Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Impozit bani paypal-declaratia 201

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
peshte

peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.05.2005

View Postttitirez, on 24 mai 2016 - 15:15, said:

Si pe mine ma hartuiesc de vreo 12 ani

De-atata vreme, nu s-a prescris?

#38
godlike

godlike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 03.09.2007
Am si eu o intrebare, am un contract cu o firma din US - imi zice contractor independent. In principiu lucrez cate ceva remote pt ei si ma platesc pe ora in contul paypal
Veniturile sunt mici in jurul a 200$/luna dar au fost si mai mici la inceput.
Pana acum am mai retras pe card in banca din ro cand s-a strans o suma mai maricica. Cum ar trebui sa procedez sa nu am probleme?
Are cineva idee daca se poate scoate din paypal pe un card payoneer sau ceva de genul sa nu fie legat de banca in ro?

#39
RoGeorge

RoGeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.03.2011
Cu riscul sa rada toata lumea de mine, totusi am sa intreb: Am castigat 13 USD la un concurs din USA. Vor sa-mi trimita banii prin PayPal. Alte venituri din strainatate nu am, asa ca nu am de gand sa pierd timpul completand formulare pentru cei 13 dolari. Daca accept premiul, am de gand sa cumpar ceva de pe Ebay, deci ii cheltuiesc, nu ii bag in card/banca.

E prevazut in lege vreun prag pentru suma minima ce trebuie declarata?
Legea cere sa declar cei 13 USD castigati la un concurs de proiecte/idei?

Intreb pentru ca nu vreau sa ma trezesc peste cativa ani cu vreo amenda generata automat de calculator.

#40
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Nu există praguri, statul vrea și ultimul ban de la noi. Gîndește-te că se impozitează dobînzile alea ridicole ale conturilor curente. Restul e decizia ta.

#41
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

View PostRoGeorge, on 20 mai 2017 - 10:28, said:

Cu riscul sa rada toata lumea de mine, totusi am sa intreb: Am castigat 13 USD la un concurs din USA. Vor sa-mi trimita banii prin PayPal. Alte venituri din strainatate nu am, asa ca nu am de gand sa pierd timpul completand formulare pentru cei 13 dolari. Daca accept premiul, am de gand sa cumpar ceva de pe Ebay, deci ii cheltuiesc, nu ii bag in card/banca.

E prevazut in lege vreun prag pentru suma minima ce trebuie declarata?
Legea cere sa declar cei 13 USD castigati la un concurs de proiecte/idei?

Intreb pentru ca nu vreau sa ma trezesc peste cativa ani cu vreo amenda generata automat de calculator.
Nu se deranjeaza pentru suma asta, mai ales daca nu ii retragi pe card.

#42
RoGeorge

RoGeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.03.2011
Multumesc pentru raspunsuri.

#43
BGD13370

BGD13370

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2017
Buna ziua si scuze ca reinviu acest topic, dar am o problema asemanatoare.
Incepand cu data de 19 noiembrie 2017 am inceput sa realizez venituri pe reteaua Tubeadvertising, suma ajunge la circa 1500 de euro in prezent.
As dori sa va intreb cum pot declara aceste venituri (pe ce declaratie, la ce categorie etc) si ce dovada pot atasa cu respectiva suma.
Banii i-am primit in PayPal iar ulterior i-am retras in contul bancar, care este unul personal, de student.
Multumesc

#44
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Completezi declaratia 201 si o depui pana pe 25 mai. Treci activitatea asta la venituri din activitati independente. Daca poti printa un email, orice hartie care spune ca ai castigat banii astia, e suficient, daca nu, nu atasezi nimic. O sa ti se calculeze impozitul de 10-16% pana pe la finalul anului 2018. O sa primesti o hartie care iti spune cat ai de platit impozit. Succes!

#45
BGD13370

BGD13370

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2017
Multumesc de raspuns, o sa depun alaturi un extras de cont.
Dar am mai citit pe diverse forumuri si am inteles ca trebuia depusa dinainte declaratia 220, iar daca nu am depus-o trebuie completata si ea.
Deja sunt prea mult complicatiuni :)). Ce parere ai?

#46
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostBGD13370, on 02 ianuarie 2018 - 11:21, said:

Multumesc de raspuns, o sa depun alaturi un extras de cont.
Dar am mai citit pe diverse forumuri si am inteles ca trebuia depusa dinainte declaratia 220, iar daca nu am depus-o trebuie completata si ea.
Deja sunt prea mult complicatiuni Posted Image). Ce parere ai?

Declaratia 220 se depune pentru venituri din Romania, nu stiu sa fie necesar si pentru venituri din strainatate, eu n-am depus-o niciodata pentru veniturile din strainatate pe care le am de vreo 7 ani si n-a zis niciodata nimeni nimic.

#47
BGD13370

BGD13370

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2017
Multumesc iarasi de raspuns.
Dupa cum am spus si mai sus, banii ii fac din CPA, exista vreo sansa sa ma intrebe de provenienta si alte chestii de acest gen, pentru ca n-as sti cum sa explic :)).

#48
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostBGD13370, on 03 ianuarie 2018 - 19:13, said:

Multumesc iarasi de raspuns.
Dupa cum am spus si mai sus, banii ii fac din CPA, exista vreo sansa sa ma intrebe de provenienta si alte chestii de acest gen, pentru ca n-as sti cum sa explic Posted Image).
Tu o sa bifezi acolo venituri din activitati independente. Ei or sa-ti calculeze taxele si asta e tot, nu prea cred ca te vor intreba ceva, eu n-am primit nici o intrebare, dar daca vine, le arati contractul si le spui ca serviciile sunt prestate in strainatate.

#49
Blade1985

Blade1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2008
Salut! Va retin si eu atentia cu o mica problema! Am o prietena care face videochat si primește lunar suma de 500 euro prin Paypal(de la un cetatean străin), pe care ulterior ii retrage cu un card de la un bancomat!Ar trebui sa declare acesti bani? Multumesc!

#50
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Da .
Problema este ca in materie de venituri pe net legislatia e varza sau imposibila.
Se pleaca de la lege , care spune ca orice activitate de genul asta sau de alt gen , in care obtii venituri in baza unei munci in fata computerului , se numeste activitate independenta .
Toate genurile de astfel de activitati independente , nu se pot impozita conform legii pe persoana fizica , trebuie firma inregistrata .
Legea e total aiurea in sensul ca activitatea de afiliere de exemplu , se impoziteaza pe persoana particulara la sursa cu 10% daca lucrezi cu firme din Romania , iar daca lucrezi cu firme straine , n ai voie fara firma.
Deci insasi legislatia in interiorul ei , n are nici o legatura cu realitatea.

Va trebui odata si odata , sa se defineasca 100 sau 200 de asa zise meserii de net ,si sa se faca o legislatie specifica , de crypto monede ce sa mai vorbim sau ce o mai veni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate