Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Evolio Evotab HD

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Pare sa fie un concurent direct pentru Allview Speed City, avand pret asemanator dar si specificatiile foarte apropiate. Evotab HD are rezolutia ecranului mai mare si este ceva mai subtire.
La Emag autonomia este specificata ca fiind 6 ore (cu o baterie de 3600mAh) in timp ce pe site-ul oficial aceasta nu este precizata in specificatii:

Sistem Operare  Android 4.1 Jelly Bean
Procesor  Dual Core
Model procesor  A 9
Frecventa Procesor  1,5 GHz
Tip Ecran  Capacitiv Multitouch
Diagonala Ecran  7 inch
Rezolutie Ecran  1024 x 600 px
Dimensiuni  330 g
Camera  front 0,3 Mpx; back 2 Mpx
Memorie interna  8 GB
Memorie RAM  1 GB
Memorie externa  MicroSD pana la 32 GB
Baterie  3600 mAh
Conexiuni  Modem extern 3G, Wi Fi
Porturi  Jack, Micro USB, Mini HDMI
Multimedia  Redare Audio, Redare Foto, Redare Video

Am ajuns la concluzia de a nu mai alerga dupa extra performanta ci sa ma orientez catre o tableta mai bine optimizata.
Nu cred ca voi deveni peste noapte amator de jocuri 3D, asa ca ma intereseaza in primul rand calitatea, autonomia si stabilitatea acestei tablete.
Astept pareri dar mai ales opiniile celor care au deja aceasta tableta.
Multumesc!

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
Daca te intereseaza autonomia trebuie sa stii ca acele ~6 ore sunt atinse in conditii perfecte (luminozitate la minim, fara WiFi etc.). O autonomie reala as spune ca este de ~4 - 4.5 ore.

Despre calitate nu insist prea mult pentru ca nu stiu standardele tale, dar personal nu vad nimic calitativ in aceste tablete low-cost.

Edited by LensFlare, 28 April 2013 - 21:16.


#3
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Ai dreptate LensFlare. Sunt doua categorii de produse care se adreseaza tot atator categorii de clienti: unii care vor sa cheltuiasca mai mult si unii care vor sa cheltuiasca mai putin.
Nu putem sa judecam aceasta tableta decat prin comparatie cu alte modele din categoria ei. Sigur amatorii de Samsung, iPad sau asus nu vor citi aceste topicuri.
Sunt si eu interesat sa aflu mai multe despre aceasta tableta...
Procesorul este la fel ca la Allview Speed City, AML8726MX .
Ecran IPS n-aveau cum sa-i puna in banii astia.
Sigur tableta are un corespondnt asiatic, ar fi interesant care e ala...

#4
pepino967

pepino967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.02.2007
He. Am cautat si eu corespondenta asiatica pentru aceasta tableta, dar inca n-am gasit-o. Eu sper sa aiba, ca poate gasim astfel ceva upgrade-uri pentru ea. Plus ca as vrea sa-i fac un root...

#5
pepino967

pepino967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.02.2007
Ok. Pentru ca azi am intrat in posesia tabletei, sa insir primele impresii. In primul rand, sunt surprins de cat de compacta este. Nu scartaie, nu pacane, iar displayul este bine prins de rama. Butoanele asezate sus in partea stanga, sunt foarte bine prinse. Incarcatorul este la fel ca cel de la Vonino Orin S. Deci incarcarea nu se face prin portul microUSB.  Spre deosebire de Vonino Orin S, incarcarea se poate face si cu tableta inchisa. Conexiunea wifi este foarte buna. Touchscreen-ul raspunde bine la atingeri, doar la rularea in sus si in jos, se observa un usor lag, nu ceva deranjant zic eu. Luminozitatea si contrastul, precum si stralucirea  culorilor sunt "jos palaria". Excelente. Se poate lucra cu luminozitatea setata la 20-30%, linistit. Tableta se incalzeste usor in timpul functionarii, insa in limite normale, neingrijorator. Stream-urile video ruleaza foarte bine, fluent, fara freez-uri de niciun fel. In ce priveste autonomia de functionare, nu m-as pronunta inca. Pot doar sa va spun ca atunci cand am scos-o din cutie, indica 80% incarcata bateria. Dupa 2,30 ore de browsing si putina vizionare pe Youtube(cam un sfert de ora), indica la baterie 45% incarcata. Ramane de vazut ce se intampla dupa vreo 4-5 cicluri de descarcare/incarcare completa. Cu jocuri n-am testat-o, pentru ca nu ma pasioneaza. Dar eu cred ca face fata cu brio si la jocuri complexe, avand procesor dual-core,  iar procesorul grafic e Mali400 tot dual-core. Auditia in casti e foarte buna, iar in difuzor se aude mai clar si mai tare comparativ cu E-boda E300 si Vonino Orin S. Ca accesorii in cutie: incarcator, casti, cablu USB. Deci, spre deosebire de tabletele Vonino si E-boda, pachetul nu contine cablu OTG. Un minus, zic eu. Una peste alta, eu sunt multumit de ea. Raportul calitate/pret, eu zic ca e ok. Care vreti sa va luati acest model de tableta, grabiti-va si luati-va ca sa prindeti din lotul actual, ca nu se stie cum vor fi urmatoarele loturi. Iata ca deja a trecut 1,30h de functionare, iar bateria indica 80%. Eu zic ca e acceptabil. Voi reveni in urmatoarele zile cu alte impresii.

#6
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

 pepino967, on 30 aprilie 2013 - 10:22, said:

............. Plus ca as vrea sa-i fac un root...
E posibil sa aiba deja.
Din pacate nu are performanta pe care o avea Orin S, dar daca este mai bine optimizata si superioara calitativ, face toti banii!

Edited by mishu6969, 01 May 2013 - 01:42.


#7
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 pepino967, on 30 aprilie 2013 - 10:22, said:

He. Am cautat si eu corespondenta asiatica pentru aceasta tableta, dar inca n-am gasit-o. Eu sper sa aiba, ca poate gasim astfel ceva upgrade-uri pentru ea. Plus ca as vrea sa-i fac un root...

Nici eu n-am putut sa-mi dau seama ce ar putea fi... Ar fi trebuit sa fie usor, nu sunt multe tablete asa subtiri. Daca n-o s-o gasim, cei de la Evolio sunt tari ... Versiunea ROM nu are rost sa o schimbi daca este bine optimizata. As zice ca si root se face numai daca este absolut necesar si in cunostinta de cauza. Poate dauna securitatii. Asa cum o conexiune wireless necriptata va poate compromite securitatea, tot asa si un ROM modificat poate sa transmita toate datele personale.

#8
pepino967

pepino967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.02.2007
I-as face root sa pot instala aplicatii care solicita asta. Ea nu vine root-ata. Stiti vreun tutorial care sa explice pas cu pas cum se root-eaza?

#9
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

 pepino967, on 01 mai 2013 - 09:53, said:

I-as face root sa pot instala aplicatii care solicita asta. Ea nu vine root-ata. Stiti vreun tutorial care sa explice pas cu pas cum se root-eaza?
Pai daca te risti...
http://forum.xda-dev...d.php?t=2146226

Nu e nimic mai enervant ca reclemele astea mouseover de se intind pana la jumatatea minitorului...

Edited by mishu6969, 03 May 2013 - 00:35.


#10
pepino967

pepino967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.02.2007

 mishu6969, on 03 mai 2013 - 00:29, said:

Pai daca te risti...
http://forum.xda-dev...d.php?t=2146226

Nu e nimic mai enervant ca reclemele astea mouseover de se intind pana la jumatatea minitorului...
Multumesc "mishu6969". Daca nu va functiona si pe tableta mea, ce as risca de fapt, mai exact? Si inca ceva. Acolo e dat un folder in format zip care(aici nu sunt eu lamurit), trebuie pus pe cardul SD exact asa in format zip, sau trebuie extrase fisierele din el si apoi astea trebuie puse pe card?

Edited by pepino967, 03 May 2013 - 13:45.


#11
pepino967

pepino967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.02.2007
Intreb asta, pentru ca eu cand am inlocuit firmware-ul la o tableta E-boda E300 de exemplu, am extras fisierele din folderul zip si doar p-astea extrase le-am pus cardul microSD.

#12
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 03.01.2013

 pepino967, on 03 mai 2013 - 13:23, said:

Multumesc "mishu6969". Daca nu va functiona si pe tableta mea, ce as risca de fapt, mai exact? Si inca ceva. Acolo e dat un folder in format zip care(aici nu sunt eu lamurit), trebuie pus pe cardul SD exact asa in format zip, sau trebuie extrase fisierele din el si apoi astea trebuie puse pe card?
Pui direct arhiva zip,numai extragi nimic din ea.

#13
pepino967

pepino967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.02.2007

 andreiutzu000, on 03 mai 2013 - 14:00, said:

Pui direct arhiva zip,numai extragi nimic din ea.
Am inteles. Multumesc. Si daca nu voi reusi, risc sa... ce? De fapt, o tableta root-ata, inafara de faptul ca permite instalarea unor aplicatii, ce avantaje mai ofera?

Edited by pepino967, 03 May 2013 - 15:43.


#14
stancusimon

stancusimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2013
Salut! Sa iti spun parerea mea pentru ca utilizez aceasta tableta.
Daca vrei sa nu devi dependent de incarcator te sfatuiesc sa nu cumperi aceasta tableta deoarece in 3 ore se incarca iar in 2 ore se descarca, iar cand nivelul bateriei scade sub 50% daca o fortezi putin in jocuri cu grafica 3d o sa incepe sa se restarteze si sa se blocheze.
Nu stiu daca problema asta este doar la mine dar cel putin la mine asta mi se intampla.
Si apropo mai bine strangi niste bani in plus  si cumperi ceva mai de top cu o autonomie a bateriei mai buna cum ar fi un Nexus 7, parerea mea, ca aia este speciala pt jocuri.

#15
pepino967

pepino967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.02.2007

 stancusimon, on 03 mai 2013 - 18:33, said:

Salut! Sa iti spun parerea mea pentru ca utilizez aceasta tableta.
Daca vrei sa nu devi dependent de incarcator te sfatuiesc sa nu cumperi aceasta tableta deoarece in 3 ore se incarca iar in 2 ore se descarca, iar cand nivelul bateriei scade sub 50% daca o fortezi putin in jocuri cu grafica 3d o sa incepe sa se restarteze si sa se blocheze.
Nu stiu daca problema asta este doar la mine dar cel putin la mine asta mi se intampla.
Si apropo mai bine strangi niste bani in plus  si cumperi ceva mai de top cu o autonomie a bateriei mai buna cum ar fi un Nexus 7, parerea mea, ca aia este speciala pt jocuri.
Eu intreb una, iar tu imi raspunzi altceva. In primul rand, deja am aceasta tableta, care se misca bine. Nu stiu cum se comporta la jocuri complexe, pentru ca n-o folosesc la jocuri. Dar in ce priveste browsing si video, precum si stream tv online, n-am ce sa-i reprosez. Autonomia de lucru este cam de 4 ore. Pentru mine, la ce o folosesc eu, imi e suficient ce stie sa faca, imi e suficienta o autonomie de 4 ore. Nu are rost sa dau o plasa de bani pe o tableta, cand dupa un an o voi schimba cu alta, cu configuratie mai performanta. Nu zic ca nu mi-ar placea una Nexus7, insa eu am un principiu. Sa nu arunc banii pe telefoane si tablete scumpe. Dinamica acestei industrii e foarte mare. Aproape ca in fiecare luna apare ceva mai performant. Si sa stii ca unele chinezarii sunt chiar reusite. Eu mai am o tableta, Ainol Tornados, de un an de zile. Functioneaza fara probleme, autonomie de lucru-5 ore de voie. Dar mai am si una E-boda E300 care se misca de asemenea foarte bine, insa autonomia-max 3 ore.

#16
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

 stancusimon, on 03 mai 2013 - 18:33, said:

Salut! Sa iti spun parerea mea pentru ca utilizez aceasta tableta.
Daca vrei sa nu devi dependent de incarcator te sfatuiesc sa nu cumperi aceasta tableta deoarece in 3 ore se incarca iar in 2 ore se descarca, iar cand nivelul bateriei scade sub 50% daca o fortezi putin in jocuri cu grafica 3d o sa incepe sa se restarteze si sa se blocheze.
Nu stiu daca problema asta este doar la mine dar cel putin la mine asta mi se intampla.
Si apropo mai bine strangi niste bani in plus  si cumperi ceva mai de top cu o autonomie a bateriei mai buna cum ar fi un Nexus 7, parerea mea, ca aia este speciala pt jocuri.
Bine ai venit pe forum, acesta fiind primul tau mesaj.
Sunt si eu de parere ca nu poti compara doua tablete din categorii diferite de preturi.
Evolio Evotab HD nu este alegerea ideala pentru jocuri, chiar din categiria low cost sunt altele mai recomandate, cum ar fi Vonino Orin S...
Personal, sper sa te mai vedem pe-aici.

 pepino967, on 03 mai 2013 - 15:32, said:

Am inteles. Multumesc. Si daca nu voi reusi, risc sa... ce? De fapt, o tableta root-ata, inafara de faptul ca permite instalarea unor aplicatii, ce avantaje mai ofera?
In cel mai rau caz ristii sa fie nevoie de o resoftare. Contracost, pentru ca nu au oferit link de descrcare ROM.
O tableta cu root iti permite sa modifici absolut orice in sistemul de operare, ceea ce poate avea si efecte negative.
Cam in cat timp se incarca tableta? Ai testat-o pe mess cu videocall?  Ai mai descoperit ceva probleme?

#17
pepino967

pepino967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.02.2007

 mishu6969, on 04 mai 2013 - 21:05, said:

Bine ai venit pe forum, acesta fiind primul tau mesaj.
Sunt si eu de parere ca nu poti compara doua tablete din categorii diferite de preturi.
Evolio Evotab HD nu este alegerea ideala pentru jocuri, chiar din categiria low cost sunt altele mai recomandate, cum ar fi Vonino Orin S...
Personal, sper sa te mai vedem pe-aici.


In cel mai rau caz ristii sa fie nevoie de o resoftare. Contracost, pentru ca nu au oferit link de descrcare ROM.
O tableta cu root iti permite sa modifici absolut orice in sistemul de operare, ceea ce poate avea si efecte negative.
Cam in cat timp se incarca tableta? Ai testat-o pe mess cu videocall?  Ai mai descoperit ceva probleme?
Am testat-o pe Skype. Functioneaza ok. Nu i-am gasit bug-uri in functionare. Un singur defect ca sa zic asa, comparativ cu E-boda E300, Ainol Tornados sau Orin S( pe care am inlocuit-o cu asta), se incalzeste cam tare in coltul de jos din partea stanga(in zona ledului indicator- incarcare si bara/rama de jos), cam dupa o juma' de ora de functionare. Nu influenteaza functionarea, dar nu stiu in timp daca nu va fi afectata. Wifi-ul conecteaza bine. Nu face probleme. Am citit comentarii legate de Evotab Fun, in care se plangeau de slaba conexiune wifi. A mea insa, sta bine la wifi.  Nu stiu daca s-o trimit in service pentru chestia cu incalzirea...Din ce am mai citit, ar fi un punct slab al acestei tablete. In rest, e ok deocamdata. Imi place ca e bine prinsa pe la incheieturi. Nu scartaie, nu pacane, display-ul e lipit bine pe rama. N-am cronometrat timpul de incarcare, dar nu cred ca e mai mult de 3 ore.

Edited by pepino967, 05 May 2013 - 12:00.


#18
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,430
  • Înscris: 16.03.2011
Aveti probleme cu resetarea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate