Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Poveste constructie bloc locuinte s+5+m

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
71 răspunsuri în acest subiect

#19
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.121
  • Înscris: 19.05.2009

 Astrul, on 23 iunie 2013 - 23:44, said:


Cred ca v-a dat peste cap nitel si partea de compartimentare. Reducerea cat e, 10-15 cm?

despre compartimentare .... a fost mai degraba recompartimentare .... si nu numai pe nivelul asta .... si nu numai din cauza stalpilor ....
o sa vezi ....

reducerea, acolo unde a fost  .... 10 cm  .... de la 90 la 80 si de la 80 la 70  la 5 stalpi.

 BodCasa, on 24 iunie 2013 - 13:44, said:

De unde cumperi OSB-ul si cu cat!
Vreau sa imi fac acasa gadul din beton si il cofrez cu OSB, si ii dau doar o vopsea pe el si ramane asa....cu model!


astavara am avut un contract cu brick ( un magazin de materiale de constructii din constanta ) .... data fiind cantitatea si diversitatea materialelor cumparate de la ei am avut un discount .....
altfel .... nu te pot orienta decat catre depozitele consacrate si preturile le gasesti usor pe net .....
eu personal n-am avut parte de chilipiruri .....
am stat cu un camin cofrat 2 saptamani poate poate o pica vreo pleasca ..... si chiar in ziua in care l-am turnat opreste unul cu o cifa.... : " shefu .... n-ai nevoie de niste beton , ca mi-au mai ramas in bena vreo 2 mc ..... "


Continuare poze :
-turnare stalpi et 1 ( prima parte ..... pt economie la material de cofrare  stalpii s au turnat in 2 etape )
-turnare scara p-et. 1
-armare / cofrare put lift et 1


PS : as vrea sa mai lamuresc un aspect ....
ma intreba cineva in ce calitate postez ....  beneficiar sau constructor... Nici una nici alta ....
ei bine .... americanii ii spun unuia ca mine  project manager....
adica .... investitorul aloca un buget si-si manifesta dorintele iar eu , in limita bugetului alocat i le indeplinesc ....
vorbim aici de subcontractarea si urmarirea lucrarilor , verificare calitate si stabilire garantii, rezolvarea diferitelor / eventualelor litigii, legaturi reprezentative directe intre beneficiar ( sau ulterior beneficiarii finali ai apartamentelor )  proiectant / constructori / organe de control / regii utilitati .... si multe altele .....
treaba nu e simpla deloc ..... dar acum dupa experienta asta pot spune ca nu e nici foarte complicata.

Fișiere atașate



#20
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.577
  • Înscris: 10.05.2007
Au iesit "beton" stalpii, Petre ar fi invidios, cred c-ar vrea si el d-astia. :D
Misto cu stalpii aia mari ca vibratul e jucarie prin ei.
Nasol cu armaturile alea care ies de-a-n p... din diafragma liftului. Aia dinainte n-au avut si ei dirig, ceva?

#21
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.121
  • Înscris: 19.05.2009

 Astrul, on 24 iunie 2013 - 23:21, said:

Nasol cu armaturile alea care ies de-a-n p... din diafragma liftului. Aia dinainte n-au avut si ei dirig, ceva?

n-au avut..... in plus aia au construit ce am gasit, dupa ureche avand ca baza doar proiectul de rezistenta necesar pentru dtac ....


despre stalpii astia .... tot spilul sta in coltarele alea din lemn care au sigilat oarecum incinta ....
vibrare - turnare ---- o jucarie .... de aia spuneam ca in unele aspecte structura unui bloc este mai facil de realizat cu conditia sa ai materiale de calitate si sa supradimensionezi un pic structura cofrajelor ....

cum iti spuneam au fost niste dulgheri meseriasi ..... artisti as putea spune ....

#22
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.121
  • Înscris: 19.05.2009
Gata pentru lucru la placa de peste et 1.

Fișiere atașate



#23
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.121
  • Înscris: 19.05.2009
Si tot asa..... funduri grinzi peste et 1.

Fișiere atașate



#24
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.121
  • Înscris: 19.05.2009
cofrare - armare placa peste et 1 - - partea 1

Fișiere atașate


Editat de alibabu, 24 noiembrie 2013 - 12:59.


#25
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Lucrare nemteasca. La a doua imagine poate erau indicate niste palarii in capatul popilor pentru a evita o eventuala rasucire a grinzilor doka ,dar si pentru a le intretine mai bine ,fara gauriri si cuie batute in ele.
In general cei care inchiriaza astfel de materiale sunt foarte sfatuitori si precauti sau cer despagubiri pentru alterari.

#26
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.121
  • Înscris: 19.05.2009
da... buna observatie ....
au fost suporti in capul popilor dar nu suficienti .....
ma rog ... grinzile erau in propietatea constructorului .... pe mine ma interesa doar rezultatul .

poze :
-indreptare greseli de turnare mostenite
-armare  grinzi peste et. 1

Fișiere atașate



#27
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.242
  • Înscris: 07.12.2011
Rezultat tehnic ok, dupa turnare, nu?
marca alibabu, cel mai cel constructor din port!
:)

#28
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.121
  • Înscris: 19.05.2009
absolut !


continuare
- grinzi peste et 1
- armare placa peste et 1
- zid sprijin la parte din fata
- indreptare perete lateral.


ps. : daca credeti ca sunt prea multe poze ...dati un semn si reduc doza ... ;)

Fișiere atașate



#29
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Impecabila executie.

#30
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005

 alibabu, on 20 iunie 2013 - 08:00, said:

la care costuri te referi ?
La costul efectiv de executie a cladirii - cat plateste proprietarul pentru a o executa (fara a socoti si terenul in acest cost).
Pe mine ma intereseaza un asemenea cost pe mp pentru un P+8,  estimativ pentru birouri sau apartamente.

PS. Ma asteptam sa fie inchisa cladirea aceasta.

#31
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.121
  • Înscris: 19.05.2009

 Quantum, on 01 decembrie 2013 - 06:31, said:

Pe mine ma intereseaza un asemenea cost pe mp pentru un P+8,  estimativ pentru birouri sau apartamente.

PS. Ma asteptam sa fie inchisa cladirea aceasta.

costurile sunt intre 350 si 450 pe metru  in functie de finisaje ....
atentie..... vorbesc de finisaje medii .... nu ozn uri ( pentru ca atunci ceru i limita ...:)  )

cladirea este gata ....dar sunt mai lenes in postari ....

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.413
  • Înscris: 13.01.2011
Ai idee ce inseamna calculul seismologic, ce are in plus un astfel de bloc/constructie, fata de unul construit in anii '50 ?

Cum se tine cont de solul pe care este amplasat, ce alte ,,artificii '' de constructie se aplica sa reziste la seisme mari ?

#33
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012
Ce ai  crisstonne, te apuci si tu de casa?

#34
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.242
  • Înscris: 07.12.2011

 alibabu, on 01 decembrie 2013 - 22:21, said:


costurile sunt intre 350 si 450 pe metru  in functie de finisaje ....
atentie..... vorbesc de finisaje medii .... nu ozn uri ( pentru ca atunci ceru i limita ...Posted Image  )

cladirea este gata ....dar sunt mai lenes in postari ....

esti urmarit, deci posteaza!
:)

LMA!

#35
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.121
  • Înscris: 19.05.2009

 crisstonne, on 28 decembrie 2013 - 13:23, said:

Ai idee ce inseamna calculul seismologic, ce are in plus un astfel de bloc/constructie, fata de unul construit in anii '50 ?

am idee ....
comportarea unuei structuri la seism si proiectarea rezistentei acesteia are la baza un studiu foarte complex care nu poate fi explicat in doua randuri ale unui post .
pentru constructia de fata a fost elaborat un raport amanuntit care descrie comportamentul structurii in cazul diferitelor tipuri de seism , pe care din pacate nu-l am in format electronic .... si chiar de l as avea, nu vad relevanta postarii lui aici .

fata de structurile vechi , construite in era luminoasa , sunt unele avantaje plecand de la o structura mai elastica si terminand cu o termoizolatie net superioara .....

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.413
  • Înscris: 13.01.2011
Am înţeles.

Bănuiesc că se fac şi foraje pentru mostre de sol, care sînt studiate, ca mai apoi să se de-a o soluţie tehnică specifică locaţiei.

Adică: adâncime mai mare a fundaţiei dacă este instabil solul, un anumit tip de armătură pe un sol nisipos faţă de solul de pământ, etc.

De fapt aşteptam să îmi confirmi că se respectă acest amănunt, nu doresc detalii laborioase, ori ,,secrete ''.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate