Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Desfundare chiuvetă

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
Astazi nu prea mai ai ce face.
Nici maine.

Dar daca sifonul are vechime, iti recomand sa-l schimbi oricum. Treaba scaboasa dar utila.

#20
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
http://www.emag.ro/s...8/pd/DWBT1BBBM/
O data la 6 luni investesti 12 ron si nu mai ai probleme....

#21
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Poate s-a înţepenit/lipit ceva insolubil undeva pe ţeavă. N-ai "şarpe" pentru desfundat ţevi? Sau o sârmă, ceva...

Edited by Abbiex, 04 April 2015 - 18:57.


#22
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Marius330, on 04 aprilie 2015 - 18:37, said:

.................. Vreau să menționez că dacă folosesc apa la 'putere' medie nu se întâmplă absolut nimic. Adică se duce cu tot. E, dacă îi dau la maxim, se oprește și formează iar un ditamai lacul în chiuvetă. ................
Asta seamana a instalatie proasta , mai precis lipsa ventilatie aerisire . Sa faci una local sub chiuveta , te costa cam 70-80 lei , daca o faci tu .

Edited by maximg, 04 April 2015 - 18:58.


#23
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015
Nu are ce. Sunt sigur. Am sita aia in permanenta.

#24
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Gasesti in supermarket-uri "sarpe" desfundat tevi , maxim unul de 3 m liniari ai nevoie .
Desfaci racordul si introduci sarpele rotind usor de manivela - face cit 10 solutii de desfundat .
Pretul este in jur de 10-15 lei .

Attached Files


Edited by xilo, 04 April 2015 - 19:02.


#25
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015
Pfaaa, deci iar mizerie. Ok, multumesc de raspunsuri.

#26
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 07.05.2006
Da de 3 ori din asta si ....gata:
Attached File  004120 pompa chiuveta 13,7 cm din cauciuc_1.jpg   40.93K   7 downloads

#27
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015
Nu am incercat. O sa incerc maine, dar sper ca in seara asta sa-si faca efectul pliculetul ala.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,851
  • Înscris: 07.02.2003
Mr Muscolo sau asa ceva, ala pt apa calda e bun, chiar dizolva grasime si organice. Torni plicul in teava si pui apa clocotita... nu stai sa astepti sau altele.

Edited by andreic, 04 April 2015 - 19:24.


#29
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015
Pai un fel de Muscolo am folosit si eu. Erau bobite de-alea albastre. Doar ca dupa 15 minute am pus apa rece, nu calda. Dar pe acel pliculet scria apa rece.

#30
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,178
  • Înscris: 10.07.2013
Foloseste plicuri din acelea numai pentru apa calda/fiarta!Posted Image

#31
kobea

kobea

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.04.2015
si mie mi s-a infundat

o ureche

#32
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013
Ba, da-ma dreacu, ce-am ajuns sa discutam pe softpedia... O chiuveta-nfundata...
...

#33
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Cea mai "sfanta" solutie. Tocmai ce am testat-o zilele trecute, intrucat dupa ce faceam baie, apa din cada iesea in casa. :D
Am cumparat 3 kilograme de soda caustica (8 lei/kg) si am dizolvat-o in zece litri de apa clocotita.
Apoi am varsat 2/3 din cantitate in cada (cu dopul pus) si 1/3 in chiuveta din baie (tot cu dopul pus). Dopurile fusese legate in prealabil cu o sarma. Am scos dopurile simultan si am lasat sa se scurga apa. Am lasat peste noapte si a doua zi problema era rezolvata.
Pentru tine cred ca e de ajuns un kilogram de soda.
Atentie:
Ai grija ca soda sa nu intre in contact cu pielea. In cazul in care, totusi, te stropesti, ai grija sa ai otet la indemana, pentru neutralizare.
In contact cu apa fierbinte, soda caustica degaja caldura, si implicit aburi, care sunt inecaciosi. Recomand ca in momentul in care efectuezi aceasta operatie, camera sa fie aerisita corespunzator.

P.s. Toate produsele de desfundat tevi (Mr Musculo, Peak Out, etc) sunt pe baza de soda caustica.

#34
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 25.04.2007
Sita suplimentara, marunta este cea mai mare teapa.

Pentru ca doua lucruri:
- scade viteza apei care se scurge
- gunoaiele mici (ca doar ele trec), pe fondul vitezei scazute a apei tind sa se aseze. Iar cu cat mai fine bucatile care se aglomereaza, cu atat mai solid devine gunoiul pe teava.

Cel mai ieftin este sa schimbi racordul de scurgere, daca e din ala ieftineala din plastic. Nu cred ca e mai mult de 15 lei.

Sfant este ca scurgerea sa fie cu sita cat mai ... grosolana (gauri mari) astfel incat apa sa se scurga cu viteza mare, iar gunoaiele mari vor antrena si pe cele mici, nemaiformandu-se dopuri dure pe interiorul tevii. Eu, spre exemplu, la bucataie, am racordul de vreo 10 ani. Niciodata nu mi s-a infundat.

#35
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015
Multumesc pentru raspunsuri.

#36
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 _overboost, on 04 aprilie 2015 - 19:50, said:

Ba, da-ma dreacu, ce-am ajuns sa discutam pe softpedia... O chiuveta-nfundata...
...
O chiuveta infundata face diferenta dintre confort si disconfort

 Venboteam, on 04 aprilie 2015 - 19:55, said:

Cea mai "sfanta" solutie. Tocmai ce am testat-o zilele trecute, intrucat dupa ce faceam baie, apa din cada iesea in casa. Posted Image
Am cumparat 3 kilograme de soda caustica (8 lei/kg) si am dizolvat-o in zece litri de apa clocotita.
.................

P.s. Toate produsele de desfundat tevi (Mr Musculo, Peak Out, etc) sunt pe baza de soda caustica.
Solutia ok de desfundat este soda caustica + praf de aluminiu ! ...doar soda , mai greu ....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate