Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Opera >15

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#19
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
A aparut un update, insa... E clar ca mai dureaza pana o sa fie in faza finala si cu optiuni, setari si functii necesare si demne de un browser serios.
Dar la modul simplu, doar pentru browsing, este foarte ok chiar si acum. :)

#20
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010

View PostStefan_CM, on 24 iunie 2013 - 21:58, said:

A aparut un update, insa... E clar ca mai dureaza pana o sa fie in faza finala si cu optiuni, setari si functii necesare si demne de un browser serios.
Dar la modul simplu, doar pentru browsing, este foarte ok chiar si acum. Posted Image

Slab rau update-ul.. ala nu e update, e amagire. Probabil in doi ani pune si bookmark-urile calumea si alte chestii care o caracterizau pe opera, dupa ce uita lumea de ea.

#21
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
De azi Opera 15 a iesit din beta. Varianta stabila si oficiala de Opera are build-ul 15.0.1147.130

Se poate descarca de pe site-ul Opera sau de aici http://news.softpedi...=ForumSoftpedia

Rog un moderator sa mute discutiile de aici in topicul principal de Opera si eventual sa redenumeasca topicul Opera 12 in Opera 15. :)

P.S. Varianta mea de Next nu s-a actualizat a ramas la build-ul 15.0.1147.100

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu prefer sa le las asa. Il voi muta insa si pe acesta la important, dar deocamdata pe cel de 12 nu-l voi scoate de-acolo.

Opera 15 nu vine ca un update al Opera 12 ci este o versiune independenta, complet diferita.

#23
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010
Eu am o problema aiurea cu tot ce e bazat pe chromium, mi se vad fonturile naspa. Am reinstaalt sistemul, am bagat si XP, si 7, la fel.
Dupa cate am inteles, chromium nu baga in seama ClearType, afiseaza propriile fonturi, ceea ce mi se pare o prostie, pentru ca in ClearType mi se vedeau perfect.
Acum mi-a mai ramas Firefox, Opera e mort pentru mine.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Poti merge in continuare pe Opera 12. Nu m-ar mira sa continue update-urile ptr el - la fel cum s-a intamplat cu versiunea ptr Android.
Dupa lansarea Opera 14 toti s-au plans asa ca Opera 12 a revenit sub denumirea de Opera Clasic si se poate folosi in paralel. Si deja au fost update-uri la el, deci nu a fost abandonat. Asta e si motivul ptr care o sa mai pastrez topicul de Opera 12 la Important.

#25
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010
@eiffel, ar fi misto sa continue, chiar daca nu s-ar mai ocupa asa mult de Opera 12 pentru ca au in prim plan Opera 15.
Oricum Opera 12 are farmecul ei, simti ca esti pe Opera. Opera 15 e doar un edit aiurea la Chrome.

#26
krnl

krnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.06.2011
Momentan Opera 15 e o gluma proasta.

#27
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Am facut si eu update-ul astazi.....ce sa zic parca e mai ok Opera 12.....insa mai bine sa fie 15....ca a fost un scandal destul de mare poate ca  deasta au si "fortat" updateul....oricum pentru mine Chrome si Mozilla sunt browsere de baza.

#28
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
La fel si eu am facut update-ul si da e mai rapid ca IE 10 si ca Chrome vad ca in task manager apar mai multe procese nu 1 ca in Opera 12.
Pana acum Opera 12 il foloseam ca Browser Secundar, din cauza ca imi afisa unele pagini incorect insa acum e implicit sunt surprins cat de rapid incarca site-urile :)

#29
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
La cate comentarii pozitive despre opera, chiar ma gandesc sa il incerc Posted Image

#30
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostPetran_Marius, on 04 iulie 2013 - 00:16, said:

La fel si eu am facut update-ul si da e mai rapid ca IE 10 si ca Chrome vad ca in task manager apar mai multe procese nu 1 ca in Opera 12.
Pana acum Opera 12 il foloseam ca Browser Secundar, din cauza ca imi afisa unele pagini incorect insa acum e implicit sunt surprins cat de rapid incarca site-urile Posted Image
Normal,acum e bazat pe chrome.

#31
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Eu chiar am avut curajul sa fac un backup si cu Opera 15 instalat...:) Adica dupa o restaurare....sa ramana si browserul asta....multi ar prefera varianta fara opera si sa il instaleze manual dupa fiecare restore.

#32
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

View Postxeleron, on 04 iulie 2013 - 12:21, said:

e bazat pe chrome.
E Chrome cu o alta interfata.

#33
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010
Trebuie sa admintem faptul ca Opera 12 a apus.
De ce Opera 15 si nu Chrome? sau chiar Maxthon? care e tot un edit la Chrome dar mult mai bun decat Opera 15 actual.

Cu Opera 12 simteai ca esti pe un browser diferit, simteai ca esti pe Opera. Nu o sa faca niciodata cu chromium sa se miste cum o facea Opera 12 in speed dial, cand deschideai o pagina web, etc.. avea farmecul ei Opera 12, chiar daca avea unele probleme la deschiderea unor pagini web, se puteau rezolva.

Cred ca cea mai buna alternativa la Opera 12 e Firefox.. e mai usoara trecerea de la Opera la Firefox decat la Chrome. Mie unu Chrome nu-mi place deloc.

#34
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Opera e mort, se chinuie cu o cota de piata de 1%...

Eu am trecut pe Chrome, e mult mai bun, ca alternativa am Firefox.

#35
oc7wm

oc7wm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.03.2012

View PostPapillon_, on 04 iulie 2013 - 16:12, said:

Opera e mort, se chinuie cu o cota de piata de 1%...

Eu am trecut pe Chrome, e mult mai bun, ca alternativa am Firefox.
Nu e chiar asa.
Probabil vor fi multi care vor trece la Opera, de pe Chrome sau FF, gasindu-i interfata mai placuta decat cea oferita de Chrome.
Opera 15 are avantajul ca are un speed dial decent preinstalat. La Chrome trebuie sa pui o extensie...

#36
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Am revenit la Opera 12.16.....nu ma simteam prea confortabil pe versiuena 15....eu unul astept sa se mai dezvolte,deocamdata e micuta si precoce,nu e "coapta".
Vrei sa iti zic eu de ce nu Maxthon? Pentru ca vine de la orezari si aia incearca cu tot dinadinsul sa spioneze (poate sunt eu paranoic) tot ce pot in Europa,spre exemplu modemurile RDS alea Huawei,cand l-am instalat pe laptop imediat dupa driver...a sarit antivirusul(avast free) cum ca a gasit un spyware si era data calea catre driverul de la modemul Huawei,dupa ce am vazut asta m-am dus si la un prieten sa verific....asta are KIS 2013 licentiat sare si ala...la care prietenul meu....bine ca nu l-ai instalat si pe PC.
Mai aveau chinezii un antivirus care avea 3 motoare de cautare (unul bitdefender si doua cloud)....motorul bit se ocupa de malware iar cele clodu de transmiterea de date sensibile....dar asta e alt subiect!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate