Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Adresa IP fixa la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
oc7wm

oc7wm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.03.2012
Cum au construit reteaua lor de cupru, UPC nu poate oferi IP dinamic. Posted Image
Cine vrea IP dinamic, UPC nu e solutia.
Ca home user, e foarte clar ca IPul dinamic ofera mai multe avantaje : download fara limita de pe siteuri de sharing, voturi nelimitate pe forumuri, bloguri, etc, multiple username-uri, etc. Posted Image

Edited by oc7wm, 19 June 2013 - 21:17.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De unde le-ai scos pe astea? IP-ul fix e un avantaj, nu invers. Faptul ca unii inca nu s-au maturizat si incearca sa faca ''prostii'' cu IP-urile dinamice, crezand ca nu vor putea fi gasiti, se inseala. Dupa cum ziceam, cui nu-i convine, sa plece la alt operator. Eu chiar mi-as dori sa fie fixe IP-urile.

Ceea ce ai scris tu mai sus nu se poate numi in niciun caz avantaj (sau avantaje), ci denota cel mult prea mult timp liber sau faptul ca inca nu ai atins varsta necesara ca sa iti dai seama ca netul foloseste si la alte chestii. Nu te ingrijora, o sa iti dau si exemple, ca sa nu iti ia foc creierasul: supravegherea video a locuintei + NAS, controlul routerului inteligent de oriunde, chiar si a unui aparat AC modern, cu control de pe smartphone. Ajunge, ca deja ne complicam.

L.E: Da, se pot face toate astea si prin DDNS, dar eu prefer varianta directa. In plus, daca vorbim de o conexiune pe IP fix, nu mai apar acele deconectari scurte cat isi ia alta adresa.

#21
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 MembruAnonim, on 19 iunie 2013 - 21:32, said:

IP-ul fix e un avantaj, nu invers.
Dar are si dezavantaje. Daca te flood-eaza cineva sau iti ataca routerul nu ai ce face, trebuie sa vorbesti la ISP. Asa cum e acum la UPC e perfect. Daca vrei iti poti schimba oricand IP-ul. Posted Image

Edited by 654321, 19 June 2013 - 21:47.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 654321, on 19 iunie 2013 - 21:46, said:

Dar are si dezavantaje. Daca te flood-eaza cineva sau iti ataca routerul nu ai ce face, trebuie sa vorbesti la ISP. Asa cum e acum la UPC e perfect. Daca vrei iti poti schimba orcand IP-ul. Posted Image

Corect!

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 19 iunie 2013 - 21:32, said:

De unde le-ai scos pe astea? IP-ul fix e un avantaj, nu invers. Faptul ca unii inca nu s-au maturizat si incearca sa faca ''prostii'' cu IP-urile dinamice, crezand ca nu vor putea fi gasiti, se inseala. Dupa cum ziceam, cui nu-i convine, sa plece la alt operator. Eu chiar mi-as dori sa fie fixe IP-urile.

Ceea ce ai scris tu mai sus nu se poate numi in niciun caz avantaj (sau avantaje), ci denota cel mult prea mult timp liber sau faptul ca inca nu ai atins varsta necesara ca sa iti dai seama ca netul foloseste si la alte chestii. Nu te ingrijora, o sa iti dau si exemple, ca sa nu iti ia foc creierasul: supravegherea video a locuintei + NAS, controlul routerului inteligent de oriunde, chiar si a unui aparat AC modern, cu control de pe smartphone. Ajunge, ca deja ne complicam.

L.E: Da, se pot face toate astea si prin DDNS, dar eu prefer varianta directa. In plus, daca vorbim de o conexiune pe IP fix, nu mai apar acele deconectari scurte cat isi ia alta adresa.

Are dreptate intr-un fel, degeaba te rastesti la el, iti garantez ca utilizatorul obisnuit prefera IP dinamic (ai exemplu pe pagina trecuta, a renuntat la UPC din cauza IP-ului), si nu pentru fraude sau clone pe forumuri. DDNS e la indemana oricui are nevoie, si nu vad ce scurte deconectari ar exista, PPPoE ramane in picioare cat timp linia e in picioare, la fel ca si DHCP/static. Static IP e necesar celor ce au un server, un site etc., dar pentru asta exista ab. business.
UPC isi permite sa ramana la DHCP pentru ca IP-urile pe care le au sunt arhisuficiente raportandu-ne la nr de clienti, ba chiar permit mai multe IP-uri pe acelasi abonament din cate inteleg, mai rar vezi asta, la RTC IP-ul static se tarifeaza suplimentar.

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 MembruAnonim, on 19 iunie 2013 - 21:49, said:

UPC isi permite sa ramana la DHCP pentru ca IP-urile pe care le au sunt arhisuficiente raportandu-ne la nr de clienti

Nu are nici o legatura DHCP-ul cu faptul ca IP-ul e fix sau nu sau cit de mare e pool-ul de ip-uri al providerului!

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ba are, vezi cazul RDS.

https://ripe65.ripe....IPv6-ripe65.pdf

Quote

IPv6: Why?
• Digi Net Fiberlink:
1,5 Million customers
750.000 simultaneously used IP addresses
920.000 allocated IPv4 addresses

Edited by MembruAnonim, 19 June 2013 - 22:02.


#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si???

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si ce e neclar ?
Deseneaza-mi cum ar functiona reteaua RDS cu DHCP la clientul final, cei 1.500.000 clienti ar ocupa fiecare cate un IP dintre cele 920.000 ?

#28
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 MembruAnonim, on 19 iunie 2013 - 22:23, said:

Si ce e neclar ?
Deseneaza-mi cum ar functiona reteaua RDS cu DHCP la clientul final, cei 1.500.000 clienti ar ocupa fiecare cate un IP dintre cele 920.000 ?
Pai RDS nu are DHCP?

Edited by 654321, 19 June 2013 - 22:54.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 MembruAnonim, on 19 iunie 2013 - 22:23, said:

Si ce e neclar ?
Deseneaza-mi cum ar functiona reteaua RDS cu DHCP la clientul final, cei 1.500.000 clienti ar ocupa fiecare cate un IP dintre cele 920.000 ?

- nu este ORICE IP, aia chiar este ineficient; e suficient sa ai un pool suficient de mare sa zicem (numere din burta) de 10 000 clienti din care doar 8000 sint simultan on-line. Economie 20%
- nu am date concrete dar cred (si sper) ca rutarea in interiorul retelei nu se face pe IP totusi, ca acum 20 de ani si cum iti faci tu reteaua in casa cu routerul de 100 lei
- daca astia cu 1 milion nu reusesc, cum reuseste verizon FIOS sa dea la 3-5-6 milioane (depinde in ce an te uiti la statistica), tot pe DHCP?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
M-am raportat la datele din acel PDF, nu stiu ce pool are Verizon si nu cred ca RDS are doar 920.000, numai cand ma gandesc cate retele au cumparat de-a lungul timpului, cred ca toate sunt listate sub AS-ul lor pe RIPE.
Address space announced (IPv4): 2.227.200 IPs
https://stat.ripe.ne...bId=at-a-glance

 654321, on 19 iunie 2013 - 22:34, said:

Pai RDS nu are DHCP ?

PPPoE, pe vremea Cablelink era DHCP.

Poate gandesc eu prost, dar in cazul PPPoE - inchizi PC-ul si deci sesiunea, eliberezi IP-ul (excludem cazurile cu routere unde conexiunea e always on), fata de DHCP-ul UPC spre exemplu, unde un utilizator ce foloseste internetul 20 minute pe saptamana are acelasi IP rezervat permanent (nu stiu exact ce lease este).
Sa nu imi spuneti ca toata lumea are un router, toata lumea are un smartphone.

Edited by MembruAnonim, 19 June 2013 - 23:08.


#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da in primul rind lease-ul poate sa fie foarte scurt (daca vrei sa economisesti IP-uri). De fapt asta a fost ratiunea de a exista a DHCP-ului, daca ii spui cuiva care nu e la curent cu providerii nostri ca DHCP=IP fix o sa iti rida in nas.
Dar nu asa se face "economia": trebuie sa te gindesti ca nu ai numai IP in joc ci si layerul de DSL (astia sint peste DSL, nu)? Ai scos router-ul (care e si modem) din priza a murit sincronizarea si iata cum pot sa dea la altcineva IP-ul tau.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
UPC merg pe cable (DOCSIS), nu cred ca se pierde IP-ul daca scoti modemul din priza pentru scurt timp. Nici la RTC nu se intampla asta, si ei tot DHCP au pe VDSL.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand vezi ce poate sa zica, cum sa nu ii zici si tu ceva? Eu pe alea nu le pot vedea ca pe niste motive, asa cum si el zicea ca IP-ul dinamic e ceva absolut obligatoriu pentru clientii casnici.  Va spun eu cum sta treaba cu lease-ul de la UPC:

- daca ''bagi'' in retea un device nou, lease-ul iti aloca un IP pe o perioada foarta scurta
- daca mentii conectat dispozitivul, lease-ul se renegociaza si se prelungeste
- daca, la un moment dat scoti dispozitivul din retea, IP-ul ii ramane rezervat si-l primeste inapoi
- daca nu il conectezi la loc pana sa expire lease-ul, atunci IP-ul intra din nou in ''circulatie'' si se aloca altui client, iar dispozitivul tau primeste alta adresa

Nu pot sa fiu de acord cu faptul ca unii spun ca unui utilizator casnic nu-i e necesar un IP fix, cand sunt situatii si situatii.

Edited by MembruAnonim, 20 June 2013 - 00:06.


#34
fakeinbox

fakeinbox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.02.2012

 MembruAnonim, on 19 iunie 2013 - 21:32, said:

Eu chiar mi-as dori sa fie fixe IP-urile.
Mda... Daca tie iti place o chestie, toata lumea ar trebui sa fie bucuroasa si s-o foloseasca. Interesanta gandire.

 MembruAnonim, on 19 iunie 2013 - 21:32, said:

De unde le-ai scos pe astea? IP-ul fix e un avantaj, nu invers. Faptul ca unii inca nu s-au maturizat si incearca sa faca ''prostii'' cu IP-urile dinamice, crezand ca nu vor putea fi gasiti, se inseala.
Inainte de a emite judecati de valoare la acest subiect, ar trebui sa te gandesti cam la ce foloseste un internaut de acasa, in timpul liber, o conexiune de 150Mbps sau de 100Mbps !?
Cati % din utilizatorii casnici au servere facute !?
Daca erau incantati de IP fix, UPC avea acum peste un milion de clienti pe internet !

 MembruAnonim, on 19 iunie 2013 - 21:32, said:

supravegherea video a locuintei + NAS, controlul routerului inteligent de oriunde, chiar si a unui aparat AC modern, cu control de pe smartphone.

 MembruAnonim, on 19 iunie 2013 - 21:32, said:

se pot face toate astea si prin DDNS,
Posted Image Posted Image

Edited by fakeinbox, 20 June 2013 - 07:55.


#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 fakeinbox, on 20 iunie 2013 - 07:52, said:

Daca erau incantati de IP fix, UPC avea acum peste un milion de clienti pe internet !

Vrei sa spui ca venea lumea atrasa ca de magnet de faptul ca UPC ofera IP semi-fix, fara sa se gindeasca la pret, servicii, concurenta, macar daca ajung pina la tine, etc, doar ca aud ei ca li se da un ip semi-fix (care nici macar nu e garantat contractual)?

Sa fim seriosi, eu zic ca 95% nici macar nu au habar daca au IP fix sau (semi)dinamic.

#36
fakeinbox

fakeinbox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.02.2012
Eu am scris la modul ironic chestia aceea.
Realitatea e asa cum o descri tu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate