Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Apocalipsa demografica a Romaniei

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
373 replies to this topic

Poll: Apocalipsa demografica a Romaniei (114 member(s) have cast votes)

Credeti ca poporul roman va disparea in cel mult 200 ani?'

  1. Da, in mod cert romanii se pregatesc de iesirea din istorie (41 votes [35.96%])

    Percentage of vote: 35.96%

  2. Nu, poporul roman are resurse nebanuite de supravietuire (30 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

  3. Nu ma pot pronunta, viitorul e imprevizibil (43 votes [37.72%])

    Percentage of vote: 37.72%

Vote Guests cannot vote

#289
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostKarhu, on 20 februarie 2017 - 16:50, said:

...am uitat sa mentionez ca asta ar trebui aplicata in paralel cu desfiintarea alocatiilor pt copii.

daca banii ar fi singura problema, tarile bogate din europa ar avea avea macar o fertilitate peste cea de inlocuire a populatiei, dar nici macar una nu are.

#290
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSoulstream, on 20 februarie 2017 - 16:57, said:

...
Corect, nu doar banii sunt o problema, ci si ce ziceai intr-un post precedent:

View PostSoulstream, on 20 februarie 2017 - 16:48, said:

pur si simplu dupa 2 copii deja efortul si stresul devine prea mare cu cresterea lor.


#291
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostKarhu, on 20 februarie 2017 - 17:05, said:

Corect, nu doar banii sunt o problema, ci si ce ziceai intr-un post precedent:
Pai aia nu ai cum sa o rezolvi. Pur si simplu cresterea demografica este legata la fel de strict de nivelul de educatie ca si de cel financiar.

#292
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Fix astia de se plang de "apocalipsa demografica" sunt cei vinovati de ea.

#293
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View Postiulian_k, on 20 februarie 2017 - 18:08, said:

Fix astia de se plang de "apocalipsa demografica" sunt cei vinovati de ea.
Cine se plange? :habarnam: Doar discutam...

#294
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostKarhu, on 20 februarie 2017 - 18:41, said:

Cine se plange?
Socru-miu, pensionar si membru psd ca pleaca cumnata-mea in SUA si depopuleaza Romania "tocmai acum cand vor fi  din nou locuri de munca la stat ca pe vremea lui Ceausescu"

Edited by iulian_k, 20 February 2017 - 21:17.


#295
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Lucrurile s-au complicat de multa vreme si sunt din ce in ce mai problematice, dar se rezuma in special la:
- costul vietii si al educatiei
- lipsa facilitatilor de ingrijire a copiilor
- comfortul personal
- nesiguranta zilei de maine

Nici o reducere de taxe nu va duce la crestere demografica, mai ales ca sumele sunt jignitoare.
Am doi copii si am imbatranit 10 ani in 4 ani...

Majoritatea femeilor din jurul meu au facut copii la ~ 30 ani.
Valul doi au fost cele cu "ultimul ou", adica 30+ ani, stimulate de faptul ca primesc 85% din salariu.

Am un vecin care turbeaza, pentru ca jumatate din compartimentul contabilitate este in concediu maternal :)

#296
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostAdm, on 20 februarie 2017 - 21:41, said:

Lucrurile s-au complicat de multa vreme si sunt din ce in ce mai problematice, dar se rezuma in special la:
- costul vietii si al educatiei
- lipsa facilitatilor de ingrijire a copiilor
- comfortul personal
- nesiguranta zilei de maine

Nici o reducere de taxe nu va duce la crestere demografica, mai ales ca sumele sunt jignitoare.
Am doi copii si am imbatranit 10 ani in 4 ani...

Majoritatea femeilor din jurul meu au facut copii la ~ 30 ani.
Valul doi au fost cele cu "ultimul ou", adica 30+ ani, stimulate de faptul ca primesc 85% din salariu.

Am un vecin care turbeaza, pentru ca jumatate din compartimentul contabilitate este in concediu maternal Posted Image

Exact, pur si simplu educatia + accesul facil la metode contraceptive mereu va scade natalitatea.

Sunt foarte putini cei care chiar doresc sa faca 4 copii de dragul de a face copii. In trecut erau familiile asa mari tocmai din cauza lipsei metodelor contraceptive nu ca voiam sa aiba atatia copii.

#297
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
E clar ca se puia pana la menopauza, dar mai era o nevoie: forta de munca necesara in gospodarie!
Acum aceasta nevoie a disparut

Mortalitatea infantila si in primii ani de viata era groaznica!

#298
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAdm, on 20 februarie 2017 - 21:41, said:

Nici o reducere de taxe nu va duce la crestere demografica, mai ales ca sumele sunt jignitoare.
Pt un cuplu din middle class sau upper middle class, 10% reducere la impozit (5% pt primul copil si inca 5% pt al doilea copil) poate sa insemne o suma frumusica.

#299
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostKarhu, on 21 februarie 2017 - 13:31, said:

Pt un cuplu din middle class sau upper middle class, 10% reducere la impozit (5% pt primul copil si inca 5% pt al doilea copil) poate sa insemne o suma frumusica.

Problema e ca cresterea unui copil costa mai mult (sau macar cam la fel) pe luna decat reducerea de impozit.

Un calcul simplu pt un salariu aproximativ mediu pt bucuresti: 3000 NET la care rezulta 4276 Brut si un impozit pe venit de 571 RON. Daca scazi impozitul de la 16% la 10% (scadere de 6%, dar e mai usor la calcule), rezulta un impit pe venit de 357 RON. Ai castigat cam 200 RON in mana. Fiind 2 parinti, o sa aveti in plus in mediu 400 RON. Nu e chiar o suma asa mare castigata.

#300
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSoulstream, on 21 februarie 2017 - 13:43, said:

Problema e ca cresterea unui copil costa mai mult (sau macar cam la fel) pe luna decat reducerea de impozit.
Nu vad unde-i problema, cand si acum costa mai mult decat ne-reducerea de impozit, daca intelegi ce vreau sa zic :)

View PostSoulstream, on 21 februarie 2017 - 13:43, said:

Fiind 2 parinti, o sa aveti in plus in mediu 400 RON. Nu e chiar o suma asa mare castigata.
Fata de 84 lei sau cat e acuma alocatia, e de aproape 5x mai mult.
In afara de asta, descurajeaza populatia saraca sa se reproduca pt incasarea alocatiei.
Ca sa nu mai vorbim ca multi bucuresteni castiga dublu sau triplu fata de cat ai luat tu in calcul...

#301
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostKarhu, on 21 februarie 2017 - 14:05, said:

Nu vad unde-i problema, cand si acum costa mai mult decat ne-reducerea de impozit, daca intelegi ce vreau sa zic Posted Image


Fata de 84 lei sau cat e acuma alocatia, e de aproape 5x mai mult.
In afara de asta, descurajeaza populatia saraca sa se reproduca pt incasarea alocatiei.
Ca sa nu mai vorbim ca multi bucuresteni castiga dublu sau triplu fata de cat ai luat tu in calcul...

Dupa cum am zis, daca banii ar fi fost problema principala, tarile bogate ar fi avut o natalitate mult mai mare, dar dupa cum am aratat intr-un link in posturi anterioare, nu este cazul. Pur si simplu cresterea a mai mult de 2 copii implica prea multe costuri si prea mult stres.

Si eu stau in Bucuresti si in general cunosc cupluri care fiecare individual are salarii peste cel mediu pe bucuresti, dar chiar nu stiu pe nimeni care sa aiba mai mult de 2 copii. Stiu ca poate nu cunosc un esantion reprezentativ, dar din discutiile avute majoritatea celor care au un copil se vor opri la unul doar.

#302
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSoulstream, on 21 februarie 2017 - 14:13, said:

Pur si simplu cresterea a mai mult de 2 copii implica prea multe costuri si prea mult stres.
Asa o fi, nu contest.
Una peste alta, Romania pierde peste 100.000 persoane/an (atat prin spor natural negativ, cat si prin emigrare). O fi bine, o fi rau? :habarnam:

#303
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostKarhu, on 21 februarie 2017 - 14:44, said:

Asa o fi, nu contest.
Una peste alta, Romania pierde peste 100.000 persoane/an (atat prin spor natural negativ, cat si prin emigrare). O fi bine, o fi rau? Posted Image

Toata Europa are spor demografic negativ, numai ca acest lucru este mascat pentru tarile vestice prin imigratie.
Eu cred ca nu exista vreo solutie practica de a convinge oamenii sa faca mai multi copii.

#304
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSoulstream, on 21 februarie 2017 - 14:51, said:

Eu cred ca nu exista vreo solutie practica de a convinge oamenii sa faca mai multi copii.
Probabil ca nu, cu toate ca, personal, tare mi-as dori sa-mi scada impozitul cu 5% pt fiecare copil Posted Image

#305
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostKarhu, on 21 februarie 2017 - 15:30, said:

Probabil ca nu, cu toate ca, personal, tare mi-as dori sa-mi scada impozitul cu 5% pt fiecare copil Posted Image
Normal, fiecare doreste sa plateasca cat mai putine taxe, dar scaderea de impozit ar fi fost "cireasa de pe tort", nu motivul principal pt care ai face un copil.

#306
Mitril

Mitril

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.02.2017
Putem atrage tineret din Republica Moldova.
Cu ceva stimuli financiari suplimentari daca se aseaza definitiv in Harghita-Covasna ar fi super.Rezolvam doua treburi dintr-o lovitura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate