Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Opera >15

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#55
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
E cel mai rapid dintre browsere, cu toate ca e cel mai sarac in optiuni, dar de multe te poti lipsii. In comparatie cu 12-ele, versiunea pe cromium e aur.

#56
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
A aparut deja opera 17.Probabil o sa reintroduca treptat tot ce era in opera 12,dar probabil la opera 20 ca sa fie la moda si ei.

#57
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
So, what's new in Opera 17 Developer? Amongst the others, we have prioritized some of the things you have been asking for.
    Start up mode option - yes, more options! You can pick one of: last session, speed dial, set of pages
    Pinned tabs - a nice beginning of future tabs improvements.
    Rocker gestures - (left->right click, right->left click)
    Extension APIs - more API stuff to play with: bookmarks, commands, omnibox, webNavigation. Separated article with detailed API's explanation will be shipped later.
    Search engine manager - On top of the current shortcuts to search in the addressbar, (enter the one character shortcut plus your shortcut: "b" for Bing, "g" for google) you can now customize your searches, so go ahead and add "d" for ####, "m" for your own site, "o" for Opera desktop team blog, or anything else!

Full changelog

Opera 17 Developer for Mac
Opera 17 Developer for Windows

#58
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Opera 17 vad ca e versiune Developer, un fel de Nigtly de la Firefox.

Avem asa, Opera 15 versiune stabila si finala, Opera 16 Next (versiune beta), Opera 17 Developer (versiune Alpha).

#59
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Am trecut si eu de la Opera 12, la Opera 15 si sunt foarte dezamagit de lipsa bookmark-urilor din partea dreapta. Pe 12 l-am abandonat fiindca imi apareau tot felul de erori cand accesam poze pe FB sau pur si simplu accesam linkuri.
Daca stiti vreun browser care are bookmark pe coloana in stanga sau dreapta, v-as fi recunoscatoare.

#60
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
In opera 15 este prezent butonul de acces la bookmarks? Exact acel buton nu extensii mai putin practice...

[ https://i.imgur.com/3zNwBru.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LensFlare, 16 August 2013 - 22:16.


#61
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010
Nu, opera 15 nu are bookmarks, inca..

Edited by tyiby, 16 August 2013 - 23:51.


#62
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
CUM sa faci un browser fara buton de Bookmarks? Asta nu mi-a placut nici la Chrome...

#63
ciNicu

ciNicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.03.2008

View PostAbaddon, on 06 august 2013 - 14:08, said:

E cel mai rapid dintre browsere, cu toate ca e cel mai sarac in optiuni, dar de multe te poti lipsii. In comparatie cu 12-ele, versiunea pe cromium e aur.
Asa o fi, nu te contrazic, numai ca mie nu-mi place aurul, deci nici Opera pe cromium. Prefer argintul. Si Opera 12. :)

#64
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007

View PostLensFlare, on 17 august 2013 - 08:00, said:

CUM sa faci un browser fara buton de Bookmarks? Asta nu mi-a placut nici la Chrome...
Asa e modern, nu faci un lucru bun, ca sa nu ai ce imbunatati. Si cum e la moda la browsere sa scoti o versiune dimineata si alta seara, opera sa ramana neprosti?
Patru lucruri a avut opera bune, bookmarkul, salvarile la ei pe site, opera turbo, si speed dialul. Le-au omorat pe toate, ca si asta din urma inainte incapea pe ecran, acum e lung cat o zi de post.
Handicapati.

#65
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Toate revin incet incet.


Opera Developer update
By Helge Gjølmehelgeag. Wednesday, August 14, 2013 9:17:43 AM
[post updated 16 August by Bruce to clarify state of QAB]
Today we have a new Opera Developer update for you guys.
If you have missed bookmarks or bookmarklets, you can start playing with the Quick Access Bar now. Enable the bar in opera:flags, and then enable the feature in opera:settings under "User Interface". Now you can drag and drop pages to the Quick Access Bar for easy access, or add new pages by simply pressing the plus button. Right clicking allows you to add folders, remove entries etc.
This is the first iteration; QAB will be further developed in future releases to allow nicknames, and search through bookmarks by keywords from the addressbar. Note: Right-click to manage QAB is not yet implemented on Windows.
The Quick Access Bar is built upon the newly-implemented Bookmarks API, so you can get extensions to interact with it. For example, you can download a bookmarks menu extension and then disable the QAB from the interface to save space.
Amongst the others we are still working on Search Engines manager and Themes installations. Synchronization lacks servers so it's not for testing yet.
We promised upgrades to tabs handling, so here's the next one: "drag and drop" of tabs first preview is here. Enable "Allow moving tabs between windows" in opera:flags and have some fun bigsmile
Enjoy!
Highlights
Quick Access Bar (right-click management not yet enabled on Windows)
Bookmarks API for extensions

Chromium update 1573.2
Fixed problem with loading pages with Off-road mode (DNA-8270)
Bunch of polishing on existing features and crash fixes.

Full changelog

Si-acum uite o poza cu Opera Developer instalat la mine in pc :
[ http://i44.tinypic.com/2egdvkk.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si merge perfect cu xmarks

Aveti rabdare, incet incet creste browserul :)
La mine pur si simplu ZBOARA fata de Firefox care-l folosesc.

#66
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Buton de bookmarks prin extensii e fix pix... nu am gasit pana acum o extensie decenta pentru Google Chrome care macar sa se apropie de butonul de bookmarks din Firefox sau Opera 12.

#67
dark4ngel91

dark4ngel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 19.07.2009
Salutare. Eu am o problema cu Opera 15 .. si anume, ca la orice videoclip, fie el de pe  Youtube, 220, trilulilu, liveleak, imi arata urmatoarea chestie
[ http://the-debv.hi2.ro/fisiere/2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum pot sa modific sa imi inceapa videoclipul automat, sa nu trebuiasca de fiecare data sa dau click pe asta ?
In general la tot ce foloseste Adobe Flash Player mi se intampla, si doar pe versiunea asta de opera. Pe Opera 12, sau Chrome, functioneaza totul ok.
Astept pareri. Multumesc anticipat !

#68
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Un maaare regres de la versiunea 12.

#69
bogdyMND

bogdyMND

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.09.2007
dark4ngel91, Settings->Websites->Plugins->bifezi Run automatically

#70
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Regres ca optiuni, dar nu si ca viteza, e cel mai rapid browser atm.

#71
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Am un bug pe opera 15. Intru in facebook dau pe poza imi apare tot e e in browser negru.. dau cu mousu vad linkuri deci situl e randat dar imi apare negru. Se intampla sa apara tot continutul websitului negru la mai multe situri. Care ar fi cauza?

Edited by K-X-T, 24 August 2013 - 10:35.


#72
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Exemplificare cu filmulet aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yjn-44h10k8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by K-X-T, 24 August 2013 - 11:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate