Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Reabilitare termica - nu doresc balconul inchis cu termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
crisnbdy

crisnbdy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2013
Salutare,

Nu stiu daca s-a mai confruntat cineva cu situatia mea, se pare ca aproape toata lumea isi doreste inchiderea balconului cu ferestre termopan insa blocul nostru a intrat in acest proces frenetic de reabilitare termica, iar noi (proprietarii) am fost informati ca suntem obligati sa acceptam inchiderea balcoanelor.

Eu nu doresc inchiderea balconului, motivele sunt multiple si nici macar nu cred ca are sens sa le enumar, problema este ca nu stiu cum sa reactionez fata de acest subiect - mai exact ce sa fac a.i. sa nu fiu pusa in situatia de a plati intreaga izolare.
Pe scurt, am fost anuntati acum cateva saptamani de administator ca va trebui sa permitem accesul in locuinte pentru masuratorile aferente inchiderii balconului (parte a programului de termoizolare), moment in care eu i-am comunicat verbal (telefonic) ca nu doresc inchiderea balconului, iar nici ea nu a insistat in vreun fel. Bineinteles mirarea i-a fost mare ca nu doresc acest lucru Posted Image, dar nu cred ca si-a batut capul prea mult cu ce inseamna asta.

Weekendul trecut a fost afisat la intrarea in bloc anuntul atasat acestei postari care specifica faptul ca daca proprietarii refuza inchiderea balconului, asociatia de proprietari ar putea fi obligata la plata intregii facturi de termoizolare. Evident, fiind doar eu si inca o vecina care nu dorim inchiderea balconului, plata ar trebui s-o suportam noi.

Azi am vorbit la telefon cu managerul de proiect care mi-a zis ca el nici nu a auzim de un asemenea caz - cum sa nu doresti inchiderea balconului Posted Image - si ca el nu stie ce trebuie facut in acest caz, proiectul lor primit de la primarie fiind cu toate balcoanele inchise. Eu am sugerat izolarea cu polistiren a peretelui aferent balconului, cum am vazut ca s-a mai facut si la alte blocuri unde nu au fost inchise balcoanele. M-am cam lovit de un zid iar domnul Alin (de unde meteahma asta de a folosi domnul urmat de prenume?) mi-a spus sa vorbesc la primarie la "investitii". I-am cerut mai multe detalii, daca cunoaste o persoana de contact... iar de data asta tare m-as fi mirat eu sa ma ajute mai mult...

Eu am citit si legea 158/2011 si OUG 18/2009 dar evident nu se specifica nicaieri cazul in care proprietarul refuza inchiderea balconului.
Am mai vorbit cu un prieten inginer, care a intrebat si un arhitect iar raspunsul lor a fost ca eficienta energetica nu tine de inchiderea balconului, ci de izolare in general, ceea ce inseamna ca o cladire poate fi la fel de eficienta energetic si doar avand peretii izolati, nu neaparat balcoanele inchise.

As avea nevoie de un sfat - cu cine si ce sa vorbesc la primarie? Posted Image Eu nu am nimic in scris de la nimeni, nici nu am dat vreo semnatura nicaieri... Nu vreau nici sa ma considere nimeni Gica Contra insa mi se pare un drept fundamental sa al liberatatea alegerii a ceea ce vreau sa se intample cu si pe proprietatea mea. Plus ca si programele astea sunt de termoizolare nu de termopanare.

As aprecia pe cat posibil sa nu judecati hotararea mea de a nu imi inchide balconulPosted Image ci sa imi spuneti daca v-ati confruntat cu aceasta problema si care ar fi rezolvarea

Attached Files


Edited by crisnbdy, 13 May 2013 - 15:34.


#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
De curiozitate - nu doresti inchiderea din motive financiare sau din alte motive (aerisire, etc, etc)?

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Si eu sunt curios de ce vrei ca fadada blocului sa aiba o gaura in dreptul tau...

Doresti un spatiu plin de praf si nefolositor?
Eu asa vad balcoanele si terasele :(

#4
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Acum o săptămână au dat jos schelele băieții cu izolarea de pe blocul meu.
În cazul meu nu a fost nevoie de închis balcoane, că nu-s ieșite în afară, dar erau foarte mulți cu tâmplărie din lemn.
S-a pus termopan în tot blocul GRATIS, inclusiv ușile de la intrare și ușile de pe fiecare etaj către ghenă.

#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Intotdeauna trebuie sa fie un "gica contra".....Tot blocul are schimbata fatada dar la jumatate e un berbec care nu vrea sa-si "imbrace" baconul in termopan si a stricat tot aspectul. Ai vrut la bloc, ia bloc pe paine. S-a votat cu 50+1, te supui majoritatii. Pa, ura si la gara.

#6
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View PostClerik, on 13 mai 2013 - 15:51, said:

S-a pus termopan în tot blocul GRATIS, inclusiv ușile de la intrare și ușile de pe fiecare etaj către ghenă.
NIMIC nu e gratis :)

@crisnbdy - se poate pune termopan doar la geamurile spre balcon, balconul ramanand deschis, eficienta termica a aprtamentului e aceasi.

#7
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Gratis în sensul că nu a plătit niciun locatar nimic.

#8
crisnbdy

crisnbdy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2013
Multumesc tuturor pentru raspunsurile de pana acum, mai putin lui Cristi care indirect m-a facut berbec, care putea sa lase la o parte aceasta apreciere.

shiva - Motivul principal pentru care nu doresc inchiderea balconului este faptul ca mi-am creat o zona de relaxare in aer liber, mi-am pus o masuta de cafea, flori, lampi solare si stau acolo in fiecare weekend in aer liber, mai ales ca am un pic de parculet in fata. Chiar si iarna fac chestia asta, chiar daca trebuie sa ma imbrac mai gros.

ahasverus - eu nu vad balconul ca pe o gaura (ceea ce nici nu este momentan, va fi doar in momentul in care toate balcoanele vor fi inchise) ci ca un spatiu in care sa stai in aer liber sa te mai relaxezi cand nu ai chef sa stai in casa, dar totusi vrei sa fii acasa. Legat de curatenie, da,  e drept ca e mai greu de intretinut insa nu e imposibil si desi trebuie sa-l matur/aspir zilnic (mai ales vara) nu e ceva sa nu fac fata

Clerik - nici la mine la bloc nu-s iesite in afara, sunt la nivel cu toata fatada, nici nu am stiu ca se face o diferentiere de acest fel. Si in cazul blocului meu este gratis, dar daca ceva e gratis nu sunt de parere ca trebuie impus tuturor

ccf_cristi - daca as fi avut mai multi bani nu as fi stat la bloc, probabil ca as fi stat la casa, dar platesc si pentru acest apartament rate si atunci mi se pare normal sa am un cuvant de spus in legatura cu el. Nu s-a votat nimic, nu s-a prezentat problema in vreo sedinta de bloc, cred ca majoritatea nici nu a stiut ca ar putea exista o oarecare posbilitate de a alege (daca exista - ca nici asta nu e clar). Da, inteleg perfect ca acum o sa fie ca o gaura, insa principial nu mi se pare ok cu s-au desfasurat lucrurile si cum inca se desfasoara.
Si apropo de aspectul estetic - care si cum s-a fi decis care era proportia in care s-ar fi considerat ca blocul arata ok in cazul in care fiecare ar fi avut clar de ales daca se inchide balconul sau nu? De exemplu daca 30% dintre proprietari ar fi vrut balcoanele inchise atunci fatada blocului era mai estetica? Sau 70%? Daca ramaneau 20% din balcoane deshise deja se considera inestetic?

@ofi_tm

Multumesc pentru raspuns, geamurile dinspre balcon sunt deja termopan si nu e cazul sa mai fie inlocuite. In schimb eu cand am vorbit cu managerul de proiect de la bloc mi-a spus ca el nu are in plan sa izoleze peretele exterior din balcon pentru ca pur si simplu planul lui primit de la primarie indica toate balcoanele inchise... Astfel, daca balconul meu ramane neizolat pentru ca acest executant nu se atinge de balconul meu (desi fiind proiect de termoizolare, nu de termopanarea) nu inteleg de ce nu se ia in calcul si situatia asta, exista posibilitatea sa nu se semneze receptia lucrarii sau blocul sa nu primeasca certificatul energetic.

Solutia la care m-am mai gandit este sa chem eu o firma sa izoleze peretele (in cazul in care firma asta angajata de primarie nu il face) si mai apoi - daca e cazul, sa platesc eu o evaluare energetica care sa demonstreze ca blocul poate totusi primi acest certificat - a.i. sa nu fie pericol sa fie asociatia de proprietari pusa sa plateasca. Oricum asta ma costa, ma pune pe drumuri si imi consuma si o gramada de timp. De aceea am apelat la acest forum, poate stie cineva care e drumul mai scurt.

#9
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Singura soluție la care mă gândesc e să-ți pui tu geamuri culisante.

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
crisnbdy: Cred ca trebuie sa studiezi legile si hotararile Primariei referitor la reabilitarea blocurilor ca sa vezi daca poti interveni sau nu. Interesant cum s-a primit si acceptul proprietarilor in lipsa unei sedinte a asociatiei...

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt doua probleme, amandoua fara alte rezolvari decat cea generala.

1. izolarea in sine, nu se realizeaza doar prin izolarea peretelui vertical urmator !

Trebuie izolat simultan si:
-acel perete din interior,
- si podeaua,
-si tavanul,
-si peretele de semiinaltime din exterior,
-si peretii laterali din balcon - absolut toti simultan !

2. arhitectura blocului, designul exterior, problema de urbanism.
Asa cum s-a mentinat si mai sus, ramane o gaura aiurea in bloc, care nu a este gandita ca atare arhitectural, cu rezolvare compozitionala de raport plin - gol, ritm si simetrie, reflex armonic, etc.

Edited by loock, 13 May 2013 - 17:07.


#12
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
desi putea sa fie mai putin agresiv, cristi are dreptate in principiu. Blcoul e o constructie comuna, iar imaginea blocului e o chestie care tine de estetica orasului, deci nici macar decizia asociatiei nu e, ci a orasului. Din acest motiv singura solutie pentru tine este sa-i convingi pe cei de la primarie ca ar arata mai bine si ar fi mai eficient daca nu s-ar inchide balcoanele, dar nu cred sa ai mari sanse. Daca tii sa ai constructia ta, cum vrei tu, ti-o faci intr-o curte, eventual nu in oras. Inteleg de ce preferi sa ramai cu balconul deschis, dar nu e decizia ta, imi pare rau.

Edited by andrei_im, 13 May 2013 - 17:08.


#13
visatoare

visatoare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.07.2010
eu sunt fix in aceeasi situatie cu tine. si la noi a intrat blocul la reabilitare si de doua luni ( se misca incet treburile pe aici) caut o solutie cum sa inchid balconul dar sa nu fie inchis.
in principiu am vorbit cu seful de santier si cu cel cu termopanele si au spus ca nu e nici o problema daca vreau sa nu inchid, ca or sa izoleze peretele din spate, tavanul si podeaua.
azi am luat decizia sa ramana deschis, dar inca nu stiu pasii ce trebuie urmati. am vazut ca mai sunt si alte blocuri in care unii nu au inchis.
balconul este un spatiu deschis prin definitie ....
am anuntat azi la administratie si a spus ca nu se poate ca trebuie toti ...bla bla .. din cate stiu e proprietatea mea si ar trebui sa decid eu cum vreau sa arate.
unul dintre motivele pentru care am ales aceasta casa in care stau a fost balconul care e ca o gradina.
din cate am vazut in textul ala afisat, pe langa o mica incoerenta, zice ca platim doar daca nu se nu se obtine certificatul ala de ce o fi el ...

incep sa ma interesez si eu si iti zic ce mai aflu

View Postloock, on 13 mai 2013 - 17:05, said:

Sunt doua probleme, amandoua fara alte rezolvari decat cea generala.

1. izolarea in sine, nu se realizeaza doar prin izolarea peretelui vertical urmator !

Trebuie izolat simultan si:
-acel perete din interior,
- si podeaua,
-si tavanul,
-si peretele de semiinaltime din exterior,
-si peretii laterali din balcon - absolut toti simultan !

2. arhitectura blocului, designul exterior, problema de urbanism.
Asa cum s-a mentinat si mai sus, ramane o gaura aiurea in bloc, care nu a este gandita ca atare arhitectural, cu rezolvare compozitionala de raport plin - gol, ritm si simetrie, reflex armonic, etc.
izolarea unui balconului si nu inchiderea lui nu este un lucru de nerealizat. peretii spre exterior nu au de ce sa fie izolati. doar cei care sunt front comun cu cladirea.
cat despre armonie si alte alea.. de acord pentru o cladire noua si nu una in care 3/4 din locatari au inchis deja balcoanele fiecare dupa o idee proprie ..deci nu e vorba de nici o unitate sau armonie.  daca s-ar desface si acele lucrari facute de vecini, si s-ar reface complet imaginea blocului.. ar fi o alta discutie a obligativitatii

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
De ce nu se pot izola pereții din balcon? De ce e musai să fie închis balconul?
A fost cumva proiectat blocul cu balcon inchis?

crisnbdy, nu e treaba ta să mergi pe la primărie sau mai știu eu pe unde. Cine vrea să-ți închidă balconul să se prezinte la tine cu argumente/dovezi legale.
Fără un temei legal din partea lor nu văd de ce ai fi obligată sa închizi balconul.

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Baga geamuri culisante

#16
crisnbdy

crisnbdy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2013
@andrei_im
Multumesc pentru raspuns. Crede-ma ca sunt absolut de acord cu respectarea linilor de estetica in cadrul unei comunitati, insa asa cum argumenteaza si visatoare in nici un caz nu se mai pune problema de standarde de simetrie la blocul nostru construit in '62 in care mai toti si-au facut ceva la fata si evident nu se modifica nimic in cazul in care au deja termopan. Si daca e chiar s-o luam asa, balconul meu este admirat de multi pentru flori. Partea asta cu estetica e foarte discutabila cand e vorba de blocurile vechi, cu multe modificari deja facute aleatoriu.
Legat de faptul ca "orasul" decide intr-o chestiune de genul asta, din nou nu mi se pare normal, orasul fiind mai exact cine? Primaria? Consilierii locali? Atunci cand o sa vad / resimt niste oarecare directii legate de estetica orasului poate intr-adevar o sa le dau dreptate. Dar cand trec zilnic vara pe langa niste mini fantani arteziene colorate cu 10 colori de-a dreptul enervante, chiar vizavi de blocul meu, nu mi se pare corect sa impuna inchiderea balcoanelor pe motive estetice... Si exemple sunt nenumarate, priveste doar in jur.

@visatoare
Sincer, m-am bucurat ca mai este cineva in situatia mea si ca nu sunt singura care militeaza pentru dreptul de a alege. Orice informatie de la tine imi este de un ajutor foarte pretios. Voi actualiza si eu informatiile pe masura ce mai aflu cate ceva.

@sfantu.dracu
Iti dau dreptate, sa stii ca aceeasi indrumare am primit-o de la un amic care este avocat. Ca practic nu am la ce sa raspund... Doar ca acum iti dai seama ca ma simt cu musca pe caciula ca am senzatia ca imi pun toata asociatia de prorietari in cap. Incerc sa evit cu naturalete discutii inutile pana nu vad o rezolutie.
Un alt amic care se ocupa de evaluari de imobile mi-a spus ca e jobul executantului sa gaseasca o solutie pentru izolare, chiar in cazul in care nu se inchide balconul, pentru ca proiectul in sine este de izolare termica si nu de inchis balcoane.

@petre69
M-am gandit obiectiv si la solutia geamurilor culisante. Ar fi o solutie doar ca sunt 2 impedimente.
1. Firma care monteaza (pe banii primariei, care de fapt sunt tot ai nostri din impozite sau alte taxe) are disponibile doar termopane cu balamale - iti dai seama ca ei le produc in serie, pentru proiecte de genul asta, deci montatul din partea lor iese din discutie

2. Daca ar fi sa le montez eu costa o gramada + eu nu doresc sa-mi inchid deloc balconul, deci de ce as plati?

Oricum, apreciez ideea, e sigura care sa zicem ca, intr-o oarecare masura, ar impaca "si capra, si varza"

#17
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View PostClerik, on 13 mai 2013 - 16:21, said:

Gratis în sensul că nu a plătit niciun locatar nimic.
Revin si spun: nu a fost gratis, a fost inclus in pret.

#18
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Și eu repet că nici eu, nici un alt locatar nu am plătit și nu o să plătim nimic. Deci asta înseamnă pentru mine că am primit ceva gratis.

Poate singura plată a fost aia a taxelor și impozitelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate