Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Samsung Galaxy S4 vs Apple iPhone 5

- - - - -
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

Poll: Samsung Galaxy S4 vs Apple iPhone 5 (166 member(s) have cast votes)

Samsung Galaxy S4 vs Apple iPhone 5

  1. Voted Samsung Galaxy S4 (120 votes [72.29%] - View)

    Percentage of vote: 72.29%

  2. Apple iPhone 5 (46 votes [27.71%] - View)

    Percentage of vote: 27.71%

Vote Guests cannot vote

#289
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Paranoir, stii ca noi vorbim de stock aici nu? Nu de iphone cu JB, stock cum vine de la Apple.
Unde poti adauga tu o scurtatura pentru a vedea vremea fara sa deschizi aplicatia de vreme?
Sau sa iti citesti mailurile fara a deschide aplicatia de mail?

#290
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostParanoir, on 26 septembrie 2013 - 13:07, said:

Este gresit in afirmatia lui ca pentru a vedea acele informatii trebuie sa deschizi fel si fel de aplicatii. Nu eate asa baieti. Exista scurtaturi pentru acele lucruri. Deci nu prea cunoasteti.
Cocalar, auzi la el. Bravo bai baiatule. Eu ti-am zis ca, din ce ai scris, observ ca nu cunosti cum functioneaza IOS de ai impresia ca trebuie deschise N aplicatii pentru ce ai zis tu anterior.

Edit: s-a dovedit in repetate randuri ca cine face pe cineva cocalar/tampit si se crede super destept, realitatea arata exact contrariul. In 99% din cazuri.

Cum rahat sa spui ca e la fel cand ios nu suporta widgeturi.

Scurtaturi? Pana acum intrati in meniu sa dati drumu la wi fi.

Android e mai complex, poti face ce si cum vrei cu el. Ios ramana ceva primitiv

View PostParanoir, on 26 septembrie 2013 - 13:07, said:

Este gresit in afirmatia lui ca pentru a vedea acele informatii trebuie sa deschizi fel si fel de aplicatii. Nu eate asa baieti. Exista scurtaturi pentru acele lucruri. Deci nu prea cunoasteti.
Cocalar, auzi la el. Bravo bai baiatule. Eu ti-am zis ca, din ce ai scris, observ ca nu cunosti cum functioneaza IOS de ai impresia ca trebuie deschise N aplicatii pentru ce ai zis tu anterior.

Edit: s-a dovedit in repetate randuri ca cine face pe cineva cocalar/tampit si se crede super destept, realitatea arata exact contrariul. In 99% din cazuri.

Cum rahat sa spui ca e la fel cand ios nu suporta widgeturi.

Scurtaturi? Pana acum intrati in meniu sa dati drumu la wi fi.

Android e mai complex, poti face ce si cum vrei cu el. Ios ramana ceva primitiv

#291
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai nu stiu de unde vorbesti, dar stiu ca eu am IOS si am scurtaturi pentru toate cele mentionate de tine. Deci nu trebuie sa intru in lista de aplicatii (alea multe) pentru a avea acces la ce spui tu.

Pentru HLG: nu am si nu o sa am vreodata jailbreak. Ca sa iti raspund la ce ai intrebat, vremea (ca vad pe voi asta va intereseaza cel mai mult la un smartphone) o vezi direct in notificari, in detaliu, asemanator cu un widget in mult iubitul vostru android. Nu trebuie sa deschizi nici o aplicatie.
Tot ce s-a mentionat se poate vedea/accesa imediat fara intrarea si cautarea printre aplicatii. Informati-va inainte sa mai faceti afirmatii eronate.

Iar pentru vajnicul Neutrino, luptator aprig in numele Androidului, tin sa precizez ca eu nu deschid aplicatia settings pentru wifi, e un buton pentru asta. Eu oricum nu opresc niciodata wifi, nu stau sa fiu atent mereu sa inchid/deschid.

Hai gata, ca puteti sa va documentati si singuri.

Edited by Paranoir, 26 September 2013 - 15:20.


#292
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostParanoir, on 26 septembrie 2013 - 13:07, said:

Edit: s-a dovedit in repetate randuri ca cine face pe cineva cocalar/tampit si se crede super destept, realitatea arata exact contrariul. In 99% din cazuri.
Ok...no comment. :lol: Polemica pe aici e doar de tăiat frunze la câini.

Ieri un amic din Germania zicea că are 450 € să-și ia tabletă cu android. Se gândise la Galaxy Tab 3 10.1. I-am zis „ia Asus MeMo Pad FHD 10 la același preț, e mai bun”. Mi-a zis că sună mai bine „Samsung”. Fire-ar al dracului de brand. Samsung și Apple sunt umflate de marketing. Trucul e simplu: brain wash. Că nu degeaba stau boii ăia la coadă în fața unui Apple Store înaintea lansării unui model.

#293
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View PostParanoir, on 26 septembrie 2013 - 15:10, said:

Pentru HLG: nu am si nu o sa am vreodata jailbreak. Ca sa iti raspund la ce ai intrebat, vremea (ca vad pe voi asta va intereseaza cel mai mult la un smartphone) o vezi direct in notificari, in detaliu, asemanator cu un widget in mult iubitul vostru android. Nu trebuie sa deschizi nici o aplicatie.
Tot ce s-a mentionat se poate vedea/accesa imediat fara intrarea si cautarea printre aplicatii. Informati-va inainte sa mai faceti afirmatii eronate.
Stiu de vremea din notificari, dar doar atat ai inteles din cate exemple am zis eu?
Si nu am nevoie de ma informez, am un 4S, un i5 (e in service pentru niste probleme cu bateria) si un S3.
Incercam sa vad daca recunosti ca nu ai cum sa faci acele lucruri pe ios.
Si nu, nu vremea este cel mai interesant lucru la un smartphone, ci felul in care iti afiseaza informatiile despre orice, inclusiv vremea.

#294
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
No offence dar dupa ce am butonat vreo 3 ore S4-le nevestii, am obosit.
N-am postat pana acum pe topicul asta ca nu am avut ambele telefoane dar acum comparandu-le, pot spune cu mana pe inima ca nu l-as dori in buzunarul meu. In buzunarul altuia, las' sa fie.

Dupa ce caut o ora prin telefon si intreb pe topicul dedicat cum fac sa transfer tot pe cardul SD aflu ca trebuie sa deschid un browser, sa intru in setari, sa selectez cardul si dupa aia, dupa ce instalez o aplicatie, sa o mut pe card(daca vrea). Ilogic. In loc sa fie simplu, e complicat. Mi se pare aberant ca in 2013, pe un telefon inteligent sa nu ai un click.

#295
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View PostDecember, on 26 septembrie 2013 - 18:43, said:

Dupa ce caut o ora prin telefon si intreb pe topicul dedicat cum fac sa transfer tot pe cardul SD aflu ca trebuie sa deschid un browser, sa intru in setari, sa selectez cardul si dupa aia, dupa ce instalez o aplicatie, sa o mut pe card(daca vrea). Ilogic. In loc sa fie simplu, e complicat. Mi se pare aberant ca in 2013, pe un telefon inteligent sa nu ai un click.
Pai de aia la iphone nu a mai pus card, ca sa fie mai simplu :) Deci mai bine sa nu ai ceva decat sa ai si sa dai ceva clickuri in plus.
Aia cu browser ul este daca vrei ca atunci cand downloadezi ceva dupa un sait sa iti alegi sa downloadeze ori pe card ori pe memoria interna, la fel ca la foto, iti alegi din setari unde sa salveze filmarea sau poza pe card direct sau pe memoria interna. Pana aici nu vad ce e asa greu.
Iar aplicatiile nu se pot muta toate pe un card, aici cred ca depinde de modul de functionare, nu stiu cum e treaba cu aplicatiile, stiu ca daca ti neaparat sa muti toate aplicatiile pe card ul extern poti sa partitionezi card ul sa i faci doua partiti iar cu o aplicatie din market poti muta toate aplicatiile pe una din partitiile cardului. Acum asta iar nu o vad ca pe un minus, adica de ce ar fi un minus sa ai posibilitatea sa mai muti din aplicatii, chiar daca nu toate, pe card ul extern si de ce ar fi un plus sa nu ai deloc card

#296
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,177
  • Înscris: 17.06.2010
Asta cu mutatul aplicatiilor pe card este o mare l..ă, ia un htc desire si incepe sa intalezi niste aplicatii pe el si la un moment dat daca nu umbli cu smecherii o sa ramai cu buza umflata ca nu mai poti instala pe el nimic ca nu mai ai memorie.

#297
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostDecember, on 26 septembrie 2013 - 18:43, said:

No offence dar dupa ce am butonat vreo 3 ore S4-le nevestii, am obosit.
N-am postat pana acum pe topicul asta ca nu am avut ambele telefoane dar acum comparandu-le, pot spune cu mana pe inima ca nu l-as dori in buzunarul meu. In buzunarul altuia, las' sa fie.

Dupa ce caut o ora prin telefon si intreb pe topicul dedicat cum fac sa transfer tot pe cardul SD aflu ca trebuie sa deschid un browser, sa intru in setari, sa selectez cardul si dupa aia, dupa ce instalez o aplicatie, sa o mut pe card(daca vrea). Ilogic. In loc sa fie simplu, e complicat. Mi se pare aberant ca in 2013, pe un telefon inteligent sa nu ai un click.
Deci tu ai nevoie neapărat să descarci în SD? Oooo. Și pe iPhone de ce nu vrei să ți descarce pe SD? Că n-are. Căutați și voi nod în papură exact unde nu trebuie. Cumva e memoria așa mică la S4? Era greu să descarci apoi să cauți în dosarul Downloads din memoria internă și să muți în memoria externă.

Da, ți se potrivește iPhone-ul. Acolo descarci doar pe el și gata. Ți se strică? Fă cruci și roagă-te să-ți fi mers Dropbox-ul atunci când trebuia.

Da, e mai simplu fără SD...Curat murdar...Nu-s ironic. AȘa au zis și ăia de la Google când au ales să facă Nexus fără suport de memorie externă. E o măsură făcută special pt SUA aka Retarded Lands.

Și RaySefo aduce aminte de Desire, un telefon din 1100 toamnă pe vremea când aplicațiile erau mai mici ca mărime. Unde mai pui că era contemporan cu 3GS care acum, surpriză, nu mai dispune de ultimele update-uri de la Apple și nici ultimele versiuni de aplicații.

De ținut minte pt cei interesați: majoritatea aplicațiilor care nu se mută din memoria internă a telefonului sunt cele care au funcții de Widget, acces la funcțiile de administrator ale telefonului sau acces la Root.

Cine își ia telefon cu memorie internă mică o face pe barba lui. Eu de ex am memorie internă de 8 Gb și încă 8Gb disponibili pt aplicații.  Nu am reușit să le umplu nici pe jumătate. La asta se adaugă 8 GB micro SD. Toate aplicațiile sunt în memoria internă.

Edited by tzotzolyno, 26 September 2013 - 19:29.


#298
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View Posttzotzolyno, on 26 septembrie 2013 - 19:21, said:

Deci tu ai nevoie neapărat să descarci în SD? Oooo. Și pe iPhone de ce nu vrei să ți descarce pe SD? Că n-are. Căutați și voi nod în papură exact unde nu trebuie. Cumva e memoria așa mică la S4? Era greu să descarci apoi să cauți în dosarul Downloads din memoria internă și să muți în memoria externă.

Da, ți se potrivește iPhone-ul. Acolo descarci doar pe el și gata. Ți se strică? Fă cruci și roagă-te să-ți fi mers Dropbox-ul atunci când trebuia.

Da, e mai simplu fără SD...Curat murdar...Nu-s ironic. AȘa au zis și ăia de la Google când au ales să facă Nexus fără suport de memorie externă. E o măsură făcută special pt SUA aka Retarded Lands.

Și RaySefo aduce aminte de Desire, un telefon din 1100 toamnă pe vremea când aplicațiile erau mai mici ca mărime. Unde mai pui că era contemporan cu 3GS care acum, surpriză, nu mai dispune de ultimele update-uri de la Apple și nici ultimele versiuni de aplicații.

De ținut minte pt cei interesați: majoritatea aplicațiilor care nu se mută din memoria internă a telefonului sunt cele care au funcții de Widget, acces la funcțiile de administrator ale telefonului sau acces la Root.
Cine își ia telefon cu memorie internă mică o face pe barba lui.
1. Daca iphone-ul se strica il trimit la garantie :) Ciudat, dupa 4 ani de iphone-uri nu s-a stricat. Dar samsung mi-a dat bluescreen de nou. Nu asta. Altul.
2. Suntem in 2013. An in care totul trebuie sa fie simplu si rapid. Cauta aplicatia in downloads, vezi daca se muta, daca se muta bine, daca nu e widget. Nu e vina telefonului.
3. Memorie mica? Mie-mi ajung 15 giga pe iphone. Samsungul are nevoie de 8 pentru SO.

Oricum ma retrag. Inca odata, dupa multi ani, m-am lamurit de ce n-o sa am niciodata samsung in buzunar.

#299
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostDecember, on 26 septembrie 2013 - 19:35, said:

1. Daca iphone-ul se strica il trimit la garantie Posted Image Ciudat, dupa 4 ani de iphone-uri nu s-a stricat. Dar samsung mi-a dat bluescreen de nou. Nu asta. Altul.
2. Suntem in 2013. An in care totul trebuie sa fie simplu si rapid. Cauta aplicatia in downloads, vezi daca se muta, daca se muta bine, daca nu e widget. Nu e vina telefonului.
3. Memorie mica? Mie-mi ajung 15 giga pe iphone. Samsungul are nevoie de 8 pentru SO.

Oricum ma retrag. Inca odata, dupa multi ani, m-am lamurit de ce n-o sa am niciodata samsung in buzunar.
1. Ziceam că dacă ți se fute nand-ul (memoria internă) iPhone-ului fără să-i fi făcut backup la poze de ex, îți iei adio de la poze. Așa pe memoria externă mai ai o șansă.
2. Deci vrei să fie simplu? Atunci ia-ți cremene și aprinde focul cu ele nu mai cumpăra brichete că-s complexe și poate explodează dracului.
3. Nici eu nu-s fan Samsung că e plin de aplicații inutile preinstalate și prost optimizate dar la chestia aia cu download-ul m-ai omorât. Doar știi că și pe PC nu toate aplicațiile te lasă să le instalezi altundeva decât în partiția cu Windows.

Comentarii de la utilizatori cu iOS 7 de pe Gsmarena:

Quote

I am experiencing massive performance issues on iPad 3rd gen ever since iOS 7 and battery hit too (20%-25% more drop)
Charging time went up like 8-9 hours from 6-7 hrs
It feels like using a Honeycomb tablet (no offense)
Can't comment on iPhone.

Quote

And soon installing an app will require ios7, Apple strategy to force users to buy a newer device.

Edited by tzotzolyno, 26 September 2013 - 19:53.


#300
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Usor ca devii isteric si nu-i bine.

Asa-i cum ziceti voi :)

#301
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostDecember, on 26 septembrie 2013 - 19:56, said:

Usor ca devii isteric si nu-i bine.

Asa-i cum ziceti voi Posted Image
Posted Image We are Legion! Posted Image Facem bairam.

Apropo de Samsung, ați văzut că au lansat telefon cu 6 GB de RAM și „echipat cu cel mai recent sistem de operare”?! E fenomenal dom'le! Muci face iPhone 5-ul care e deja făcut muci de iOS7.

Edited by tzotzolyno, 26 September 2013 - 20:34.


#302
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu va inteleg ca sunteti fandroizi, dar vad ca traiti in stres constat sa faceti orice sa aratati lumii cat de prost e IOS. De unde atata energie. Nu cumva inversunarea asta fata de apple vine din nesiguranta ca Androidul nu e vazut asa bine si aveti nevoie de confirmari ca e bun de ceva?
Pentru userul HLG: o sa ma obosesc sa-ti raspund, ca se pare ca te tot agati de niste lucruri. In IOS ai meteo in notificari, tot acolo ai eventuri de calendar, alarme si o gramada de lucruri. Playerul audio: ai icon pe ecran stanga jos, nu e in lista de aplicatii ca sa stai sa cauti. La fel si mail. Mai mult, double tap pe butonul home si iti apar controalele de player (in ios 6, acum e altfel. Deci mail (pe cate conturi ai) ai la distanta de un click ( all inboxes). Lista cu numere favorite ai tot in bara aia de jos, langa mail, deci nu in lista cu aplicatii. Ce poate fi mai usor decat atat? Ai bara de jos care se trage in sus pentru conectivity, lanterna, calculator si alte utilitati, similar cu android. Nu mai stiu daca ai precizat si alte aspecte, sper ca am acoperit tot. Deci nu e absolut nimic care sa fac greoi pe IOS, nu necesita niciodata intrarea in settings. Nu e gandit sub forma de widgeturi (thank God), e alta interfata dar functionalitatea e cam la fel. Cat priveste widgeturile de pe android, tine de gusturi -> mie nu imi plac deloc, mi se pare obositor sa tot caut printre paginile cu widgeturi pana gasesc ce imi trebuie si nici nu imi plac ca aspect. Si se si sacadeaza din cauza lor. Cand aveam android scosesem toate widgeturile (si incercasem o groaza) pentru ca ma enervau si majoritatea aveau o utilitate indoielnica.
In cazul PC-urilor, Windows 7 a avut widgeturi (la care eu am renuntat). Dar si Microsoft a renuntat la widgeturi o data cu Windows 8. Nu cred ca widgeturile sunt o solutie buna, majoritatea ocupa doar spatiu pe ecran si cam atat.

Azi, cand eram la masa de pranz cu colegii de munca, unul din ei intrase pe facebook de pe noul lui S4. Saracul de el, in ce hal mergea scrollingul. Agata, se poticnea grav si el tragea nervos in jos mai cu viteza, enervat ca se misca asa greu. Si atunci mi-am amintit de vremea cand aveam si eu Samsung. Ce chin. Sincer, de ceva vreme nu mai am facebook si nici ca m-ar interesa asa ceva, dar totusi, am vazut si alte aplicatii care merg la fel de prost.

Deci, de ce m-as lasa convins de voi ca Apple e diavolul si Android e lumina si de ce m-as lega la cap cu Samsung? Eu chiar nu sunt masochist.

Edited by Paranoir, 26 September 2013 - 20:47.


#303
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View PostDecember, on 26 septembrie 2013 - 19:35, said:

2. Suntem in 2013. An in care totul trebuie sa fie simplu si rapid. Cauta aplicatia in downloads, vezi daca se muta, daca se muta bine, daca nu e widget. Nu e vina telefonului.
3. Memorie mica? Mie-mi ajung 15 giga pe iphone. Samsungul are nevoie de 8 pentru SO.
Stai putin, vorbim de ceva ce android face in plus fata de ios, adica de mutatul unei aplicatii pe card prin apasarea unui singur buton. Si asta e greu sa apesi pe aplicatie si sa dai mutare pe sd card? Atunci la iphone cum se muta o aplicatie pe card? aa stai nu are card. Pai si atunci de ce vorbim de ceva ce iphone nu are din start? Adica tot android e de vina ca are ceva in plus.
Eu am 13 gb jum memorie la samsung, deci nu generaliza. As fi curios sa vad un screenshot cu memoria aia disponibila de 15 gb tinand cont ca 16 gb nu inseamna16 fix plus ca ii trebuie ceva spatiu si sistemului.

#304
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
S-a renunțat la widget-uri la Windows 8 că are live tiles. Am cumpărat Windows 8 dar sincer în Windows mi s-au părut ambele funcții fără rost. Mai ales că nu am laptop touch.


#305
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
@Paranoir: Nu ai inteles nimic din ce incercam sa iti explic.
Eu pe Android vad toate informatiile de care am nevoie (mailuri, vreme, baterie, muzica,youtube, etc) doar folosind 2 swipe-uri.
Tu pe iOS vezi aceste informatii folosind mult mai multe actiuni, swipe in jos ca sa vezi vremea, dublu-click pe home ca sa vezi ultimele aplicatii deschise, 1-2 swipe-uri sa gasesti mailul (daca nu e in primele aplicatii) apoi inca 1 click sa il accesezi (asta pe ios7), swipe up ca sa accesezi control center si apoi click sa dai drumul la muzica la intamplare.
Nu lauda nimeni Androidul ca e mai bun ca ios, il lauda ca e mult mai usor de utilizat, ca iti afiseaza ce informatii vrei direct, fara sa fii nevoit sa faci n-spe actiuni pana ajungi sa le vezi, comparativ cu ios.
Nimeni nu zica ca ios e de rahat (in afara de n3utr1n0).

#306
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@HLG: da, ai dreptate, dar am si eu dreptate :)
Ideea e ca sunt concepte diferite, dar mi se pare ca ambele au aceeasi functionalitate si totul tine de gusturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate