Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...
 

Facultatea de informatica din BACAU

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Tatarul

Tatarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 25.11.2012
Buna tuturor.As avea si eu cateva intrebari legate de aceasta facultate.
In primul rand,se afla persoane printre voi sau cunoasteti persoane care au fost la aceasta facultate?
Am vazut ca se intra pe baza de dosar si ca sunt doar 80 de locuri... cam care a fost ultima media anul trecut? [nu gasesc informatia pe internet]
Credeti ca e macar pe jumatate la fel de buna precum cea din Iasi sau Bucuresti? La angajare ,ar conta asa mult ce facultate am terminat?

Va multumesc anticipat

#2
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Mai... eu inca n-am vazut facultate (programa) in RO care sa te scoata 'productiv' in vreo anume tehnologie (fie ea programare de aplicatii desktop, server, web sau administrator de baze de date). Prin urmare mai degraba s-ar putea spune ca-s toate la fel de praf si ca daca nu inveti tu singur le poti face pe toate ca tot degeaba. Is destui care au terminat ACS sau Informatica la Universitate in Bucuresti si stau degeaba si se plang ca nu gasesc de lucru. In ziua de azi nu prea mai gasesti asa usor ca junior (0 experienta) fara sa ai un programel ceva (unul serios nu rezolvitor de ecuatii) pe domeniul angajatorului.

#3
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Eu am un bun prieten care a terminat Informatica la Bacau si acum e la IBM in Cehia. Dar la IBM nu s-a angajat pe baza cunostintelor dobandite in facultate, el stiind deja cateva chestii legate de programare, web-design si retelistica, chiar castigand bani facand diverse chestii pt anumite firme din afara tari si din tara. Facultatea a facut-o numai pt diploma, ca altfel nu prea putea sa ceara un salar mare si un anumit post, chiar daca avea cunostinte mai bune decat cei care aveau diploma dar erau pe langa.

#4
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
Facultatea o faci pentru diploma, sa nu crezi ca daca nu studiezi singur o sa-ti bage in cap la facultate . Sa nu crezi ca daca ai diploma se bat pe tine sa te angajeze. Insa din anul 2-3 sunt firme care recruteaza, chiar de pe bancile facultatii. Diploma este un must have, pentru un salar mai bun, insa daca esti un geniu, nu mai pierde timpul cu scoala.
In alta ordine de idei, cu cit diploma este eliberata de o universitate mai renume , cu atit mai bine.
Cei de la Iasi, au un bun renume, dar ia in calcul costurile aditionale - cazare, masa, drumuri acasa si inapoi.

#5
Tatarul

Tatarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 25.11.2012
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. O sa incerc pe cat posibil sa ma ocup foarte bine de informatica,am tot auzit ca facultatea nu iti ofera decat o hartie si sunt constient de asta.Sper doar sa nu regret ca am ramas in Bacau .

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,640
  • Înscris: 30.07.2003
Oriunde te-ai duce tot vei spune ca dincolo parca era mai bine. Asa-i omul.

#7
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013

View PostRaduTataru, on 14 iulie 2013 - 19:13, said:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. O sa incerc pe cat posibil sa ma ocup foarte bine de informatica,am tot auzit ca facultatea nu iti ofera decat o hartie si sunt constient de asta.Sper doar sa nu regret ca am ramas in Bacau .
n-ai de ce sa regreti. n-o sa pierzi timpul cu de-alde http://profs.info.ua...images/pict.jpg

Edited by vexatul1987, 15 July 2013 - 10:20.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,640
  • Înscris: 30.07.2003
Posted Image El e mic pe langa profesorul Cazacu (altadata). Si oricum, tot face materia in cauza la Bacau.

Edited by neagu_laurentiu, 15 July 2013 - 10:36.


#9
gingalbel

gingalbel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2012

View Postvexatul1987, on 15 iulie 2013 - 10:20, said:

n-ai de ce sa regreti. n-o sa pierzi timpul cu de-alde http://profs.info.ua...images/pict.jpg

De ar fi materia lui Masalagiu cea mai inutila din facultatea aia ar fi perfect .. dar nu e asa.

#10
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
nush ca n-am ajuns la altii si mai si. cand fumeia cu care faceam seminaru de mate si cel de masa a ramas gravida si ne-a lasat cu ochii-n soare si a trebuit sa facem seminaru cu masa, iar la mate cu atractivul  iacob...mi-am vazut de drum.
mai rau de -atat putea sa fie doar sa fi facut si seminarul cu henri. da el e prorector si nu prea are timp..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate