Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 

Viata cu un copil

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostUlpiatraiana, on 01 iulie 2013 - 15:43, said:

Frica e instinct primar.Si uita asa ramane copilul cu traume.
ps.Sper ca ai glumit.
Nu stiu care e tactica, eu asa am invatat la Dinamo cand eram mic, si culmea aveam fobie, am fost sa ma inec cand eram si mai mic. Nu e chiar asa te arunca, intai inveti cu colacu, dupaia iti pune niste gomflabile la maini si daca esti fricos si tot nu vrei, jap in apa...


View Postariadna_12, on 01 iulie 2013 - 13:44, said:

relatia parinte copil, din perspectiva de formator/mentor, presupune admiratie la adresa mentorului, dorinta de a asimila si nu IMPUNERE.
Ma admira, a scris o compunere la scoala, pe tema a ce vor face in vacanta.

”Daca nu ma duc la mare ma duc la calimanesti daca nu ma duc la Bucuresti la verisoru meu”... Trebuie sa-i prelucrez cartile citite ca parca vad ca n-a trecut de pinochio si cartile de colorat... Pai eu la varsta lui mancam Jules verne, Dumas, fratii Grimm si altii ca el

#56
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postcatalina1, on 01 iulie 2013 - 14:28, said:

Ce-i impune? Sa invete germana, nu franceza? Franceza a ales-o singur? Nu cumva i-au impus-o la scoala?

In plus, ia uite aici: "vreau sa inteleaga importanta invatarii limbii germanice". Nu e chiar impunere, nu?
Tin minte, m-a fascinat o reclama la un complex imobiliar ce-i drept falimentar, in zona Lujerului.

Aici vei sta, in Politehnica va invata copilul tau, in Gradina Botanica se va plimba... Ca si copil esti rapid fascinat de ceea ce ti se prezinta, sa-i arat in Frankfurt unde am invatat 2 ani, salile in care am dat examen, lucrarea de dizertatie in rezistenta materialelor compozite, scrisa in Germana, acolo e la Biblioteca si o poate vedea oricine, nu-s tinute in beciuri.

In Schwabhaussen sa-i arat unde sta turcu cu chirie ca poate sta el, facultatile din Munchen, Goethe de literatura Stinta Aplicata, si nu numai, ordinea si linistea lucrurilor, infrastructura bogata, asfaltul drept si lipsa baltoacelor dupa ploaie...  Cred ca si mie imi trebuie o perioada de revedere...
Sa vada de ce se va chinui 4 ani cu o limba straina atat de grea.

Edited by -Diana-, 25 September 2013 - 18:52.
fara apologia fascismului pe forum


#57
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Ma admira, a scris o compunere la scoala, pe tema a ce vor face in vacanta.

”Daca nu ma duc la mare ma duc la calimanesti daca nu ma duc la Bucuresti la verisoru meu”... Trebuie sa-i prelucrez cartile citite ca parca vad ca n-a trecut de pinochio si cartile de colorat... Pai eu la varsta lui mancam Jules verne, Dumas, fratii Grimm si altii ca el

Proasta comparatie.

Quote

Nu stiu care e tactica, eu asa am invatat la Dinamo cand eram mic, si culmea aveam fobie, am fost sa ma inec cand eram si mai mic. Nu e chiar asa te arunca, intai inveti cu colacu, dupaia iti pune niste gomflabile la maini si daca esti fricos si tot nu vrei, jap in apa...

Mengele,draga!Ti-as explica dar mie teama ca-mi batatoresc buricele degetelor degeaba.
Arata-mi un pic de maturitate/socializare.

Edited by Ulpiatraiana, 01 July 2013 - 16:17.


#58
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

View PostUlpiatraiana, on 01 iulie 2013 - 15:43, said:

Frica e instinct primar.Si uita asa ramane copilul cu traume.
ps.Sper ca ai glumit.
Risca foarte mult, dar la unii chiar functioneaza perfect. Depinde de copil. Nici eu nu l-as arunca aiurea, fara sa-l cunosc destul de bine si sa stiu ca e ok.

#59
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postcatalina1, on 01 iulie 2013 - 16:29, said:

Risca foarte mult, dar la unii chiar functioneaza perfect. Depinde de copil. Nici eu nu l-as arunca aiurea, fara sa-l cunosc destul de bine si sa stiu ca e ok.
Nu trebuia sa zici asta.Acum vine si spune ca-l cunoaste foarte bine.
Cind e vorba de copii nu sint de acord cu aplicarea"fricii".Pentru mine nu conteaza rezultatul,ci caile/metoda prin care s-a ajuns la acel rezultat.

Edited by Ulpiatraiana, 01 July 2013 - 16:41.


#60
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Mengele, eu ma bazez pe tine, tot ce faci este bine!Posted Image

Quote

Pai eu la varsta lui mancam Jules verne, Dumas, fratii Grimm si altii ca el

Mi-a placut asta. Posted Image

#61
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
eu recomand si jaroslav hasek.

#62
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

View Postcatalina1, on 01 iulie 2013 - 14:28, said:

Ce-i impune? Sa invete germana, nu franceza? Franceza a ales-o singur? Nu cumva i-au impus-o la scoala?

In plus, ia uite aici: "vreau sa inteleaga importanta invatarii limbii germanice". Nu e chiar impunere, nu?

catalina n-am de gind sa ma contrazic cu tine.
tu nu vezi ca el e mai deschis unei discutii in contradictoriu, cu calm si tu sari de cur in sus ??

in general expresia "sa termine cu" inseamna impunere.
daca trebuie sa termine  cu ceva ce-i place si sa inceapa cu ceva pt care n-a avut el initiativa , inseamna constringere.
nu spun ca Mengele n-are idei bune, e bun inotul, sunt de folos limbile germanice mai mult decit franceza, dar conteaza MODUL in care EXPUI sau IMPUI punctul de vedere, astfel incat copilul sa doreasca sa faca ce i se sugereaza.

View PostJosef_Mengele, on 01 iulie 2013 - 16:11, said:



In Schwabhaussen sa-i arat unde sta turcu cu chirie ca poate sta el, facultatile din Munchen, Goethe de literatura Stinta Aplicata, si nu numai, ordinea si linistea lucrurilor, infrastructura bogata, asfaltul drept si lipsa baltoacelor dupa ploaie...  Cred ca si mie imi trebuie o perioada de revedere...
Sa vada de ce se va chinui 4 ani cu o limba straina atat de grea.

SA- I ARAT , asa da, sa-i trezesti curiozitatea, sa-i largesti orizonturile.
VREAU SA FACA , este asa NU.
chiar daca tu vrei si stii ca e bine, nu asta e forma de prezentare.

initiativa ta e buna, doar ca nu esti familiarizat cu un copil asa mic, ai impresia ca poti vorbi cu el ca si cu un adult.
mai e pina acolo.
mai trebuie sa-ti acorzi timp sa-l cunosti, tocmai ca sa vezi ce poate deveni.
educatia are succesul scontat daca se face in interesul copilului, tinind cont de abilitatile lui si temperamentul lui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate