Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Yahve

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#55
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View Postnovember_soul, on 15 mai 2014 - 08:47, said:

Cum vrei sa credem asemenea ineptii? Dumnezeu sub forma de ingeri, care nu sunt din aia...simpli? Apoi, daca le spunea "domnul meu", care-i clenciul? Sara ii spunea sotului ei la fel, adica "domnul meu" si Avraam nu era Dumnezeu.



Ba da. Spre exemplificare citeste Judecatori 6:12 - 23.

Astea nu-s inepţii, ăsta este adevărul!
Acolo e Dumnezeu sub formă de Îngeri, şi îţo dau dovada peste nas: Îngerii nu S-ar da drept Dumnezeu niciodată, că ar pute fi izgoniţi din Rai ca şi ceilalţi, în plus, pur şi simplu ei nu pot face asta! Nici măcar dacă le-ar cere-o Dumnezeu Însuşi!

#56
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View Postmadhukar, on 18 mai 2014 - 17:36, said:

Cuvântul מלאך, Malah ilnițial înseamnă în ebraică mesager
și numai datorită influenței creștine a fost tradus prin cuvântul înger, inventat de creștini.

Inger vine din latinescul angelus care vine din grecescul angelos care inseamna nici mai mult nici mai putin ... mesager.

Tu esti pe bune?

View PostEdgaroropsitul, on 19 mai 2014 - 13:54, said:

Cand crestinii au tradus VT,ei au tradus si acei psalmi cum au crezut sau le-a placut insa desigur ca nu cum trebuie.

Evreii au tradus VT acum 2.300 de ani.

Nu exista niciun text ebraic echivalent ca intindere si vechime cu Septuaginta.

#57
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostREGLURAL, on 22 mai 2014 - 21:48, said:

Dumnezeu sub formă de Îngeri

Deci Cel Atotputernic, YAHWEH, ia forma unui inger? Sau ce ai vrut sa spui?

#58
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View Postnovember_soul, on 23 mai 2014 - 11:36, said:

Deci Cel Atotputernic, YAHWEH, ia forma unui inger? Sau ce ai vrut sa spui?

Exact, citeşte Geneza 18-19.. în Geneza 18 se spune că YAHVE se arată, în timp ce în Geneza ni se clarifică că sutn îngeri, adică Yahve sub formă de îngeri, deoarece Lot în Geneza 19 îi recunoaşte drept: Domnul meu şi Dumnezeul Meu!

#59
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostBoshaft_Sylvester, on 23 mai 2014 - 10:06, said:

Inger vine din latinescul angelus care vine din grecescul angelos care inseamna nici mai mult nici mai putin ... mesager.

Tu esti pe bune?



Evreii au tradus VT acum 2.300 de ani.

Nu exista niciun text ebraic echivalent ca intindere si vechime cu Septuaginta.

De unde a picat matale ?   "Evreii au tradus  VT " ?  Din ce limba ?  A dacilor ?
Dom`le sau madam, evreii  au scris  VT inainte cu aproape  3500nde ani.   VT a fost scris in ebraica evreilor si nu in nici o alta limba. Bineinteles ca numai evreii stiu ce este scris in versia originala si cu ce intentie.  In religia Judaica, Crestinismul este o religie novice.

Traditia evreilor din totdeauna care este si azi implinita pe deplin este ca VT sa fie transcris exact cu textul lui. Nu-i voie sa stergi sau sa aduni cuvinte si nici litere. La sfarsitul transcrierii o comisie de rabini controleaza cele transcrise si daca se gaesc greseli care nu se pot repara,Sulul nou scris este anulat si ingropat la cimitir ca si cum ar fii fost un om viu.  Arheologii gasesc in Israel din cand in cand scrise antice a parti din VT si ele sunt identice cu cele scrise azi.
Crestinii au tradus VT  nu din texte ebraice ci greci sau alte limbi. Asta impreuna cu interpretarea gresita nu o data a celor scrise au facut ca VT- versia crestina sa nu aiba  uneori nici o legatura cu cele scrise in textele antice autentice in ebraica.



Afara de asta numele ingerilor in ebraica cum apar pe VT nu are nimica cu  mesager sau alt cuvant.

Edited by Edgaroropsitul, 23 May 2014 - 12:59.


#60
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Vechiul testament a fost scris in paralel in doua variante.
ulterior un mare grup de rabini au stat si au cusut cele doua versiuni, ceea ce s-a suprapus a ramas ceea ce nu s-a suprapus a fost lasat pe afara.
Apoi, unui popor care oricum nu stia sa citeasca si sa scrie in marea lui majoritate, nu a fost greu sa fie prezentata ca
fiind singura versiune.
de aceea se si copiaza cu atata rigurozitate si se face atat caz
Sulurile descoperite la Qoumran afirma aceasta ipoteza.

Iar semnele de intrebare raman pana azi...
-Cum a putut moise sa scrie despre propria moarte ??
-Cum ar fi putut Moise sa scrie despre el insusi ...."e cel mai bland om de pe pamant (Numeri)

mai departe :
-Apoi a străbătut Avram ţara aceasta de-a lungul până la locul numit Sichem, până la stejarul Mamvri. Pe atunci trăiau în tara aceasta Canaaneii

ca imediat:

Acolo S-a arătat Domnul lui Avram şi i-a zis: "ţara aceasta o voi da urmaşilor tăi". Şi a zidit Avram acolo un jertfelnic Domnului, Celui ce Se arătase.

Clar ....cand a fost scrisa Thora, mult mai tarziu, nici nu mai erau cananeeni in zona

Ce mai observam....?
Intr-o versiune Dumnezeu apare Elohim...in alta versiune apare Y.H.W.H

In una din versiuni dumnezeu foloseste ingeri si vise, in alta vorbeste direct cu poporul ales.....

Leviticul difera de Deuteronom prin gramatica, si abordare sociala.
Primul pare a fi scris de preoti, ceilati de invatati.
Ca apoi sa fie suprapuse.
Mai mult, difera relatarile scrise de preoti din partea de nord a tarii fata de partea de sud.
Decai cam cand se apreciaza unirea tituror documentelor si redactarea finala?
undeva pe 1000 i.e.n
caci cucerirea tarii Canaanului incepa inainte de 1200.

Edited by vio69a, 23 May 2014 - 14:17.


#61
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View PostEdgaroropsitul, on 23 mai 2014 - 12:49, said:

Crestinii au tradus VT  nu din texte ebraice ci greci sau alte limbi.

Septuaginta este traducerea din ebraica in greaca facuta de 70 de invatati evrei din Alexandria acum 2.300 de ani.

Este cel mai vechi text complet al scripturilor evreiesti si este in limba greaca.

Nu exista nimic comparabil cu Septuaginta in limba ebraica in termeni de vechime si intindere.

Scripturile folosite de evrei azi se datoreaza activitatii de acum 900 de ani a masoretilor.

Textele de la Qumran nu sunt mai vechi decat Septuaginta, nu sunt complete si prezinta diferente fata de textul masoretic.

Edited by Boshaft_Sylvester, 23 May 2014 - 15:16.


#62
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostREGLURAL, on 23 mai 2014 - 12:18, said:

Exact, citește Geneza 18-19.. în Geneza 18 se spune că YAHVE se arată, în timp ce în Geneza ni se clarifică că sutn îngeri, adică Yahve sub formă de îngeri, deoarece Lot în Geneza 19 îi recunoaște drept: Domnul meu și Dumnezeul Meu!

Nu Yahweh sub forma de ingeri, omule, caci asta e o ineptie, ci mesagerii lui Yahweh, veniti in numele Lui.

#63
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postnovember_soul, on 23 mai 2014 - 15:59, said:

Nu Yahweh sub forma de ingeri, omule, caci asta e o ineptie, ci mesagerii lui Yahweh, veniti in numele Lui.

Voi doi analizati chestia cu  Dumnezeul evreilor dar credeti ca ista este si cel al vostru, a crestinilor.  Mare gresala ca  Dumnezeul evreilor nu a facut nici un fiu si inca cu o femeie maritata cu altul.  Pai El a poruncit contra adulterului. Cum sa faca El asa ceva?

Dumnezeul evreilor ,daca avea nevoie de un fiu ,l-ar fii facut din lut ca asa a facut cand a vrut.

Dumnezeul evreilor esteun Dumnezeu foarte gelos si cere, in prima porunca din cele zece sa nu se creada in nimeni altul decat in El. Nu in "fiul "Lui,nu in Sfantul Duh si inca o multime de sfinti.  Dumnezeul evreilor este Unu si numai Unu,   Tocmai musulmanii ca si evreii,cred in acelas Dumnezeu Unic. Crestinii au alt Dumnezeu.

#64
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View Postnovember_soul, on 23 mai 2014 - 15:59, said:

Nu Yahweh sub forma de ingeri, omule, caci asta e o ineptie, ci mesagerii lui Yahweh, veniti in numele Lui.

Ăia nu sunt mesagerii lui Iahve, sunt Iahve (persoanele Treimii) în formă de îngeri!
Tu contrazici Biblia care spune că:

1. Apoi Domnul S-a arătat iarăşi lui Avraam la stejarul Mamvri, într-o zi pe la amiază, când şedea el în uşa cortului său.
2. Atunci ridicându-şi ochii săi, a privit şi iată trei Oameni stăteau înaintea lui; şi cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor şi s-a închinat până la pământ.
3. Apoi a zis: "Doamne, de am aflat har înaintea Ta, nu ocoli pe robul Tău!
4. Se va aduce apă să Vă spălaţi picioarele şi să Vă odihniţi sub acest copac.
5. Şi voi aduce pâine şi veţi mânca, apoi Vă veţi duce în drumul Vostru, întrucât treceţi pe la robul Vostru!" Zis-au Aceia: "Fă, precum ai zis!"



Deasemenea:

1. Cei doi Îngeri au ajuns la Sodoma seara, iar Lot şedea la poarta Sodomei. Şi văzându-I, Lot s-a sculat înaintea Lor şi s-a plecat cu faţa până la pământ
2. Şi a zis: "Stăpânii mei, abateţi-vă pe la casa slugii Voastre, ca să rămâneţi acolo; spălaţi-Vă picioarele, iar dimineaţă, sculându-Vă, Vă veţi duce în drumul Vostru". Ei însă au zis: "Nu, ci vom rămâne în uliţă".

(...)
13. Că Noi avem să pierdem locul acesta, pentru că strigarea împotriva lor s-a suit înaintea Domnului şi Domnul Ne-a trimis să-l pierdem".
14. Atunci a ieşit Lot şi a grăit cu ginerii săi, care luaseră pe fetele lui, şi le-a zis: "Sculaţi-vă şi ieşiţi din locul acesta, că va să piardă Domnul cetatea". Ginerilor însă li s-a părut că el glumeşte.
15. Iar în revărsatul zorilor grăbeau îngerii pe Lot, zicând: "Scoală, ia-ţi femeia şi pe cele două fete ale tale, pe care le ai, şi ieşi, ca să nu pieri şi tu pentru nedreptăţile cetăţii!"
16. Dar fiindcă el zăbovea, îngerii, din mila Domnului către el, l-au apucat de mână pe el şi pe femeia lui şi pe cele două fete ale lui
17. Şi, scoţându-l afară, unul din Ei a zis: "Mântuieşte-ţi sufletul tău! Să nu te uiţi înapoi, nici să te opreşti în câmp, ci fugi în munte, ca să nu pieri cu ei!
18. Iar Lot a zis către Dânşii: "Nu, Stăpâne!
19. Iată sluga Ta a aflat bunăvoinţă înaintea Ta şi Tu ai făcut milă mare cu mine, mântuindu-mi viaţa; dar nu voi putea să fug până în munte, ca să nu mă ajungă primejdia şi să nu mor.


Citeşte în special ce e subliniat...e clar din context că îngerii erau Iahve sub formă de îngeri..
Suibiect încheiat.

View PostEdgaroropsitul, on 24 mai 2014 - 11:29, said:


Voi doi analizati chestia cu  Dumnezeul evreilor dar credeti ca ista este si cel al vostru, a crestinilor.  Mare gresala ca  Dumnezeul evreilor nu a facut nici un fiu si inca cu o femeie maritata cu altul.  Pai El a poruncit contra adulterului. Cum sa faca El asa ceva?

Dumnezeul evreilor ,daca avea nevoie de un fiu ,l-ar fii facut din lut ca asa a facut cand a vrut.

Dumnezeul evreilor esteun Dumnezeu foarte gelos si cere, in prima porunca din cele zece sa nu se creada in nimeni altul decat in El. Nu in "fiul "Lui,nu in Sfantul Duh si inca o multime de sfinti.  Dumnezeul evreilor este Unu si numai Unu,   Tocmai musulmanii ca si evreii,cred in acelas Dumnezeu Unic. Crestinii au alt Dumnezeu.

Cucule, David spune că Dumnezeu a avut un FIu pe care El L-a născut.
Că nu cred evreii asta e partea a doua....

PSALM 2:

7. Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!
8. Cere de la Mine şi-Ţi voi da neamurile moştenirea Ta şi stăpânirea Ta marginile pământului.
9. Le vei paşte pe ele cu toiag de fier; ca pe vasul olarului le vei zdrobi!"


#65
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Eu sunt convins ca dumneata esti cam  nu cum este de asteptat deoarece ti-am scris de cateva ori ca psalmi care aduci aci nu sunt cei in VT ci  "tradusi"  de crestini cum li sa parut mai potrivit.  In asa caz,ia toti psalmii tai si baga-i in sertar ca ei nu sunt baza de discutie.  Ca si cum tu scrii pe chineza si crezi ca totii stiu chineza.

Despre regele evreu David eu te asigur ca singurul lucru care ar putea  "atinge"  aceasta discutie este ca traditia Judaica  pretinde ca  Acel Mesiah care va venii,este din familia lui David regele evreilor. Restul ce ai scris este apa de ploaie.

#66
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View PostEdgaroropsitul, on 25 mai 2014 - 19:31, said:

Eu sunt convins ca dumneata esti cam  nu cum este de asteptat deoarece ti-am scris de cateva ori ca psalmi care aduci aci nu sunt cei in VT ci  "tradusi"  de crestini cum li sa parut mai potrivit.  In asa caz,ia toti psalmii tai si baga-i in sertar ca ei nu sunt baza de discutie.  Ca si cum tu scrii pe chineza si crezi ca totii stiu chineza.

Despre regele evreu David eu te asigur ca singurul lucru care ar putea  "atinge"  aceasta discutie este ca traditia Judaica  pretinde ca  Acel Mesiah care va venii,este din familia lui David regele evreilor. Restul ce ai scris este apa de ploaie.

Serios, arată-mi tu psalmul în ebraică şi tradu-l "corect"
În psalm David spune exact că: 7. Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut

#67
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu prea iti cunosti religia ta,  voinicule.....
uite ca D-zeu are si alte fiice si alti fii

12. Ascultă fiică şi vezi şi pleacă urechea ta şi uită poporul tău şi casa părintelui tău,
13. Că a poftit Împăratul frumuseţea ta, că El este Domnul tău.
14. Şi se vor închina Lui fiicele Tirului cu daruri, felei Tale se vor ruga mai-marii poporului.
15. Toată slava fiicei Împăratului este înăuntru, îmbrăcată cu ţesături de aur şi prea înfrumuseţată.
16. Aduce-se-vor Împăratului fecioare în urma ei, prietenele ei se vor aduce ţie.
17. Aduce-se-vor întru veselie şi bucurie
18. Aduce-se-vor în palatul Împăratului.
19. În locul părinţilor tăi s-au născut ţie fii; pune-i-vei pe ei căpetenii peste tot pământul.
20. Pomeni-vor numele tău în tot neamul;
21. Pentru aceasta popoarele te vor lăuda în veac şi în veacul veacului.

Edited by vio69a, 25 May 2014 - 23:13.


#68
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostREGLURAL, on 25 mai 2014 - 19:33, said:

Serios, arată-mi tu psalmul în ebraică şi tradu-l "corect"
În psalm David spune exact că: 7. Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut

Ia citeste ce zice Wiki despre regele David:

David (ebraică: דָּוִד, דָּוִיד, ebraică modernă David, tiberiană Dāwîḏ; ISO 259-3 Dawid; arabă: داود‎ Dāwūd; Strong's: Daveed) este un personaj biblic ce a fost, conform Bibliei ebraice și Coranului, al doilea rege al Regatului unit al Israelului, succesorul lui Saul și tatăl lui Solomon, și conform evangheliilor Noului Testament, Matei și Luca, strămoșul lui Iisus. Se consideră că a trăit între 1040–970 î.e.n., domnind peste regatul lui Iuda între 1010–1002 î.e.n.,[1] iar peste Regatul unit al Israelului între 1002–970 î.e.n.[1]
Viața și domnia sa sunt descrise în :1 Samuel, 2 Samuel, 1 Împărați și 1 Cronici. Este foarte cunoscut și pentru faimoasa luptă cu Goliat pe care îl învinge folosind o praștie(1Samuel 17).[2][3][4]
David este un personaj important în tradiția religioasă și culturală evreiască, creștină și islamică. În Biblie, David, sau David HaMelekh, este regele Israelului și al poporului evreu. Tradiția biblică susține că un descendent direct al lui David va fi Mesia, iar tradiția creștină consideră că acest Mesia este Iisus. În islam este considerat a fi profet și regele unei națiuni.[5]
Este descris ca un rege drept și înțelept, nu fără greșeli însă, ca un războinic, muzician și poet apreciat, fiind considerat autorul mai multor psalmi din cartea Psalmilor.
Este venerat ca sfânt în biserica catolică


Nu Fiu nu nepot si nici  ce vor crestinii.  Adevarat ca traditia judaica pretinde ca un urmas a familii lui David va fii Mesiah dar vai, nu Fiul lui Dumnezeu.

#69
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 26 mai 2014 - 14:02, said:

Ia citeste ce zice Wiki despre regele David:


Lui Reglural ii interzice religia sa foloseasca Wiki...


View PostREGLURAL, on 25 mai 2014 - 19:33, said:

Serios, arată-mi tu psalmul în ebraică şi tradu-l "corect"
În psalm David spune exact că: 7. Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut



Dar traducerea....traducerea....nu ai gasit-o ?
Fa o strigare peste gard la ajutor...

Edited by vio69a, 26 May 2014 - 14:11.


#70
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostREGLURAL, on 22 mai 2014 - 21:48, said:

Astea nu-s inepții, ăsta este adevărul!
Acolo e Dumnezeu sub formă de Îngeri, și îțo dau dovada peste nas: Îngerii nu S-ar da drept Dumnezeu niciodată,
că ar pute fi izgoniți din Rai
ca și ceilalți, ...

Să analizăm pe scurt logica ta:

Dacă "îngerii" nu "s-ar pretinde" "Dumnezeu" niciodată înseamnă că
1. "Îngerii" nu sunt "Dumnezeu"
sau
2. "Dumnezeu" nu vrea să recunoască faptul că el este îngerii
(nu există nici informație în Tanak sau alte scrieri antice că el ar fi "îngerii",
sau că
nu ar vrea să recunoască acest lucru)
dacă
totuși insistăm că

3.  "Îngerii" sunt "Dumnezeu" (sub form de "îngeri")
atunci logica ta este în continuare defectuasă
pentru că
3.1  n-ar fi nici o frică din partea lui "Dumnezeu" (în acele forme de îngeri) că se va da singur afară din "rai"
cum susții tu că acesta ar fi motivul pentru care "îngerii" (care este de fapt "Dumnezeu" în acele forme) nu s-ar da "Dumnezeu".
și apoi
3.2 ca cine să se dea afară? ca ceilalți îngeri?
4.2  Adică Dumnezeu s-a mai dat afară (sub formă de îngeri) din așa zisul rai,
care este descris ca fiind un loc pe pământ. Unde este descrisă speculația ta fără de logică?

#71
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 26 mai 2014 - 14:07, said:

Lui Reglural ii interzice religia sa foloseasca Wiki...






Dar traducerea....traducerea....nu ai gasit-o ?
Fa o strigare peste gard la ajutor...

Acuma te-ai numit si avocata lui Reglural ?  Purtarea lui de cuvant ?  Eu nu vreau sa discut cu tine. Lasa omul in pace.

#72
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostEdgaroropsitul, on 23 mai 2014 - 12:49, said:

Afara de asta numele ingerilor in ebraica cum apar pe VT nu are nimica cu  mesager sau alt cuvant.
Vezi:
http://forum.softped...8#entry15172724

Cuvântul înger în engleză ... a fost împrumutat din grecescul târziu ángelos - mesager sau trimis.
Forma cea mai timpurie a cuvântului provine din miceanianul a-ke-ro atestat în manuscrisul silabic Liniar B (vezi Wiki).
Cuvântul ángelos este traducerea prestabilită din Septuaginta a termenului biblic evreiesc mal’ākh
care înseamnă pur și simplu mesager fără a-i specifica natura.
(De abia mai târziu) În Vulagata latină totuși termenul devine bifurcat:
când se presupune (de către creștini) că mal’ākh sau ángelos ar desemna un mesager uman, s-au folosit cuvinte ca nuntius or legatus
Dacă se referă la o ființă supranaturală cuvântul folosit este angelus.
Astfel de diferențe au fost preluate prin
traducerea mai târzie a Biblie în slang,
creștini timpurii , exegeți evrei și eventual învățați moderni

Sursa Wiki (engleză) vezi linkul de mai jos:

The word angel in English ... was borrowed from Late Greek ángelos (ἄγγελος) ‘messenger, envoy’.
The word's earliest form is Mycenaean a-ke-ro attested in Linear B syllabic script.
The ángelos is the default Septuagint’s translation of the Biblical Hebrew term mal’ākh
denoting simply ‘messenger’ without specifying its nature.
In the Latin Vulgate however the meaning becomes bifurcated:
when mal’ākh or ángelos is supposed to denote a human messenger, words like nuntius or legatus are applied.
If the word refers to some supernatural being – the word angelus appears.
Such differentiation has been taken over by
later vernacular translations of the Bible,
early Christian and Jewish exegetes and eventually modern scholars.[9]

http://en.wikipedia.org/wiki/Angel

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate