20  de butoane.

De ce ar fi mai bun asta decat cel Logitech ?

#39
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
8200, wow, ştii măcar dacă te ajută cu ceva ? Plus că: http://www.pcgarage....lseries/sensei/ - 5700 DPI care se pot dubla, adică 11.400.
Sunt şoareci pentru categorii diferite, Logitech-ul e destinat pentru MMORPG-uri, SS-ul e pentru shooter-e în mod special.


Citeşte ce a scris Hider141 pe pagina anterioară, degeaba ai mouse de 3-400 lei dacă nu ştii să ''dai'' cu el.

Edited by driftking91, 03 August 2013 - 14:30.


#40
Reyz0rn

Reyz0rn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 11.05.2013
Tati,daca erai atent vedeai ca Sensei are 11400 dpi.Daca esti jucator de cs nu ai nevoie de butoanele in plus.Macro sau bind de buy poti sa-ti faci si pe tastatura foarte usor.Daca la tine diferenta intre calitatea soarecilor se face de numarul de butoane(in ceea ce priveste cs)lasa-te de joc.Am avut de la Kone de la Roccat la Kinzu,TT,Mamba(nu al meu) si acum,ca m-am lasat de pro-gaming am un x7.E arhisuficient plus ca tu,la o rezolutie de 1024 nu o sa ai nevoie de 11400 dpi.Daca dai sensitivity 1.2 la cs cu 11400 DPI nu stapanesti tinta.
Citand de pe PCGarage:
SteelSeries Sensei poate fi rapid, adica rapid ca lumina, daca ia nevoie de aceea viteza. Pentru ca folosim un procesor ARM pe 32 biti, putem dubla sensibilitatea mouse-ului.
Interval rezolutie nativa: 1 – 5700 dpi
Interval rezolutie dublata: 5701 – 11400 dpi
Aceasta particularitate este folositoare persoanelor care folosesc monitoare multiple si medii asemanatoare.

Ai monitoare multiple sau un monitor de 27+?

Edited by Reyz0rn, 03 August 2013 - 14:31.


#41
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 Reyz0rn, on 03 august 2013 - 14:29, said:

Tati,daca erai atent vedeai ca Sensei are 11400 dpi.Daca esti jucator de cs nu ai nevoie de butoanele in plus.Macro sau bind de buy poti sa-ti faci si pe tastatura foarte usor.Daca la tine diferenta intre calitatea soarecilor se face de numarul de butoane(in ceea ce priveste cs)lasa-te de joc.Am avut de la Kone de la Roccat la Kinzu,TT,Mamba(nu al meu) si acum,ca m-am lasat de pro-gaming am un x7.E arhisuficient plus ca tu,la o rezolutie de 1024 nu o sa ai nevoie de 11400 dpi.Daca dai sensitivity 1.2 la cs cu 11400 DPI nu stapanesti tinta.
Citand de pe PCGarage:
SteelSeries Sensei poate fi rapid, adica rapid ca lumina, daca ia nevoie de aceea viteza. Pentru ca folosim un procesor ARM pe 32 biti, putem dubla sensibilitatea mouse-ului.
Interval rezolutie nativa: 1 – 5700 dpi
Interval rezolutie dublata: 5701 – 11400 dpi
Aceasta particularitate este folositoare persoanelor care folosesc monitoare multiple si medii asemanatoare.

Ai monitoare multiple sau un monitor de 27+?

Deci pana la urma in functie de ce anume sa aleg un mouse ? Eu credeam ca numarul de butoane si dpi conteaza, daca nu asta atunci ce anume conteaza ?

Am de gand sa imi iau si un monitor de 24" cu 1920x1200 rezolutia.

Joc in principal CS dar imi place sa joc orice joc, oricum in general shootere.
Monitorul vreu sa mi-l iau in special ptr. a juca poker online si vreau sa imi incapa cat mai multe mese.

Prin urmare, care ar fi bun si in functie de ce anume sa-l aleg ?


Multumesc mult !

#42
Reyz0rn

Reyz0rn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 11.05.2013
TI-am zis si mai sus:(am ales mouse-uri ce merg bine/perfect in fps)
1.Low budget(SUB 200 LEI): A4Tech x7,Logitech mx518(a fost best-buy timp de multi ani),Steelseries Kana/Kinzu(kinzu e cam micut,daca ai o palma mare,nu te prea ajuta,cei de la SS au facut Kinzu-mic Kana-mediu Sensei-mare)sau Microsoft Inteli 1.1,2.0.
2.High budget(PESTE 200 LEI): Steelseries Xai,Razer Deathadder,Steelseries Sensei,Roccat Kone+,Roccat Kova,ZowieGear EC.1,EC.2
P.S.:Uite un exemplu de mouse cu multe butoane,dpi mare in mai putini bani decat cel de la Logitech,asa ca exemplu : Razer Naga

#43
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Reyz0rn, on 03 august 2013 - 14:44, said:

...2.High budget(PESTE 200 LEI): Steelseries Xai,Razer Deathadder,Steelseries Sensei,Roccat Kone+,Roccat Kova,ZowieGear EC.1,EC.2
...
As mai adauga aici si Logitech G500s, Mionix Naos 8200 sau Mionix Naos 5000 din cauza formei ergonomice si putin obositoare in sesiuni lungi de ciomageala. Nu exista review pentru unul dintre cele 2 modele de Naos unde sa nu fie laudate pentru forma lor.
Eu personal as trece oricand de la Sensei la Naos 5000 sau 8200.

Edited by Hider141, 03 August 2013 - 14:56.


#44
Reyz0rn

Reyz0rn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 11.05.2013
Nu am pus chiar tot,mai erau si de la MadCatz si cateva de la TT,Omega iar are niste produse destul de bune,QPAD la fel,Ozone la fel.
Ca sa iti faci o idee despre parerea gamerilor de top despre produsele SteelSeries uita-te aici: http://navi-gaming.c...?page=team&l=en Catigatoarea primului turneu de D2 si una dintre cele mai bune echipe de CS/STARCRAFT

Edited by Reyz0rn, 03 August 2013 - 15:15.


#45
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Vad ca a ajuns discutia la soareci mai seriosi...
Din ce am vazut, destul de multa lume se plinge in ultimul timp de calitatea razer, la banii aia totusi astepti mai mult, am preferat sa-l sar.
R.A.T. 9 wireless, un soarec foarte ok, dar cu minusuri, un minus ar fi ca este PREA configurabil. Si nici softul lui nu-i taman prietenos. In fine, l-am vindut urgent.
Acum folosesc un kone xtd, pe care sincer il simt ca o manusa, rezolutia se schimba usor din mers, plus functia easy shift. Adaugam si softul prietenos si usor de configurat dupa nevoi.

#46
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 driftking91, on 25 iulie 2013 - 21:16, said:


Este V-track asta ? Merge musai cu pad sau este padless ? Intreb ca unii zic asa iar altii altfel.

Multumesc !

#47
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Toţi şoarecii sunt padless că nu te obligă nimeni să foloseşti un pad dar e de preferat unul. Da, acel A4Tech este V-Track: http://www.x7.cn/en/product.asp?id=56

#48
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 driftking91, on 17 august 2013 - 16:43, said:

Toţi şoarecii sunt padless că nu te obligă nimeni să foloseşti un pad dar e de preferat unul. Da, acel A4Tech este V-Track: http://www.x7.cn/en/product.asp?id=56

Care e faza: vad ca unii zic ca are 3000 dpi iar altii 3200 dpi ?
Daca e V-track merge si fara pad, adica e padless ?
Stiu eu ca se zice ca toti soarecii sunt fara pad dar al meu iti vine sa-l izbesti de pereti ca nu merge deloc fara pad si nici pe altceva.

Rahat de asta am eu:
http://www.okazii.ro...avio-a121022867

#49
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si crezi ca vei simti diferenta dintre 3000 si 3200?

#50
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 shmu, on 17 august 2013 - 23:05, said:

si crezi ca vei simti diferenta dintre 3000 si 3200?

Nu, dar am vazut la comentarii ca cica asta de 3200 dpi nu e v-track si nu merge fara pad in timp ce ala de 3000 dpi e v-track si merge si fara pad.

Eu am o problema cu padurile, ori se strica ori nu stiu ca au ca de la un moment dat moseul se misca in reluare pe ele.

#51
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Se tocesc mai repede tălpile mouse-ului (skates) dacă îl foloseşti pe birou spre exemplu. Cel de mai sus merge foarte bine pe: http://www.emag.ro/m...p/pd/E3FLKBBBM/ Eu folosesc varianta mai mică (200MP) de vreo 2 ani de zile şi n-am avut probleme.

Că tu ai folosit un mouse vechi şi cine ştie ce panaramă de mousepad e altă treabă.

Edited by driftking91, 18 August 2013 - 09:51.


#52
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pad-urile de 2 lei merg foarte bine. La propriu 2 lei.

#53
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
^ Nu stiu, am avut muulti ani de zile paduri ieftine,.. asta era singurul factor: e ieftin ? Il iau ! Posted Image
Dar de cand am trecut la un mousepad de 50lei nu m-as mai intoarce la porcariile alea !
Pe cele ieftine trebuia sa le schimb la cateva luni, ca se murdareau si se rupeau, asta nou are aproape 3 ani si arata excelent, nu exista comparatie !
Sa nu mai vorbesc de calitate, comfort (5mm grosime), felul cum se misca mousul...

#54
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mda.. si eu am un pad mai bunicel de la steelseries si e altceva...

dar pentru cei ce nu au bani e ok si un pad din cele la 2-3 lei DAR doar cele cu panza. rahaturile cu plastic sau alte chestii sunt mai proaste decat lemnul...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate