Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce model de combina frigorifica functioneaza sub pragul de plus 10 grade Celsius?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
strike_gabriel

strike_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2011
deci am fost la toate magazinele gen Metro, Altex, etc. --toate , dar absolut toate - sunt cu R600a.
si Articul nostru are compresor Chinezesc, deci nu mai producem nici compresoare, - si este identic cu cel din zanussi, indesit, etc, si pe unele sunt specificate agentul suportat- adica R600a { cyclopentona }

r134a este tetrafluretilena

alternativa 1.
mixarea gazelor in proportii agreate-  cu pastrarea tubului capilar de compresie-- care este un compromis , care va scadea temperatura amestecului, cu procentul de gaze amestecate.
se lasa uleiul original pentru r600a { si aici mixarea uleiurilor ar trebui sa fie viabila }
deci se scoate o cantitate masurata { prin gramaj } de R600a afara, si se introduce r134a, pentru complectare .
la o rata de 60/40  sau 70/30  r600a/r134a - compresorul trebuie sa lucreze perfect pana la -5 grade . { congelatorul meu cu r134a merge afara la -8 grade perfect }
agentii frigorifici sunt mixabili, efectul se mentine ,  trebuie vazuti care cu care este compatibil chimic { sa nu reactioneze }  si in ce proportii.
chestiile acestea au fost invetate acum 80 ani, singurul lucru care il face COMUNITATEA EUROPEANA , este sa ne indobitoceasca in grup si ne obliga pe toti sa purtam un JUG creat de ei.  { si sa nu ne mai folosim inteligenta -- vai de ce ne-a tebuit noua UE  ??? cui ii foloseste ??? noua oricum nu ca am devenit marionete , si piata de desfacere a congelatoarelor r600a care nu merg  :))) }}}}

alternativa 2.
schimbarea complecta a gazului, cu cel dorit
schimbarea tubului capilar
si daca trebuie , chiar compresorul

la toate este stipulat gr de incarcare -- care la cele mici - 100-250 l--- este intre 45-60 gr
la cele mari peste 250l --- intre 70- etc functie de volumul instalatiei.

am sa sudiez problema - pentru inlocuirea r600a cu
AMONIAC -- ca la vechile frigidere, sau cu CO2 direct
iar in ultima instanta cu r134a- care oricum este folosit in toare masinile din lume.
ar trebui sa bage si in masini sa mearga aerul conditionat pana la +10 grade numai -- idiotii

Edited by strike_gabriel, 21 January 2016 - 00:43.


#20
strike_gabriel

strike_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2011
am fost la reprezentata Artic, orasul meu
conversia de pe R600a-- pe halogenuri , este imposibila { zic ei- dar nu sunt convins - deoarece tot compresor este }.
compresorul R600a - nu este compatibil sa fie folosit pe halogenuri.
Uleiul nu este compatibil , daca se amesteca { cele 2 tipuri de ulei } , spumeaza in interior si , infunda tubul capilar , de compresie .

deci daca se doreste schimbarea agentului, frigorific in halogenuri , trebuie golit complect instalatia de r600a, schimbat compresorul cu cel de halogenuri + tub capilar, si adaugat Ulei pentru halogenuri.
schimbatoarele interne si externe raman aceleasi.

deci este posibil, FRATILOR

se pot folosi
R11
R12
R22
R134A-- ASTA SE GASESTE DE CUMPARAT
R114
R117 { NH3}

SAU AMESTECURI CONSACRATE
R401A
R404A
R407
R409
PLUS SERIA 500

VEZI AICI TABEL 5 SI 6

http://www.termo.utc...erabile/3_3.pdf

R401A -------------------------R22/152a/124 ----------------proportii greutate intre componenti :--53/13/34

R404A---------------- R125/143a/134a ----------------------: 44/52/4
R407C ----------------R32/125/134a --------------------------23/25/52
R409A ----------------R22/124/142b ----------------------------60/25/1

Edited by strike_gabriel, 22 January 2016 - 14:33.


#21
strike_gabriel

strike_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2011
pentru  Halogenuri

schimbatorul intern trebuie sa fie din Al , tabla sau teava de 8mm , grosime 1 mm perete
schimbatorul extern - poate sa fie din Fe, sau alte materiale

presiuni : in instalatie

15  respectiv   45 bari

#22
strike_gabriel

strike_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2011
cine se hotareste sa foloseasca compresorul de r600a -- pentru halogenuri, trebuie sa-l  spele interior cu benzina { sa elimine uleiul de r600a + din  filtru  care este intern Posted Image) }.
se introduce benzina in el si se agita bine..... se goleste
se repeta operatia, .... apoi se usuca prin ventilatie cu aer comprimat { trebuie 2 orificii in carcasa compresorului pentru asta } .


idem se spala schimbatoarele intern sau extern cu benzina

apoi se lipesc circuitele SCHIMBATOARE  caldura  la compresorul curatat si uscat , si se umple cu r 134a.

!!!  daca raman urme de ulei pentru r600a-- si se adauga uleiul pentru  r134a -- cele 2 uleiuri emulsioneaza si infunda tubul capilar de compresie , si se intrerupe circuitul agentului frigorific .
freonul nu mai ajunge in compresor Posted Image((

===========
daca se doreste schimbarea congelatorului de pe r600a pe halogenuri --cu schimbarea compresorului { varinta mai simpla - si viabila deoarece necesita SPALAREA DOAR A UNOR SERPENTINE - tevi cu diametre abordabile pentru curgerea benzinei prin ele + se pot usca cu aer comprimat super USOR  }

1. se indeparteaza compresorul r600a

2. se spala schimbatorul extern cu benzina + usca cu aer comprimat

3. se spala schimbatorul intern { cu benzina }  sau se schimba cu unul nou din Al , table gata presate -vopsite  sau teava de 8 mm ---- apoi se usca cu aer comprimat .

4. se monteaza compresor de Halogeni, { cu filtru intern } + se adauga uleiul pentru halogenuri-- se se sudeaza la schimbatorul intern + extern .

5. se alimenteaza cu r134a instalatia , conform presiunilor sau direct pe greutatea recomandata , pe Volum sau suprafata schimbatorului vaporizator - montat sau existent.

si functioneste perfect .

NU UITATI :  INSTALATIA TREBUIE DA FIE "FREE", DE VECHIUL ULEI --  de la r600a ---- cand vreti sa schimbati pe halogenuri , gen r134a, r401, etc

"The FORCE will be with you , young SKYWALKER"

Edited by strike_gabriel, 25 January 2016 - 22:42.


#23
strike_gabriel

strike_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2011
ca sa fiu sigur ca nu o  am vreodata probleme , pe viitor, la temperaturi  sub + 10 grC .....am cumparat 1 congelator si 1 lada frigorifica second hand { uzate } , si am montat compresor de R134a NOI , pe ambele , si le-am facut perfect functionale .
stau in curte, sub o copertina, fara sa deranjeze pe nimeni.
in ambele s-a montat compresor nou cu garantie 12 luni , plus serpetina de Al interioara NOUA , schimbatorul extern a ramas cel original, din fabrica.
--------
deci daca ai un congelator pr R600a si vrei sa-l folosesti afara si sa mearga la temperaturi sub +10gr C-- il duci la un atelier, sa-i dea jos compresorul r600, se pune compresorul de r134a, se alameste la instalatia existenta, se adauga agentul frigorific r134a, conform etichetei de volum a instalatiei { este specificat CHARGE de agent frigorifc necesar la incarcare }, si toate devin OK, pana la minus - 25gr C, mediu in care sta lada.
---------
daca va hotarati sa schimbati - schimbatorul intern pe Cupru -- va recomand sa-l vopsiti de 2-3 straturi , vospea rezistenta, altfel se cocleste de la condens .
{plus separati elemetele de Al de cele de Cupru, pentru evitarea pilei electrice--- serpentina Cu si etajere AL nu fac casa buna -- AL se va " manca " incet dar sigur } .

=====
r134a = 1,1,1,2 quatrofluoretan

r125 = 1,1,2,2,2 pentafluoretan

Edited by strike_gabriel, 27 February 2016 - 23:20.


#24
a/3

a/3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.07.2007
se gasesc second hand si cu r134a si aveti cheltuieli mai mici

#25
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
O întrebare am si eu. Intro lada frigorifica de 200 litri încape un porc de 120 kg??? Se tine cont ca șuncă nu se baga in lada

#26
mr. jul

mr. jul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.08.2007
Deci ! Am studiat si am vorbit cu persoane care vand congelatoare la societati cu traditie si nu gasesc un congelator care sa functioneze intr-o camera neincalzita respectiv min 2 grd C. Astept sfaturi. Poate sa fie si sh. Multumesc

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mr. jul, on 30 octombrie 2016 - 13:17, said:

Deci ! Am studiat si am vorbit cu persoane care vand congelatoare la societati cu traditie si nu gasesc un congelator care sa functioneze intr-o camera neincalzita respectiv min 2 grd C. Astept sfaturi. Poate sa fie si sh. Multumesc

N-am incercat dar cred ca orice congelator sau frigider de pe piata functioneaza in camere neincalzite. De ce n-ar functiona?

#28
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Modelele mai vechi merg, combinele mai noi nu functioneaza sub 10 grade. Alte detalii aici:
http://forum.softped...-grade-Celsius/

#29
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Problema care apare la temperaturi sub 10*C este ca se produce ingrosarea uleiului din compresor si acesta se poate defecta!Posted Image

Eu am de 10 ani o combina Indesit cu compresor Danfoss si nu am avut astfel de probleme chiar si la 0*C.

*Sfatul meu este sa cauti un congelator cu compresor fabricat de Danfoss....

Edited by xmanyacs77, 30 October 2016 - 14:03.


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 rosix, on 30 octombrie 2016 - 13:31, said:

N-am incercat dar cred ca orice congelator sau frigider de pe piata functioneaza in camere neincalzite. De ce n-ar functiona?

Frigiderele ieftine au un singur compresor si un singur senzor/termostat - pus in partea "de frigider". Daca temperatura de afara e prea mica atunci pierderea o sa fie extrem de mica (posibil zero) si motorul o sa mearga extrem de putin (sau deloc). Ceea ce e ok pentru partea de frigider dar nu e deloc ok pentru partea de congelator. Frigiderele/congelatoarele sint pe clase, in functie de intervalul de temperaturi dorit (afara). Nu numai din cauza ca unele nu merg f bine la tropice dar si invers.

#31
PatrickSJ

PatrickSJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.04.2013
Salut,
Astept recomandari combine frigorifice care sa functioneze pe timpul iernii la temperturi intre 5-10 grade C.
1. Exista modele care au functii gen Winter sau Holiday ?
2. Modelele cu doua compresoare functioneaza si la temperaturi sub 10 grade C ?
Buget maxim 3000 Ron.
Combina frigorifica as dori sa o folosesc la casa unde temperatura este de 5-10 grade C pe timpul iernii si doar la sfarsitul saptamanii  temperatura este normala 20-24 de grade.

#32
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
pt uz casnic nu exista. punct.

#33
asusix

asusix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.10.2015
un congelator care sa functioneze intr-o anexa fara incalzire, sa zicem ca nu trece de -5 grade C in cea mai rece zi de iarna, care ar fi?

#34
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007
De exemplu astea, dar or mai fi si altele la alti producatori. http://www.beko.co.u...e/freezer-guard

#35
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
ok. deci trebuie sa-mi reconsider partial afirmatia anterioara... Posted Image
Exista exceptii care intaresc regula. :-)

#36
asusix

asusix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.10.2015
mersi,o zi buna

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate