Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

bona la domiciliul meu pe timpul vacantei.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
robi666

robi666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.06.2011
Voi cere pareri de la parinti in special, intrebarea o pun la sfarsitul "povestii".

Suntem un cuplu (studenti) care stam in chirie. Vom avea nevoie de locuinta asta si anul viitor (an universitar), deci trebuie sa platim chiria si in vacanta. Financiar nu stam prea bine, de aceea am vrea sa facem niste bani pe timpul verii, iar daca tot trebuie sa platim chiria, am ramane in acest oras deoarece e mai mare si sunt mai multe posibilitati de a strange niste bani. Acasa e aproape imposibil. -si in plus, eu deja lucrez in acest oras-
Situatia se complica un pic, fiindca prietena mea are un frate de 8 ani care nu poate fi lasat singur acasa in timp ce parintii lucreaza. De aceea ar trebui adus la noi. Asa ne-a venit in minte ideea ca prietena sa ingrijeasca copii ( 3-4) de 5-8 ani alaturi de fratiorul ei la domiciliul nostru.

Ce credeti, ar fi o idee buna? Are rost sa cautam parinti care si-ar lasa la noi copii? (avand in vedere faptul ca prietena are experienta cu copii si faptul ca blocul este situat departe de strazi circulate intens, iar in spatele blocului exista si un parc de joaca. in plus pretul pe care l-am cere ar fi destul de mic: 15-20 lei pe zi, deci cam 300 pe luna).

#2
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Merita incercat, desi nu stiu ce copil de 7-8 ani ar mai avea nevoie de bona.

#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Patru copii de 5-8 ani pot crea muuuuuulte probleme. Sa supraveghezi 4 copii nu e la fel cu a supraveghea unul singur. :(

#4
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010
Vezi Shameless US,ca sa vezi cum se face :D

#5
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012

 mirceaor_, on 10 iunie 2013 - 21:26, said:

de ce cred ca nu vei avea succes:

1. nu ai autorizatie, nu ai acte, nu esti firma
2. sunteti tineri , necasatoriti, stati in chirie; banuiesc ca nici spatiu nu prea aveti
3. oamenii care vor bona vor pe cineva cu experienta, de cele mai multe ori cu recomandare
4. oamenii care vor bona vor pe cineva care sa se ocupe numai de copilul lor
5. oamenii care vor bona vor pe cineva la domiciliu lor
6. unde vei pune copiii sa doarma, sa manance, cine le va face de mancare, cine va achita masa
7. ce te faci daca unul din copiii aia cade si-si sparge capul?
8. Ai jucarii, ai cu ce sa le ocupi timpul?

si ar mai fi cate si mai cate

ideea ta este fantezista

mai bine te apuci de plimbat caini

Sa lasam totusi la o parte toate astea. Insa , oricat de multa experienta ai avea cu copii , e greu sa te ti de 4-5 copii. Sa zicem ca ai un copil , dar ce se intampla daca ,,clientul,, nu se intelege cu fratele prietenei tale? A doua zi parintele nu ti-l mai aduce. Si cum a zis si colegul , la 8 ani sunt cam marisori copiii pentru bone.

#6
robi666

robi666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.06.2011
Daca eram sigur ca am sanse nu mai intrebam, am si eu dubii. In primul rand, il vad pe fratele ei, care in niciun fel nu ar putea fi lasat singur acasa si are 8 ani. Cred ca nici eu nu am fost lasat singur de tot toata ziua pana dupa-masa. In plus am verisoare care nu au fost/nu sunt independente la aceasta varsta. 4 copii poate ar fi multi, dar daca ar fi 2? Cateva detalii: jucarii ar fi, plimbari prin parc-locuri de joaca ar fi, mancare preparata acasa. De culcat sunt 2 paturi mari daca ar fi necesar.
Ca sa nu fiu inteles gresit, "programul" ar fi de dimineata pana dupa-masa cand parintii ar fi liberi. Ma gandesc la parinti care nu au vecini care sa aiba grija sau rude prin oras/la tara si nici nu ar avea bani sa dea 600-700 de lei pe o bona (pensionara).
Ne-am gandit sa fie mai multi copii (initial cam 4) ca sa se poata juca impreuna etc.
Astea ar mai fi detaliile pe care nu le-am mentionat

#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
mai simplu e sa imparti pliante ... 4 bucati copii te omoara

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Poate ar fi cazul ca prietena ta sa se hotarasca care e casa ei si pentru cine trage, pt voi sau pt ai ei.
Mai tarziu va fi mai complicat.

Sa-si caute job daca e apta si sa lase crescutul copiilor in seama parintilor.

Cu ocazia asta nu se va mai simti obligata sa presteze diverse servicii in regim semipermanent in schimbul ajutorului pe care probabil il primeste de la parinti si nici situatia materiala nu va fi cea care zici.

Daca majoritatea cheltuielilor le sustii tu, cu atat mai mult.

#9
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,906
  • Înscris: 21.04.2011

 undercoverbrother, on 11 iunie 2013 - 02:20, said:

Poate ar fi cazul ca prietena ta sa se hotarasca care e casa ei si pentru cine trage, pt voi sau pt ai ei.
Mai tarziu va fi mai complicat.

Unele familii sunt mai apropiate. Nu totul se reduce la "pentru cine trage". Poate nu se simte obligata sa aiba grija de fratele ei, poate o face cu drag.
Bine, daca nu stau asa lucrurile, e mai simplu pentru toata lumea sa-si gaseasca un job si, eventual, sa-si ajute parintii financiar cu bani de bona.

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu are legatura una cu alta iar cand pleci la drum impreuna pt ca ma gandesc ca nu s-au mutat impreuna doar asa ca si colegi de apartament ca sa iasa mai ieftin e bine ca ambii sa traga in aceeasi directie daca vor sa faca ceva pt ca daca vor ramane impreuna la un mom dat se va ajunge la discutii plus ca nici nu se va inchega nimic.

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 28.06.2005
Cât timp sunteţi la facultate, cu cine stă fratele ei?

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003
Ideea nu e rea insa trebuie logistica. O garsoniera e prea mica. Trebuie sa aiba unde sa doarma, o masa incapatoare sa poata manca toti o data, jucarii de tot felul, jocuri - pe care sa le stie si sa le initieze prietena ta, etc, etc. Mie personal mi-ar place sa existe astfel de ..... mini-gradinite/crese pentru perioada de la 3+ ani cand o bona ar fi prea costisitoare.

#13
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,906
  • Înscris: 21.04.2011

 undercoverbrother, on 11 iunie 2013 - 09:33, said:

Nu are legatura una cu alta iar cand pleci la drum impreuna pt ca ma gandesc ca nu s-au mutat impreuna doar asa ca si colegi de apartament ca sa iasa mai ieftin e bine ca ambii sa traga in aceeasi directie daca vor sa faca ceva pt ca daca vor ramane impreuna la un mom dat se va ajunge la discutii plus ca nici nu se va inchega nimic.
A trage in aceeasi directie nu inseamna sa-i excluzi total pe cei pe care ii iubesti. Cu anumite limite, evident.
Mai ales ca e vorba de fratele ei mic, nu de cine stie ce ruda indepartata.
Dar suntem offtopic. Imi cer scuze.

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Eu vb de'cazul asta, nu la modul general.
9 ore pe zi in fiecare zi inseamna clar ca tragi in directia gresita si nu are nici o legatura cu ce zici tu.
Iar daca si-ar vedea de viata ei, in nici un caz nu ar insemna sa-i excluda pe ceilalti.
E doar o chestie de prioritati.
Isi rezolva intai problemele si pe masura timpului ramas se poate ocupa si de problemele celorlalti.
Sunt curios cine a dadacit-o pe pe persoana de care discutam si pana la ce varsta?
Bunicii sunt ocupati sau nu?

Poate am conceptii diferite dar pt mine principiul nr1 este sa traga toti pt acelasi lucru.
Nici nu conteaza cat de mult sau de putin dar sa o faca.
Cu atat mai mult cu cat stau sub acelasi acoperis.
Altfel poti sa te dai peste'cap ca nu faci nici o braza.

Daca ar fi stat la parintii fetei cu totii, mi s-ar fi parut normal ca si initiatorul topicului sa aibe grija de copil, nu numai prietena lui.

#15
robi666

robi666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.06.2011
Aici e vorba de bani. Avem nevoie de bani. Daca fratele ei ramane acasa, prietena mea trebuie sa se duca acasa sa aiba grija de el. Are numai o bunica, cu care si locuiesc ai ei, dar are probleme de sanatate, nu poate bunica sa aiba grija de el. Ai ei traiesc la sat, sanse nule sa-si gaseasca de lucru acolo, iar daca ma duc si eu, niciunul nu face niciun ban. Daca nu se duce acasa, mama ei nu poate merge la munca. De aceea ne-am gandit sa-l aducem pe fratele ei aici. Problema era ca asa ea nu poate lucra si de aceea ne-a venit in minte aceasta varianta. Fratele va avea prieteni de joaca, iar "clientii" vor fi si ei cu un/alti copii. La aceasta varsta din cate stiu nu prea sunt conflicte intre copii.
Aceasta activitate s-ar desfasura in vacanta, deci nu in timpul facultatii.

#16
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,906
  • Înscris: 21.04.2011

 undercoverbrother, on 11 iunie 2013 - 12:42, said:

Eu vb de'cazul asta, nu la modul general.
9 ore pe zi in fiecare zi inseamna clar ca tragi in directia gresita si nu are nici o legatura cu ce zici tu.
Iar daca si-ar vedea de viata ei, in nici un caz nu ar insemna sa-i excluda pe ceilalti.
E doar o chestie de prioritati.
Isi rezolva intai problemele si pe masura timpului ramas se poate ocupa si de problemele celorlalti.
Sunt curios cine a dadacit-o pe pe persoana de care discutam si pana la ce varsta?
Bunicii sunt ocupati sau nu?

Fratele ei e si problema ei, nu numai a parintilor ei. Atata vreme cat il iubeste nu prea are de ales (nu fata de altii, fata de ea). Cand iei pe cineva il iei cu tot cu cei pe care ii iubeste si de care e alaturi la nevoie, altfel nu se poate.
Asta nu inseamna ca atunci cand are o clipa libera se duce sa o petreaca cu fratele ei. Ci doar ca acum el are nevoie de ea. Chestie care se intelege intr-un cuplu, altfel nu e cuplu.

Edited by catalina1, 11 June 2013 - 21:54.


#17
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
E punctul tau de vedere.
Nu stiu care iti este situatia ca sa zic asa dar crede-ma ca ce zici tu sunt povesti.
Daca vrei sa faci ceva, se schimba prioritatile altfel nu faci nici o branza.
Unul se chinuie iar celalalt trage tot inapoi, de unde a venit.
In timpul liber se poate face ce zici tu dar nu in fiecare zi, zi lumina, la tine acasa, in chirie, departe de casa parinteasca, mancat, spalat, calcat, ingrijit si fara bani. Cred ca nu realizezi ce inseamna asta. Si una-ntr-una cum zice ardeleanul. Nu merge asa.
Si nici nu va gasi copii in felul asta cum doreste sau daca gaseste, nu va face fata pana la leafa.

Edited by undercoverbrother, 11 June 2013 - 22:57.


#18
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 02.12.2007
Daca nu aveti recomandari solide, nimeni nu va avea curajul sa isi lase copiii pe mana voastra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate