Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Acest univers local este o simulare matematica complexa

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postedy_wheazel, on 17 iulie 2013 - 05:50, said:


De ce, oare de ce faci afirmatii din astea? Vrei sa te fac de ras?
Zau, natura o fi digitala.
Da-i bataie.
Mai sint si altii ce spun asta.

#38
panaceu888

panaceu888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 31.10.2010

View PostNASTYPRIMUL, on 18 iulie 2013 - 23:50, said:

Zau, natura o fi digitala.
Da-i bataie.
Mai sint si altii ce spun asta.

Hai nu mai fi ironic. Sa-i dam o sansa acestei teze:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GLvXaclRlHs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by panaceu888, 22 July 2013 - 19:12.


#39
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View PostNASTYPRIMUL, on 17 iulie 2013 - 03:21, said:

Analogicul acela ce este parasit de tehnica.

View Postedy_wheazel, on 17 iulie 2013 - 04:26, said:

Analogicul nu-i parasit de tehnica, doar ca procesarea lui este de cele mai multe ori digitala.

View PostNASTYPRIMUL, on 17 iulie 2013 - 05:38, said:

Tehnica e digitala, nu analogica.

View Postedy_wheazel, on 17 iulie 2013 - 05:50, said:

De ce, oare de ce faci afirmatii din astea? Vrei sa te fac de ras?

View PostNASTYPRIMUL, on 18 iulie 2013 - 23:50, said:

Zau, natura o fi digitala.
Da-i bataie.
Mai sint si altii ce spun asta.

Studiaza conversia analog-digitala si digital-analogica, dupa aia spune-mi cum analogicul este parasit de tehnica.

#40
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Chiar o sa studiez cind am timp.
Multumesc.

#41
sonen

sonen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 25.03.2012
va irositi inutil timpul debitand in mare parte numai ineptii...ca sa vorbesti ceea ce trebuie trebuie sa ai o perceptie, corecta, reala si adevarata asupra realitatii fizice...fa un exercitiu si contempleaza un pic la ce ti-am spus...

#42
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postsonen, on 15 august 2013 - 19:02, said:

va irositi inutil timpul debitand in mare parte numai ineptii...ca sa vorbesti ceea ce trebuie trebuie sa ai o perceptie, corecta, reala si adevarata asupra realitatii fizice...fa un exercitiu si contempleaza un pic la ce ti-am spus...
Si ce viziune reala, corecta, adevarata asupra realitatii ai tu....domnul ...."ininept"?
Asta care te crezi cu adevarul la picioarele tale, tu nu vezi ce se spune, ca cel cu topicul are impresia ca universul se supune matematicii create de om.
De fapt nu ma astept sa spui ceva care sa poate fi digerat.
In afara de jignirile aduse celor ce au intrat pe topic.....pe post de venin.

Meditatia asupra realitatii nu se face ....la ordin.

#43
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Aoleeeu! L-ati facut varza pe  bietul baiat. A avut ghinion!
Chestia e ca acest calculator cuantic chiar exista. A citit el ceva despre treaba asta, dar s-a aruncat sa abereze aiurea. Acest calculator exista si chiar face minuni(nu in sensul biblic). E vorba despre un alt tip de calculator (alta mancare de peste), cu alti algoritmi de "programare". Face el minuni, dar nu asa de minunate cum si-ar inchipui unii. Teoria algoritmilor pe acest tip de device e inca la inceput, dar exista algoritmi pentru rezolvarea mult mai rapida a anumitor probleme. Am fost interesat de subiect si am citit cate ceva. Nu-i SF!

Dar... universul nu poate fi simulat (in sensul de copiat). Nu cu teoria cuantica. Nici macar starea spinului unui singur electron nu poate fi copiata intr-un alt device, fie el si un calculator cuantic.

#44
sonen

sonen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 25.03.2012

View PostNASTYPRIMUL, on 16 august 2013 - 11:30, said:

Si ce viziune reala, corecta, adevarata asupra realitatii ai tu....domnul ...."ininept"?
Asta care te crezi cu adevarul la picioarele tale, tu nu vezi ce se spune, ca cel cu topicul are impresia ca universul se supune matematicii create de om.
De fapt nu ma astept sa spui ceva care sa poate fi digerat.
In afara de jignirile aduse celor ce au intrat pe topic.....pe post de venin.

Meditatia asupra realitatii nu se face ....la ordin.
nu e nici o jignire sa spui cuiva ca intre el si realitatea fizica nu exista nici o conexiune...treaba cu perceptia corecta, reala , fizica sia devarata a universului este o vocatie, nu toata lumea se poate naste cu asa ceva...drept  dovada ca sunt si foarte multi oameni de stiinta, care bat campii cu teoriile lor  nerationale, lipsite de logica si de un adevar probabil...si daca arunc cu venin. nu arunc din rautate ci din faptul ca m-am saturat de aberatii, cacaturi si prostii debitate  de dragul de a scrie ceva....daca universul s-ar supune matematicii create de om inseamna ca omul ar putea inventa un univers...dovada ca cele 4 forte fundamentale nu sunt deplin intelese de om, poate un pic forta nucleara si electromagnetismul ...universul nu poate fii ceva finit...omul inca nu a inventat acel voabular ca sa explice universul..

View Postedy_wheazel, on 08 august 2013 - 04:07, said:

Studiaza conversia analog-digitala si digital-analogica, dupa aia spune-mi cum analogicul este parasit de tehnica.
vad ca ati dat-o si in notiuni de electronica analogica digitala...esantionari, sistem binar..mai ramane sa discutam si de porti logice, CI, semiconductoare  si elemente pasive de circuit si am explicat cum functioneaza universul asta...

View Postmaccip, on 18 august 2013 - 22:56, said:

Aoleeeu! L-ati facut varza pe  bietul baiat. A avut ghinion!
Chestia e ca acest calculator cuantic chiar exista. A citit el ceva despre treaba asta, dar s-a aruncat sa abereze aiurea. Acest calculator exista si chiar face minuni(nu in sensul biblic). E vorba despre un alt tip de calculator (alta mancare de peste), cu alti algoritmi de "programare". Face el minuni, dar nu asa de minunate cum si-ar inchipui unii. Teoria algoritmilor pe acest tip de device e inca la inceput, dar exista algoritmi pentru rezolvarea mult mai rapida a anumitor probleme. Am fost interesat de subiect si am citit cate ceva. Nu-i SF!

Dar... universul nu poate fi simulat (in sensul de copiat). Nu cu teoria cuantica. Nici macar starea spinului unui singur electron nu poate fi copiata intr-un alt device, fie el si un calculator cuantic.
noroc ca mai exista cineva pe aici cu o abordare mai rationala...

#45
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Posttom_1133, on 11 iulie 2013 - 09:22, said:

@Lucian_Ilea, asa facultativ intreb, aceste computere cuantice sunt asemanatoare cu computerul (fictiv) de bord de pe nava stelara USS Enterprise (NCC-1701-D) din serialul Star Trek:TNG ?!

sincer Posted Image

Bai, ia gata cu mistourile despre trotineta mea! Sa va fie rusine obrazului! Posted Image Acu' va bag la holospatiu si rulez un program cu 10 panarame batrane, grase, urate si nefubiptute de 15 ani! Dracu' v-a luat! Posted Image
PS: Evident, programul este rulat pe unul dintre calculatoarele despre care spune Ilea. ;)

Edited by CapitanuPICARD, 30 August 2013 - 10:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate