Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Ce model de combina frigorifica functioneaza sub pragul de plus 10 grade Celsius?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
strike_gabriel

strike_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2011
deci am fost la toate magazinele gen Metro, Altex, etc. --toate , dar absolut toate - sunt cu R600a.
si Articul nostru are compresor Chinezesc, deci nu mai producem nici compresoare, - si este identic cu cel din zanussi, indesit, etc, si pe unele sunt specificate agentul suportat- adica R600a { cyclopentona }

r134a este tetrafluretilena

alternativa 1.
mixarea gazelor in proportii agreate-  cu pastrarea tubului capilar de compresie-- care este un compromis , care va scadea temperatura amestecului, cu procentul de gaze amestecate.
se lasa uleiul original pentru r600a { si aici mixarea uleiurilor ar trebui sa fie viabila }
deci se scoate o cantitate masurata { prin gramaj } de R600a afara, si se introduce r134a, pentru complectare .
la o rata de 60/40  sau 70/30  r600a/r134a - compresorul trebuie sa lucreze perfect pana la -5 grade . { congelatorul meu cu r134a merge afara la -8 grade perfect }
agentii frigorifici sunt mixabili, efectul se mentine ,  trebuie vazuti care cu care este compatibil chimic { sa nu reactioneze }  si in ce proportii.
chestiile acestea au fost invetate acum 80 ani, singurul lucru care il face COMUNITATEA EUROPEANA , este sa ne indobitoceasca in grup si ne obliga pe toti sa purtam un JUG creat de ei.  { si sa nu ne mai folosim inteligenta -- vai de ce ne-a tebuit noua UE  ??? cui ii foloseste ??? noua oricum nu ca am devenit marionete , si piata de desfacere a congelatoarelor r600a care nu merg  :))) }}}}

alternativa 2.
schimbarea complecta a gazului, cu cel dorit
schimbarea tubului capilar
si daca trebuie , chiar compresorul

la toate este stipulat gr de incarcare -- care la cele mici - 100-250 l--- este intre 45-60 gr
la cele mari peste 250l --- intre 70- etc functie de volumul instalatiei.

am sa sudiez problema - pentru inlocuirea r600a cu
AMONIAC -- ca la vechile frigidere, sau cu CO2 direct
iar in ultima instanta cu r134a- care oricum este folosit in toare masinile din lume.
ar trebui sa bage si in masini sa mearga aerul conditionat pana la +10 grade numai -- idiotii

Edited by strike_gabriel, 21 January 2016 - 00:43.


#20
strike_gabriel

strike_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2011
am fost la reprezentata Artic, orasul meu
conversia de pe R600a-- pe halogenuri , este imposibila { zic ei- dar nu sunt convins - deoarece tot compresor este }.
compresorul R600a - nu este compatibil sa fie folosit pe halogenuri.
Uleiul nu este compatibil , daca se amesteca { cele 2 tipuri de ulei } , spumeaza in interior si , infunda tubul capilar , de compresie .

deci daca se doreste schimbarea agentului, frigorific in halogenuri , trebuie golit complect instalatia de r600a, schimbat compresorul cu cel de halogenuri + tub capilar, si adaugat Ulei pentru halogenuri.
schimbatoarele interne si externe raman aceleasi.

deci este posibil, FRATILOR

se pot folosi
R11
R12
R22
R134A-- ASTA SE GASESTE DE CUMPARAT
R114
R117 { NH3}

SAU AMESTECURI CONSACRATE
R401A
R404A
R407
R409
PLUS SERIA 500

VEZI AICI TABEL 5 SI 6

http://www.termo.utc...erabile/3_3.pdf

R401A -------------------------R22/152a/124 ----------------proportii greutate intre componenti :--53/13/34

R404A---------------- R125/143a/134a ----------------------: 44/52/4
R407C ----------------R32/125/134a --------------------------23/25/52
R409A ----------------R22/124/142b ----------------------------60/25/1

Edited by strike_gabriel, 22 January 2016 - 14:33.


#21
strike_gabriel

strike_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2011
pentru  Halogenuri

schimbatorul intern trebuie sa fie din Al , tabla sau teava de 8mm , grosime 1 mm perete
schimbatorul extern - poate sa fie din Fe, sau alte materiale

presiuni : in instalatie

15  respectiv   45 bari

#22
strike_gabriel

strike_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2011
cine se hotareste sa foloseasca compresorul de r600a -- pentru halogenuri, trebuie sa-l  spele interior cu benzina { sa elimine uleiul de r600a + din  filtru  care este intern Posted Image) }.
se introduce benzina in el si se agita bine..... se goleste
se repeta operatia, .... apoi se usuca prin ventilatie cu aer comprimat { trebuie 2 orificii in carcasa compresorului pentru asta } .


idem se spala schimbatoarele intern sau extern cu benzina

apoi se lipesc circuitele SCHIMBATOARE  caldura  la compresorul curatat si uscat , si se umple cu r 134a.

!!!  daca raman urme de ulei pentru r600a-- si se adauga uleiul pentru  r134a -- cele 2 uleiuri emulsioneaza si infunda tubul capilar de compresie , si se intrerupe circuitul agentului frigorific .
freonul nu mai ajunge in compresor Posted Image((

===========
daca se doreste schimbarea congelatorului de pe r600a pe halogenuri --cu schimbarea compresorului { varinta mai simpla - si viabila deoarece necesita SPALAREA DOAR A UNOR SERPENTINE - tevi cu diametre abordabile pentru curgerea benzinei prin ele + se pot usca cu aer comprimat super USOR  }

1. se indeparteaza compresorul r600a

2. se spala schimbatorul extern cu benzina + usca cu aer comprimat

3. se spala schimbatorul intern { cu benzina }  sau se schimba cu unul nou din Al , table gata presate -vopsite  sau teava de 8 mm ---- apoi se usca cu aer comprimat .

4. se monteaza compresor de Halogeni, { cu filtru intern } + se adauga uleiul pentru halogenuri-- se se sudeaza la schimbatorul intern + extern .

5. se alimenteaza cu r134a instalatia , conform presiunilor sau direct pe greutatea recomandata , pe Volum sau suprafata schimbatorului vaporizator - montat sau existent.

si functioneste perfect .

NU UITATI :  INSTALATIA TREBUIE DA FIE "FREE", DE VECHIUL ULEI --  de la r600a ---- cand vreti sa schimbati pe halogenuri , gen r134a, r401, etc

"The FORCE will be with you , young SKYWALKER"

Edited by strike_gabriel, 25 January 2016 - 22:42.


#23
strike_gabriel

strike_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2011
ca sa fiu sigur ca nu o  am vreodata probleme , pe viitor, la temperaturi  sub + 10 grC .....am cumparat 1 congelator si 1 lada frigorifica second hand { uzate } , si am montat compresor de R134a NOI , pe ambele , si le-am facut perfect functionale .
stau in curte, sub o copertina, fara sa deranjeze pe nimeni.
in ambele s-a montat compresor nou cu garantie 12 luni , plus serpetina de Al interioara NOUA , schimbatorul extern a ramas cel original, din fabrica.
--------
deci daca ai un congelator pr R600a si vrei sa-l folosesti afara si sa mearga la temperaturi sub +10gr C-- il duci la un atelier, sa-i dea jos compresorul r600, se pune compresorul de r134a, se alameste la instalatia existenta, se adauga agentul frigorific r134a, conform etichetei de volum a instalatiei { este specificat CHARGE de agent frigorifc necesar la incarcare }, si toate devin OK, pana la minus - 25gr C, mediu in care sta lada.
---------
daca va hotarati sa schimbati - schimbatorul intern pe Cupru -- va recomand sa-l vopsiti de 2-3 straturi , vospea rezistenta, altfel se cocleste de la condens .
{plus separati elemetele de Al de cele de Cupru, pentru evitarea pilei electrice--- serpentina Cu si etajere AL nu fac casa buna -- AL se va " manca " incet dar sigur } .

=====
r134a = 1,1,1,2 quatrofluoretan

r125 = 1,1,2,2,2 pentafluoretan

Edited by strike_gabriel, 27 February 2016 - 23:20.


#24
a/3

a/3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.07.2007
se gasesc second hand si cu r134a si aveti cheltuieli mai mici

#25
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
O întrebare am si eu. Intro lada frigorifica de 200 litri încape un porc de 120 kg??? Se tine cont ca șuncă nu se baga in lada

#26
mr. jul

mr. jul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.08.2007
Deci ! Am studiat si am vorbit cu persoane care vand congelatoare la societati cu traditie si nu gasesc un congelator care sa functioneze intr-o camera neincalzita respectiv min 2 grd C. Astept sfaturi. Poate sa fie si sh. Multumesc

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mr. jul, on 30 octombrie 2016 - 13:17, said:

Deci ! Am studiat si am vorbit cu persoane care vand congelatoare la societati cu traditie si nu gasesc un congelator care sa functioneze intr-o camera neincalzita respectiv min 2 grd C. Astept sfaturi. Poate sa fie si sh. Multumesc

N-am incercat dar cred ca orice congelator sau frigider de pe piata functioneaza in camere neincalzite. De ce n-ar functiona?

#28
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Modelele mai vechi merg, combinele mai noi nu functioneaza sub 10 grade. Alte detalii aici:
http://forum.softped...-grade-Celsius/

#29
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
Problema care apare la temperaturi sub 10*C este ca se produce ingrosarea uleiului din compresor si acesta se poate defecta!Posted Image

Eu am de 10 ani o combina Indesit cu compresor Danfoss si nu am avut astfel de probleme chiar si la 0*C.

*Sfatul meu este sa cauti un congelator cu compresor fabricat de Danfoss....

Edited by xmanyacs77, 30 October 2016 - 14:03.


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 rosix, on 30 octombrie 2016 - 13:31, said:

N-am incercat dar cred ca orice congelator sau frigider de pe piata functioneaza in camere neincalzite. De ce n-ar functiona?

Frigiderele ieftine au un singur compresor si un singur senzor/termostat - pus in partea "de frigider". Daca temperatura de afara e prea mica atunci pierderea o sa fie extrem de mica (posibil zero) si motorul o sa mearga extrem de putin (sau deloc). Ceea ce e ok pentru partea de frigider dar nu e deloc ok pentru partea de congelator. Frigiderele/congelatoarele sint pe clase, in functie de intervalul de temperaturi dorit (afara). Nu numai din cauza ca unele nu merg f bine la tropice dar si invers.

#31
PatrickSJ

PatrickSJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.04.2013
Salut,
Astept recomandari combine frigorifice care sa functioneze pe timpul iernii la temperturi intre 5-10 grade C.
1. Exista modele care au functii gen Winter sau Holiday ?
2. Modelele cu doua compresoare functioneaza si la temperaturi sub 10 grade C ?
Buget maxim 3000 Ron.
Combina frigorifica as dori sa o folosesc la casa unde temperatura este de 5-10 grade C pe timpul iernii si doar la sfarsitul saptamanii  temperatura este normala 20-24 de grade.

#32
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
pt uz casnic nu exista. punct.

#33
asusix

asusix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.10.2015
un congelator care sa functioneze intr-o anexa fara incalzire, sa zicem ca nu trece de -5 grade C in cea mai rece zi de iarna, care ar fi?

#34
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007
De exemplu astea, dar or mai fi si altele la alti producatori. http://www.beko.co.u...e/freezer-guard

#35
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
ok. deci trebuie sa-mi reconsider partial afirmatia anterioara... Posted Image
Exista exceptii care intaresc regula. :-)

#36
asusix

asusix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.10.2015
mersi,o zi buna

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate