Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cat de mare este pensia privata?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
De prin 2005, tot platesc la ING pentru o asigurare de viata cu pensie privata inclusa, 100 ron/luna. Ei zic ca 30% investesc banii in actiuni. Am si eu o curiozitate: cat ar putea fi pensia? Prima pensie ar fi in anul 2030.

#2
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
http://www.conso.ro/...ivata#rezultate
deci trebuie sa le dai 250 500 lei pe luna timp de 30 de ani pt o pensie de 2000 RON.
in cazul tau, 100 ron x 25 de ani => pensie de 290 ron

dar lasand la o parte SF-ul astea, cel mai probabil pensia ta va fi 0. daca tu crezi ca ING va mai exista peste 30 de ani, traiesti pe alta planeta..

Edited by Nemesis-, 30 April 2013 - 13:13.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 XORIAN_L, on 30 aprilie 2013 - 12:39, said:

tot platesc la ING pentru o asigurare de viata cu pensie privata inclusa
Si cand ai semnat nu ti-au facut simulari pe diverse scenarii ?
Eu cred numai in cel mai negru scenariu, zero pensie.

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Dormiti linistiti, ING lucreaza pentru voi... cum au lucrat si FMI si Caritas si bancile si etc.

#5
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
din ochi asa cam 6-700 lei, dar poate diferi mult de realitate...

#6
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
as zice in jur de 200 ron / luna

o parte din 100 ron merge spre rascumpararea politei de asigurare

#7
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 XORIAN_L, on 30 aprilie 2013 - 12:39, said:

De prin 2005, tot platesc la ING pentru o asigurare de viata cu pensie privata inclusa, 100 ron/luna. Ei zic ca 30% investesc banii in actiuni. Am si eu o curiozitate: cat ar putea fi pensia? Prima pensie ar fi in anul 2030.

Ai acces la asigurarea ta  de viata cu componenta de pensie aici : www.mying.ro
Iti faci un cont si in scurt timp vei putea privi ce bani se duc si unde. Cat au evoluat fondurile de investitii s.a.m.d. ...

COntractul tau are doua componente, una de capitalizare si una de protectie (asigurari).
1. Din 100 de lei, cat se duce pe economii/investitii ? ...
2. Ce perioada mai ai de contribuit ?
3. Oricand iti poti modifica procentele alocate programelor de investitie. Poti pune toti banii 100% in titluri de stat sau cum vrei tu.


 gerbil, on 30 aprilie 2013 - 12:58, said:

Crezi ca o mai apuci ? La cate e-uri bagam in noi zilnic si poluarea pe care o respiram slabe sanse sanse sa mai apucam acea varsta.
Stii cumva care este speranta de viata prognozata? Daca tu nu vrei o viata lunga, atunci inseamna ca ai deja o viata trista. Poti alege ce sa mananci, daca nu tu poti asta nu inseamna ca toti "suntem" ca tine. Mult succes si numai bine.


 neagu_laurentiu, on 30 aprilie 2013 - 13:04, said:


Si cand ai semnat nu ti-au facut simulari pe diverse scenarii ?
Eu cred numai in cel mai negru scenariu, zero pensie.
Acele simulari sunt doar niste estimari, conform infromatiilor si realitatilor din 2005. Daca lucrurile nu au evoulat conform estimarii, atunci o poti arunca la gunoi. Nu mai e valabila.
De aceea ar trebui sa aiba loc 1-2 reevaluari anuale a contractului de tip unit-linked.(asa cum are initiatorul topicului).
Daca 70% din bani sunt alocati in titluri de stat si certificate de trezorerie, extrem de putin probabil sa aiba o pensie zero.

 Nemesis-, on 30 aprilie 2013 - 12:59, said:


http://www.conso.ro/...ivata#rezultate
deci trebuie sa le dai 250 500 lei pe luna timp de 30 de ani pt o pensie de 2000 RON.
in cazul tau, 100 ron x 25 de ani => pensie de 290 ron

dar lasand la o parte SF-ul astea, cel mai probabil pensia ta va fi 0. daca tu crezi ca ING va mai exista peste 30 de ani, traiesti pe alta planeta..

Ai vorbit total pe langa. Omul are o asigurare de viata cu componenta de pensie. Tu vorbesti de pensii facultative.
Sunt 2 lucruri diferite. 2 societati diferite. 2 modalitati de functionare diferite a instrumentelor respective.
simularea respectiva nu are nici o relevanta cu intrebarea omului.

 gerbil, on 30 aprilie 2013 - 13:11, said:


Dormiti linistiti, ING lucreaza pentru voi... cum au lucrat si FMI si Caritas si bancile si etc.

Ca va mai fi ING sau nu, nu poate spune absolut nimeni. Acelasi lucru se poate spune si despre voi, cei care indemnati oamenii sa piarda bani !!!
Ma indoiesc ca ii veti plati voi pensia omului... El macar a luat o decizie... dar voi ? ...
Sunteti absolut convinsi ca nu mai apucati banii de la banci, asigurari/ stat....etc..... sau nu mai apucati varsta de pensie...  Bravo voua si mult succes. Sa primiti ce va doriti.



 d-ardeleanu, on 30 aprilie 2013 - 13:11, said:

din ochi asa cam 6-700 lei, dar poate diferi mult de realitate...
Doar ca sa ne aflam in treaba.... Ce valorea a contului are acum ?... cati ani mai are de contribuit ? ...Cu ce suma contribuie? Ce alocare de fonduri are ?  
Ce suma va strange?   Ce pensie doreste sa aiba ?  Pe ce perioada, adica pe cati ani sa primeasca pensia?...

Doar asa "din ochi" ne facem un viitor....



Cei care au luat decizii pentru viitorul lor indepartat,  cu siguranta vor avea mai mult decat cei care sunt convinsi de un viitor sumbru (nu inteleg de ce mai consumati aer aiurea...).

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 alexxxxyy, on 30 aprilie 2013 - 13:39, said:

Daca 70% din bani sunt alocati in titluri de stat si certificate de trezorerie, extrem de putin probabil sa aiba o pensie zero.
Am mai vazut revolutii/schimbari de regim sau politica unde s-a sters cu buretele istoria.

 alexxxxyy, on 30 aprilie 2013 - 13:39, said:

El macar a luat o decizie... dar voi ? ...
Eu imi gestionez singur povestea. Sau fiu impacat si sa nu dau vina pe altcineva daca nu ies socotelile.

Edited by neagu_laurentiu, 30 April 2013 - 14:59.


#9
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 neagu_laurentiu, on 30 aprilie 2013 - 14:58, said:

Am mai vazut revolutii/schimbari de regim sau politica unde s-a sters cu buretele istoria.


Eu imi gestionez singur povestea. Sau fiu impacat si sa nu dau vina pe altcineva daca nu ies socotelile.
Felicitari...dar cum si ce gestionezi?

PS. Crezi ca a reusit cineva sa face ceva in viata lui, doar de unul singur ?... Doar o idee...

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 alexxxxyy, on 30 aprilie 2013 - 15:01, said:

dar cum si ce gestionezi?
O afacere.

 alexxxxyy, on 30 aprilie 2013 - 15:01, said:

Crezi ca a reusit cineva sa face ceva in viata lui, doar de unul singur ?
Sunt destule cazuri fericite.

#11
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007
Daca aia investesc banii tai in actiuni falimentare, atunci sigur nu o sa mai pupi pensie.
Daca bagi banii aia intr-un cont bancar iesi mult mai castigat, asta teoretic, practic ai sanse mari de a-i pierde si la banca.
Metalele pretioase si terenurile agricole raman singurele variante cat de cat viabile, dar daca stau bine si ma gandesc nici nu ai sanse de a ajunge la pensie. Varsta de pensionare e de 65 de ani (daca nu s-o fi marit) si speranta de viata la barbati in Ro e tot de 65 de ani.

Edited by Tipiric, 30 April 2013 - 15:30.


#12
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 neagu_laurentiu, on 30 aprilie 2013 - 15:23, said:

O afacere.

Sunt destule cazuri fericite.
Felicitari pentru afacere si pentru initiativa.

Esti o masina de facut bani.
Daca se va strica masina ce vei mai gestiona?

Atunci iti pot spune ca sunt cazuri foarte multe in care :
*asigurarea poate ajuta intreprinzatorii sa isi patreze afacerea chiar si in cazul unui faliment.
*Foarte multe afaceri sunt tinute in viata cu ajutorul asigurarilor.
*managementul firmei are avantaje frumoase vizavi de o persoana fizica in cazul asigurarilor de sanatate.,
*cand patronul, inima firmei, nu mai este...... se duce firma.... Asigurarea poate ajuta in mentinrea capitalului firmei pana cand familia gaseste o persoana de incredere pentru a gestiona afacerea....
*etc etc....

Indiferent de cum o dai...... oricine face parte dintr-un program de asigurare, fie el social sau privat.

 Tipiric, on 30 aprilie 2013 - 15:28, said:

Daca aia investesc banii tai in actiuni falimentare, atunci sigur nu o sa mia pupi pensie.
Daca bagi banii aia intr-un cont bancar iesi mult mai castigat, asta teoretic, practic ai sanse mari de a-i pierde si la banca.
Metalele pretioase si terenurile agricole raman singurele variante cat de cat viabile.

Si tu crezi ca cineva investeste de buna voie in "Actiuni falimentare".... curios....
Riscul apartine clientilor. Firma face doar ce ii spui tu. Vrei actiuni, iti plaseaza banii in actiuni... Vrei titluri de stat, mai sigure... iti plaseaza banii in titluri de stat.... etc....

Daca tu consideri ca viitorul il reprezinta acele bunuri specificate de tine, printr-o asigurare de viata cu componenta investitionala, poti investi in ele....

Si vizavi de depozitul bancar....ESTE UN INSTRUMENT PE TERMEN SCURT. NU E PENSIE.
Daca tu esti mai castigat la banca....spune-ne si noua cat de castigat este contul tau bancar... si din ce vei trai la pensie....

Edited by alexxxxyy, 30 April 2013 - 15:34.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 alexxxxyy, on 30 aprilie 2013 - 15:33, said:

Daca se va strica masina ce vei mai gestiona?
Rabla. In nici un caz nu ma bazez pe altii. Buna/proasta asta-i convingerea mea.
Nu e cazul la mine dar a cumpara un apartament spre inchiriere la batranete nu-i o mare inginerie.

Edited by neagu_laurentiu, 30 April 2013 - 15:44.


#14
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

 neagu_laurentiu, on 30 aprilie 2013 - 15:43, said:

Rabla. In nici un caz nu ma bazez pe altii. Buna/proasta asta-i convingerea mea.
Nu e cazul la mine dar a cumpara un apartament spre inchiriere la batranete nu-i o mare inginerie.
Nu cred ca am reusit sa ma fac inteles.

Masina erai tu. Persoana ta.
Ce vei face daca masina se strica.... ?

Ti-ai asigurat, masina, casa, afacerea......Dar viata ta ? ...care le tine "in viata" pe celelalte....

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Am inteles de la inceput, riscul (in opinia mea) e mai bine gestionat de catre mine. Iar daca eu nu mai sunt... potopul.

Edited by neagu_laurentiu, 30 April 2013 - 15:57.


#16
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Scuza-ma ca te intreb....dar ai luat in calcul si posibilitatea unei invaliditati si incapacitati de munca ?....Vei fi in viata....dar tot mai vrei sa vina potopul ?

Edited by alexxxxyy, 30 April 2013 - 16:00.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tot potopul. Sar in fata trenului (daca se poate), de la etaj, curentat, impuscat etc. Ce rost mai are ?

Edited by neagu_laurentiu, 30 April 2013 - 16:03.


#18
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007

 alexxxxyy, on 30 aprilie 2013 - 15:33, said:

Si tu crezi ca cineva investeste de buna voie in "Actiuni falimentare".... curios....
Riscul apartine clientilor. Firma face doar ce ii spui tu. Vrei actiuni, iti plaseaza banii in actiuni... Vrei titluri de stat, mai sigure... iti plaseaza banii in titluri de stat.... etc....

Daca tu consideri ca viitorul il reprezinta acele bunuri specificate de tine, printr-o asigurare de viata cu componenta investitionala, poti investi in ele....

Si vizavi de depozitul bancar....ESTE UN INSTRUMENT PE TERMEN SCURT. NU E PENSIE.
Daca tu esti mai castigat la banca....spune-ne si noua cat de castigat este contul tau bancar... si din ce vei trai la pensie....
Bancile sunt experte in investitii falimentare, uita-te ce au facut in ultimii ani cu banii oamenilor.
Tu confunzi tranzactiile la bursa de actiuni cu pensia privata. La pensia privata tu pui niste bani intr-un cont urmand ca sa ii scoti cand vei iesi la pensie, institutia respectiva investeste banii aia in ce doreste fara sa te intrebe. Si in cea mai mare parte actionarii fondurilor de pensii sunt tot actionarii bancilor asa ca Dumnezeu cu mila.
Intr-un cont bancar macar primesti dobanda la banii depusi si in plus nu te retine nimeni sa iti redepui banii pe perioade mai lungi. Asta teoretic, practic sunt sanse maxime sa ramai fara banii respectivi caci acum vad ca se practica jaful din conturile oamenilor. La fel se va intampla si cu fondurile de pensii: de dragul salvarii economiei se vor confisca si ciuciu bani la batranete.
Titlurile de stat nu sunt sigure absolut deloc. Daca statul e falimentar ciuciu banii investiti. Vezi cazul Grecia care a zis clar ca nu mai da inapoi banii imprumutati caci n-are de unde si asta le-a zis-o alora smecheri (Germania, Sua, FMI), ce te face sa crezi ca statul isi va respecta promisiunea fata de Gigi din Militari de pe scara C? Vezi ce au patit bancile din Cipru si altii care au crezut ca titlurile de stat sunt cele mai sigure, au cumparat la greu titluri de stat si acum statul le da cu tifla ca a spart banii si nu are de unde mai da inapoi.
Nu iti face griji din ce se va trai la batranete, sistemul de pensii s-a infiintat la noi acum 90 de ani, pana atunci cum or fi trait oamenii pana la adanci batraneti? Ah, daca bagi banii in fonduri de pensie, titluri de stat si alte investitii din astea strategice e clar ca te-ai parlit. Posted Image

P.S.1.: Daca baietii nu vor sa iti mai dea pensie, nu ti-o ma dau legal: modifica legea si maresc varsta de pensionare la 95 de ani de exemplu si ce, e vina statului ca n-ai ajuns tu, Gigi din Militari, sa traiesti pana la 95 de ani ca sa iti iei pensia?
P.S.2:  Hai, lasa-ne, ca aburelile astea mai tin doar la prosti. Aveti noroc ca e obligatorie contributia la sistemul de pensie caci altfel n-ar mai plati nici macar prostii.

Edited by Tipiric, 30 April 2013 - 20:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate