Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

4K pe telefoane cu Android

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postutopium, on 18 iunie 2013 - 14:04, said:

Eu cand mi-am luat 808-ul l-am pus pe "bancul de proba" cu Panasonicul meu FZ35 (12 MP CCD, filmare 720p, stabilizator excelent, la vremea lui avea cea mai luminoasa lentila dintre superzoomuri, acum este alt Panasonic mai luminos), care in 2009 era una din camerele bune de pe piata (probabil cel mai bun superzoom de atunci). De mentionat ca dintre modelele mai noi superzoom, putine il bat pe asta la calitate foto (in special pentru ca modelele mai noi sunt CMOS care e mai slab calitativ decat CCD, dar si pentru ca acum se fac lentile cu zoom tot mai mare care au aberatii cromatice tot mai mari). 808-ul l-a batut la calitate foto/video vizibil (la ISO egal), mai ales la video l-a batut rau (Panasonicul e si 720p, dar diferenta de detalii chiar era mare) Posted Image De cand am facut testul ala, vreo 9 luni Panasonicul a stat pe raft in cutie, l-am luat intr-o zi cu mine ca aveam nevoie de zoom mai mare. Dar in general cam leneveste pe raft, asta in conditiile in care mie imi place sa fotografiez. Imi e greu sa duc ditamai cutia cu mine cand stiu ca scoate calitate sub 808, sigur ca zoomul si stabilizatorul optic sunt avantaje importante, dar asta cand si ai nevoie de acel zoom mare. Zoom 4x la filmare am si la 808, fara interpolare. Daca ii pun si OIS-ul de la Nokia 920, e clar ca voi folosi Panasonicul si mai rar decat acele 2 ori pe an cat il folosesc acum.

Cine vrea sa vada testele, aici e un post mai vechi de-al meu cu comparatie intre poze/video: http://forum.softped...8#entry11953829

808-ul bate usor la detalii multe DSLR-uri model mai vechi (sau mai noi entry level), insa la ISO mare are zgomot mai mare decat DSLR-urile, in lumina buna insa, ca detalii, le bate pe multe. Pierde el la zgomot, dynamic range, etc, dar ca detalii e peste.

nu cred ca gasesti telefon care sa bata dslr... ala e conceput sTRICT pentru foto. nu se compara senzorul , etc... insa cred ca in urmatorii 5 6 vor fi aproape.

#74
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postn3utr1n0, on 18 iunie 2013 - 16:46, said:

nu cred ca gasesti telefon care sa bata dslr... ala e conceput sTRICT pentru foto. nu se compara senzorul , etc... insa cred ca in urmatorii 5 6 vor fi aproape.
Ca detalii bati lejer multe DSLR cu 808, asta se vede in multe teste, de la dpreview pana la gsmarena sau altii. Repet, altele sunt capitolele unde nu poti bate DSLR cu 808 (zgomot, viteza, ergonomie, dynamic range), la detalii (la iso mic/mediu) bati destule modele DSLR fara probleme (mai ales cu lentilele din kit). La ISO mare (lumina slaba) evident incep sa recupereze si acele DSLR-uri care in lumina buna iau bataie Posted Image

Te las pe tine sa decizi, aici e 808 comparat cu Canon 500D, un DSLR din 2009 cu o rezolutie de 15 MP. DSLR e la rezolutia lui maxima (si ISO minim, deci calitate maxima), 808-ul e micsorata imaginea (de la 38 la aprox 15 MP) ca sa fie la aceiasi marime, deci de fapt in imaginea originala ai si mai multe detalii Posted Image (dar prin micsorare devin mai "frumoase" tocmai din cauza interpolarii subpixel - pixel de care ziceam) Te las pe tine sa iti dai seama care e 808-ul si care e DSLR-ul Posted Image .. uita-te la medalii unde scrie "Universelle de Lyon 1872", sau la mingile alea de puf cum se vad perisorii, sau la pene cum se vede fiecare fir de pana. Si sunt teste facute in studio de dpreview, care sunt probabil cei mai tari pe review-uri, deci stiu sa faca poze Posted Image

Attached Files


Edited by utopium, 18 June 2013 - 18:19.


#75
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Tu omiti in pozele de mai sus campul de profunzime, care la dslr se observa ca e mai ingust, focusul e pe moneda !
Sa lasam visele umede ale lui 808 si sa ne trezim la realitate, Ok ?

#76
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Nu omit chiar deloc, pozele DSLR-ului sunt facute cu diafragma mult mai mica, la f/9, pe cand la 808 sunt facute la f/2.4, daca faci echivalentele in functie de marimea senzorului o sa constati ca de fapt campul de profunzime la diafragma asta e mai ingust la 808 Posted Image Tocmai te-am trezit la realitate mai sus Posted Image Poti sa iei orice zona din imagini (care consideri tu ca e mai bine focalizata la 500D) si tot 808 are mai multe detalii

Edited by utopium, 18 June 2013 - 18:53.


#77
kaboom13

kaboom13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.03.2012
Gata cu "fotosinteza". Deja ne-am abatut de la subiect. Sa recapitulam. Am avut pe telefoane camere de 720p (mai demult), au aparut ecranele de 720. Avem camere 1080p pe telefoane, avem ecrane 1080 pe telefoane. Va dati seama ce urmeaza. Deja ochiul uman nu face diferenta intre un ecran de 4.7" FHD si unul de aceeasi marime HD. Parca vad ca la anul Sammy iese in fata cu un display 2k-4k ( nu sariti pe mine, apropo chiar sunt fan sammy). Dar nu asta e problema. Problema este ca acel ecran va consuma baterie in plus, chiar daca noi nu facem diferenta. Nu cred ca e vreun provider TV care transmite FHD in Romania. Ce sa mai vorbim de 4k. Plus ca pretul va fi urias. Puteti sa sariti pe mine cu "nu iti permiti, nu cumperi" sau "fiecare face ce vrea cu banii lui" dar mi se pare un lucru stupid sa dai 10,000+ euro pe un TV 4k de 80 inch.

#78
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Nu stiu cum se numeste caracteristica la miscarea mai rapida a camerei.
Dar ati observat ca daca misti capul si te uiti atent, nu apare acea sacadare de la video.
Deci aici ar trebui umblat.

#79
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postkaboom13, on 20 iunie 2013 - 20:20, said:

Nu cred ca e vreun provider TV care transmite FHD in Romania.
Parca UPC transmite canalele HD in 1080 de ceva ani, e drept 1080i daca nu ma insel, nu 1080p.

View PostNASTYPRIMUL, on 20 iunie 2013 - 22:10, said:

Nu stiu cum se numeste caracteristica la miscarea mai rapida a camerei.
Dar ati observat ca daca misti capul si te uiti atent, nu apare acea sacadare de la video.
Probabil te referi la fps ... da, un 1080p 60 fps ar fi momentan de preferat, preferabil cu imaginea 1920x1080 obtinuta dintr-o citire completa a senzorului si micsorata, nu pe sarite.

#80
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
Se pare ca sony va fii prima companie care va scoate primul smartphone capabil 4k Sursa

#81
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
Pe xda se pare ca au facut rost deja de app-ul capabil sa inregistreze video la rezolutia 4k Sursa

#82
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
si samsung se baga la 4k cu galaxy note 3 Sursa

#83
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
https://www.youtube....aoHs3IkLow#t=12

Edited by SunnyGoldfish, 04 September 2013 - 18:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate