Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Sedare pisoi

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
yonutz2032

yonutz2032

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 02.11.2011

 alinalin2, on 24 iulie 2013 - 21:06, said:


ce e asta, o gluma?



sa-l duc la frizer

Si asa de violenta e pisica?
Daca il duci la frizer de animale nu e nevoie sa il sedezi tu ca se descurca ei acolo

#20
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
nu trebuia sa-ti raspund...ori esti un student care ai chef sa omori ceva.....ori ti s-a facut anestezie cu asa ceva, si vrei sa te duci sa-i faci morala Dr-ului pentru ca pisica ta  a murit sau inca nu si-a revenit din anestezie...

deci...

Barbiturice hipnotice
Induc un somn similar celui fiziologic, pot induce/ prelungi somnul, unele sunt si anxiolitice (indeparteaza frica), pot fi si anticonvulsivante, mai els prin relaxarea musc pe care o produc.
Cu act de scurta durata: Ciclobarbital, Kemithal (1 h)
Durata medie: Amobarbital (Amytal/Bormytal) (3-6 h)
Durata lunga: Fenobarbital (inductor enzimatic) (7-8 h)

Edited by cephalophodes, 24 July 2013 - 21:10.


#21
alinalin2

alinalin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.07.2013
nu am nici o intentie dinasta, mai ales ca e vorba de pisoiul meu
daca eram atat de brutal, existau alte modalitati manuale pentru eutanasie sau ii dadeam un pumn de pastile
hai sa fim realisti.... am intrebat strict pentru sedare cu ce am pe acasa
multumesc pentru raspunsuri

ii dau de proba 5mg si urmaresc cum se comporta. voi dubla doza in caz ca nu are efect intr-o ora
de frizer pentru animale n-am bani, iar de veterinar pentru operatie de sterilizare - nici atat!

#22
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013
esti dus rau omule; vai de pisoiul ala care convietuieste la tine acasa !
Sa stii de la mine ca nici un frizer intreg la minte nu se apuca sa tunda o pisica pe care o aduce omu gata lesinata in sacosa .
treci la somn doctor Menghele !

daca nu ai bani sa intretii un pisoi, nu-l mai chinui, da-l la cineva care iubeste animalele; nu fi egoist

#23
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Ia tu niste fenobarbital si vezi cum te simti. Dupa aia, mareste doza. Ia vreo 20 de pastile.
     Trebuie sa fii constient ca planeta e suprapopulata. Fi baiat bun si elibereaza locu'.
      In orice clipa se poate naste un geniu care poate salva omenirea de saracie si foamete. Propun sa facem un pic de loc.
     La ce ne trebuie noua indivizi din astia care sedeaza pisici ca sa le ....."tunda"?
     Propun sa-i sedam si sa le dam drumu in jos pe Dunare. Ce-am avut si ce-am pierdut !

#24
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 cephalophodes, on 24 iulie 2013 - 21:11, said:

Cu act de scurta durata: Ciclobarbital, Kemithal (1 h)
Deci pt efect de scurta durata este ok ciclobarbitalul , imi poate da medicul veterinar ?
Motanul este  un maine coon 7-8kg mare animalul nu am reusit sa il duc la doctor , este crescut la curte
mananca sobolani si am inteles ca a a luat o boala de la ei  negru/ciuperca in urechi si se scarpina dupa urechi de si-a rupt blana
Veterinarul mi-a dat tratamentul dar nu il pot administra deaceea doresc sa il sedez macar o ora cat sa aplic tratamentul in urechi si dupa unde sia facut rana.

Astept sfaturi , multumesc Posted Image

Edited by tataiepure, 10 August 2013 - 09:21.


#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu ai nevoie de sedare. Îl înfășori într-o pătură lăsându-i doar capul la vedere. Desigur că e nevoie de două persoane hotărâte: una să-l țină și cealaltă să-i pună soluția în urechi. Chestia aia neagră din urechi cred că e râie auriculară. Trebuie să-i pui niste picături timp de vreo 7-10 zile. Doar nu o să-l sedezi în fiecare zi, o să-i faci ficatul praf.

#26
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T9TmmF79Rw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
@gonthar super tare, se prea poate sa functioneze am sa incerc revin cu feedback Posted Image
@freddy cred aia e boala , am sa aplic metoda de mai sus cu clipsul Posted Image am incercat doua persoane hotarate dar cumva sa eliberat
si ma capsat , acum am urmele de canini in palma stanga ....

Motanul este la tara ...dar vad ca functioneaza si pe maine coon  trebuie prins clipsul ceva mai in spate la baza gatului si un clips mai mare Posted Image
Multumesc de sfaturi ;)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ko7WUj6Fy68?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tataiepure, 10 August 2013 - 10:48.


#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Contra râiei auriculare poți folosi picăturile Stronghold care se aplică pe ceafă ca și Frontline-ul. Scrie pe prospect că e suficientă o singură aplicare. Are avantajul că-l scapă și de purici și viermi intestinali cu ocazia asta.

#29
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Ok got it , thx ;)

#30
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
@Gonthar nu merge sa dezactivezi un Maine Coon la fel ca restul pisicilor  ...la motanul meu nu a mers.
@Freddy am sa iau stronghold am inteles ca o singura doza este suficienta pt tratamentul raiei auriculare Posted Image

Edited by tataiepure, 10 October 2013 - 09:02.


#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mai bun e Advocat dar costă mai mult pe principiul că "tot ce-i bun, e scump".

#32
Rocco_siffredi

Rocco_siffredi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.09.2013

 alinalin2, on 24 iulie 2013 - 20:41, said:

ma intereseaza doza minima(eficienta) si maxima(letala) pentru sedare a unei pisici de 1kg strict cu fenobarbital pe cale orala-ca asta am pe acasa
asta daca mai are cineva cursuri de la farmacologie... ca stiu ca nu se prea foloseste in practica
as fi preferat sa pun intrebarea pe privat, ca apar diversi maimutoi pe forum care troleaza sa n-adoarma (cum sunt cei doi de mai sus)

edit: se pare ca am si alprazolam la indemana, desi as prefera ceva cu efect de 10+ ore cum e barbituricul mentionat
Fenobarbitalul este folosit la eutanasiere,eu am impresia ca tu vrei sa mierlesti ceva animale.

#33
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 Freddy12, on 10 octombrie 2013 - 12:24, said:

Mai bun e Advocat dar costă mai mult pe principiul că "tot ce-i bun, e scump".
Am administrat stronghold o doza , prospectul zice ca ar fi suficienta una pt raia auriculara.

#34
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
La doua saptamani dupa administrare stronghold functioneaza!
A disparut rana   provocata dupa urechea dreapta...mai are o coaja mica care o mai rupe cand se scarpina iar parul a revenit aproape la normal
si parca este mai energic :)

#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ar fi bine să-i mai dai o dată la interval de o lună ca să fii sigur că a scăpat.

#36
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
ok asa am sa fac ;)
Multumesc freddy Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate