Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Desfundare chiuvetă

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostBatranelul, on 04 aprilie 2015 - 20:14, said:

Sita suplimentara, marunta este cea mai mare teapa.

Pentru ca doua lucruri:
- scade viteza apei care se scurge
- gunoaiele mici (ca doar ele trec), pe fondul vitezei scazute a apei tind sa se aseze. Iar cu cat mai fine bucatile care se aglomereaza, cu atat mai solid devine gunoiul pe teava.

Cel mai ieftin este sa schimbi racordul de scurgere, daca e din ala ieftineala din plastic. Nu cred ca e mai mult de 15 lei.

Sfant este ca scurgerea sa fie cu sita cat mai ... grosolana (gauri mari) astfel incat apa sa se scurga cu viteza mare, iar gunoaiele mari vor antrena si pe cele mici, nemaiformandu-se dopuri dure pe interiorul tevii. Eu, spre exemplu, la bucataie, am racordul de vreo 10 ani. Niciodata nu mi s-a infundat.
Cea mai tare solutie.

#56
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postandroholic, on 05 aprilie 2015 - 19:14, said:

Cea mai tare solutie.
Ai scris in gluma sau nu , solutia cu sita " mare" este oarecum adevarata ...
Una din problemele canalizarilor din ziua de azi , este economia . Da , economia duce la infundarea canalizarilor .
Debitul mic de apa folosit , fata de mizeria scursa , face ca apa sa se duca si mizeria sa se depuna ...
Tot o sita trebuie folosita , apoi spalata , scoasa , si lasata apa sa curga la jet maxim o perioada ...
Da , simplu , ca asta va spala canalizarea , dar ...va anula economia ....
....si uite asa aflam ca in realitate economia este cea mai scumpa .....

#57
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postmaximg, on 05 aprilie 2015 - 19:23, said:

Ai scris in gluma sau nu , solutia cu sita " mare" este oarecum adevarata ...
Una din problemele canalizarilor din ziua de azi , este economia . Da , economia duce la infundarea canalizarilor .
Debitul mic de apa folosit , fata de mizeria scursa , face ca apa sa se duca si mizeria sa se depuna ...
Tot o sita trebuie folosita , apoi spalata , scoasa , si lasata apa sa curga la jet maxim o perioada ...
Da , simplu , ca asta va spala canalizarea , dar ...va anula economia ....
....si uite asa aflam ca in realitate economia este cea mai scumpa .....
Am scris serios. E logic că gunoaiele mari le angrenează pe cele mai mici iar apa se scurge cu o viteză normală care să permită curățarea.

#58
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Am constatat de vreo luna de zile ca la chiuveta din bucatarie apa curge din ce in ce mai greu. Am incercat prima data cu prafuri (Peak, Mr. Muscolo, etc), apoi am trecut la gelul de desfundat. Problema se rezolva pentru 1-2 ore, apoi problema reapare. Am incercat apoi solutia "hard": m-am dus la Dedeman de unde am cumparat un "șarpe" de desfundat (5 m lungime). A intrat destul de usor pe teava de scurgere (l-am bagat direct pe coloana de scurgere, acolo unde intra furtunul de la chiuveta), dar problema a ramas constanta. Mentionez ca am schimbat si furtunul chivetei, fara niciun efect.
Ce solutii imi mai recomandati? Presupun ca undeva s-a format un dop de grasime, altfel nu vad nicio explicatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate