Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 

alma S2200 pe focussat si Hotbird

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
am cumparat un alma s2200 hd si am luat un card focussat. nu reusesc sa il instalez. ceva ajutor? antena fost folosita pe digi, cu LNB 1 in focar principal 1 W si LNB 2 in secundar cu 13E. nu stiu ce setari sa fac in meniul receptorului. multumesc anticipat.

#2
tibi29a

tibi29a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.08.2011
in primul rind activeaza caretela , vezi pe http://www.focussat.ro/ ai mai multe modalitati de activare card, antena digi e bine orientată merge focussat e cam pe acelasi satelit cu digi  numai ca digi foloseste intelsat 1002, iar focussat  foloseste thor 0 6 0 8 w seteaza bine comuator diseq c  2.0 pentru 2 lnb , eu nu detin un asfel de receptor ,poate te ajuta moderator rz.

 tibi29a, on 23 aprilie 2013 - 19:52, said:

in primul rind activeaza caretela , vezi pe http://www.focussat.ro/ ai mai multe modalitati de activare card, antena digi e bine orientată merge focussat e cam pe acelasi satelit cu digi  numai ca digi foloseste intelsat 1002, iar focussat  foloseste thor 0 6 0 8 w seteaza bine comuator diseq c  2.0 pentru 2 lnb , eu nu detin un asfel de receptor ,poate te ajuta moderator rz.


#3
vladut4

vladut4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 01.02.2008

 luc99ro, on 23 aprilie 2013 - 18:29, said:

am cumparat un alma s2200 hd si am luat un card focussat. nu reusesc sa il instalez. ceva ajutor? antena fost folosita pe digi, cu LNB 1 in focar principal 1 W si LNB 2 in secundar cu 13E. nu stiu ce setari sa fac in meniul receptorului. multumesc anticipat.


iata pasii :  1 meniu -instalare ---lista sateliti (acolo bifezi  thor 1 v si hotbird )
   2configurate antena    si te duci la diseq 1.0  unde pui  thor  port 1 si hotbird  port 2  dai save  si incepi sa scanezi  sa vezi daca  merge .
    3 daca ai achizitionat  pachetul hd  vezi daca functioneazamooz  dance hd ,

#4
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
Multumesc pentru raspunsuri. am ajuns in alt punct. nu reusesc sa activez smartcardul. adica... la ei in sistem e activ, dar la mine in receptor nu deschide canalele (apar "scrambled"). am sunat la ei, au spus ca la ei apare ca fiind functional, si pentru ca receptorul e al meu nu pot sa le "imperecheze" ei. ce fac in punctul asta? iar ceva setare pe care nu  o dibuiesc? multumesc

#5
tibi29a

tibi29a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.08.2011

 luc99ro, on 24 aprilie 2013 - 15:26, said:

Multumesc pentru raspunsuri. am ajuns in alt punct. nu reusesc sa activez smartcardul. adica... la ei in sistem e activ, dar la mine in receptor nu deschide canalele (apar "scrambled"). am sunat la ei, au spus ca la ei apare ca fiind functional, si pentru ca receptorul e al meu nu pot sa le "imperecheze" ei. ce fac in punctul asta? iar ceva setare pe care nu  o dibuiesc? multumesc

sa-ti spun ceva  eu am focussat de mult timp merge in orce receptor care are slot conax,  si cartela nu e inperecheata cu receptorul , eu te sfatuiesc  sa cauti pe cineva ce are receptor focus original de la ei  si pune cartela in el si lasa sa se activeze dupa ce sa activat o poti pune in aparatul tau si cred ca va functiona .

#6
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007
Sau mai bine te duci la un dealer FS si ii rogi pe ei sa faca asta ;)

#7
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
revin cu noutati... s-a activat smartcardul... deschide toate canalele, mai putin cateva HD-uri. adica vad Eurosport 1 si 2, sundance, mooz hd, nu merg discovery, history, animal plaet, natgeo si natgeowild.  a mai patit careva? solutii?

Edited by luc99ro, 24 April 2013 - 18:09.


#8
tibi29a

tibi29a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.08.2011

 luc99ro, on 24 aprilie 2013 - 18:08, said:

revin cu noutati... s-a activat smartcardul... deschide toate canalele, mai putin cateva HD-uri. adica vad Eurosport 1 si 2, sundance, mooz hd, nu merg discovery, history, animal plaet, natgeo si natgeowild.  a mai patit careva? solutii?

daca sa activat smart cardul atunci trebuie sa-ti mearga paketele la care ai optat, ai rabdare ca se activeaza si celelate programe mentionate de tine, scaneaza manual frecventele  de pe focussat info, daca le-ai scanat si nu functioneaza si e criptat ai rabdare ca se activeaza,

#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Activarea unor programe se face mai greu!

#10
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007

 luc99ro, on 24 aprilie 2013 - 18:08, said:

revin cu noutati... s-a activat smartcardul... deschide toate canalele, mai putin cateva HD-uri. adica vad Eurosport 1 si 2, sundance, mooz hd, nu merg discovery, history, animal plaet, natgeo si natgeowild.  a mai patit careva? solutii?
Cu siguranta nu aveai pachetul hd activ, am patit'o si eu cu eurosport, mooz si sundance sunt fta.

#11
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
am verificat in call center, pachetul HD e activat. mi-au facut o activare "fortata" si mi-au spus sa mai astept ca s-a mai intamplat ca pe receptoarele "personale" sa se activeze mai greu anumite canale HD. sper totusi sa mearga pana la urma, ca pentru ele am activat focus-sat -ul, completare la Digi-ul de pe cablu. oricum, multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#12
dreambox800

dreambox800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 20.04.2009
ai si canalele de pe hotbird sau nu te au interesat? ai suport din ala dual pt 2 lnb sau motor ?

#13
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
am suport pentru 2 lnb-uri. am instalat si cateva canale de pe hotbird (rai 1,2,3, mediaset-urile... cateva germane, si supertenis HD printre altele.)

in alta ordine de idei, cartela mea in continuare nu deschide cateva HD-uri (discovery, nat geo, nat geo wild, history, ESPN, animal planet ). vad eurosport 1 si 2, repectiv sundance. am incercat aproape in fiecare zi activarea "fortata" a smartcardului prin call center, se pare ca degeaba. am inteles ca poate dura mai mult, dar cat?  sa mai astept? sa fie sigura solutie activarea intr-un alt receptor focussat? si daca da.... ma poate ajuta cineva in bucuresti? (chitila, mogosoaia, bucurestii noi, sectorul 1, sectorul 2... :)   ).    multumesc...

#14
adriano7622

adriano7622

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 25.04.2012
Trebuie instalata o noua versiune soft pe decodor si va functiona toate pachetelePosted Image

#15
adriano7622

adriano7622

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 25.04.2012
Aceiasi problema am avuto pe un decodor GM si sa rezolvat cu un software up-date

#16
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
incerc azi SW update, sper sa mearga. mai ales ca am inteles ca de la 1 mai introduc si travel HD. :)

#17
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
ok... am facut update. s-au decodat imediat. mai am o singura problema, pe discovery HD si animal planet HD sunetul Dolby nu intra. sau nu din prima. stiti ceva despre asta?

#18
luc99ro

luc99ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 30.12.2006
revin. cred ca trebuie sa modific ceva setare, ca nu merge sunetul dolby pe nici un canal. la discovery hd si animal planet hd sunetul in engleza e doar dolby, asa ca nu am sunet. dara stiti ce modificare ar trebui sa fac in setari, va rog un sfat. o sa mai butonez si eu pana atunci. mentionez ca receptorul e conectat prin cablu HDMI la un LCD LG care stie dolby (mai am un receptor dvb-C conectat prin hdmi si canalele dolby au sunet, si prin dvb-c-ul tv-ului direct este sunet dolby).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate