Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Camere si DVR-uri NoVus / sistem de alarma Paradox

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012
@ dexterash
Multumesc pentru sfaturile succinte, la liniuta (patratel) date, dar scapi din vedere un lucru esential (in cazul meu) si anume .... TERMENUL DE COMPARATIE.
Glumeam. Posted Image
Desi nu am avut ocazia sa vad si altele cum lucreaza pentru a face o comaratie, voi incerca sa merg pe regula bunului simt.
Il astept pe vecinul sa-l instaleze, apoi ma inarmez cu niste bere si ma invit pe la el ca sa-i dau posibilitatea sa se laude, ca eu mor de curiozitate.

#20
prvmao

prvmao

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.03.2006
marimea imaginii unei camere de 700 linii este de PAL: 752 (H) x 582 (V), la un dvr simplu full D1 este 720 X 480 pixeli. Ca sa nu dai banii degeaba pe o camera de 700 linii trebuie ales un dvr 960H.

 spider_zero_sapte, on 13 mai 2013 - 10:02, said:

2300 RON cu tot cu montaj? Suspect de mic pretul acesta.

@initiator. Daca tot iei un DVR analog, ia macar camere la 700 TVL.

Inca o sugestie ar fi sa-ti iei camere box si tun IR separat, macar pentru zona mai putin luminata noaptea. Daca prinzi un unghi aiurea, IR iti va ”arde” imaginea pe centru zonei supravegheate si nu o sa mai intelegi nimic din ce filmeaza. Tunul IR detasat iti va permite sa concentrezi spotul luminos pe zona de care ai nevoie.
Cat despre DVR, asigura-te ca inregistreaza pe fiecare canal la rezolutia D1  25 fps. Producatorii si comerciantii au tot felul de tertipuri de marketing prin care sa ascunda faptul
ca majoritatea DVR-urilor analogice mainstream filmeaza cel mult pe un singur canal la D1, 25 fps iar pe celelalte la CIF sau chiar mai rau QCIF si FPS de 15. Ca sa te asiguri ar fi bine sa-i ceri vanzatorului sa faca proba sau cel putin sa te documentezi bine inainte de a cumpara. IMHO


#21
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012

 prvmao, on 10 iulie 2013 - 10:33, said:

marimea imaginii unei camere de 700 linii este de PAL: 752 (H) x 582 (V), la un dvr simplu full D1 este 720 X 480 pixeli. Ca sa nu dai banii degeaba pe o camera de 700 linii trebuie ales un dvr 960H.

Faci referire aici la nr. de linii si pentru ca informatia sa fie completa trebuie specificate urmatoarele:
- sistemul NTSC are doar 480 de linii (720x480px)
- sistemul PAL are 576 de linii (704x576px)
Deci doar in sistem NTSC DVR-ul va lucra la 480 de linii.

Vina pentru crearea acestor confuzii este a celor care din graba, comoditate sau din nestiinta posteaza pe net informatii incomplete sau amestecate si facute varza, la descrierile produselor pe care le vand.
Sunt o gramada de magazine online care se multumesc sa posteze o poza si o descriere foarte scurta luata cu copy-paste dintr-un tabel exel (oferta furnizorului cu descriere pe scurt) si apoi un pret. Nu se obosesc nici macar sa intre pe pagina web a furnizorului unde au informatii mai detaliate, ca sa nu mai spun de pagina producatorului.
De aceea eu apreciez site-urile care au descrieri mai detaliate si eventual un link catre producator (macar si-au dat interesul sa afle care este site-ul producatorului si probabil au comparat datele).

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Este o mica "ameteala" undeva in termeni. In sistemele video analogice nu se poate discuta de pixeli.
In mare, TVL se refera la numarul de linii (verticale/orizontale) pe care o camera le poate captura, fara ca acestea sa se intretaie/intersecteze si se folosesc, in general, mire de control de genul:
http://www.5ep.co.uk...s-chart-new.jpg.

Mai departe, pentru a ajunge la rezolutia in pixeli, depinde de cine(integratul/DACul) face conversia din analogic in digital. Din experienta, pot spune ca pe un DVR D1 (nu 960H) am distins pana aproape de 700TVL, pe un testchart cum este cel de mai sus.

#23
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
As avea si eu nevoie de un sistem de supraveghere si am discutat cu baietii de la o firma ce comercializeaza astfel de echipamente.
Eu am o casa la tara si trec pe acolo cam o data la doua saptamani. Am nevoie de 4 camere pentru 20-30 de metri iar recomandarea care mi-a fost data a fost aceasta camera http://eyewatch.ro/s...varifocal-vi30t cu lentila varifocal

Am inteles ca fiind cu 600 de linii (Posted Image nu inteleg termenii), vede bine. Voi ce credeti? Aaa si are meniu OSD cu care pot sa mai ajustez imaginea (asta suna bine)
Ca DVR mi-a fost recomandat unul de 4 canale cu FULL D1 la 25 FPS/ch http://eyewatch.ro/d...ne/dvr-4-canale care transmite si pe internet (cu toate ca nu am net la casa)

E drept ca pretul e ok, insa as vrea sa o parere a voastra cei care aveti experienta.
Multumesc

#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 GiGonT3, on 02 octombrie 2013 - 18:40, said:

Am inteles ca fiind cu 600 de linii (Posted Image nu inteleg termenii), vede bine. Voi ce credeti?
Cel mai bine este sa ceri un demo.

#25
mariusene

mariusene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.11.2005
dexterash are dreptate, cel mai bine e cu demo.
Daca pentru camera este mai simplu, in cazul DVR-ului este mai complicat, deoarece una este ceea ce vezi live de la camere si alta ceea ce ramane inregistrat pe HDD dupa compresie (mai ales daca nu sunt bine implementati algoritmii de compresie).
Parerea mea este ca preturile sunt OK. Singura intrebare pe care mi-o pun este urmatoarea.
Observ ca firma respectiva si-a "branduit" DVR-urile respective si ma intreb daca a ales niste DVR-uri performante sau unele ieftine.

In concluzie, desterash are dreptate.

#26
GabriELoS

GabriELoS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.12.2006
Am luat decizia de a instala si eu un sistem de supraveghere pentru un depozit si din cate am inteles eu, tehnologia TVL nu e potrivita pentru mine deoarece am nevoie de detalii (cum ar fi numarul masinilor care intra/ies, etc.) iar CCD-urile de 600-700 linii tv nu prea fac fata chiar si cu meniu OSD. De aceea m-am orientat catre camere hd ip si am gasit aici http://supraveghere-...ip-ipc-309.html un model interesant care indeplineste cam ce vreau eu numai ca am o intrebare iar dexterash pare a fi o persoana careia sa ii ceri un sfat.

Pe ce conectez camerele ip? DVR-ul din cate am inteles este pentru conexiunile de tip BNC dar modelul de mai sus este IP.
Nu stiu daca am priceput eu bine, inregistrarea se face in NVR, iar eu am nevoie de 6 camera in acest moment (poate pe viitor extind sistemul). Exista NVR de 6 de 8?

Sugestii? Multumesc

#27
CCTVconsult

CCTVconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.10.2013

 GabriELoS, on 24 octombrie 2013 - 10:35, said:

Am luat decizia de a instala si eu un sistem de supraveghere pentru un depozit si din cate am inteles eu, tehnologia TVL nu e potrivita pentru mine deoarece am nevoie de detalii (cum ar fi numarul masinilor care intra/ies, etc.) iar CCD-urile de 600-700 linii tv nu prea fac fata chiar si cu meniu OSD. De aceea m-am orientat catre camere hd ip si am gasit aici http://supraveghere-...ip-ipc-309.html un model interesant care indeplineste cam ce vreau eu numai ca am o intrebare iar dexterash pare a fi o persoana careia sa ii ceri un sfat.

Pe ce conectez camerele ip? DVR-ul din cate am inteles este pentru conexiunile de tip BNC dar modelul de mai sus este IP.
Nu stiu daca am priceput eu bine, inregistrarea se face in NVR, iar eu am nevoie de 6 camera in acest moment (poate pe viitor extind sistemul). Exista NVR de 6 de 8?

Sugestii? Multumesc
Exista NVR-uri de 8, 12, 16, etc. Daca doreti te pot ajuta cu cateva modele si preturi. La fel si la camere. O zi buna. Exista NVR-uri si camere de la acelasi producator si costul NVR-ului este mai mic pentru ca nu este proiectat pentru multe modele de camere.

 GabriELoS, on 24 octombrie 2013 - 10:35, said:

Am luat decizia de a instala si eu un sistem de supraveghere pentru un depozit si din cate am inteles eu, tehnologia TVL nu e potrivita pentru mine deoarece am nevoie de detalii (cum ar fi numarul masinilor care intra/ies, etc.) iar CCD-urile de 600-700 linii tv nu prea fac fata chiar si cu meniu OSD. De aceea m-am orientat catre camere hd ip si am gasit aici http://supraveghere-...ip-ipc-309.html un model interesant care indeplineste cam ce vreau eu numai ca am o intrebare iar dexterash pare a fi o persoana careia sa ii ceri un sfat.

Pe ce conectez camerele ip? DVR-ul din cate am inteles este pentru conexiunile de tip BNC dar modelul de mai sus este IP.
Nu stiu daca am priceput eu bine, inregistrarea se face in NVR, iar eu am nevoie de 6 camera in acest moment (poate pe viitor extind sistemul). Exista NVR de 6 de 8?

Sugestii? Multumesc
Un NVR ca acesta Qnap VS-2008L costa undeva pe la 3200RON (tva inclus)
"Unitate de inregistrare VS-2008L cu sistem de operare Linux (Embedded Linux) si soft dedicat de inregistrare ce poate inregistra 8 canale si monitoriza simultan 128 de canale de la NVR-uri diferite. Softul performant de procesare a imaginii de pe aceasta unitate permite recunoastere evenimente dupa detectie de miscare, obiect strain, obiect lipsa, defocusare, obturare imagine. Printre caracteristicile hardware avem:  NU are iesire video pentru monitor. monitorizarea se face numai prin retea, procesor  Marvell 6281 1.2GHz, suporta 2 HDD SATA cu capacitate cumulata de 4 TB (HDD NU sunt incluse), configurare logica a HDD "Single disk, RAID 0, RAID 1, and JBOD/Linear", Sasiu Portabil, HDD Hot Swap, fara afisaj LCD, port 1 GigaLan, sursa alimentare Single Supply."

Daca alegi sa mergi pe NVR-uri AVTech si automat si camere tot AVTech. Un model AVH801 cu 8 canale este 1400RON (TVA inclus).
"IP NVR 8 canale HD Ready, inregistreaza 8 canale HDReady 1280x720 30 fps, alimenteaza direct 8 camere video POE AVTech prin PowerOverNetwork, include switch 8 porturi PON, Full HD VIDEO OUT HDMI 1920x1080 pixeli , gestioneaza 1 HDD 3TB neinclus, Plug&Play detecteaza si instaleaza automat camerele; Video Input: 8 LAN ports; 2 USB (mouse si backup); perfect compatibil cu iPhone/iPad, Android (prin EagleEyes); direct accesibil prin InternetExplorer; inregistreaza manual/detectie miscare/orar prestabilit; perfect compatibil cu camerele IP AVTech."

#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 GabriELoS, on 24 octombrie 2013 - 10:35, said:

De aceea m-am orientat catre camere hd ip si am gasit aici http://supraveghere-...ip-ipc-309.html un model interesant care indeplineste cam ce vreau eu numai ca am o intrebare iar dexterash pare a fi o persoana careia sa ii ceri un sfat.

Pe ce conectez camerele ip? DVR-ul din cate am inteles este pentru conexiunile de tip BNC dar modelul de mai sus este IP.
Nu stiu daca am priceput eu bine, inregistrarea se face in NVR, iar eu am nevoie de 6 camera in acest moment (poate pe viitor extind sistemul). Exista NVR de 6 de 8?

Sugestii? Multumesc
Cam scumpa pentru o camera HDready...

FullHD:
http://www.gmcvideo....emart&Itemid=89
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cV_DS5nzd7k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In plus, trebuie sa te asiguri la IP ca ai NVR care sa suporte camera - in general, NVRurile suporta fie acelasi producator de camere ca si NVRul, fie camere standardizate ONVIF. Limitarile NVRului apar la nr de canale pe care le poate decoda/afisa, cat si framerateul (total sau per canal).
Uite unul de 4 si unul de 8 canale cu 25fps@1080p:
http://www.gmcvideo....-video-recorder)-dahua/nvr-mini-4-canale-dahua-nvr3104/41-621.html?keyword=nvr3104
http://www.gmcvideo....-video-recorder)-dahua/nvr-mini-8-canale-dahua-nvr3108/41-622.html?keyword=nvr3108

#29
GabriELoS

GabriELoS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.12.2006

 dexterash, on 24 octombrie 2013 - 12:38, said:

Cam scumpa pentru o camera HDready...

mai scumpa mi s-a parut recomandarea ta :D in plus am primit un demo care... sincer bate acel clip pus in postare (dupa parerea mea).

multumesc si lui cctvconsult, trebuie sa mai studiez un pic piata pana iau o decizie dar camera chiar mi-a placut mai ales ca este si impunatoare ca dimensiune.

#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Te rog, da-mi si mie sa vad acl "demo" prin care o camera de 1MP este mai buna ca una de 2MP.
Ca aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6d-ZXGTxblI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu pare sa fie mai buna....
Nr de inmatriculare care nu se vad, umbre la obiectele in miscare etc...

Edited by dexterash, 25 October 2013 - 13:44.


#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De Ex:

Attached Files

  • Attached File  1.png   2.34MB   31 downloads
  • Attached File  2.png   1.23MB   31 downloads


#32
GabriELoS

GabriELoS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.12.2006

 dexterash, on 25 octombrie 2013 - 15:52, said:

De Ex:

comparatia nu prea e pe masura. camera de 1mp filmeaza de sus (asa pare) in timp ce camera recomandata e mult mai jos si poate din aceasta cauza claritatea mai buna.
oricum ai dreptate 2mp nu se compara cu 1mp :)

ziua se vede bine in timp ce noaptea e binisor as zice eu. pana la urma ca sa vad totul clar, cred ca o camera spamspamspam rezolva problema

#33
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si cu artefactele de pe imagine cum ramane? Sau nu vezi umbrele de la masinile in miscare? Si demoul perfect unde este?

Cat despre carcasa, cu 100 de lei iti iei o carcasa ca cele folosite in benzinarii....

Pana la urma, incercarea ta de reclama nu prea a mers :)

#34
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012
dexterash
1. Nu cred ca a contestat nimeni faptul ca o camera cu mai multi MPx are o imagine mai buna decat una cu unul singur (MPx). Probabil s-au facut comparatii prin prisma raportului pret/caliate si a scopului pentru care urmeaza sa fie folosita.
2. Din partea ta ca un profesionist ma astept la mai multa obiectivitate si sa nu te cobori sub un anumit nivel (acolo unde intervin orgolii si ...)
Parerea mea este ca ai incercat sa fortezi lucrurile facand o comparatie intre doua situatii destul de diferite.
- te rog sa pui tu camera "ta" la aceeasi distanta cu cealalta si apoi sa-mi trimiti si mie lista cu nr. de la masini
- ai dreptate ca se vad umbre la masinile in miscare pe o imagine iar pe cealalta camioneta portocalie parca sta pe loc, dar poti sa-mi spui si mie cam de cate ori este mai mare viteza unei masini in mers fata de a unei camionete care trece prin intersectie? Raspuns corect! Si eu la fel am spus, de cel putin 2 ori.
Si daca te uiti cu atentie si in cealalta imagine este o masina fara umbre (in partea de sus a imaginii langa data) pentru ca are viteza mai mica.

Bun, asta nu schimba faptul ca umbrele totusi exista, dar sa nu facem comparatii fortate si hai sa ne oprim cu: "A mea-i mai buna. Ba a mea-i mai buna."

#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. citez: "in plus am primit un demo care... sincer bate acel clip pus in postare (dupa parerea mea)." Posted Image
2. am sa rezolv si cu o inregistrare

Bun, ca idee, nu este chestie de orgoliu, ci tine strict de tehnic - senzorul folosit. Modelul de la DAHUA foloseste un Sony Exmor (calitate ridicata, pret ridicat). Cel prezentat (pare, dar nu sunt sigur) sa foloseasca un OV sau ceva mai slab, care are nevoie de expunere mai mare pentru a capta aceleasi detalii. Desigur, erorile pot fi si din compresie sau echipamentul de inregistrare. Eu doar am vrut sa atrag atentia.

L.E. am atasat si o captura

Attached Files


Edited by dexterash, 29 October 2013 - 13:45.


#36
deus69

deus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012
Dupa aprox. 6 luni de asteptare si studiu (si de pus bani de-o parte) m-am hotarat si la sistemul de supraveghere. Am ramas tot pe varianta Novus ca la inceput, dar un model mai nou NDR BA5104, ca este redus la pret (am sperat ca mai ciupesc ceva cu BlackFriday dar ... ghinion Posted Image), desi la un moment dat imi facea cu ochiul un Dahua 5104H. Dar asta are garantie mai mare si duce si o rezolutie mai mare. Are functie "Snapshot" de export imagine pe e-mail.
La camere cred ca merg pe trei compacte NVC-CDN3111H/IR tot din cauza de pret redus. Initial vroiam modelul mai ieftin, dar diferenta de pret e mica.

Interesante erau niste camere IP (tot Novus) cu card microSD ca sa inregistreze local atunci cand pica reteaua, unele cu heater si alte minuni, dar dadeam pe una cel putin cat dau acum pe tot sistemul. Asa ca mi-am dat cu apa rece pe ochi ca sa-mi revin si am inghitit in sec. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate