Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Vodafone Smart Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
382 replies to this topic

#19
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Multumesc pentru poze, munteangheorghe!

Tot legat de camera, am ajuns astazi din nou in magazin si m-am mai jucat cu telefonul oleaca. Am facut un video scurt, numai ca sa vad in ce format filmeaza, asa de fun. Am ramas dezamagit sa vad ca filmeaza in .3gp, desi la o camera VGA, asa cum se lauda ca are, m-as fi asteptat sa filmeze in .avi sau .mp4. Prin urmare, daca pozele mai sunt cum mai sunt, la "standardele" mele, ca sa zic asa, camera video e varza. Nu inteleg la ce Doamne iarta-ma mai e camera VGA, daca formatul in care filmeaza e atat de slab :(?

In fine, asta e, poate ca asta tine numai de gusturile personale.

In rest, legat de faza cu vibratia, in caz ca mai intereseaza pe cineva, l-am tot butonat si am descoperit ca exista ceva vibratie, vai de mama ei acolo, abia o simti, dar este :).

#20
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Ha, pare-se ca am gasit si un filmulet demo, ce-i drept, in italiana, dar e mai bun decat nimic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NkdLQ2tbeoc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma mira ca asta e calitatea, in sensul ca .3gp mi se pare un format foarte slab, si totusi cel putin sunetul e decent, as putea sa spun (comparativ cu camera de 5 MP a "fratelui mai mare" Vodafone Smart III, care filmeaza vai de mama ei, cu tot cu HD-ul lui peste prajit...). Toate telefoanele pe care le-am avut si filmau in .3gp faceau niste filmulete ingrozitoare, imposibil de vazut, asta totusi parca e cat de cat ok.

Edited by viruselworm, 12 July 2013 - 15:01.


#21
michael26b

michael26b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.07.2011
Salutari!

Am telefonul de 5 zile si in mare parte sunt multumit de el. Ruleaza bine mai toate aplicatiile, nu am intampinat lag sau frame-uri ceva. Singura neplacere am avut-o in a 2-a zi de la achizitionare, cand am intrat prima oara in browser-ul stas Andorid telefonul a inceput sa se restarteze singur. Continuu! Dar s-a rezolvat prin scoaterea bateriei (Clasic :) ). Intr-adevar problema cu sunetul era chiar stresanta, dar dupa cum stiti acum se poate rezolva si pentru mine e ok.
Insa pentru mine o mare problema ramane problema lipsei vibratiilor (Adica nu poti sa spui ca telefonul are vibratii. Are un sunet emis de difuzor ce suna ca...o vibratie) si din pacate asta nu cred ca se va putea rezolva vreodata :( .

Cat despre camera, chiar nu poti sa ai pretentii la pretul/abonamentul acesta. Daca vrei poze de Facebook, Instagram, Twitter telefonul isi face treaba. Eu il folosesc mai mult pentru a fotografia documente, hartii, etc. Nici la acest capitol telefonul nu se descurca excelent, trebuie sa te mai chiorasti oleaca la el ca sa-ti dai seama ce scrie pe foaie insa nu ma plang (prea rau).

Ecranul...Luminozitatea, chiar si la cea mai mica setare a intensitatii, personal mi se pare prea mare. Uneori consum prea multa baterie astfel. De aceea folosesc Screen Filter. Foarte bun.

Semnalul...Am avut probleme cand nu ma auzeam deloc bine, si a trebuit sa intrerup conversatia (de 2 ori mi s-a intamplat asta). DAR nu stiu sigur, e posibil sa se fi intamplat din cauza faptului ca am umblam eu pe la setari si am bifat doar conexiunea 2G. Nu stiu daca influenteaza cu ceva calitatea convorbirii dar a trebuit sa mentionez acest lucru.

Cam atat. Daca mai aveti intrebari sau ceva va stau la dispozitie.
P.S. Daca se afla vreo rezolvare minune pentru vibratii, urlati tare!

#22
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Inca o intrebare: joculetele astea gen Angry Birds si Fruit Ninja merg bine pe asa ceva? Altceva mai avansat nu m-ar interesa in materie de jocuri pe mobil.

#23
michael26b

michael26b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.07.2011

View Postviruselworm, on 14 iulie 2013 - 14:39, said:

Inca o intrebare: joculetele astea gen Angry Birds si Fruit Ninja merg bine pe asa ceva? Altceva mai avansat nu m-ar interesa in materie de jocuri pe mobil.
Sigur! Eu rulez Temple Run 2 fara nicio problema. Deci nici nu se pune problema.

#24
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010

View Postmichael26b, on 14 iulie 2013 - 19:14, said:

Sigur! Eu rulez Temple Run 2 fara nicio problema. Deci nici nu se pune problema.

Multumesc mult :)!

Orice alte pareri, impresii dupa mai multe zile/saptamani de butonat, sunt binevenite. Sau eventual daca gaseste careva vreo metoda sa vibreze telefonul ceva mai tare (gen cum a scris munteangheorghe de faza cu volumul difuzorul). In principiu am sa cumpar si eu telefonul, insa incerc sa ma documentez cat mai mult posibil inainte sa fac pasul asta, mai ales ca va fi primul "smarfone", cum zicea mamaia aia din reclama :).

#25
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006

View Postviruselworm, on 14 iulie 2013 - 14:39, said:

Inca o intrebare: joculetele astea gen Angry Birds si Fruit Ninja merg bine pe asa ceva? Altceva mai avansat nu m-ar interesa in materie de jocuri pe mobil.

Merge si real racing 3, dar trebuie sa ii faci loc in memoria interna. In materie de aplicatii si jocuri vad ca incaseaza orice. Minusurile lui sunt lipsa vibratiilor si camera.

#26
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Din nou, multumesc pentru informatii. Inca un lucru: a gasit careva accesorii compatibile cu modelul asta de telefon? Ma refer la folie de protectie si la o husa din silicon. Strict pentru modelul asta de telefon (cum sunt pentru Vodafone Smart II, spre exemplu) nu am gasit, si nici dupa Alcatel One-Touch T'Pop nu am avut mai mare succes la capitolul asta :(.

Referitor la husa, citisem pe undeva cum ca Smart Mini ar avea aproximativ aceleasi dimensiuni ca si Iphone 3G (si intr-adevar, am verificat asta si diferentele sunt infime), si prin urmare husele de silicon pentru Iphone 3G s-ar potrivi si la Smart Mini (evident, nu vor coincide gaurelele pentru camera si pentru difuzor, insa presupun ca s-ar putea rezolva "manual" treaba asta :P). Nu de alta, dar am grija de telefoane si nici nu prea am de gand sa trebuiasca sa-l schimb prea curand, asa ca vreau sa il si pot proteja cumva.

Voi cum faceti, tineti telefoanele asa "dezbracate" :), sau cum?...

#27
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006

View Postviruselworm, on 12 iulie 2013 - 12:15, said:

Multumesc pentru poze, munteangheorghe!

Tot legat de camera, am ajuns astazi din nou in magazin si m-am mai jucat cu telefonul oleaca. Am facut un video scurt, numai ca sa vad in ce format filmeaza, asa de fun. Am ramas dezamagit sa vad ca filmeaza in .3gp, desi la o camera VGA, asa cum se lauda ca are, m-as fi asteptat sa filmeze in .avi sau .mp4.

Pe Google Play gasesti o gramada de aplicatii alternative aplicatiei implicite de camera. Unele dintre ele stiu filma si in alte formate, nu numai 3gp. Am patit-o cu Xperia X8. Din cauza ca avea o camera foarte putin configurabila (fara zoom chiar), am tot incercat aplicatii diverse. Una din ele mi-a filmat cred MPEG2, ca m-am pomenit cu cardul plin dupa cateva minute. Extensia fisierului nu era 3gp...Inca o remarca, gradul de compresie al imaginii nu e mare si nu apar artefactele cu care suntem obisnuiti de la alte telefoane. Nu cred ca 3gp inseamna automat rezolutie mica si compresie mare, cred ca e doar un format "container" ca si avi

View PostChirilaBogdan, on 10 iulie 2013 - 23:24, said:

am pus 160 dar tot nu se adude destul..daca setez o cifra mai mare am sansa sa ard difuzorul?

Cred ca setarea nu se face pentru "normal", eu am avut mai mult succes cu "loudspeaker". "Normal" este pentru telefon pus la ureche (cred)

#28
SgabrielA

SgabrielA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.07.2013
la voi merge Moborobo ? mie imi arata k usb nu e conectat

#29
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006

View PostSgabrielA, on 15 iulie 2013 - 17:16, said:

la voi merge Moborobo ? mie imi arata k usb nu e conectat
Moborobo nu stiu cum e, probabil ca necesita doua lucruri:
1) Telefonul sa fie in mod MTP. Dupa introducerea cablului trage de bara de notificari de sus si selecteaza modul corect.
2) Depanarea USB sa fie activata din setari (Setari->Dezvoltare, apoi activeaza dezvoltarea tragand sliderul de sus pe "on" si bifeaza "Depanare USB")
Daca ai acces la wireless sau trafic de date, Airdroid e recomandarea mea. Poti descarca fisiere si face cam toate operatiunile cu telefonul prin retea, dintr-un simplu browser (bineinteles Chrome sau Firefox, caci  Internet Explorer, nu se prea descurca)

#30
SgabrielA

SgabrielA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.07.2013
Trebuie neaparat acces la internet?

#31
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006

View PostSgabrielA, on 16 iulie 2013 - 10:02, said:

Trebuie neaparat acces la internet?
Daca intrebi de acces la internet pentru a rula programul Airdroid, da, neaparat trebuie sa ai acces la o retea, atat cu telefonul cat si cu PC-ul, dar asta te scapa de cablu si de instalat alte programe. Daca intrebi de acces la internet pentru a descarca poze din telefon, nu, nu trebuie, se descarca prin cablul de date. Daca intrebi de acces la internet in general, pentru functionarea telefonului, nu e obligatoriu, dar atunci il reduci la nivelul unui Nokia 1100 cu touchscreen :)

#32
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010

View Postmerwizard, on 15 iulie 2013 - 16:47, said:



Pe Google Play gasesti o gramada de aplicatii alternative aplicatiei implicite de camera. Unele dintre ele stiu filma si in alte formate, nu numai 3gp. Am patit-o cu Xperia X8. Din cauza ca avea o camera foarte putin configurabila (fara zoom chiar), am tot incercat aplicatii diverse. Una din ele mi-a filmat cred MPEG2, ca m-am pomenit cu cardul plin dupa cateva minute. Extensia fisierului nu era 3gp...Inca o remarca, gradul de compresie al imaginii nu e mare si nu apar artefactele cu care suntem obisnuiti de la alte telefoane. Nu cred ca 3gp inseamna automat rezolutie mica si compresie mare, cred ca e doar un format "container" ca si avi


Mi-ai putea da, te rog frumos, un exemplu de astfel de aplicatie? Sau macar mi-ai putea spune dupa ce cuvinte cheie sa caut in Google Play pentru asta? Ca din ce am vazut sunt o gramada de aplicatii de genul, si ma gandesc ca trebuie sa fii de-a dreptul nebun sa te apuci sa le instalezi pe toate ca in final sa ramai cu una care iti place...

#33
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
pai mi-am luat si eu un d-asta, si sincer nu-s incantat
Pro : ca sistem android, se misca mai bine decat tableta Alview 3g pe care o am, si care trebuie mangaiata cu binisoru' ca se blocheaza una-doua
Contre :
1. golirea bateriei, chiar si cu multa grija, e mult mai rapida decat in specificatie. MUUUUULT mai rapida, acu' am lasat telefonul pe 2G, sa vedem daca macar asa o tine juma de ora de conversatie
2. Zoom-ul de la camera e jalnic..mai bine nu-l puneau, sau mai bine uitam de el. Focalizarea in lumina slaba e jalnica
3. Nu poti sa rejectezi o convorbire direct apasand pe "rosu" - trebuie ori sa intorci telefonul cu fundul in sus, ori sa butonezi semnul mic de mesaj "lasa-ma in pace". E cam incomod
Husa : mi-am luat o chestie, care s-a potrivit la latime, dar partea de prindere de plastic e mai scurta decat telefonul cu cca 1 cm. Am taiat-o, am facut o penetratie laterala pentru incarcator, si apare ok. cu numai 200 mii, de la un magazin ilex sau cam asa cevaAttached File  IMG_1021.jpg   167.6K   46 downloadsAttached File  IMG_1022.jpg   161.87K   54 downloadsAttached File  IMG_1023.jpg   195.63K   54 downloadsAttached File  IMG_1024.jpg   204.13K   56 downloadsAttached File  IMG_1025.jpg   178.9K   42 downloads

continuare ( scuze ca m-am grabit)
- am dat sonorul mai tare, cf indicatiilor din topicul asta, e ok
- interlocutorul ma aude "ca din butoi" si cam infundat - lipsa tonuri inalte, indiferent ca-i 3G sau 2G - aici oare se poate seta ceva?
- filmarea e rezonabila, daca-i lumina din belsug
numai bine, un weekend minunat
c.t.

#34
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010

View PostTruta, on 20 iulie 2013 - 10:49, said:

pai mi-am luat si eu un d-asta, si sincer nu-s incantat
Pro : ca sistem android, se misca mai bine decat tableta Alview 3g pe care o am, si care trebuie mangaiata cu binisoru' ca se blocheaza una-doua
Contre :
1. golirea bateriei, chiar si cu multa grija, e mult mai rapida decat in specificatie. MUUUUULT mai rapida, acu' am lasat telefonul pe 2G, sa vedem daca macar asa o tine juma de ora de conversatie
2. Zoom-ul de la camera e jalnic..mai bine nu-l puneau, sau mai bine uitam de el. Focalizarea in lumina slaba e jalnica
3. Nu poti sa rejectezi o convorbire direct apasand pe "rosu" - trebuie ori sa intorci telefonul cu fundul in sus, ori sa butonezi semnul mic de mesaj "lasa-ma in pace". E cam incomod
Husa : mi-am luat o chestie, care s-a potrivit la latime, dar partea de prindere de plastic e mai scurta decat telefonul cu cca 1 cm. Am taiat-o, am facut o penetratie laterala pentru incarcator, si apare ok. cu numai 200 mii, de la un magazin ilex sau cam asa cevaAttachment IMG_1021.jpgAttachment IMG_1022.jpgAttachment IMG_1023.jpgAttachment IMG_1024.jpgAttachment IMG_1025.jpg

continuare ( scuze ca m-am grabit)
- am dat sonorul mai tare, cf indicatiilor din topicul asta, e ok
- interlocutorul ma aude "ca din butoi" si cam infundat - lipsa tonuri inalte, indiferent ca-i 3G sau 2G - aici oare se poate seta ceva?
- filmarea e rezonabila, daca-i lumina din belsug
numai bine, un weekend minunat
c.t.


Multumesc pentru informatii, in special cea legata de husa. Am vazut ca exista ceva back-coveruri din plastic fix pentru modelul asta de telefon, dar se vand numai in Italia, la noi habar n-am daca o sa apara ceva.

De cat timp il ai? Ma gandesc ca faza cu bateria sa nu fie cumva tocmai datorita faptului ca e nou telefonul. Am vazut mai multe persoane cu smartphone-uri care se plangeau ca tine foarte putin bateria (gen sub o zi), dar dupa cateva incarcari bune au zis ca 'si-au revenit', au inceput sa tina vreo 2 zile. Inteleg ca mai mult de atat nici nu prea tine bateria unui smartphone. Pe voi cam cat va tine bateria la Smart Mini-urile voastre (in conditii de butonare pe internet, muzica, jocuri etc.)?

Si revin cu intrebarea legata de camera: stiti vreo aplicatie mai buna pentru camera decat cea stock (eventual ceva ce ar putea imbunatati calitatea pozelor/filmuletelor)?


#35
milosevicbbn

milosevicbbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 09.03.2007

View Postviruselworm, on 14 iulie 2013 - 14:39, said:

Inca o intrebare: joculetele astea gen Angry Birds si Fruit Ninja merg bine pe asa ceva? Altceva mai avansat nu m-ar interesa in materie de jocuri pe mobil.

merge fluent si ASPHALT 7 HEAT care e "heavy game".adica pretentios.

Ma intereseaza daca cineva a facut root la acest model...eu ma tot chinui cu MtkDroidTools si spflashtool  ?

#36
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
1. Soft pt camera : din cat am umblat eu pe android ( nu mult) dar mai ales din cat stiu de foto si foto digital in general ( mult mai mult), calitatea pozei e data de optica + calitate senzor. Optica = calitatea lentilelor ( aberatii, etc) + deschidere diafragma + dist focala. Deci la astea nu ai cum sa umbli. La senzor conteaza atat marimea (MPixeli) cat si sensibilitatea si raportul semnal / zgomot pentru conditii de iluminare slaba. Nici aici nu se poate face nimic. Singura chestie ar fi un soft care sa modifice comprimarea jpeg. Alte softuri pot face niste cosmetizari de poze ( sharpen, autolevels) da' pt mine nu-s interesante pt ca oricum trec toate pozele printr-un adobe sau macar prin xnview.
2. Camera foto, modul avansat : daca intram cu codul binecunoscut de service *#*#3646633#*#*, dam pe Hardware Testing, apoi Camera, si acolo sunt o serie de ghidusii care pot face cate ceva. Anume, captura RAW, ISO, flicker. Inca nu m-am jucat cu astea...doar cu ISO, da' aia stiu ce face, si nu e f util...daca scazi cifra ISO la iluminare scazuta, scazi si zgomotul in poza, ok, dar creste timpul de expunere - chestia asta se face cand ai trepied, ori nu e cazul cu telefonu'. Pare intreresanta posibilitatea de RAW...
3. Toti interlocutorii mei cu care vorbesc de pe telefonu' asta imi spun ca sunetul e cu reverberatie si cu efect de butoi, ca e greu inteligibil. Eu insa aud rezonabil pe altii. Am incercat sa umblu in setarile microfonului tot din service, dar chiar nu am nici o orientare ce ar trebui sa fac cu cifrele si cu parametri de acolo. sunt si niste filtre....Intrebari : mai patesc si altii "efect de butoi reverberat"? exista (in general) solutii soft pt asa ceva?
O dumineca minunata
c.t.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate