Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Orange Nivo

- - - - -
  • Please log in to reply
5313 replies to this topic

#37
Seattle

Seattle

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 457
  • Înscris: 14.09.2005

View PostBlueAviCii, on 22 aprilie 2013 - 21:55, said:

O prima impresie dupa ce l-am butonat :

Bine inchegat, nu scartaie.
Spatele matuit nu aduna amprente. Optional backcover albastru/mov.
Portul microUSB pus aiurea. Mult spatiu irosit ecran mic, corp mare.
Ecran luminos, contrast la nivelul Nexus 7. N-am avut alta comparatie la indemana
Skin Orange hidos. Gesturile se executa dintr-o miscare altfel nu le inregistreaza.
2 microfoane, senzor proximitate, lumina, camera frontala VGA.
Camera principala e cam pe langa subiect, compresie mare. Fara autofocus in mod video.
RAM 512 MB/ Liberi ~120
[...]

Slabut la partea de RAM , nu as da bani pe asa ceva.

#38
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postkeim, on 22 aprilie 2013 - 21:53, said:

Stai sa lamurim ce inseamna microsim - cartela sim tip micro sau mini sau te referi la cartela de memorie microsd pt memorie care se poate adauga in tel?
Cartela SIM tip mini. Va veni odata cu telefonul.

View PostSeattle, on 22 aprilie 2013 - 22:12, said:

Slabut la partea de RAM , nu as da bani pe asa ceva.
Depinde ce vrei sa faci cu telefonul. Nu, daca vrei sa-l folosesti pentru jocuri.

#39
ovidiu2569

ovidiu2569

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.04.2013
Abia astept sa-l achizitionez. Cine stie? poate voi ajuta comunitatea cu un custom rom :) , nu de alta dar simt ca avem de a face cu ceva bloatware ...

#40
catalinsimina

catalinsimina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.08.2007
Da Ramul ma deranjeaza si pe mine (pe unele site-uri arata 1 gb, sa fie o greseala sau difera in functie de tara), dar face banii - pretul este foarte bun, nu-ti trebuie custom rom ca sa scapi de bloatware, desigur nu ar strica un mod 4.2.2

Edited by catalinsimina, 23 April 2013 - 09:23.


#41
Seattle

Seattle

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 457
  • Înscris: 14.09.2005
Eu as mai astepta sa apara Orange Lumo cu specificatii mult mai bune si construit  tot de Gigabyte.

#42
catalinsimina

catalinsimina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.08.2007

View PostSeattle, on 23 aprilie 2013 - 10:23, said:

Eu as mai astepta sa apara Orange Lumo cu specificatii mult mai bune si construit  tot de Gigabyte.

pretul cred ca o sa ne dezamageasca

#43
ovidiu2569

ovidiu2569

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.04.2013
Nici eu nu m-as gandi la Orange Lumo, sigur va avea un pret semnificativ mai mare, deoarece inglobeaza tehnologia 4g. Nivo pare chiar ok. Oricum, mai rog pe fericitii proprietari ai terminalui (Nivo) sa posteze niste fotografii cu display-ul si unghiurile de vizibilitate si daca dispune de autofocus (pentru coduri QR, nu am pretentii de la camera :D).

#44
catalinsimina

catalinsimina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.08.2007

View Postovidiu2569, on 23 aprilie 2013 - 10:57, said:

Nici eu nu m-as gandi la Orange Lumo, sigur va avea un pret semnificativ mai mare, deoarece inglobeaza tehnologia 4g. Nivo pare chiar ok. Oricum, mai rog pe fericitii proprietari ai terminalui (Nivo) sa posteze niste fotografii cu display-ul si unghiurile de vizibilitate si daca dispune de autofocus (pentru coduri QR, nu am pretentii de la camera Posted Image).
normal ca are autofocus, l-am probat in  magazin, camera e surprinzator de buna insa se simte nevoia de ram, daca reusesti sa-i faci root si sa scapi de prostiile de la orange poate se mai schimba ceva

#45
vladmuresan02

vladmuresan02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 22.04.2013
Deci am fost azi pe la Orange Shop si l-am butonat timp de 10 minute. La prima impresie mi se pare un telefon super . Ecranul se vede foarte bine, camera e surprinzator de buna , are autofocus, care merge bine. Nu se blocheaza deloc , am vazut ca are 384 RAM si android 4.1.2 . Pe internet s-a miscat bine pe site-uri light (gen site-ul liceului meu) si mobile, cam greu cu siteurile mari ca si phonearena.com . Performanta pe youtube e buna.

Ce m-a enervat mult este lock screenul de la orange ( double tap) si icoanele alea , dar cred ca se poate rezolva cu un launcher. Pe mine m-a convins , o sa-l iau dupa pasti.

#46
catalinsimina

catalinsimina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.08.2007
a reusit cineva sa il root-eze? vreau sa il cumpar online si sa incerc si eu!

#47
nilatac_m

nilatac_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.04.2007
Si chiar are un dual core? la pretul asta pare ciudat, la orange pe site scrie ca este dual core, la orange in magazin scrie doar ca are 1ghz, si nimeni nu pare socat ca este dual core, in conditiile in care din ce am vazut eu cel putin, telefoanele la pretul lui au single core. Are sau nu?

#48
edmond2009

edmond2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.02.2011
E dual core, dar are un dezavantaj: bateria este mica. Si se duce in draci. Dar se misca fluent, ecranul este luminos. In schimb astept entuziastii care sa se bage in el: root, custom rom, etc.

#49
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
A cumparat cineva de la ei il decodeaza? m-ar tenta unul dar nu sunt in reteaua orange. Puteti pune niste poze cu ecranul, inca este prea devreme pentru pareri cu privirea autonomiei insa e adevarat 1300 mAh pare putin pentru un telefon dual-core, daca tine o zi intreaga la o utilizare cat de cat e ok.

#50
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
-Bateria este de 1450 mAh, adica subdimensionata pentru astfel de telefon.
-RAMi, fizici avem 512MB, evident disponibili sunt mai putini (ca la orice telefon cu Android). Din nou minimul necesar pentru un sistem de generatie mai noua
-Camera nu are flash
-Spatiu intern cam stramt: cei 4GB fizici, se impart pentru sistem, aplicatii (scade destul de repede pentru amatorii de multe aplicatii) si memorie de stocare interna, evident fiecare cu dimensiune diferita.
-Nu inteleg ceva si poate ma insel: de ce peste tot pe net apare ca fiind produs de Gigabyte? Mie imi pare ca ar fi facut de Coolpad (un producator mare din China dar n-am gasit nicaieri ca ar fi o diviziune al firmei Gigabyte), model 7560U.

Cineva intreba cat scoate telu in Antutu: in medie, dupa mai multe rulari avem aprox. 6200 punctaj.

Cu toate astea telefonul isi merita din plin banii, ramane de vazut cum se va comporta pe-o perioada mai lunga.

#51
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Ma duc maine la un orange shop sa vad daca il decodeaza imediat asa am inteles de la un magazin partener, daca asa este cazul il cumpar pe loc.

#52
skratch16

skratch16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.02.2007
am apucat si eu sa il testez, pe jocuri (subway surfer – ceva lag, Temple run 2 – chiar ok pus pe mediu la grafica),
-sunet in casca ok, se putea mai tare
-sunet in difuzor, chiar ok, mie unul mi s-a parut destul de tare, dar se poate sa fiu subiectiv
-semnalul este ok, nu am avut probleme
-autonomia e prea devreme
-constructie ok, imi pare asemanator cu allview p5 mini (nu aruncati in mine, dar asa seamana pt mine)
-camera bunicica, nu stiu de video (nu are reglare de rezolutie, am sa caut iar program sa imi spuna calitatea imaginii)
- ecran ok, mi se pare destul de bun in lumina soarelui, sensitivitatea mai ok decat la zte grand x in unde nu mi s-a parut cine stie ce
MINUSURI
-putin rami, mult bloatware de la orange, mult de tot. ramane doar 160 rami in cel mai bun caz. app, la voi in review, apare scris ca ar avea 1gb, are totusi 512, l-am tot testat si tot atat arata (368 mai bine spus)
- neaparata schimbata interfata (merge nova launcher bine pe el)
- nu suport telefoane care nu au smart dial (mai trebuie instalata o aplicatie pt asta)
COnlcuzie, pt pretul oferit, nu e rau, dar nici super smartphone (adica nu cereti asta!)

pt st_ri06 : il decodeaza pe loc. a durat 2 min sa primesc acel cod.
p.s. are slot pt card sub baterie

Edited by skratch16, 25 April 2013 - 21:54.


#53
catalinsimina

catalinsimina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.08.2007
am comamdat telefonu de pe online, cum zici ca fac sa mi-l decodeze?

#54
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Asta vreau si eu sa fac inca nu am avut curajul de al comanda pana nu ma asigur ca il decodeaza ei.
Edit: skratch16 cum ai primit codul? telefonic, email la orange shop?

Edited by st_ri06, 25 April 2013 - 22:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate