Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Rotirea volanului in viraje

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.03.2012
Unde pot gasi informatii/video despre rotirea corecta a volanului in viraje? Cum se invata in prima sedinta de condus, cu ora 12 etc.
Numai bine !

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ia d'aci :


http://www.youtube.c...ube.C3QulYcbjHc

#3
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
http://www.digi24.ro...olan - 3 Martie

Te invata nea Titi acilisa! Posted Image

Edited by ilietu, 17 July 2013 - 18:10.


#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zjbvYvX5ZoE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Tinut mainilie la orele 10 si 14,sau pui un sofer sa-ti explice,pe forum e greu sa-ti aratam

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu tin cum imi pica bine, niciodata nu am tinut cont de asta. Doar la examen (pe vremea mea se dadea poligon, nu stiu acum, intr-o vreme s-a scos), la poligon faceam mecanic, 2 Pitesti, 4 jaloane, 1 Pitesti jumate, cand ajunge primul jalon in coltul oglinzii iei 2 Pitesti, etc. Faceam oprirea laterala cu spatele fara sa ma uit deloc in spate, doar in oglinda retrovizoare. :) Si veneam si in viteza, totul era sa prin jaloanele in oglinda si sa iau nr. corect de ture de volan. :D

#7
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
vad ca se cauta. o sa fac eu unul . complex.

#8
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
o regula de baza, mana stanga sta in regiunea stanga, mana dreapta sta in regiunea dreapta (logic), adica nu treci cu mana stanga de ora 6 si 12 in partea dreapta, si nici cu mana dreapta de ora 6 si 12 in partea stanga

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cand urci la volani, scoti JUCARIA din buzunar, o aplici pe indelete si ii dai bataie.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sau conduci ca "jmecherii" cu podul palmei.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Important e sa tii volanul cu 2 maini,(in afara de schimbat viteza sau tras frana de mana) sa nu te obisnuiesti sa conduci cu o singura mana. Sunt cazuri in care intervalul de timp de la tinut volanul cu o mana la tinutul cu doua maini, poate fi mortal.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Hai ma! Daca Ted a putut conduce, poti si tu.

#13
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
ok, vad ca esti luat la misto. masina e cu airbag sau fara?

#14
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
E un subiect destul de delicat, pacat ca multi il iau in ras. E plin de ''piloti'' pe strazi, care nu au habar sa tina un volan in mana si nici nu constinentizeaza cat de important e.
[AK47SA]
O sa fac niste poze dintr-o carte de conducere defensiva si sportiva si o sa le postez.  Pana atunci mai poti citi aici : http://www.wall-stre...a-la-volan.html


Bafta!

#15
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Gasesti pozele promise in fisierul atasat. Scuze pentru calitate, atata am putut, dar se intelege.
Sigur ca o sa gasesti unele contradictii intre piloti. Vezi Claudiu David care afirma ca volanul se impinge, niciodata nu se trage, in timp ce Titi Aur, spune ca volanul se trage. Acest lucru l-am intrebat si eu pe Claudiu David, el raspunzandu-mi:
'' Argumentul principal este ca in momentul in care tragi volanul, te tragi afara din scaun ceea ce face sa pierzi informatiile pe care le primesti de la masina prin intermediul contactului cu scaunul. Prin contrast, in momentul in care impingi volanul, te impingi in spatarul scaunului, avand astfel un contact ferm cu acesta si deci toate informatiile atat de importante pentru un bun control asupra masinii sunt receptionate de creierul nostru in totalitate. '' Si argumente mai sunt...

Sigur ca este o chestie subiectiva, o folosesti pe cea care iti este mai comoda, mai lejer, cea care te face sa simti masina mai bine.

ps; nu stiu de ce nu ma lasa sa incarc fisierul, asa ca iti pun link de download.
http://filesharing.m...76c0e123e435bc6

Edited by FlorinC, 22 July 2013 - 14:05.


#16
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011

View PostFlorinC, on 22 iulie 2013 - 14:01, said:

Gasesti pozele promise in fisierul atasat. Scuze pentru calitate, atata am putut, dar se intelege.


Cred ca ai uitat ceva Posted Image

EDIT: Foarte utile pozele postate de tine.
La pozitii periculoase este trecuta si incrucisarea mainilor, +1 pentru asta.

Edited by AIVV, 22 July 2013 - 14:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate