Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inventarea "demonului" creștin Satan alias Lucifer

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
285 replies to this topic

#19
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 madhukar, on 21 mai 2013 - 19:15, said:

Cei care te-au mințit sunt cei ce au inventat creștinismul,
și o fac de atât de mult timp,
că a devenit deja
ceea ce ei au vrut
convingeri (pe bază de credință)
și tradiții naționale.
De ce nu mergi pe topicul asta http://forum.softped...4#entry13209488 sa discuti cu ceilalti daca crestinismul este o religie inventata sau nu? Reciteste un pic in urma ca s-a discutat chiar ieri problema asta.

#20
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 mario_bril, on 21 mai 2013 - 22:57, said:

De ce nu mergi pe topicul asta http://forum.softped...4#entry13209488 sa discuti cu ceilalti daca crestinismul este o religie inventata sau nu? Reciteste un pic in urma ca s-a discutat chiar ieri problema asta.

E destul de neplãcut sã le spui oamenilor ceea ce nu vor sã audã.
Nu trebuie sã dai buzna peste om ºi sã-i spui cã tu ºtii mai bine.
Dar sunt alþii care dau buzna pese tine
ªi atunci faci câte un ºir despre ºtiinþa lor.

Altminteri...Cum spunea Goya, care picta frumoase tablouri cu urâþi?
Frumoºii cu frumoºii ºi urâþii cu urâþii ...sã existe ... armonie.

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 madhukar, on 22 mai 2013 - 10:38, said:

E destul de neplăcut să le spui oamenilor ceea ce nu vor să audă.
Nu trebuie să dai buzna peste om şi să-i spui că tu ştii mai bine.
Dar sunt alţii care dau buzna pese tine
Şi atunci faci câte un şir despre ştiinţa lor.

Altminteri...Cum spunea Goya, care picta frumoase tablouri cu urâţi?
Frumoşii cu frumoşii şi urâţii cu urâţii ...să existe ... armonie.
Eu zic ca sunt destui cu care ai ce discuta. Ma rog, nu iti dau sfaturi, insa.

#22
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 madhukar, on 21 mai 2013 - 19:15, said:

Cei care te-au mințit sunt cei ce au inventat creștinismul,
Hinduismul de ce n-ar fi inventat?

#23
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Toate religiile sunt inventate. Am mai spus-o de n ori: Hristos, Buddha, Lao Tse, Zarathustra, Kung Fu Tse (Confucius) samd n-au dorit infiintarea de religii, ci doar au exprimat ADEVARUL.

#24
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Unii fac propagandã „creºtinã“ aici, denigrând cunoaºterea vedicã,
despre care nu au informaþii directe,
afirmând cã zeii, care sunt descriºi în literatura vedicã, ar fi de naturã satanicã,
dupã invenþia creºtinismului cu satanul, care chipurile ar fi un demon ce ar vrea sã-i ia locul Domnului Suprem.vezi
http://forum.softped.../#entry13206472
http://forum.softped.../#entry13205028

Pentru aceasta a fost postat, printre altele ºi un clip care citeazã din Ezechiel,
ºi dupã care Brahmaa, prima fiinþã perceptibilã din univers, cel cu patru capete,
ar fi un demon, pentru cã Ezechiel vorbeºte despre o fiinþã cu patru capete,
care trebuie sã fie « fiara »,, inventata sperietoare creºtinã numitã de unii ºi « scaraoþchi ».

Dacã citim versurile lui Ezechiel, realizãm cã el nu vorbeºte de nici o « fiarã »,
sau demon, drac, lucifer, satan, ci despre asociaþii acelui zeu, sau demon,
care se pare sã fi venit cu o navã spaþialã, maºini speciale de teren ºi purtând costume spaþiale:
4. M-am uitat si iata ca a venit de la miazanoapte un vant naprasnic, un nor gros si un snop de foc
care raspandea de jur imprejur o lumina stralucitoare, in mijlocul careia lucea ca o arama lustruita, care iesea din mijlocul focului.
5. Tot in mijloc se mai vedeau patru fapturi vii a caror infatisare avea o asemanare omeneasca.
6. Fiecare din ele avea patru fete si fiecare avea patru aripi.
8. Sub aripi, de cele patru parti ale lor, aveau niste maini de om; si toate patru aveau fete si aripi.
10. Cat despre chipul fetelor lor era asa: inainte, toate aveau o fata de om; la dreapta lor,

toate patru aveau cate o fata de leu; la stanga lor, toate patru aveau cate o fata de bou; iar inapoi, toate patru aveau cate o fata de vultur.

De reþinut este cã nici un zeu descris în literatura vedicã nu are o astfel de înfãþiºare.
Brahmaa care are patru capete, sunt toate umane.
Ezechiel mai spune:
15. Ma uitam la aceste fapturi vii si iata ca pe pamant, afara de fapturile vii, era o roata la fiecare din cele patru fete ale lor.

Se pare cã Ezechiel era un ignorant în ceea ce priveºte modul de a fi al zeilor ºi demonilor,
cât ºi dotãrile acestora, de aceea ºi descrierea este ca aceea a unui neofit:

16. Infatisarea acestor roti si materialul din care erau facute pareau de crisolit, si toate patru aveau aceeasi intocmire.
Infatisarea si alcatuirea lor erau de asa fel incat fiecare roata parea ca este in mijlocul unei alte roti.
17. Cand mergeau, alergau pe toate cele patru laturi ale lor si nu se intorceau deloc in mersul lor.
18. Aveau niste obezi de o inaltime inspaimantatoare, si pe obezile lor cele patru roti erau pline cu ochi de jur imprejur.
19. Cand mergeau fapturile vii, mergeau si rotile pe langa ele; si cand se ridicau fapturile vii de la pamant, se ridicau si rotile.
24. Cand umblau, am auzit vajaitul aripilor lor ca vajaitul unor ape mari si ca glasul Celui Atotputernic.

Cand mergeau, era un vuiet galagios ca al unei ostiri; iar cand se opreau, isi lasau aripile in jos.

Faptul cã purtau costume spaþiale se poate vedea din urmãtoarea relatare :
26. Deasupra cerului care era peste capetele lor (cascã rabatabilã transparentã), era ceva ca o piatra de safir,
in chipul unui scaun de domnie; pe acest chip de scaun de domnie se vedea ca un chip de om, care sedea pe el.

Apoi Ezechiel vede un om, pe care în neºtiinþa lui îl proclamã « Dumnezeu » :
27. Am mai vazut iarasi o lucire de arama lustruita ca niste foc, inauntrul caruia era omul acesta si care stralucea de jur imprejur;
de la chipul rinichilor lui pana sus, si de la chipul rinichilor lui pana jos, am vazut ca un fel de foc, si de jur imprejur era inconjurat cu o lumina stralucitoare.
28. Ca infatisarea curcubeului care sta in nor intr-o zi de ploaie, asa era si infatisarea acestei lumini stralucitoare care-l inconjura.

Astfel era aratarea slavei ….Domnului ( ?). Cand am vazut-o, am cazut cu fata la pamant si am auzit glasul unuia care vorbea (unuia cu majusculã !).
1. El mi-a zis: "Fiul omului (omule !), stai in picioare, si-ti voi vorbi!"
2. Cum mi-a vorbit aceste cuvinte, a intrat duh in mine (hipnotizare) si m-a facut sa stau pe picioare; si am ascultat la Cel ce-mi vorbea.
3. El mi-a zis: "Fiul omului, te trimit la copiii lui Israel, la aceste "popoare indaratnice" care s-au razvratit impotriva Mea; ei si parintii lor au pacatuit impotriva Mea, pana in ziua de azi.


De vreme ce acele fãpturi cu patru feþe erau însoþitoarele celui pe care Ezechiel l-a proclamat Domnul … tribului lui Izrael,
ºi nu povesteºte cã ar fi fost ostile acestui Domn al Izraelului, venind de fapt cu aceeaºi navetã spaþialã,
care venise de la miazanoapte cu vant naprasnic, cu nor gros si un snop de foc care raspandea de jur imprejur o lumina stralucitoare,
in mijlocul careia lucea ca o arama lustruita, care iesea din mijlocul focului,
este evident cã aceste fiinþe nu aveau caracterul demonic,
pe care propagandiºtii creºtini încearcã sã o insufle aceste fapturi,
pe care apoi încearcã sã le identifice cu zei pomeniþi în literatura vedicã.

#25
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Bine că faci tu propagandă satanică.

Domnul Suprem Krishna este un zeu păgîn, denumire a diavolului la hinduși.

...poate că ei cred altfel... nu contează, treaba lor.
Iar tu verși vomă diavolească pe aici și ești și harnic, te mișcă...Posted Image

Doar filozofii păgîne întunecate și demonice.

#26
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Unii vorbesc despre culte satanice, culte care ar fi împotriva a ceea ce ei numesc Dumnezeu.
Dacã luãm în considerare cã îngerul descris în Cartea lui Iov,
care primeºte apelativul satan (cel ce nu e de acord, "se împotriveºte")
a acþionat la comanda ºi deci cu acordul conducãtorului paradisului,
care este denumit Yahwe la evrei ºi Zeus la greci,
cei ce caracterizeazã cultele satanice ca pe ceva negativ sunt ignoranþi.

Aceastã ignoranþã se datoreazã inventãrii aºa zisului demon creºtin în persoana acestui satan, vezi
http://forum.softped.../#entry13206472

#27
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Hare Krishna! „domnul suprem”...  Piei SATAN !
[ http://5thaeon.files.wordpress.com/2012/05/baphomet-biotech.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 searcher-star, on 10 iunie 2013 - 10:04, said:

1Profetii VT se fereau sa vorbeasca de demoni fiindca poporul era foarte tentat de politeism.
1. Nici un profet nu face vre-o referinţă în acest sens şi nimeni în antichitate nu face afirmaţii în acest sens, ci doar ... creştinii ... vor să presupună.
2. "Politeismul" nu era practicat doar de evrei, ci de toate popoarele antice şi nici un popor antic nu vorbeşte despre "demonul invetat de creştini", nu numai evrei.
3. Iov nu dă vina pentru marile nenorociri ce i se întâmplă pe un zeu străin,
în care creştini ar vedea imediat pe inventatul Scaraoţchi, dracul creştin cu coarne,
ci pe însuşi Zeul lui Izrael, care nu poate fi identificat cu aşa zisul "satan".

Domnul lui Izrael este prezentat asemenea lui Zeus de la greci, cu tunetul în mână şi călare pe nori,
El nu este Domnul Suprem, Domnul lumii absolute, spirituale, despre care evrei nu au nici o idee.
Domnul lui Izrael conform scrierilor evreişti este domnul paradisului (din lumea materială),
care de fapt la greci este Zeus - conducătorul semizeilor
iar în literatura vedică este Indra, conducătorul semizeilor.

Evidenţe:
1. Atunci şi-a întins Moise mâna spre cer şi a slobozit Domnul tunete, grindină ...; Ieşire 9:23
2. Slobozit-a săgeţile Sale şi a împrăştiat pe vrăjmaşi, Înmulţitu-Şi-a fulgerele şi i-a pus pe fugă. Regi 22.15
3. El ridică fulgerul, cu amândouă mâinile şi-l trimite să lovească la ţintă. Iov 36.32
4. Peste toată întinderea cerului El azvârle fulgerul Său şi fulgerul Său ajunge până la marginile pământului. Iov 37.3
5. El umple norii cu apă şi din întunecimea furtunii sloboade fulgerele. Iov 37.11
6. El a trimis săgeţile Sale şi le-a împrăştiat; şi a slobozit fulgere şi i-a invins. Psalmi 18.14
7. Vocea tunetului tău (a fost) în paradis; fulgerele au luminat lumea... Psalmi 77.18
8. Le-a dat grindină în loc de ploaie, cu fulgere în ţara lor. Psalmi 103.32
9.... el face fulgerele pentru ploaie... Psalmi 135.7
10. Aruncă fulgerele şi împrăştie-i; trage cu săgeţile tale şi distruge-i. Psalm 144:6
11. La glasul Lui freamătă apele în ceruri şi El ridică nori de la marginile pământului;
făureşte fulgerele în mijlocul ploii şi scoate vânturile din vistieriile Sale. -Ieremia 10.13 /51.16

Edited by madhukar, 12 June 2013 - 14:26.


#29
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 madhukar, on 12 iunie 2013 - 14:23, said:

1. Nici un profet nu face vre-o ...
Ești în formă și azi...  domnul „suprem” Posted ImagePosted ImagePosted Image  te mișcă rău...

vrei să recuperezi...

[ http://www.prieteni.ro/uploads/albumfoto/778246_o72Af1736194-02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Subiectul Satana este unul secundar in Biblie.Apare foarte rar in Vechiul Testament, rar in Noul Testament, ceva mai des in Evanghelii si foarte des sub diferite forme in Apocalipsa. Relatarile din Isaia si Ezechiel NU pot face referire la Satana asa cum este preceput in prezent din doua motive.Primul motiv este contextul care vorbeste de imparatul Babilonului respectiv al Tirului.Al doilea motiv este descrierea lui ''Lucifer, Satana' ca fiind deosebit de frumos pe cand in prezent e vazut ca fiind deosebit de urat,dovada poza din postarea precedenta.In Vechiul Testament, raul este un principiu impersonal care se opune lui Dumnezeu dar care totusi ii este supus.Elemente al raului sunt uneori folosite de Dumnezeu pentru a-Si aduce la indeplinire scopurile. Evanghellile il prezinta pe Satana ca ispitindu-l pe Isus,apoi lansandu- l in pace pana in noaptea in care a fost vandut cand se spune ca Satana a intrat in Iuda Iscarioteanul.Ce a insemnat asta nu intru in detalii spun doar ca Isus l-a descris pe Iuda ,cu ceva timp inainte de acest moment, ca fiind citez ''un drac''In Evanghelii, raul e reprezentat de farisei, draci si unele boli de origine supranaturala.Restul Noului Testament il aminteste foarte rar pe Satana,pe diavol. In scrierile lui Pavel calitatea morala a lui Satana e destul de relativa, Pavel vorbind totusi de ''duhurile rautatii care sunt in locurile ceresti'' expresie care elimina clar ideea unui iad  subteran.Urmeaza Epistola catre Evrei care spune ca prin moarte Isus a NIMICIT pe cel care are puterea mortii adica pe Diavolul.Iacov spune un lucru intresesant si anume ca sursa raului e intrinseca si nu extrinesca omului.Diavolul este atat de slab incat om supus lui Dumnezeu nu trebuie decat sa i se impotriveasca diavolului si el va fugi de la el.La Petru,diavolul este un leu care da tracoale si cauta pe cine sa mai inghita.In final ceea ce pare a fi argumentul suprem al existentei Diavolului, Apocalipsa, nu poate fi luata in considerare datorita simbolismului pe  care este aceasta construita Balaurul si restul personajelor negative nefiind altceva dect niste simboluri.In concluzie, Satana este un subiect nesminificativ la scara Bibliei, raul fiind prezentat in tonuri mult mai subtile decat conceptul necizelat al unei inger urat sef peste un imens lagar de concentare si tortura,care nu are altceva de facut decat sa se lupte cu Dumnezeu, asa din principiu.

#31
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 sam92, on 28 iunie 2013 - 13:00, said:

In Vechiul Testament,
1. raul este un principiu impersonal care
2. se opune lui Dumnezeu dar care totusi
3. ii este supus.

M-ar interesa să discutăm citatele din VT care sprijină aceste trei afirmaţie ale tale.

#32
media_nou

media_nou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 471
  • Înscris: 03.06.2013
de citit si aici....

#33
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Afirm ca raul este un principiu impersonal in sensul ca nu exista ideea ca oameni sunt condusi de o persoana supranaturala sa faca raul.Unele persoane sunt prezentate ca facand binele pentru ca mai tarziu sa faca raul.Exemplu, Laban, fratele Rebecăi este prezentat ca fiind o persoana ospitaliera iar apoi cateva capitole mai tarziu este un inselator cinic care isi inseala propriul nepot.Raul in Exodul este reprezentat de faraon care spune 'Сine este Domnul,ca sa ascult de glasul Lui, si sa las pe Israel sa plece?Eu nu cunosc pe Domnul, si nu voi lasa pe Israel sa plece.''Apoi da porunca ''Sa se dea mult de lucru oamenilor acestora,sa aiba de lucru sa nu mai umble dupa naluci.''Pentru Faraon Dumnezeu nu era decat o naluca.Exemplul cel mai concludent ca raul e impersonal este relatarea unui odios viol facut in Ghibea lui Beniamin.Dupa acest incident incepe razboiul nu un ritual de exorcizare a Incornoratului din violatori.Violatorii nu sunt vazuti ca niste inocente papusi folosite Diavol sa safarseasca odioasa fapta.Supunerea raului se observa din episodul in care regele Saul e muncit de un ''duh rau care venea de la Domnul''si din relatarea in care regele Ahab este inselat sa atace cetatea Ramot de pooroci lui care erau insufletiti de un ''duh de minciuna trims de Domnul';Isaia 45 7 Eu intocmesc lumina, si fac intunericul,Eu dau propasirea si aduc restristea.Eu,Domnul fac toate aceste lucuri''Plangerile lui Ieremia 3 38 ''Nu iese din gura Celui Prea Inalt raul si binele?''Amos 3 6 ''Sau suna cineva cu trambita intr-o cetate, fara sa se inspaimante poporul?Sau se intampla o nenorocire intr-o cetate, fara s-o fi facut Domnul''Zaharia 8 10 ''Căci înainte de aceste zile, nu era răsplată nici pentru lucrul omului, nici pentru vite. Cei ce intrau şi ieşeau, n-aveau nici ei pace, din pricina vrăjmaşului, şi Eu dezbinam pe toţi oamenii unii împotriva altora''2 Cronici 15 5-6n vremurile acelea, nu era linişte pentru cei ce se duceau şi veneau, căci erau mari tulburări printre toţi locuitorii ţării; un popor se bătea împotriva altui popor, o cetate împotriva altei cetăţi, pentru că Dumnezeu le tulbura cu tot felul de strîmtorări:.Vechiul Testament ne prezint un Dumnezeu suveran chiar si peste rau fara ca raul sa fie personificat de o fiinta supranaturala.

#34
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 sam92, on 28 iunie 2013 - 14:54, said:

Afirm ca raul este un principiu impersonal in sensul ca nu exista ideea ca o
ameni sunt condusi de o persoana supranaturala sa faca raul.

De vreme ce răul vine de la Yahve, așa zisul Zeu al tribului lui Izrael,
care e de fapt Zeus la greci și Indra la hinduși,
ridicat de creștini la rangul de Domn Suprem,
și care mai jos este tradus cu "Domnul"
este evident că în concepția evreiască răul nu este ceva impersonal:

Supunerea raului se observa din episodul in care regele Saul e muncit de un
''duh rau care venea de la Domnul''
si din relatarea in care regele Ahab este inselat sa atace cetatea Ramot de pooroci lui
care erau insufletiti de un ''duh de minciuna trims de Domnul';

Isaia 45 7 Eu intocmesc lumina, si fac intunericul, Eu dau propasirea si aduc restristea.
Eu,Domnul fac toate aceste lucuri''

Plangerile lui Ieremia 3 38 ''Nu iese din gura Celui Prea Inalt raul si binele?''

Amos 3 6 ''Sau...?Sau se intampla o nenorocire intr-o cetate, fara s-o fi facut Domnul (Dumnezeu)''

Zaharia 8 10 ''Căci înainte de aceste zile, nu era răsplată nici pentru lucrul omului, nici pentru vite.
Cei ce intrau şi ieşeau, n-aveau nici ei pace, din pricina vrăjmaşului, şi Eu dezbinam pe toţi oamenii unii împotriva altora''

2 Cronici 15 5-6n vremurile acelea, nu era linişte pentru cei ce se duceau şi veneau,
căci erau mari tulburări printre toţi locuitorii ţării; un popor se bătea împotriva altui popor,
o cetate împotriva altei cetăţi, pentru că Dumnezeu le tulbura cu tot felul de strîmtorări:.

Edited by madhukar, 30 June 2013 - 11:25.


#35
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Păcatul împotriva Duhului Sfânt îl săvârşesc toţi rătăciţii, toţi sectanţii pentru că propovăduiesc greşit şi mai ales pentru că s-au lepădat de Sfânta Biserică şi de sfinţeniile ei, unde este harul Duhului Sfânt şi unde se lucrează şi se sfinţesc toate.
Domnul Hristos a spus că la sfârşit vor veni hristoşi mincinoşi. Dacă aceşti rătăciţi ar chema lumea la ei şi le-ar spune: „Veniţi la noi că la noi e diavolul!” s-ar duce cineva?… Nu s-ar duce nimeni. Dar ei cheamă lumea la Domnul Hristos şi îi invită şi pe alţii aşa de frumos: „Veniţi la noi, că la noi e bine, la noi e adevărul !” Ei cheamă lumea la un Iisus, la un Hristos fără cruce, fără icoane, fără biserică, fără Sfintele Taine şi sunt batjocoritori şi hulitori mari ai Maicii Domnului şi ai Sfinţilor.  Aceştia sunt hulitori ai Duhului Sfânt, iar cine huleşte pe Duhul Sfânt nu mai are iertare !! Iată hristoşi mincinoşi !
Cine o huleşte pe Sfânta Fecioară Maria cu înjurături, cu cuvinte de batjocură, cum fac sectanţii care o coboară pe Maica Domnului în rândul femeilor păcătoase, vai lor ! Aceia vor moşteni focul gheenii şi niciodată nu se vor ridica să vadă lumina lui Hristos. Cine nu se închină ei aşa cum s-au închinat arhanghelii şi îngerii şi cum o slăvesc şi acum în cer mulţimile sfinţilor, aceia vor rămâne muţi, fără de glas, când se va arăta pe norii cerului Împărăteasa cu Fiul ei cel iubit care va judeca lumea.
Sectanţii fac parte din taberele celor nătângi care n-au vrut să vină la Cina Domnului. Aceştia sunt vrednici de plâns, nişte bieţi nenorociţi, rătăciţi printr-o tristă pustietate, nişte flori rupte de furtună de pe ramura vie a Bisericii, căzuţi din dreapta credinţă ortodoxă în prăpastia deznădejdii şi a pieirii sufleteşti. La fel sunt şi sectanţii care nu vor să înţeleagă chemarea la Cina Domnului, la Sfânta Biserică; aceştia toţi se lipsesc de Cina cea cerească şi nu se vor mântui. Pot să facă toate faptele bune, tot la iad se duc fiindcă au dispreţuit Cina Domnului, s-au lepădat de Biserică, de preoţie şi de toate Sfintele Taine.
Unii s-au despărţit şi s-au rupt din butucul viţei de care vorbea Iisus: că mlădiţa care rămâne fără legătură cu tulpina mamă, se usucă şi se aruncă în foc. În altă parte zice Domnul: „Cine nu ascultă de Biserică este un păgân şi un vameş !” De aceea să nu ne lăsăm amăgiţi de cei ce seamănă dezbinare, căci este un singur trup, un singur duh, un singur Domn, o singură credinţă şi un singur Botez.
Să nu ne lăsăm înşelaţi, că Dumnezeu nu Se lasă batjocorit ! El îi lasă pe nebuni să se urce cu îndrăzneala lor cât mai sus, şi când îi trânteşte, nu se mai alege nimic din ei. Şi să mai ştiţi şi lucrul acesta, că sectanţii, care au lepădat Biserica, Sfintele Taine şi sfintele icoane au o moarte foarte grea.
Ortodoxia este flacăra unei lumânări iar restul sunt fluturii ce vin la flacără, se ard şi cad jos. Cine fuge de lumină se prăbuşeşte în întuneric, iar cei ce fug de adevăr, dau peste satana, tatăl minciunilor.
  
  ierod. Visarion Iugulescu

#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Ioham...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JTZOjVwHr7A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate