Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

Aparate foto digitale sau aparate cu film ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Xmail

Xmail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2005
Sunt foarte confuz! Doresc sa imi cumpar un aparat foto dar nu stiu de care:unul digital sau unul cu film.
   As dori sa achizitionez un aparat foto digital Sony Cyber-shot DSC-P150, 7.2MP (il gasiti aici:EMAG dar nu stiu sigur daca calitatea pozelor se poate compara cu unul cu film de 35 mm.
    Din cate cunosc aparatele  foto digitale sunt la inceput si trebuie sa mai treaca cativa anii sa ajunga la calitatea unui aparat cu film.
   Si mai doresc sa achitionez un aparat Canon cu film de 35 mm care costa in jur de 6 mil.
   In general doresc sa folosesc aparatul pt un magazin virtual de componente si diverse obiecte electronice.
     Voi de care ati alege:unul digital sau unul cu film?

   Si ce parere aveti despre Sony care l-am ales ?

Edited by Xmail, 27 November 2005 - 12:37.


#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Digital.
Aparatele foto digitale au ajuns de mult la calitatea filmului, si l-au si depasit pe alocuri.
Cannon nu exista. Poate Canon.

Pe ce iti trebuie tie iti sunt suficienti si 3 megapixeli.

Edited by mr.fred, 27 November 2005 - 12:33.


#3
piccolino

piccolino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 11.08.2005
nu inteleg rostul acestui topic, daca tot ai ales sony pe digital... hmmm, voiai sa te convingi ca nu ai facut o alegere nefericita???

#4
bgp_ro

bgp_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.10.2003
Pentru ce iti trebuie tie, clar mergi pe digital fara nici un dubiu.

#5
Xmail

Xmail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2005

View Postpiccolino, on Nov 27 2005, 19:45, said:

nu inteleg rostul acestui topic, daca tot ai ales sony pe digital... hmmm, voiai sa te convingi ca nu ai facut o alegere nefericita???


    

    L-am ales nu l-am cumparat! e totusi  o diferenta .L-am ales din mai multe camere foto digitale si vroiam parerea altor persoane daca am facut o alegere buna din multitudinea de camere foto digitale existente pe piata.

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu neaparat. De ce ai ales tu Sony?

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
NU cred ca e cea mai buna alegere.Sony are prostul obicei de a "dota" aparatele cu "memory stick", un card proprietar, care de altfel este si sensibil mai scump.In alta ordine de idei, Sony are preturi relativ bune la aparate insa accesoriile te usuca.

Cauta si tu un aparat  cu compact flash sau secure digital, eventual cu acumulatori AA.

#8
pepper

pepper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.10.2005
Nu da banii pe Sony decat daca e camera video. Aparatele foto Sony sunt slabe, Canon ii bate de departe. In gama la care tinzi tu cu aparatul indicat, ia mai degraba un Canon A620. Sigur n-o sa fii dezamagit si cand o sa il compari cu un Sony o sa vezi ca am avut dreptate.

#9
Xmail

Xmail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2005

View Postpepper, on Nov 28 2005, 23:14, said:

Nu da banii pe Sony decat daca e camera video. Aparatele foto Sony sunt slabe, Canon ii bate de departe. In gama la care tinzi tu cu aparatul indicat, ia mai degraba un Canon A620. Sigur n-o sa fii dezamagit si cand o sa il compari cu un Sony o sa vezi ca am avut dreptate.


   :D Da ,mersi pt sfat cred ca o sa-mi cumpar un Canon A620,e mai misto pacat ca are zoom-ul cam mic da e suficient.Ma gandeam intr-un timp sa-mi cumpar Olympus!!Ce parere aveti despre ele se merita ,vb de ceva peste 12 mil.

#10
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Depinde de modelul de Oly. In general au cam mult zgomot.

#11
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Sony P150 e una din camerele bune(pt categoria ei) si a fost inlocuita cu P200. Cred ca sunt mai ieftine la Metro. Si asa este Memory Stick e in general mai scump ca SD insa si XD de la Olympus sunt mai scumpe.
Totusi atatia MB sunt buni doar daca faci afise. 5MP sunt arhisuficienti la un digital. Un Oly 765 cu doar 4MP ar fi excelent (are zoom otic 10X).
Canon 610 si 620 sunt cam mari pt purtat in buzunar daca asta doresti.
Ar mai fi un Fuji F10 renumit pt poze fara zgomot (merge practic fbine la ISO400) sau 5600 (care are 10X dar e mai mare la gabarit) si se gasesc pe forum, bursa etc. la preturi acceptabile.
Pt poze de 10x15 aproape toate fac acelasi lucru. Pt web e suficient 640x480 pixeli!

#12
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
- Mi-am luat acum de Mos Nicolae o camera foto digitala.  Un  Samsung Digimax S-1000 pe care am dat 10.000.000 lei.   Iata adresa unde puteti vedea specificatiile aparatului:

http://www.cameredig...ie/6/index.html

Cum vi se pare?

- Nefiind mare cunoscator in materie, m-a incantat faptul ca are 10 Mpx.  Era mai bine ca in banii astia sa-mi iau un Canon mai slab ca si megapixeli dar care e o marca in domeniu?   Inteleg ca 5-6 Mpx sunt de arhisuficienti la o camera, poate era mai bine daca luam una de 5-6Mpx dar cu zoom optic de 10x decat Samsungul asta de 10Mpx rezolutie dar cu zoom optic de 3x?      
De fapt cum e mai bine la o camera sa aiba rezolutia mai mare si zoomul mai mic sau invers?

Multzam mult & anticipat.

#13
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View PostWorkman, on Dec 10 2006, 10:54, said:

- Mi-am luat acum de Mos Nicolae o camera foto digitala.  Un  Samsung Digimax S-1000 pe care am dat 10.000.000 lei.   Iata adresa unde puteti vedea specificatiile aparatului:

http://www.cameredig...ie/6/index.html

Cum vi se pare?

- Nefiind mare cunoscator in materie, m-a incantat faptul ca are 10 Mpx.  Era mai bine ca in banii astia sa-mi iau un Canon mai slab ca si megapixeli dar care e o marca in domeniu?   Inteleg ca 5-6 Mpx sunt de arhisuficienti la o camera, poate era mai bine daca luam una de 5-6Mpx dar cu zoom optic de 10x decat Samsungul asta de 10Mpx rezolutie dar cu zoom optic de 3x?      
De fapt cum e mai bine la o camera sa aiba rezolutia mai mare si zoomul mai mic sau invers?

Multzam mult & anticipat.

Are si zoom digital 10X cool :lol: . Sincer sa fiu dupa ce l-ai cumparat degeaba mai intrebi

#14
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Livik, vere, m-ai lamurit de m-ai nenorocit!   Mai rara asa explicatie si spirit pedagogic...  :-)

#15
the_barzaune

the_barzaune

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.08.2005
da, mai bine ai fi luat un canon. argumentele le gasesti prin tot subforumul.

Edited by the_barzaune, 17 December 2006 - 11:33.


#16
SUD

SUD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.04.2007
Am o mica problema!cand deschid aparatul foto sony cyber shot imi zice "turn the power off and on again"...din ce cauza...poate sa ma ajute cineva sa scap de aceasta problema?Ms anticipat si scz de deranj! :mellow:

#17
electroland

electroland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2007

View Postthe_barzaune, on Dec 17 2006, 11:32, said:

da, mai bine ai fi luat un canon. argumentele le gasesti prin tot subforumul.

La ora actuala Canon sunt lideri de piata, iar Sony ocupa locul 2. Prestigiul celor de la Canon in domeniu rivalizeaza cu lentilele Carl Zeiss de la Sony.
Un alt avantaj Canon este faptul ca folosesc carduri de memorie Kingston, care sunt foarte usor de gasit, foarte bune si ieftine.
Deci sfatul noastru este “Go for Canon”.

Succes la cumparaturi…
Electroland.ro

#18
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postelectroland, on May 31 2007, 15:36, said:

Un alt avantaj Canon este faptul ca folosesc carduri de memorie Kingston,[...]
Huh?!?!
Si eu care credeam ca intr-o camera poti sa pui marca de card pe care-o vrei...
Silly me...

Quote

Am o mica problema!cand deschid aparatul foto sony cyber shot imi zice "turn the power off and on again"...din ce cauza...poate sa ma ajute cineva sa scap de aceasta problema?
Daca e in garantie, du-te cu el sa-l repare sau sa-l schimbe.
Daca nu, cauta un service, sau googleste sa vezi daca exista vreun update de firmware pt. el, daca nu e la zi.
Sfatul meu e 'go for' cel mai performant aparat pe care ti-l poti permite, si ca megapixelii nu inseamna totu'. Pentru un P&S de 'uz general', i.e. pisica, bunica, plaja, munte, peisaje si instantanee fara mari pretentii 4-5-6 mpx sunt ultrasuficienti.

Edited by Ixtl, 31 May 2007 - 14:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate