Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme
 Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 

Viata cu un copil

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Nu, nu am de gand si nu sunt pe cale de a deveni tata, nici fara voia mea. Am un var, singurul, pe care nu stiu inca ca ce-l iubesc mai mult, ca frate sau ca parinte. porbabil amandoua.

E scoler si trece a 5-a, si mi-am propus in toamna, de la scoala din sat, parintii sai fiind tarani, sa-l transfer in aglomerata capitala, unde sa invete la un liceu bun, sa aiba contact cu alte stiinte si arte, cu tot felul de sporturi si sa invete germana.
Cum am mai spus, Germania permite oricarui cetatean UE sa se inscrie la liceele si facultatile ei cu sau fara taxa, in aceleasi conditii ca proprii cetateni, si au foarte multe locuri libere pt vorbitorii de germana.

Nu stiu si 99% nici unul din parintii sai nu va putea sta tot timpul in Bucuresti, si mi-e groaza cum o sa ma descurc cu el.
Intai cred ca trebuie sa gasesc o tanti gospodina sa faca de mancare... Al doilea rand ar trebui sa ma invat si eu, ca nu cred ca merge ca eu sa mananc una si el alta.

Sa incerc sa fac insa posibilul mai posibil ca macar ma-sa sa vina sa stea cu el, si atunci sa ma scap de griji? Totusi as vrea sa-l rodez si eu un pic, ca parintii l-au avut la batranete si e foarte rasfatat... si nu pot face asta decat daca am ”tutela” deplina!
Un neamt trebuie de mic invatat cu ordinea si disciplina!

Parintii mei sunt stabiliti in Barcelona si nu vor lasa clima Spaniei pt vremea rece si seaca de aici ca sa ma ajute pe mine!

Edited by Josef_Mengele, 24 June 2013 - 00:55.


#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,093
  • Înscris: 31.07.2007
Ii dai suficienti bani de buzunar si ai scapat de griji.

#3
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Nu e o idee buna, ultima data a mancat 500 grame de inghetata si a facut infectie in gat!

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,093
  • Înscris: 31.07.2007
Ai impresia ca in liceu o sa-si cumpere inghetata?

#5
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postedy_wheazel, on 24 iunie 2013 - 01:02, said:

Ai impresia ca in liceu o sa-si cumpere inghetata?
Eu vorbesc peste 3 luni cand incepe scoala! Si trebuie sa-l aduc mai devreme sa-l inscriu!

Daca traiesc si eu, traieste si el, si traim asa peste 5 ani cand va trece la liceu... eu zic ca e bine!

Edited by Josef_Mengele, 24 June 2013 - 01:05.


#6
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Te inteleg perfect si eu am un var mai mic pe care as vrea sa il ocrotesc sa aiba si el pe cineva in spate e cam in aceasi situatie cu parinti batrani si un mediu primitiv, daca poti sa il  ajuti fao pt ca asa e normal ca neamurile sa se ajute si cum noi romanii nu prea facem asa de fel ,  o ai un bine facut in viata.
Cu cat e mai tanar cu atat e mai bine ca dupa aceea e greu sa il dezobosnuiesti de anumite obiceiuri

scz pt greselile gramaticale, e tarziu Posted Image Posted Image

#7
eu2013

eu2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.03.2013
nu ai voie sa faci asa ceva,nazistule,lasa copilul sa stea cu parintii lui si nu-i impuia capu` cu inghetate,capitale si alte kkturi de 2 bani...
esti o bestie cum te arata si numele...

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,160
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJosef_Mengele, on 24 iunie 2013 - 00:53, said:

.. si nu pot face asta decat daca am ”tutela” deplina!
Si crezi acum ca vei reusi sa educi un copil, tu, care nu ai nicio experienta in domeniul asta?

View PostJosef_Mengele, on 24 iunie 2013 - 00:53, said:

vremea rece si seaca de aici
Daaa, ce sa zic, foarte rece vreme la Bucuresti :lol:

#9
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 19.01.2007
Eu zic sa lasi copilul in seama parintilor decat sa ajunga pe mana ta!
http://forum.softped...-in-muntenegru/

View PostJosef_Mengele, on 23 iunie 2013 - 23:49, said:

Am auzit ca dracu nu era atat de negru, in sensul ca era un sejur pt bosorogi...


#10
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Mengele,parca ziceai ca nu-ti plac copiii?Sa-l iei sub tutela ta este o rasponsabilitate foarte mare.Inteleg intentia/ingrijorarea si "bunatatea" ta.Dar,crezi ca poti?

Quote

Si crezi acum ca vei reusi sa educi un copil, tu, care nu ai nicio experienta in domeniul asta?
Nu lipsa experientei e problema,ci caracterul lui.

#11
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Daca el are un anume respect fata de tine, adica te vede ca pe un idol in viata lui, nu iti va fi prea greu sa il inveti/rodezi cum vrei tu. In toata treaba asta depinde foarte mult cum te vede el pe tine, daca incearca sa iti imite din obiceiuri, atunci el va respecta regulile casei. El e inca mic si poate fi invatat usor, dar totul depinde cum te vede el pe tine. Sa iti zic un caz cu care am avut de a face, un copil de 10 ani, asta era acum 2 ani, deci acum e cam de o varsta cu copilul cu care ai tu de face, care  are 2 surori mai mari cu diferenta mare de ani fata de el, cam 10-13 ani diferenta, si fiind mezinul familiei, nu stia nici macar sa incheie la sireturi atat de mult era rasfatat. A venit un week-end la mine, si se bucura foarte mult cand aude ca trebuie sa stea cu mine, iar in acel week-end l-am invatat sa aprinda aragazul si sa-si incalzeasca mancare si sa stranga in urma lui, ba chiar sa faca si cafea la ibric. De atunci el stie singur sa isi incalzeasca mancare cand vine de la scoala si sa stranga in urma lui, ba chiar sa spele vasele pe care le murdareste, asta pt ca ii spuneam eu ce sa faca si cum sa faca, la inceput.

#12
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Educatia unui copil e "o joaca de copii" atunci cand se face cu afectiune.

#13
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Il faci si pe el detectiv?Posted Image

#14
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Lasa copilul langa parintii lui.

#15
eu2013

eu2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.03.2013

View PostJosef_Mengele, on 24 iunie 2013 - 01:04, said:

Eu vorbesc peste 3 luni cand incepe scoala! Si trebuie sa-l aduc mai devreme sa-l inscriu!

Daca traiesc si eu, traieste si el, si traim asa peste 5 ani cand va trece la liceu... eu zic ca e bine!
aha,mai esti si pedofil...
nevasta de ce nu-ti iei?

#16
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Cati ani zici ca ai?

#17
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Eu nu stiu ce sa zic.Sa il iei sub "tutela" ta protectoare e o treaba serioasa si foarte grea.Vei avea mult de furca cu el , mai ales in Bucuresti (multe tentatii) Ce se va intampla daca pruncul o ia pe cai gresite? Parerea mea este sa il iei la tine , cu o singura conditie : ori e cuminte si isi vede de scoala ori daca nu acas` cu el.

#18
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Parintii lui sunt modelul clasic de fail, ma-sa are un colegiu pedagogic, n-a predat niciodata, taranca la sapa.
Tacsu doctor veterinar, fara dinti in gura, o duc de pe o zi pe alta. Solutia nu e sa stea acolo, si la tara invatamantul a decazut, invatamantul primar, invatatoarea facea meditatii cu juma de grupa, si e partiala, si mi se pare nonsens in clasa sa stea degeaba si sa invete acasa, indiferent ca e vorba de bani sau nu.

Cum prostu nu e prost destul daca nu e si fudul, eu le-as putea pune in cel mai rau caz spatiu in Bucuresti la dispozitie, dar nau bani nici sa treaca strada, si le e rusine, si apreciez asta, ca nu vrea sa traiasca pe carca lu nepota-su (cumnata-su). Ei la tara se descurca, dar nu mai e vreme de stat la tara.

Solutia e sa stea la mine, si din cand in cand, sa mai vina masa, matusimea, cu aia mai ma descurc, dar nu poate sta in nici un caz permanent.

View PostKarhu, on 24 iunie 2013 - 07:57, said:

Si crezi acum ca vei reusi sa educi un copil, tu, care nu ai nicio experienta in domeniul asta?


Daaa, ce sa zic, foarte rece vreme la Bucuresti Posted Image
Multi copii care au avut frati mai mari au fost educati de acestia mai degraba decat de parinti, mai ales ca fiind mai mici, parintii doar i-au rasfatat. Educatia se poate face pe baza exemplului, pozitiv sau negativ, si pe cale orala, adica explicandu-i, dar aici conteaza mult cat te ia in serios. Degeaba ii explici sa-si faca patul daca tot tu i-l faci.

View PostUlpiatraiana, on 24 iunie 2013 - 08:37, said:

Mengele,parca ziceai ca nu-ti plac copiii?Sa-l iei sub tutela ta este o rasponsabilitate foarte mare.Inteleg intentia/ingrijorarea si "bunatatea" ta.Dar,crezi ca poti?


Nu lipsa experientei e problema,ci caracterul lui.
Crezi ca ma voi apuca sa-i impartasesc opiniile mele despre femei, politica, arta, ii  voi inlocui Ion Creanga cu Emil Cioran, si in loc de carte de Religie il voi trimite cu Asa Grai-a Zarathustra?

View PosteStev, on 24 iunie 2013 - 09:05, said:

Il faci si pe el detectiv?Posted Image
Copiii ce cresc printre adulti sunt mult mai inteligenti si mai tupeisti in sensul bun al cuvantului adica in interactionarea cu un adult.

Edited by Josef_Mengele, 24 June 2013 - 20:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate