Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Camere si DVR-uri NoVus / sistem de alarma Paradox

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
mariusene

mariusene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.11.2005
Am si eu 2-3 intrebari pentru cunoscatori.
Am gasit niste camere cu senzor Sony Exmor-R si 1000 linii TV aici si nu sunt nici scumpe.
- stie cineva ce este de capul camerelor de 1000 linii.
- pareri PRO sau CONTRA acestor camere ca nu le mai gasesc in alta parte
- cum se face conversia de la nr. de linii TV la nr. de pixeli efectivi (am vazut ca la cele 1000 linii corespunde o rezolutie de 1280x720px).

Luminati-ma si pe mine ca sunt in ceata.Posted Image
Multumesc.

#38
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Uite aici cateva detalii:
http://www.sony.net/...-dsp/index.html

Conversia se face intern, in senzor/procesor si nu as putea sa-ti descriu exact cum... dar tot in PAL iese.

#39
mariusene

mariusene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.11.2005
Multumesc pentru link.
Imi pun neuronul la treaba ca "am priceput dar nu inteleg" Posted Image

#40
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Deocamdata camerele de 1000 de linii sunt doar un moft atata vreme cat inca n-au aparut dvr-uri care sa afiseze/inregistreze la asemenea rezolutie

#41
mariusene

mariusene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.11.2005
In timp ce bateam campii pe internet am vazut aici o camera video Novus NVC-601D cu senzor CCD 1/3” Nextchip NEPIS-9.
Se pare ca este sensibil rau la lumina slaba si camera are destule functii in dotare.
Intrebarea mea este urmatoarea, are cineva habar cum se comporta CCD-ul Nextchip in comparatie cu senzorii Sony (Effio, Exmor, ...)?
Multumesc.

#42
mikescu2

mikescu2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2011
Cele mai complete sisteme de supraveghere video sunt camerele IP si inregistratoarele video de retea de tip NVR , mai ales ca pretul de achizitionare este unul acceptabil si in plus ai mai multe avantaje:  alimentarea camerei IP se poate face direct prin cablul UTP cu injectoare POE (power over ethernet), poti folosi in acelasi timp pe cablul utp : video, audio si alimentarea camerei IP. Iar avantajele camerelor IP pot continua, pot avea o rezolutie de pana la 5 magapixel.
Cea mai cea Camera IP de 1.3 megapixeli este de aproape 4 ori rezolutia unei camere analogice.

Edited by ggelu, 18 March 2015 - 23:37.
reclama


#43
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Intra-devar camerele video IP sunt pe locul 1 in sistemele CCTV, dar si cele analogice au ajuns deja la 1,3 megapixeli si asta si pe cablu coaxial.
Este vorba de tehnologia Turbo HD implementata de cei de la Hikvision.
Interfata de transport video de inaltă definitie (HD-TVI) este o tehnologie care permite utilizatorilor sa trimita semnal video de inalta rezolutie (pana la 1080p)
necomprimat, pe cabluri coaxiale sau torsadate (folosind balun-uri dedicate). Semnalul video transmis este in formă analogica, cu lațime de banda mult mai
mare decat in cazul CVBS (SD). Deoarece semnalul nu este comprimat, imaginea este mai naturala la vizionarea în timp real. Nu exista intarzieri, iar
configuratia unui astfel de sistem este mai ieftina in comparatie cu solutiile IP CCTV. Alimentarea camerei si semnalul audio (daca e cazul) se pot transmite
pe cablul special (coaxial + 4 fire). Bine-nteles si DVR-ul trebuie sa aiba Turbo HD.

Edited by mateus13, 10 April 2015 - 03:59.


#44
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
AHD de la NextChip
HDCVI de la DAHUA

Diverse...

Da' nu prea se compara cu IP,  unde nu mai conteaza 2,3,5, sau 8 MP... Dar nu IPuri de duzina, ci facute de producatori consacrati. Asa cum sunt si tehnologiile...

Edited by dexterash, 10 April 2015 - 04:00.


#45
mikescu2

mikescu2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2011
Cele mai complete sisteme de supraveghere video sunt camerele IP.
Camera IP intotdeauna o sa aiba o rezolutie mai buna decat camerele care folosesc linii TV.

Edited by ggelu, 21 March 2021 - 12:07.
keep going!


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate