Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Yahve

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#19
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postnovember_soul, on 11 mai 2014 - 17:22, said:

Pai inger asta inseamna: mesager, trimis.
Faptul că nu era vorba de așa zișii îngeri, ci de oameni se poate vedea din versul Geneza 19:12

12. Barbatii aceia (la care tu le zici îngeri) au zis lui Lot: "Pe cine mai ai aici? Gineri, fii si fiice si tot ce ai in cetate: scoate-i din locul acesta.
13. Caci avem sa nimicim locul acesta, pentru ca a ajuns mare plangere inaintea Domnului impotriva locuitorilor lui. De aceea ne-a trimis Domnul, ca sa-l nimicim."

De fapt în original este vorba de muritori nu bărbați:

Iar ei, muritorii i-au spus lui Lot, mai sunt de-ai tăi aici
and they are saying the mortals to Lot  still any to you here

[ http://www.fotos-hochladen.net/uploads/lotif24wsz3t6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by madhukar, 12 May 2014 - 11:08.


#20
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Tu ce biblie citesti ?

#21
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cred ca se poate inchide total irelevanta si nefondata discutie,
ghiveci de sionism si credinta,
generata de cineva care nu are nici cel mai mic habar de biblie, de evrei, de Dumnezeu....
Hartia suporta, dar nici chiar asa ....!

Edited by vio69a, 14 May 2014 - 10:31.


#22
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postnovember_soul, on 14 mai 2014 - 09:20, said:

Tu ce biblie citesti ?
1. http://www.ebible.ro/
2. Traducre cuvänt cu cuvânt din originalul în ebraică:
http://www.scripture...ebrew_Index.htm

View Postvio69a, on 14 mai 2014 - 10:30, said:

Cred ca se poate inchide total irelevanta si nefondata discutie,
...
Ce este
1. - irevlevant și ce este
2. - nefondat în discuție?
Te rog arată.

Edited by madhukar, 14 May 2014 - 11:50.


#23
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Cunosti limba ebraica?

#24
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postmadhukar, on 12 mai 2014 - 11:05, said:

Faptul că nu era vorba de așa zișii îngeri, ci de oameni se poate vedea din versul Geneza 19:12

12. Barbatii aceia (la care tu le zici îngeri) au zis lui Lot: "Pe cine mai ai aici? Gineri, fii si fiice si tot ce ai in cetate: scoate-i din locul acesta.
13. Caci avem sa nimicim locul acesta, pentru ca a ajuns mare plangere inaintea Domnului impotriva locuitorilor lui. De aceea ne-a trimis Domnul, ca sa-l nimicim."

De fapt în original este vorba de muritori nu bărbați:

Iar ei, muritorii i-au spus lui Lot, mai sunt de-ai tăi aici
and they are saying the mortals to Lot  still any to you here

[ http://www.fotos-hochladen.net/uploads/lotif24wsz3t6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu este vorba nici de muritori, nici de barbati.

Muritori se spune Bnei Tmuta - בני תמותה

Iar barbati, Gvarim - גברים



In original scrie Ha'anashim, האנשים, adica, Oamenii

#25
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Oamenii, care, erau de fapt, niste ingeri materializati. Exact cum scrie aici:
Sa nu dati uitarii primirea de oaspeti, caci unii, prin ea, au gazduit fara sa stie pe ingeri. (Evr.13:2)
Cand ingerii veneau pe Pamant, aratau exact ca niste oameni.

#26
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013
Am cautat explicatia notiunii de inger, si am gasit ca, este vorba de o entitate spirituala cereasca,
trimis ca mesager, pentru a efectua o sarcină sau transferul Cuvântul divin al lui Dumnezeu pentru omenire.

Apareau in general sub forma umana, asa cum au aparut cei trei ingeri in fatza lui Avraam...

De altfel sensul cuvantului inger,  מלאך, Malah in ebraica, a fost la inceput mesager.
Asa cum se poate gasi in biblie, Ingerul Domnului, Malah ha'Elohim,  מלאך האלוהים
Cu timpul, a mai aparut un cuvant care are aceeas insemnatate, (adica, mesager), Shaliah,
folosit in vorbirea moderna...

#27
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmadhukar, on 14 mai 2014 - 11:32, said:

Ce este
1. - irevlevant și ce este
2. - nefondat în discuție?
Te rog arată.

Irelevanta este lupta intre sectele crestine care habar nu au la cine se inchina, care e tata care e fiul care e mai mare, care e mai sfant, care e mai rasplatitor si care te lasa in iad, secte care de fapt habar nu au  pe ce lume traiesc...
dar se umfla ca coca la dospit facand misionarism la toti gura casca de la sate si orase...
La munca copii...la munca....mana cereasca a fost o singura data...acum cade din cer numai otrava.

Edited by vio69a, 14 May 2014 - 15:18.


#28
niculina

niculina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 12.11.2006

View Postvio69a, on 14 mai 2014 - 15:16, said:

Irelevanta este lupta intre sectele crestine care habar nu au la cine se inchina, care e tata care e fiul care e mai mare, care e mai sfant, care e mai rasplatitor si care te lasa in iad, secte care de fapt habar nu au  pe ce lume traiesc...
dar se umfla ca coca la dospit facand misionarism la toti gura casca de la sate si orase...
La munca copii...la munca....mana cereasca a fost o singura data...acum cade din cer numai otrava.
Amin, soră !

#29
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View Postnovember_soul, on 14 mai 2014 - 14:06, said:

Oamenii, care, erau de fapt, niste ingeri materializati. Exact cum scrie aici:
Sa nu dati uitarii primirea de oaspeti, caci unii, prin ea, au gazduit fara sa stie pe ingeri. (Evr.13:2)
Cand ingerii veneau pe Pamant, aratau exact ca niste oameni.

View Postsalomee, on 14 mai 2014 - 14:41, said:

Am cautat explicatia notiunii de inger, si am gasit ca, este vorba de o entitate spirituala cereasca,
trimis ca mesager, pentru a efectua o sarcină sau transferul Cuvântul divin al lui Dumnezeu pentru omenire.

Apareau in general sub forma umana, asa cum au aparut cei trei ingeri in fatza lui Avraam...

De altfel sensul cuvantului inger,  מלאך, Malah in ebraica, a fost la inceput mesager.
Asa cum se poate gasi in biblie, Ingerul Domnului, Malah ha'Elohim,  מלאך האלוהים
Cu timpul, a mai aparut un cuvant care are aceeas insemnatate, (adica, mesager), Shaliah,
folosit in vorbirea moderna...

Scuzaţi, că vă corectez eu care nu sunt vrednic, dar i-am explicat şi lui november_soul că acolo nu sunt îngeri simpli, acolo e Dumnezeu sub formă de îngeri, deoarece Lot le spune Domnul Meu, adică îi recunoaşte drept Dumnezeu, ceea ce Îngerii nu ar face, deoarece numai lui Dumnezeu tre' să ne închinăm, în plus, nu i-ar lăsa Domnul să se dea nişte creaturi (îngeri) drept El, dar eu vorbesc, eu aud, eu explic şi dovedesc, doar eu înţeleg şi cred...

#30
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postnovember_soul, on 14 mai 2014 - 14:06, said:

Oamenii, care, erau de fapt, niste ingeri materializati.
În originalul evreiesc nu există această idee că acei oameni ar fi fost îngeri care s-au materializat.

View Postnovember_soul, on 14 mai 2014 - 14:06, said:

Exact cum scrie aici:
Sa nu dati uitarii primirea de oaspeti, caci unii, prin ea, au gazduit fara sa stie pe ingeri. (Evr.13:2)
1. Acestea sunt tocmai invențiile creștine, despre care am vorbit și care încearcă să răstălmăcească Tanachul evreiesc.
2. Aceată invenție cu îngerii avea ca scop negarea tuturor zeilor antichității și acceptarea unui singur zeu, Yahveul evreiesc (alias Zeus sau Thor, sau Indra în literatura Vedică), conducătorul zeilor de pe planetele materiale paradisiace, care este însă diferit de zeul prezentat în Geneză: El sau Elohim - zeii care toate sunt  traduse cu Dumnezeu,
3.De fapt așa zisele epistole ale lui Pavel, din care ai citat sunt invenții tărzii ale creștinilor, Pavel însuși fiind o invenție târzie care îl înlocuie pe Petru în doctrina creștină instaurându-se pavelinismul:
http://forum.softped.../#entry13432938

View Postsalomee, on 14 mai 2014 - 14:41, said:

De altfel sensul cuvantului inger,  מלאך, Malah in ebraica, a fost la inceput mesager.
Asa cum se poate gasi in biblie, Ingerul Domnului, Malah ha'Elohim,  מלאך האלוהים
Poți să dai, te rog, citatul din Biblie, unde este folosită expresia מלאך האלוהים Malah ha'Elohim?

#31
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostREGLURAL, on 14 mai 2014 - 21:34, said:

Scuzați, că vă corectez eu care nu sunt vrednic, dar i-am explicat și lui november_soul că acolo nu sunt îngeri simpli, acolo e Dumnezeu sub formă de îngeri, deoarece Lot le spune Domnul Meu, adică îi recunoaște drept Dumnezeu, ceea ce Îngerii nu ar face, deoarece numai lui Dumnezeu tre' să ne închinăm, în plus, nu i-ar lăsa Domnul să se dea niște creaturi (îngeri) drept El, dar eu vorbesc, eu aud, eu explic și dovedesc, doar eu înțeleg și cred...

Cum vrei sa credem asemenea ineptii? Dumnezeu sub forma de ingeri, care nu sunt din aia...simpli? Apoi, daca le spunea "domnul meu", care-i clenciul? Sara ii spunea sotului ei la fel, adica "domnul meu" si Avraam nu era Dumnezeu.

View Postmadhukar, on 15 mai 2014 - 07:24, said:

În originalul evreiesc nu există această idee că acei oameni ar fi fost îngeri care s-au materializat.

Ba da. Spre exemplificare citeste Judecatori 6:12 - 23.

#32
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postmadhukar, on 15 mai 2014 - 07:24, said:


Poți să dai, te rog, citatul din Biblie, unde este folosită expresia מלאך האלוהים Malah ha'Elohim?


Exodul, capitolul 14 :

19. Atunci s-a ridicat ingerul Domnului, care mergea inaintea taberei fiilor lui Israel, si s-a mutat in urma lor; si s-a ridicat stalpul cel de nor dinaintea lor si a stat in urma lor.


יט. וַיִּסַּע מַלְאַךְ הָאֱלֹהִים הַהֹלֵךְ לִפְנֵי מַחֲנֵה יִשְׂרָאֵל וַיֵּלֶךְ מֵאַחֲרֵיהֶם וַיִּסַּע עַמּוּד הֶעָנָן מִפְּנֵיהֶם וַיַּעֲמֹד מֵאַחֲרֵיהֶם

#33
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postsalomee, on 14 mai 2014 - 14:41, said:

De altfel sensul cuvantului inger,  מלאך, Malah in ebraica, a fost la inceput mesager.
De fapt cuvântul מלאך, Malah inițial înseamnă în ebraică mesager
și numai datorită influenței creștine a fost tradus prin cuvântul  înger, inventat de creștini.

View Postsalomee, on 15 mai 2014 - 09:36, said:

Exodul, capitolul 14 :

19. Atunci s-a ridicat ingerul Domnului, care mergea inaintea taberei fiilor lui Israel, ...
Traducerea corectă ar fi:
Și el mesagerul zeilor (Elohim) mergea pe solul taberei lui Israel

[ http://www.fotos-hochladen.net/uploads/elohimg8jfmbe6zc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postnovember_soul, on 15 mai 2014 - 08:47, said:

View Postmadhukar, on 15 mai 2014 - 07:24, said:

În originalul evreiesc nu există această idee că acei oameni ar fi fost îngeri care s-au materializat.

Ba da. Spre exemplificare citeste Judecatori 6:12 - 23.
Iată ce spune textul:

Și lui i-a apărut el, mesagerul lui Yahve....
Textul nu spune nici că era înger, nici că s-a transformat în om.
mlak (malah) înseamnă în ebraică mesager, care apoi a fost transformat de creștini în "înger":
În limba sanskrită cu care ebraica se înrudește mult, mlAk (malaak) înseamnă de asemenea mesager

[ http://www.fotos-hochladen.net/uploads/jud65db2oeja4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by madhukar, 15 May 2014 - 11:32.


#34
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmadhukar, on 15 mai 2014 - 11:03, said:

De fapt cuvântul מלאך, Malah inițial înseamnă în ebraică mesager

Iată ce spune textul:


Scuza-me te rog ce importanta are mesager sau inger sau trimis sau inaripat ?
Este asa de minor sa ne confruntam cu niste interpretari asupra unor lucruri care oricum nu mai ajuta cu nimic omenirea....
pasee..

Edited by vio69a, 15 May 2014 - 12:29.


#35
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Chiar si Isus e numit Inger, cu sensul de "trimis".

#36
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postnovember_soul, on 15 mai 2014 - 13:05, said:

Chiar si Isus e numit Inger, cu sensul de "trimis".
Răspunsul e la punctul 1 din postarea de mai jos:
http://forum.softped...8#entry15176441

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate