Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Desfundare chiuvetă

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
De vreo 2 zile a început (iar) să se scurgă foarte greu apa din chiuvetă. O cană de apă pleca pe țeavă în vreo 5 ore.
Așa că astăzi am fost la cumpărături și m-am înarmat cu produsele astea:
http://comenzi-geppe...732-900x900.jpg
http://www.i-comert....-tevile-979.jpg
http://www.i-comert....-tevile-231.jpg

Am ajuns acasă și am turnat 1 plic de Mr. Muscle granule și pentru un plus de efect am combinat cu un plic de Peak granule. Vroaim să torn și sticla de gel Mr. Muscle Posted Image , dar n-am mai apucat pentru că... s-a topit racordul de sub chiuvetă.

Mi-a ars o grămadă de lucruri de prin dulap până am ajuns cu un vas de sticlă să-l pun sub racord.

Nu e prima oară când fac abuz de substanțe de astea, am pus o dată 3 plicuri de peak de se umpluse baia de vapori de sodă caustică, dar n-a avut reacția asta puternică.

După am observat că o parte din racord era tare și avea ceva solid înăuntru așa că am tăiat capătul ăla. Acolo am găsit ce vedeți mai jos, partea albăstruie e Mr. Muscolo și cea albă Peak care și acum la vreo 2 ore de la reacție încă arde.

E normal să reacționeze așa împreună cu apa?

Attached Files



#2
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Substantele folosite fac o rectie puternica exoterma .
Fa un calcul inainte de a da banii pe solutii "atomice" : un flacon de desfundat e peste 6 lei , un racord flexibil costa 4 lei (fara sifon , se strica mai rar )  - mai bine schimbi racordul decit sa-l droghezi cu tot felul de substante.
Sa nu uitam ca si tevile de evacuare sunt tot din plastic .
Curatarea cea mai eficienta se realizeaza cu "sarpele" de otel , exista in supermarket special pentru chivete de fi 6 milimetrii si 1,5 metrii lungime .
Ce infunda chiuveta : firele de par amestecate cu sapun ce se pozitioneaza sub sifon si racordurile taioase de la intrarea tubului flexibil in teava de polietilena a baii

Edited by hemTT, 06 May 2013 - 17:26.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
nu era mai simplu sa dai racordul jos si sa-l cureti sau sa-l schimbi?

#4
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Poti sa desfaci racordul de la chiuveta
Sa iti ramana doar teava care o ai in perete.
Poti sa ai teava de 32 sau de 40 din plastic
Pune o reductie la teava de 32 sau 40 sa fie ermetic si introduci apa cu un furtun
Furtunul poti sa il introduci mai mult in teava de 32 sau 40 doar la capat sa ai o reductie sa nu curga apa
Pe furtun bagi apa cu presiune si se desfunda tot

#5
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013

View Postmyshyk, on 06 mai 2013 - 17:23, said:

nu era mai simplu sa dai racordul jos si sa-l cureti sau sa-l schimbi?
Nu, pentru că e gâtuită țeava principală care e între mine și vecina de jos. De acolo pleacă tot și administratorul tot amână înlocuirea ei.

Edited by Clerik, 06 May 2013 - 17:26.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,080
  • Înscris: 06.09.2008

View Postmyshyk, on 06 mai 2013 - 17:23, said:

nu era mai simplu sa dai racordul jos si sa-l cureti sau sa-l schimbi?
Sau metoda mea:
Dat cu piciorul in sifonul de plastic Posted Image

Edited by sirgoofy, 06 May 2013 - 17:29.


#7
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Poate ca trebuia sa mai adaugi si sticla de gel Mr. Muscle, plus ce mai gaseai prin casa, o sticla de clor, ceva spirt sanitar..... Posted Image Posted Image
Acelea fiind substante toxice este posibil sa fi reactionat impreuna.  Si oricum tu ai pus o doza mult prea mare.
Mie cand mi se mai infunda ceva mai intai desfac acel racord flexibil si vefific sifonul.

#8
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
"administratorul tot amână înlocuirea ei"
din punctul lui de vedere apa curge ! il doare la patina in cit timp dar curge .
D.p.d.v. al vostru e un chin - 3 metrii teava + manopera costa in jur de 150-200 lei , e chiar asa mult , merita chinul ?

#9
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Daca nu curge apa cu presiune pe teava de scurgere nu o sa curga nici apa de la chiuveta

#10
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostClerik, on 06 mai 2013 - 17:26, said:

Nu, pentru că e gâtuită țeava principală care e între mine și vecina de jos. De acolo pleacă tot și administratorul tot amână înlocuirea ei.
fa cum a zis hemtt
ia un sobolan, baga`l pe teava si poate ii intra in c&r vecinei de sub tine, desfunzi 2 lucruri deodata
la cat de nesimtiti sunt romanii, nu vreau sa ma gandesc ce contine acel dop

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
Daca te uiti sau scoti chestii din canalizare realizezi ca oamenii fac mizerie mai rau decat porcii. Posted Image

#12
hesu152

hesu152

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.03.2013
Clerik vroaiai sa cureti toata conducta pana la statia de epurare? :D

#13
allexisoro

allexisoro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2015
O sa rezolvi sigur problema cu instalatie cu apa sub presiune . ceva profi
eu lucrez la asa ceva si te pot ajuta

#14
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,717
  • Înscris: 30.01.2008

View Postallexisoro, on 10 martie 2015 - 10:42, said:

O sa rezolvi sigur problema cu instalatie cu apa sub presiune . ceva profi
eu lucrez la asa ceva si te pot ajuta
Te-ai prins ca ai raspuns la un mesaj din 2013 ?

#15
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
@ gelunechifor: Eu zic că tu te-ai prins că el, de fapt, nu vrea să dea nici un răspuns... nu?  Posted Image

#16
allexisoro

allexisoro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2015
Puteti face o inspectie video a tevii sa vedeti unde e problema.Cred ca daca se sparge teava administratorul o sa aiba mai mult de tras cu niste locatari furiosi.

#17
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,450
  • Înscris: 03.11.2009

View Postallexisoro, on 11 martie 2015 - 01:44, said:

... video...
RU a robot???
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/99bzMBH5NYA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Citeste data mesajelor, pen' ca ai raspuns unei probleme din 2013. Omul poate si-o fi vandut apartamentul intre timp.

Oricum... decat sa cheme pe cineva sa faca video la scurgere... rezolva cu sutul... dupa cum a sugerat @sirgoofyPosted Image

Edited by costicucu, 11 March 2015 - 11:08.


#18
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015
Salut!

Astăzi am observat că nu mai se ducea apa și că rămânea pe fundul chiuvetei. Am fost surprins, pentru că eu mereu folosesc acea sită pentru chiuvete.
Am găsit un plic cu ceva substanțe special pentru așa ceva, și l-am pus imediat în chiuvetă. Am așteptat 15 minute, după care am pus 250ml de apă. Am lăsat-o cam o oră în pace, după care am dat drumul la apă la maxim. Se vedea totuși o schimbare, dar nu ce voiam eu. Am pus pe urmă 3 plicuri de bicarbonat de sodiu și 10 litri de apă clocotită. Acum 10 minute m-am dus și am dat iar drumul, și sincer, nu se schimbase nimic. Vreau să menționez că dacă folosesc apa la 'putere' medie nu se întâmplă absolut nimic. Adică se duce cu tot. E, dacă îi dau la maxim, se oprește și formează iar un ditamai lacul în chiuvetă. Întrebările mele sunt: Să o las peste noapte cum scria pe acel pliculeț special pentru desfundarea chiuvetei, sau să mă apuc să caut alte soluții? Mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate