Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

parerea voastra este?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
RazvanInfo10

RazvanInfo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 27.02.2013
Salut, am citit o gramada de articole cu Stephen Hawking si alti fizicieni faimosi, in care se dezbatea existenta lui Dumnezeu.Majoritatea oameniilor cred in Dumnezeu(el a creat totul).Parerea mea este: Dumnezeu a Creat pamantul, Dumnezeu a Creat Soarele, Dumnezeu a Creat Universul(tot ce se afla in el) pana la intrebarea: Pe Dumnezeu cine la creat? -->Imposibil sa fie din totdeauna(IMPOSIBIL) asa si Universul putea sa fie din Totdeauna.Ce parere aveti ?

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 05.02.2012

 RazvanInfo10, on 02 iunie 2013 - 14:30, said:

: Pe Dumnezeu cine la creat?

A fost creeat de oameni Posted Image . Inainte de a crede in Dumnezeu , lumea credea in alti zei. Multe popoare aveau un zeu pentru orice. Chestia cu dumnezeu este de pe timpul imperiului Roman, cam pe atunci a inceput sa se extinda din cate stiu, nu prea am aprofundat subiectul.
Oricum eu nu cred nici in existenta lui dumnezeu dar nici in Big Bang. Am prea multe intrebari si pana acum nu am gasit raspuns la nici una Posted Image .

Edited by Andreysc7, 02 June 2013 - 14:47.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
de unde ai scos ´´majoritatea´´ asta?

#4
RazvanInfo10

RazvanInfo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 27.02.2013
alta chestie este: acele particule care au declansat Big Bangul.Acele particule trebuiau sa vina si ele de undeva, la randul lor de altundeva.Eu unu, nu cred in implicarea une`i forte divine pentru creearea Universului.Extraterestri exista?Poate da - Poate nu.Omenirea are aparatura necesara sa "auda" potentialele unde radio de la foarte mari distante.Dar nimeni nu a putut iesi cu o nava spatiala sau cu un aparat din Galaxia noastra.Sunt mi si miliarde de alte galaxii, daca noi nu putem iesii din galaxia noastra cum putem da cu presupusul ca pe celelalte mi si miliarde de galaxi nu mai sunt fiinte cu inteligenta superioara?Mai adaugatii?

#5
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Dumnezeu este insasi existenta  energiei  ce creeaza materie.  Oamneii au creeat conceptul de dumnezeu

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
Deci ca sa inteleg: Crezi ca Dumnezeu a creat pamantul, soarele, universul, natura, omul etc. dar ai probleme in a crede in eternitatea sa? Hmmm... greu cu cartile astea de povesti.

"La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu."

Edited by LensFlare, 02 June 2013 - 14:49.


#7
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

 RazvanInfo10, on 02 iunie 2013 - 14:30, said:

Salut, am citit o gramada de articole cu Stephen Hawking si alti fizicieni faimosi, in care se dezbatea existenta lui Dumnezeu.Majoritatea oameniilor cred in Dumnezeu(el a creat totul).Parerea mea este: Dumnezeu a Creat pamantul, Dumnezeu a Creat Soarele, Dumnezeu a Creat Universul(tot ce se afla in el) pana la intrebarea: Pe Dumnezeu cine la creat? -->Imposibil sa fie din totdeauna(IMPOSIBIL) asa si Universul putea sa fie din Totdeauna.Ce parere aveti ?

Aceasta intrebare nici nu trebuie sa ti-o pui . Nu mai zic sa cauti si raspunsuri . Si daca ai cauta , iti dai seama ca acel ''imposibil'' care nu e imposibil defapt nu il poti intelege , nici tu , nici noi , cu mintile noastre de muritori .

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 05.02.2012

 RazvanInfo10, on 02 iunie 2013 - 14:44, said:

alta chestie este: acele particule care au declansat Big Bangul.Acele particule trebuiau sa vina si ele de undeva, la randul lor de altundeva.Eu unu, nu cred in implicarea une`i forte divine pentru creearea Universului.Extraterestri exista?Poate da - Poate nu.Omenirea are aparatura necesara sa "auda" potentialele unde radio de la foarte mari distante.Dar nimeni nu a putut iesi cu o nava spatiala sau cu un aparat din Galaxia noastra.Sunt mi si miliarde de alte galaxii, daca noi nu putem iesii din galaxia noastra cum putem da cu presupusul ca pe celelalte mi si miliarde de galaxi nu mai sunt fiinte cu inteligenta superioara?Mai adaugatii?

Poate te ajuta asta sa intelegi . Pe mine nu m-a ajutat dar am zis ca na, poate tu intelegi mai bine :

The early Universe was not bound by the laws of physics as we know them today. Consequently, we cannot predict with great accuracy what the Universe looked like during the first minutes of creation. In spite of this, scientists have been able to construct an approximate representation of how the Universe evolved.
Scientists believe that the Universe was initially so hot and dense, that even elementary particles like protons and neutrons could not exist. Instead, different types of matter (called matter and anti-matter) collided together, creating pure energy. But as the Universe began to cool during the first few minutes, protons and neutrons began to form. Then slowly over time these protons, neutrons and electrons came together to form Hydrogen and small amounts of Helium. During the billions of years that followed, stars, planets and galaxies formed to create the Universe as we see it today.

Multi spun ca inainte de asta nu era nimic . Poti sa definesti acel "nimic" ? Sa te gandesti ca nu exista nici macar spatiu ? Ce se afla in jurul acelui "nimic" ca doar trebuie sa fie inconjurat de ceva. Sau ce culoarea are acel nimic ? . Stiu ca sunt prosteste dar uneori chiar imi pun unele intrebari de nici nu stiu ce raspunsuri sa imi dau Posted Image

Offtopic : De gaurile negre se spune ca au o forta gravitationala asa mare incat nici macar timpul nu poate scapa si acolo nu exista nici timp. Ceva de genul ca timpul sta in loc. Parerea mea este ca sunt doar speculatii, sau poate ca asa este dar este greu sa ne facem o idee despre ceva ce nu intelegem. Este ca si cum ai da un iphone unei persoane din evul mediu, nu o sa inteleaga cum functioneaza.

Edited by Andreysc7, 02 June 2013 - 15:01.


#9
djmandark

djmandark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.04.2012
Stii tu aia...cand un om are un prieten imaginar,e nebun.Cand mai multi au acelasi prieten imaginar,e religie.
Adevarat!

#10
RazvanInfo10

RazvanInfo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 27.02.2013
Ce Vreau sa spun este ca: Dumnezeu este o creatie a noastra(a omenirii).Vorba lui Andreysc7, inainte se spune ca nu era nimic(la noi nimic inseamna absolut nimic(ceva care nu se simte,nu se vede, etc) si dintr-o data apare Dumnezeu si creeaza pamantu si etc?Parerea mea este ca: niciodata dar niciodata nu o sa reusim sa intelegem aceasta taina.

#11
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 Andreysc7, on 02 iunie 2013 - 14:56, said:


Poate te ajuta asta sa intelegi . Pe mine nu m-a ajutat dar am zis ca na, poate tu intelegi mai bine :

The early Universe was not bound by the laws of physics as we know them today. Consequently, we cannot predict with great accuracy what the Universe looked like during the first minutes of creation. In spite of this, scientists have been able to construct an approximate representation of how the Universe evolved.
Scientists believe that the Universe was initially so hot and dense, that even elementary particles like protons and neutrons could not exist. Instead, different types of matter (called matter and anti-matter) collided together, creating pure energy. But as the Universe began to cool during the first few minutes, protons and neutrons began to form. Then slowly over time these protons, neutrons and electrons came together to form Hydrogen and small amounts of Helium. During the billions of years that followed, stars, planets and galaxies formed to create the Universe as we see it today.

Multi spun ca inainte de asta nu era nimic . Poti sa definesti acel "nimic" ? Sa te gandesti ca nu exista nici macar spatiu ? Ce se afla in jurul acelui "nimic" ca doar trebuie sa fie inconjurat de ceva. Sau ce culoarea are acel nimic ? . Stiu ca sunt prosteste dar uneori chiar imi pun unele intrebari de nici nu stiu ce raspunsuri sa imi dau Posted Image
"nimic"  inseamna NIMIC  nici macar spatiu.  Imagineaza-ti ceva inexistent  , ai putea sa-i stabilesti pozitia in spatiu?.

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 05.02.2012
Uite aici o descriere frumoasa Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LgDruEXHyhM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 bleujandarm, on 02 iunie 2013 - 15:06, said:

"nimic"  inseamna NIMIC  nici macar spatiu.  Imagineaza-ti ceva inexistent  , ai putea sa-i stabilesti pozitia in spatiu?.

Dar uite, sa zicem doar fara sa ne luam la cearta si sa ne facem prosti unu' pe altu. Sa zicem ca existi in acelasi timp cu "nimic"-ul. Daca deschizi ochii ce vezi ? Ce culoare ? Ce culoare are acel nimic ? Daca ai de gand sa zici negru, sa specifici de ce "negru" . Stiu ca sunt absurd, dar naPosted Image

Edited by Andreysc7, 02 June 2013 - 15:09.


#13
RazvanInfo10

RazvanInfo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 27.02.2013
o alta parere, adica eu cred ca asa se va sfarsii universul nostru: Gravitatia va pune stapanire, in cele din urma, pe intreg Universul, va coplesi totul, facand ca totul sa-si incetineasca rotirea, pana cand Universul va recadea in sine, reducandu-se la un singur punct… de unde, candva, dupa cine stie cat timp (ce-i aia Timp?) ar putea aparea, printr-un nou Big Bang, un nou Univers.

#14
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 05.02.2012

 RazvanInfo10, on 02 iunie 2013 - 15:09, said:

o alta parere, adica eu cred ca asa se va sfarsii universul nostru: Gravitatia va pune stapanire, in cele din urma, pe intreg Universul, va coplesi totul, facand ca totul sa-si incetineasca rotirea, pana cand Universul va recadea in sine, reducandu-se la un singur punct… de unde, candva, dupa cine stie cat timp (ce-i aia Timp?) ar putea aparea, printr-un nou Big Bang, un nou Univers.

Universul nu se roteste, insa galaxiile/planetele da . Sti acele globuri de sticla cu lichid inauntru si chestii albe de imita zapada ? Acelea de le agitam ca sa creeze efectul ca ninge peste casa din glob ? Gandeste-te ca universul este globul de sticla si planetele/galaxiile sunt piesele care sunt inauntru. Scuza-mi exprimarea dar ma grabesc sa scriu.

Universul din cate stiu se mareste, se extinde.

#15
RazvanInfo10

RazvanInfo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 27.02.2013
Da, se mareste.Te-ai gandit vreodata cand te uiti la stele, dupa acele stele ce este negrul acela?Poate acel "negru" este ceva foarte impresionant, dar poate ochiul uman si aparaturiile sofisticate nu poate vedea dincolo de stele.Care este parerea ta in legatura cu asta?

#16
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

 Andreysc7, on 02 iunie 2013 - 15:13, said:

Universul din cate stiu se mareste, se extinde.

ca sa se extinda el trebuie sa aiba margini ar din cate eu stiu nu are margini ca de aia si se numeste univers

#17
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 Andreysc7, on 02 iunie 2013 - 15:08, said:

Uite aici o descriere frumoasa Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LgDruEXHyhM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Dar uite, sa zicem doar fara sa ne luam la cearta si sa ne facem prosti unu' pe altu. Sa zicem ca existi in acelasi timp cu "nimic"-ul. Daca deschizi ochii ce vezi ? Ce culoare ? Ce culoare are acel nimic ? Daca ai de gand sa zici negru, sa specifici de ce "negru" . Stiu ca sunt absurd, dar naPosted Image

Nu pot exista impreuna cu "nimicul", pt ca din moment ce eu exist , "nimicul absolut" dispare si devine spatiu.
Dar , mergand pe presupunerea ta , coexistant impreuna cu "nimicul", nu voi vedea nimic, neexistand nici o radiatie luminoasa care sa impresioneze retina. Cand nu este lumina , creierul proceseaza aceasta lipsa de informatie  printr-o senzatie de negru .

#18
RazvanInfo10

RazvanInfo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 27.02.2013
Nu stiu, eu nu sunt bun la fizica si matematica(dar ma fascineaza aceste lucruri)si ma fac sa studiez aprofundat...Aceasta dilema te poate tine ocupar o viata intreaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate