Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Reabilitare termica - nu doresc balconul inchis cu termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
sasha_is_here

sasha_is_here

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.05.2006

 Mimgirl, on 18 octombrie 2013 - 01:01, said:

@visatoare
Daca in contractul incheiat intre societateta raspunzatoare de reabilitarea blocului si primarie scrie ca in cazul respectivei lucrari toate balocanele trebuie inchise, nu constructorul trebuie sa se ocupe de rezolvarea aspectelor amintite de mine. Constructorul va obtine de la acei propietari ce nu isi inchid balconul o declaratie pe proprie raspundere semnata de acestia ca nu sunt de acord sa isi inchida balconul. In acest caz cine raspunde de acele izolari secundare care au rezultat in urma optiunii lor? Eu cred ca propietarii apartamentelor fara balcoane inchise...Si , sincer, asa ar fi si normal!

Iti fac cadou o bormasina cu percutie pentru a-ti rezolva izolarea linistita, in doua-trei luni... Pun pariu ca intr-o luna isi vor izola ei balconul... vor pune si termopane, vor cumpara si covor ca sa fie 100% sigur ca va este cald. Din pacate, fara actiuni coercitive, oamenii nu inteleg ce inseamna coabitarea... Abia astept sa vad decizia vecinului de jos cand va veni vorba de izolarea balconului...

#38
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Mimgirl, on 18 octombrie 2013 - 01:01, said:

@visatoare
Daca in contractul incheiat intre societateta raspunzatoare de reabilitarea blocului si primarie scrie ca in cazul respectivei lucrari toate balocanele trebuie inchise, nu constructorul trebuie sa se ocupe de rezolvarea aspectelor amintite de mine. Constructorul va obtine de la acei propietari ce nu isi inchid balconul o declaratie pe proprie raspundere semnata de acestia ca nu sunt de acord sa isi inchida balconul. In acest caz cine raspunde de acele izolari secundare care au rezultat in urma optiunii lor? Eu cred ca propietarii apartamentelor fara balcoane inchise...Si , sincer, asa ar fi si normal!
Contractul poate fi legal sau nu .
In cazul reabilitarilor , sigur este vorba de un contract ilegal , deoarece inchiderile de balcoane se fac cu autorizatie de constructie .
Autorizatia de constructie nu poate fi ceruta si scoasa decit de proprietar ...adica proprietarul apartamentului , ceea ce nu este cazul .
Concluzia este ca cel ce nu vrea sa inchida balconul , nu inchide , refuza si are fix zero obligatii fata de restul , sau mai mult , restul ar trebui sa umble cu manusi fata de el , pt a nu fi actionati in instanta .

Edited by maximg, 16 December 2014 - 17:05.


#39
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Clerik, on 13 mai 2013 - 16:21, said:

Gratis în sensul că nu a plătit niciun locatar nimic.

Lasa ca platiti voi in alta parte, fara sa va dati seama, si poate o sa platiti termopanul ala de 4 ori, oricum la reabilitarile facute de primarii ajunge cele mai ieftine termopane, nu stiu ce calitate au......

#40
SerjK

SerjK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.05.2016
Si eu am aceeasi problema si sunt curios daca in frenezia reabilitarilor s-a gasit o solutie.
Nu cred ca suntem doar 10 "nebuni" care nu vor balcon inchis.
Eu mai stiu cazuri unde nu a fost nici o problema, dar nu in Bucuresti.

Concret eu consider ca:
-blocul a fost facut cu balcoane deschise. O inchidere fortata a lui e o ingerinta in proprietatea mea.
-izolarea termica a peretilor din balcon consuma spatiu din suprafata utila, lucru cu care iar nu sunt de acord.
-chiar daca as fi de acord cu inchiderea, proiectul oficial e o prostie: are trei ochiuri de geam, din care unul fix. Eu nu am nici un geam fix in tot apartamentul. Daca vor fi de acord sa il faca cu geamuri glisante, clar ma gandesc. Si nu, nu sunt de acord sa platesc diferenta eu. Sunt de acord sa platesc 30% din costul total (sau cat va fi) ca toata lumea care isi schimba / monteaza termopan (eu nu le voi schimba).

Edited by SerjK, 16 August 2016 - 12:25.


#41
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Eu am blocul izolat si nu i-am lasat sa inchida balconul, nimeni nu te poate obliga sa faci ce nu vrei tu pe proprietatea ta. Ca fapt divers, am vazut in mai multe blocuri reabilitate, balcoane fara termopan, deci sigur se poate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate