Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare mouse mai bun si mai sensibil !

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
A, scuze, n-am vazut parea cu bugetul :)

View PostIon_de_la_Raion, on 25 iulie 2013 - 22:02, said:

Si eu sint in cautare de mouse, dar sa nu ma bag in topicul omului. La mine bugetul e de 150 lei, dar in nici un caz nu vreau cu fuste jos (trebuie sa nu aiba aripioarele alea jos, cum e cel dat de RealThing), trebuie sa-l pot apuca usor cand il ridic.

Se apuca usor, are niste margini care te ajuta, in partea de sus.

#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mergi pe a4tech daca vrei sa te joci. am avut destule.
acu 1 an juma am primit cadou un microsoft desktop 800 (kit). merge bine, dar dupa 3-4 luni de diablo 3 butonu stanga facea figuri. l-am inlocuit (fizic) cu unul de la a4tech(care avea deja vre-o 2-3 ani de jucat) si a mai mers pe diablo cateva luni pana mi-am luat un steelseries (inca merge si acum, numa ca nu e stresat).

asadar, pentru buget a4tech all the way. daca iti permiti, ia un steelseries sau razer. e altceva.

logitec e asa de umplutura.

#21
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Shmu aici nu-s deacord cu tine. Cum sa fie Logitech de umplutura. Prin mana mea au trecut destui soricei de gaming si logitech a fost tot timpul mai echilibrat.
Poate la variantele ieftine e cum spui tu dar in rest ...

#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
am avut ocazia sa ma joc si cu unu mai de "top" si nu m-a impresionat prea mult.
poate am exagerat un pic cu umplutura, dar oricum steelseries si razer sunt o alegere mai buna decat logitech in banii aia... parerea mea.

#23
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Ce e dpi ? Ce e rezolutia ? La ce folosesc astea mai exact ? La un monitor cu cat rezolutia  e mai mare cu atat se vede mai bine, dar la mouse ?!?!?!

#24
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostKrisler12, on 29 iulie 2013 - 14:05, said:

Ce e dpi? Ce e rezolutia?
E una si aceeasi chestie. Pe scurt DPI-ul defineste cati pixeli se va misca pe ecran sageata mouse-ului la fiecare inch parcurs de catre mouse pe mousepad.
Cu cat un mouse are DPI-ul mai mare cu atat vei parcurge o distanta mai mica, de exemplu pentru o rotatie completa in FPS-uri.
De asemenea, cu cat rezolutia monitorului e mai mare, cu atat vei avea nevoie de o rezolutie tot mai mare la mouse. Din cate stiu un 4000-5000DPI ar trebui sa ajunga la rezolutia FullHD, dar unii simt nevoia de mai mult.

Edited by Hider141, 29 July 2013 - 14:40.


#25
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Vrei ceva bun , lasa-te de USB (are limitari). PS2 era solutia in cazul deviceurilor de tip input , mouse ,tastatura .....

Ia un mouse pe PS/2 , laser sa fie. Il vei indragi.

Ceva de genul : http://www.pcgarage....ing-mouse-mini/

PS: nu-mi spune de buget, incearca sa gasesti tu in buget: ps/2 + laser

Edited by wolfydRg, 29 July 2013 - 14:47.


#26
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008

View PostwolfydRg, on 29 iulie 2013 - 14:42, said:

Vrei ceva bun , lasa-te de USB (are limitari).

Argumente ?

#27
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Sincer nu am chef sa dau , asa ca voi da doar 2
  • << Compared to USB, the PS/2 interface also has much lower latencies, which can be important in some real-time applications or gaming. >> de pe wiki. http://en.wikipedia..../PS/2_connector .
  • <<High-end keyboards that provide full n-key rollover typically do so via a PS/2 interface as the USB mode most often used by BIOSes has a cap of only six keys plus modifiers to be pressed at the same time >> ...
Stiu ca pare greu de crezut, dar batrunul ps/2 bate la poponet pe noul usb, asta pentru ca ps/2 este special  conceput sa faca ce trebuie cu deviceurile de input, pe cand usb-ul le face de toate, dar nu straluceste la toate.

Daca vrei mai multe argumente incearca sa cauti pe net , ai sa gasesti destule explicatii. Partea naspa ca sa renuntat a se dezvolta partea de dezvoltare pe partea asta, din cauza marketingului.

In mod normal nu o sa atingi aceste limitari, dar daca bagi gaming si aplicatii care abuzeaza de acesti factori, probabil o sa fii limitat de usb.

#28
Reyz0rn

Reyz0rn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 11.05.2013
http://www.pcgarage..../x-718bk-black/ Nu gasesti ceva mai bun in banii astia.Il am de 2 ani si-s foarte multumit de el.Am jucat si eu cs,acum m-am reprofilat si probabil in viitorul apropiat o sa merg pe un Deathadder dar asta-i deja alta discutie.Ce ti-am recomandat eu vine cu un program de remaping cu cateva functii speciale pentru CS.Ex: PE BUTONUL PORTOCALIU poti sa-ti pui macro de fastzoom sau de burst shot la M4A1-AK47.Am avut si un kinzu si tin sa spun ca a fost abureala.2 luni fix m-a tinut.Primesti la el si un conector USB-PS/2 deci poti jongla cum vrei tu cu el.

Edited by Reyz0rn, 29 July 2013 - 15:53.


#29
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
@wolfydRg

Mă îndoiesc că o să ajungă să-i fie mouse-ul limitat de portul USB. Altfel 99% din şoarecii actuali de gaming nu mai erau pe USB cum sunt acum.

Totuşi mi se pare valid ce ai spus mai sus, nu zic că nu.

Edited by driftking91, 29 July 2013 - 15:52.


#30
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Am revenit cu alta idee:
Ce ziceti sa-mi iau un mouse A4tech recomandat in primul post la acest topic sau sa mai strang bani si sa-mi iau unu de asta:
http://www.evomag.ro...-92114.html   ?

Ce ziceti ? Voi regreta daca ma grabesc si-l iau pe asta A4tech in loc sa mai astept, sa mai strang ceva bani mai multi si sa-l iau pe ala Logitech G600 ?

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eroare 404: Pagina nu a fost gasita.

#32
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 03 august 2013 - 09:25, said:

Eroare 404: Pagina nu a fost gasita.

Nu stiu ce naiba o fi avand.
Uite aici linkul din nou:
http://www.evomag.ro...-Alb-92114.html

#33
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
Daca vrei sa-ti iei un maus gaming n-ai nevoie de un buget asa mare.

#34
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Iti pot recomanda niste firme bune mouse+tastaturra: CHERRY sau Genius

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
N-ai nevoie de un asemenea gadget, parerea mea. Te vei incurca in bumbii din partea stanga, cand tii mouse-ul, nu cred ca ii vei nimeri ca lumea, in focul luptei, nu ai nici un ghidaj, sa le nimeresti pe pipaite, mouse-ul pare cam mic pentru unul de gaming, 200 dpi e prea putin, 8200 e prea mult, e doar pentru dreptaci, nu-mi place ca e alb, in afara de multi bumbi, n-are nimic special fata de un mouse laser, pretul e prea mare. Parerea mea.

#36
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
long wall of text:
Pentru un gamer ocazional intr-adevar nu are nimic special un mouse gaming mai scump, insa cine joaca FPS-uri offline/online cum s-ar zice "on a regular basis" simte diferenta dintre un mouse mai modest si unul mai scump.
Nu ma refer aici la o mie de butoane sau rezolutii uriase (care oricum sunt fix-pix pe un monitor de pana in 22-24" cu rezolutie FullHD sau mai mica, mai ales atunci cand il combini si cu un mousepad de maxim 30-40cm), ci ma refer la posibilitatea de a stabili comenzi macro, de exemplu daca joci toata ziua CS si ai un anumit set de arme preferate poti configura comenzi macro si in loc sa mai apesi 3-4 taste pentru a ajunge la arma preferata apesi un singur buton de pe mouse si gata, astfel nu mai pierzi timp inutil ce l-ai folosi la fraguri.
De asemenea poti configura lift-off distance, astfel ca atunci cand ridici mouse-ul de pe mousepad sa inregistreze miscari doar pana la o distanta sa zicem de 2-3 mm, astfel ca nu va mai sari cursorul aiurea pe ecran.
Si avantajele nu s-ar opri doar aici.
Dar repet, asta conteaza doar atunci cand te poti autointitula un gamer inrait, fiindca daca te vei juca o data la cateva zile cate 1-2 ore atunci chiar nu merita un mouse asa scump decat in cazul in care vrei sa fii multumit ca te-ai rasplatit cu un mouse foarte bun.

Edited by Hider141, 03 August 2013 - 13:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate