Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vodafone Smart Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
382 replies to this topic

#37
munteangheorghe

munteangheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.06.2008
http://smartmini.wordpress.com/


Modd @ Recovery,Root, Rom...pentru Smart Mini Vodafone !

====A T E N T I E !====

Doar pentru  - 040HDG2.

Versiune personalizata.-Despre telefon.-Setari.

Edited by munteangheorghe, 21 July 2013 - 18:27.


#38
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006

View PostTruta, on 21 iulie 2013 - 10:39, said:

1. Soft pt camera : din cat am umblat eu pe android ( nu mult) dar mai ales din cat stiu de foto si foto digital in general ( mult mai mult), calitatea pozei e data de optica + calitate senzor. Optica = calitatea lentilelor ( aberatii, etc) + deschidere diafragma + dist focala. Deci la astea nu ai cum sa umbli. La senzor conteaza atat marimea (MPixeli) cat si sensibilitatea si raportul semnal / zgomot pentru conditii de iluminare slaba. Nici aici nu se poate face nimic. Singura chestie ar fi un soft care sa modifice comprimarea jpeg. Alte softuri pot face niste cosmetizari de poze ( sharpen, autolevels) da' pt mine nu-s interesante pt ca oricum trec toate pozele printr-un adobe sau macar prin xnview.
2. Camera foto, modul avansat : daca intram cu codul binecunoscut de service *#*#3646633#*#*, dam pe Hardware Testing, apoi Camera, si acolo sunt o serie de ghidusii care pot face cate ceva. Anume, captura RAW, ISO, flicker. Inca nu m-am jucat cu astea...doar cu ISO, da' aia stiu ce face, si nu e f util...daca scazi cifra ISO la iluminare scazuta, scazi si zgomotul in poza, ok, dar creste timpul de expunere - chestia asta se face cand ai trepied, ori nu e cazul cu telefonu'. Pare intreresanta posibilitatea de RAW...
3. Toti interlocutorii mei cu care vorbesc de pe telefonu' asta imi spun ca sunetul e cu reverberatie si cu efect de butoi, ca e greu inteligibil. Eu insa aud rezonabil pe altii. Am incercat sa umblu in setarile microfonului tot din service, dar chiar nu am nici o orientare ce ar trebui sa fac cu cifrele si cu parametri de acolo. sunt si niste filtre....Intrebari : mai patesc si altii "efect de butoi reverberat"? exista (in general) solutii soft pt asa ceva?
O dumineca minunata
c.t.

Am cautat prin Google Play, dar n-am mai gasit aplicatia care imi inregistra filmele in format mpeg. Personal am pastrat Zoom Camera, ce imi permitea zoom digital pe Xperia X8. Marea majoritate a aplicatiilor propun doar o serie de efecte de toate felurile, fara a imbunatati performantele camerei in sine. Personal gasesc destul de decenta camera de pe acest telefon, fara sa se ridice la nivelul celei de pe Sony Ericsson K750i, care avea  focalizare optica si mod macro optic, facand si niste poze ireprosabile. Tot camera de 2 MP
Convorbirile se aud excelent. Sunetul pe filme apare intr-adevar cu reverberatii si microfonie, dar nu ma asteptam se se auda la fel si in convorbire. Mi s-au plans si mie interlocutorii de asta.

View Postmunteangheorghe, on 21 iulie 2013 - 18:25, said:

http://smartmini.wordpress.com/


Modd @ Recovery,Root, Rom...pentru Smart Mini Vodafone !

====A T E N T I E !====

Doar pentru  -    040HDG2.

Versiune personalizata.-Despre telefon.-Setari.
M-am uitat si eu acolo. Mi se pare interesant root si recovery. Nu m-as arunca sa scriu un ROM din acelea, deoarece inteleg ca e tot originalul, din care s-au scos unele aplicatii si s-au adaugat altele. Sunt curios cum se poate face SIM unlocking. Nu am verificat, dar cred ca telefonul e blocat in Vodafone.



Update in ceea ce priveste microfonul. Am intrat in meniul de service si am facut urmatoarele setari:
- Audio->Speech Enhancement am setat la Parameter0 valoarea 0
- La Audio->Normal Mode selectat Type Mic si pus valoarea 30 in loc de 64 (FIR0)
A doua setare nu cred ca are vreo influenta,
Dupa aceasta operatiune efectul de butoi a disparut. Se poate verifica cu aplicatia de inregistrare vocala sau, mai bine, facand o inregistrare video

Edited by merwizard, 22 July 2013 - 10:37.


#39
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
Am cautat pe net si deocamdata nu am gasit manualul de service. Evident ca nu ma apuc sa-l fac bucati pe bietul telefon, dar as vrea sa inteleg ce-i cu parametri aia de la sip, sph, etc ( levels = oare sunt un fel de equalizer?) , parameters, poate si cum se folosesc filtrele FIR, ce este pe la speech enhancement...Gasim asa ceva? eventual cu bani? Sau un manual general "smartphones for dummies"
Numai bine, C.T.

#40
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006
Cred ca mai degraba ne trebuie documentatia de le MTK6575 (presupunand ca acesta include si partea de audio). Asta  cred ca s-ar gasi, dovada ca o gramada de firme chinezesti folosesc chip-ul pentru a scoate clone de i-phone ce ruleaza android :D

A gasit careva cum se deblocheaza din Vodafone?

#41
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Care-i faza cu luminita aia LED de langa difuzor? Poti fi notificat prin intermediul ei si cand primesti un sms, spre exemplu? Mi-am bagat putin nasul prin manualul de utilizare al telefonului si am vazut treaba asta cu 'LED light' si mi s-a parut interesanta, insa nu am gasit mai multe informatii despre functia asta.

#42
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006
Ieri m-am mai jucat un pic prin setari. Am  intrat in "Mediu de stocare" si am ales ca "Disc de scriere implicit" cardul SD in loc de stocarea interna.
Rezultatul este ca acum e activa optiunea "Muta aplicatia pe SD card" in meniul "Aplicatii".

Nu am mai folosit decat Androizi din seria 2.x. In 2.2 si 2.3 aceasta actiune muta o parte din fisiere (date, cache) pe SD, dar o parte ramane totusi in stocarea interna. Chiar si asa spatiul intern se umplea destul de repede

Exista o aplicatie denumita Link2SD care muta tot pe SD si face legaturi simbolice catre fisierele mutate in directoarele originale. Dar conditia e ca sa ai pe card o partitie ext2, ext3 sau ext4 (tipurile de sisteme de fisiere folosite de obicei de Linux), pentru ca fisierele sa beneficieze de permisiunile si atributele specifice Linuxului. Pe Xperia X8 kernelul stock nu includea decat suport pentru ext2. Un card SD nu prea suporta mai multe partitii, iar daca voiam o partitie primara ext2, pe langa cea FAT32, nu mergea sa o fac mai mare de 512 kB. In plus accesul era foarte lent.

Ma intreb cum sta treaba pe Androizii astia de generatie recenta (4.x)

View Postviruselworm, on 24 iulie 2013 - 08:31, said:

Care-i faza cu luminita aia LED de langa difuzor? Poti fi notificat prin intermediul ei si cand primesti un sms, spre exemplu? Mi-am bagat putin nasul prin manualul de utilizare al telefonului si am vazut treaba asta cu 'LED light' si mi s-a parut interesanta, insa nu am gasit mai multe informatii despre functia asta.

Da, luminita aia am observat ca palpaie cand primesti un mesaj cam de orice tip, inclusiv notificare de facebook. N-am stat s-o observ prea atent.
Pe vechiul Xperia X8, acel LED era multicolor, palpaind verde la SMS-uri, albastru la alte notificari, rosu cand se descarca bateria, se aprindea cand incarcam bateria si isi schimba culoarea in functie de gradul de incarcare s.a.m.d
Aici e doar albastru si palpaie la notificari sau sta aprins pe durata incarcarii.

#43
Macrox

Macrox

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.04.2011
Am si eu o dilema si sper sa ma puteti ajuta in legatura cu o husa de telefon! Si-a luat maica.mea un vodafone 875 (smart mini), si ma tot bate la cap sa-i iau  o husa gen flip, insa modelul cum e aparut recent nu am gasit pe net. Anyway ... am o colega care detine si ea acest model de telefon si si-a gasit o astfel de husa care se potriveste la perfectie, insa nu e originala pt modelul vodafone 875. Mi-a dat niste poze cu husa insa nu-mi dau seama deloc de la ce telefon provine .... e complicat sa-ti dai seama insa poate...poate cineva stie.

View PostTruta, on 20 iulie 2013 - 10:49, said:

pai mi-am luat si eu un d-asta, si sincer nu-s incantat
Pro : ca sistem android, se misca mai bine decat tableta Alview 3g pe care o am, si care trebuie mangaiata cu binisoru' ca se blocheaza una-doua
Contre :
1. golirea bateriei, chiar si cu multa grija, e mult mai rapida decat in specificatie. MUUUUULT mai rapida, acu' am lasat telefonul pe 2G, sa vedem daca macar asa o tine juma de ora de conversatie
2. Zoom-ul de la camera e jalnic..mai bine nu-l puneau, sau mai bine uitam de el. Focalizarea in lumina slaba e jalnica
3. Nu poti sa rejectezi o convorbire direct apasand pe "rosu" - trebuie ori sa intorci telefonul cu fundul in sus, ori sa butonezi semnul mic de mesaj "lasa-ma in pace". E cam incomod
Husa : mi-am luat o chestie, care s-a potrivit la latime, dar partea de prindere de plastic e mai scurta decat telefonul cu cca 1 cm. Am taiat-o, am facut o penetratie laterala pentru incarcator, si apare ok. cu numai 200 mii, de la un magazin ilex sau cam asa cevaAttachment IMG_1021.jpgAttachment IMG_1022.jpgAttachment IMG_1023.jpgAttachment IMG_1024.jpgAttachment IMG_1025.jpg

continuare ( scuze ca m-am grabit)
- am dat sonorul mai tare, cf indicatiilor din topicul asta, e ok
- interlocutorul ma aude "ca din butoi" si cam infundat - lipsa tonuri inalte, indiferent ca-i 3G sau 2G - aici oare se poate seta ceva?
- filmarea e rezonabila, daca-i lumina din belsug
numai bine, un weekend minunat
c.t.
Husa pe care ai achizitionat-o, pentru ce telefon e creata?

Attached Files



#44
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Scuze ca ma bag ca musca in lapte, insa am citit recent pe forumul Vodafone cum ca in curand (desi acum nu stiu cat anume inseamna 'curand' la ei) or sa aduca accesorii special pentru modelul Smart Mini si in Romania. Presupun ca printre accesorii se numara si modele de huse. Asta ca sa nu mai fie nevoie sa cauti de nebun o husa compatibila (mai mult sau mai putin) si eventual sa mai trebuiasca sa o mai si ajusezi nu stiu cum ca sa ti se potriveasca orificiile pentru camera, difuzor, incarcator etc.

#45
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Revin cu o intrebare - merge sa ma conectez la internet pe Smart Mini cu SIM-ul dintr-un stick Digi Net Mobil? Adica ceva de genul bag SIM-ul Digi in telefon si apoi deschid netul din telefon (am inteles ca trebuie facute si niste setari pentru treaba asta)? Ca vad ca nu se poate sa fac direct stickul sa fie hotspot wi-fi cu softul Connectify, am incercat acum si vad ca nu merge...

#46
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006

View Postviruselworm, on 29 iulie 2013 - 17:36, said:

Revin cu o intrebare - merge sa ma conectez la internet pe Smart Mini cu SIM-ul dintr-un stick Digi Net Mobil? Adica ceva de genul bag SIM-ul Digi in telefon si apoi deschid netul din telefon (am inteles ca trebuie facute si niste setari pentru treaba asta)? Ca vad ca nu se poate sa fac direct stickul sa fie hotspot wi-fi cu softul Connectify, am incercat acum si vad ca nu merge...

Impresia mea, pana reusesc sa pun alt SIM in telefon si sa vad exact, este ca telefonul e blocat in Vodafone...

#47
munteangheorghe

munteangheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.06.2008
Am un sim Rds@RCS,nr de telefon plus internet,am completat setarile APN din

Setari-Mai multe-Retele Mobile-Nume puncte acces-Apn nou

http://www.digicorp....apn-digi-mobil/

...si functioneaza ....nu e deblocat,exact cum l-am primit!(la abonament!)


Am sters celelalte Apn-uri,cele de la Vodafone(2!).

Edited by munteangheorghe, 29 July 2013 - 19:25.


#48
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Multumesc de informatie! Sper sa functioneze asa si pentru un SIM care nu are numar, e numai SIM pentru stick de internet...

Dar daca ai sters APN-urile de la Vodafone, atunci mai functioneaza netul pe mobil de la Voda'? Sau isi reface el automat setarile de internet cand se reintroduce SIM-ul de Vodafone? Sau trebuie sa refaci tu manual setarile?...

Scuze pentru intrebarile stupide, insa n-am lucrat in viata vietilor mele cu Android-ul, sunt tufa de Venetia la capitolul asta... insa sunt dispus sa invat :).

#49
munteangheorghe

munteangheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.06.2008
Se vor reface automat.
Cel putin la abonament,ori merg cu el intr-un chiosc Vodafone !

Telefonul meu nu are root si nici macar deblocat,doar schimb Sim-ul si la Chiosc direct.
In caz ca nu se pot reface automat.

Succes.

Edited by munteangheorghe, 29 July 2013 - 21:44.


#50
dr_watts

dr_watts

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.09.2009
Confirm,telefonul (luat in pachet prepaid) vede atat cartela abonament Orange,cat si cartela prepaid DigiMobil.

#51
willykool

willykool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.10.2009

View PostMacrox, on 29 iulie 2013 - 13:17, said:

Am si eu o dilema si sper sa ma puteti ajuta in legatura cu o husa de telefon! Si-a luat maica.mea un vodafone 875 (smart mini), si ma tot bate la cap sa-i iau  o husa gen flip, insa modelul cum e aparut recent nu am gasit pe net. Anyway ... am o colega care detine si ea acest model de telefon si si-a gasit o astfel de husa care se potriveste la perfectie, insa nu e originala pt modelul vodafone 875. Mi-a dat niste poze cu husa insa nu-mi dau seama deloc de la ce telefon provine .... e complicat sa-ti dai seama insa poate...poate cineva stie.


Husa pe care ai achizitionat-o, pentru ce telefon e creata?
galaxy ace

#52
burlaco

burlaco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.03.2009
Salutare,
Am telefonul de aproximativ o luna si ceva si o sa ii fac si eu un mic review cat pot de obiectiv:

-nu am instalat prea multe aplicatii pe el pentru ca nu am nevoie iar telefonul mi se pare ca se misca onorabil. Chiar mai repede decat mi-am imaginat. Am venit dupa un Galaxy GT-I 5500 rootat si ras-rootat iar asta e racheta pe langa Galaxy.
-Am pus iGo Primo pe el si merge brici. Se conecteaza repede la sateliti, nu ii pierde usor, ce sa mai...multumit!
-O alta surpiza placuta pentru mine a fost bateria. Observ din review-urile foastre ca sunt cam singurul. Pe mine m-a tinut si 4 zile daca a fost cu week-end la mijloc si nu am vorbit prea mult. De obicei ma tine 3 zile si cand il pun la incarcat mai are cel putin 20% baterie. Ca utilizare intr-adevar nu vorbesc foarte mult pt ca urasca sa stau cu orele cu telefonul la ureche, luminozitatea la minim pentru ca este arhi-suficient (exceptie daca sunt afara si e soare puternic), wi-fi activ cam 3 ore pe zi, traficul de date il activez numai cand am nevoie, dar o fac zilnic.
-Nici cu sunetul nu am avut probleme.Casca se aude bine, interlocutorii nu m-au luat la injuraturi.
-Vibratia in schimb este o gluma proasta, e ca si inexistenta. In buzunarul de la pantaloni eu nu il simt, si nu port "trening" si nici pantaloni de constm...jeansi banali.
-Pozele sunt ok ziua pentru nevoile mele, seara/noaptea sau daca in camera e mai intuneric sunt praf.
-Filmarea nu prea ma pasioneaza asa ca nu pot spune nimic in acest sens dar nu poate fi extraordinara...
-Ma enerveaza ca din cand in cand imi dispare alarma din bara de notificari si chiar daca e bifat in meniu sa sune a doua zi la ora X, in bara nu apare pictograma respectiva. Trebuie sa debifez/bifez din nou alarma respectiva in meniu ca sa reapara in bara.
-Folie si husa dedicate nu am gasit nici eu, dar am gasit o husa universala la 12 lei in Real care s-a potrivit destul de bine, iar pentru folie am luat una tot universala pe care am decupat-o eu si am aplicat-o. A iesit putin mai rau ca dracu pe la colturi si gaurele de mic/difuzor, dar in rest e brici Posted Image. Astept si eu ziua cand o sa gasesc una dedicata.

Am si o problema de cateva zile si va rog sa ma ajutati. Nu stiu daca am facut eu ceva, daca am instalat sau nu ceva, cert este ca mi-a aparut pe bara de stare/notificari, in stanga, langa alarma, un "i" intr-un cerc. Este practic prima pictograma din bara, de la stanga la dreapta. Puteti sa imi spuneti si mie ce insemna si cum scap de ea? Pentru ca daca trag de bara in jos sa vad ce notificare este, nu apare nimic, nu pot sau dau clear...nimic!!
Totodata se pare ca toate alertele de mesaj, de whats'Up, notificari de mail, de facebook, de update, orice fel de notificare nu mai are sunet. Nu mai bipaie nimic si trebe sa verific eu din cand in cand (ca-n banc!) daca am vre-un sms sau alta notificare.

Multumesc pentru rabdare si astept pareri referitor la problema de mai sus

EDIT: Bine ca n-a apucat nimeni sa imi raspunda sa-mi zica ca-s bou, ca acum stiu ca sunt:)))) Dezactivazem efectiv notificarile si d-aia nu imi mai "canta" nimic cand primeam mail/sms/ etc, pentru ca am apasat fara sa vreau/stiu pe butonul ala care zice clar ALERTA NOTIFICARE!!
Offf..greu cu tehnologia asta...

Edited by burlaco, 01 August 2013 - 14:31.


#53
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
mie mi-a murit senzorul gravitational ( nici 2 sapt dupa ce l-am luat) si l-am trimis la service, sa vedem cum vine
alta chestie : cand bag jack-ul de casca incetisoooooor, cu 2-3 mm inainte sa fie bagat complet, se aude super in casti. La bagare full, volumul scade cam la jumate
alta chestie : la inceput mi-a mers GPS-ul bine, afisa pe Maps ca si-a facut treaba si ca sunt unde sunt. Asta in spatiu complet deschis. In spatiu semideschis ( pe balcon, la marginea externa a balconului) vede ceva sateliti, iti sensul ca sesizeaza deplasarea mea de vreo 7 metri cat are lungime balconul - punctul de pe harta se deplaseaza odata cu mine. Dar nu termina de conversat cu d-l Gagarin din satelit, chiar daca stau pe loc: semnul de GPS clipeste la nesfarsit, si nu apare pe Map semnul de Gata, OK!. O fi normal?
Va mai tin la curent. In ciuda defectelor evidente, imi place vioiciunea androidului din el, cel putin in comparatie cu jaful instalat intr-o tableta alldro allview 3g.

#54
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006

View PostTruta, on 03 august 2013 - 15:11, said:

...chiar daca stau pe loc: semnul de GPS clipeste la nesfarsit, si nu apare pe Map semnul de Gata, OK!. O fi normal?
E normal. Localizarea pe balcon e o performanta si pentru GPS-uri mai bine cotate. Mio-ul unui vecin are probleme cu localizarea chiar si in masina.
A... si in legatura cu castile, telefonul meu se comporta la fel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate