Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Impozit bani paypal-declaratia 201

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
carolcox999

carolcox999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 28.11.2012
eu nu inteleg de ce toata lumea cind aude de paypal se gandeste la strainatate.......ca ai primit bani din strainatete........sau mai rau ca ai avut venit din strainatete.Banii din contul paypal ii poti primi din absolut orice loc inclusiv de la persoane din romania, deci nimeni nu poate dovedi de unde ai bani in paypal si atunci cum sa platesc impozit pe banii din paypal??????

#20
ioman87

ioman87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 05.02.2006
nu conteaza sursa banilor, pot fi din Romania, pot fi din alte tari, atata timp cat tu i-ai realizat in Romania, platesti impozit statului roman. Declaratia cu banii obtinuti in strainatate se refera la banii obtinuti cat timp nu te aflai in Romania

#21
Bogumil

Bogumil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.04.2004

View Postioman87, on 26 decembrie 2015 - 12:16, said:

nu conteaza sursa banilor, pot fi din Romania, pot fi din alte tari, atata timp cat tu i-ai realizat in Romania, platesti impozit statului roman. Declaratia cu banii obtinuti in strainatate se refera la banii obtinuti cat timp nu te aflai in Romania

Alambicarea nu consta in intrebarea daca platesti sau nu impozit statului roman, ci cum naiba declari venitul ca nici asta nu e asa simplu !!?!
Incerc sa merg mai departe plecind de la faptul ca e perfect corecta afirmatia lui ioman87 si ar trebui sa ramina fixata foarte clar pentru ca de-a lungul net-ului nu se prea gaseste o informatie corecta despre chestiune.
Deci, pe scurt,  declaratia 201 NU se foloseste si nici nu e vreun compromis gri sau posibil - daca activitatea se desfasoara din Romania ( prezenta fizica e in RO, rezidenta fiscala e in Ro, dar  platitorul e din alta tara -> obligatoriu D200 si din pacate obligatorie autorizarea ca PFA ). Toti freelancerii care lucreaza cu computerul legat la net sau nelegat la net, fie remote fie pe hdd-ul local, cu videochat-ul sau cu scrisori prin posta etc. ) trebuie sa declare veniturile cu D200.  Obligatoriu 200, stiu ca nimeni n-are chef sa se autorizeze dar 201 nu e un compromis care sa intre nici macar aproximativ pe cadrul legal. D201 apare doar atunci cind activitatea se face fizic in afara granitelor, nu virtual.

Pe ce ma bazez ?
https://static.anaf....20_mai_2015.pdf

Studiind spete din link-ul de mai sus, de ex. la poz. 26 dar si 24 sau 23 putem clarifica niste lucruri:

-€“ venituri realizate cind esti fizic in Romania (lucrind pe online sau nu ) dar platite de un partener/contractor strain NU se declara cu D201 .
Acea prepozitie din se refera la locul unde esti ca persoana atunci cind realizezi veniturile (locul unde desfasori activitatea ) si nu la sursa din care vin banii (strainatate sa zicem). Prin urmare se va folosi declaratia 200
-€“ veniturile realizate cind esti in alta tara (daca esti in continuare rezident fiscal roman ) se declara in D201 . Aici intra inclusiv salarii platite pentru ce prestezi cind esti in alta tara dar care sunt platite de un agajator roman sau angajator strain cu rezidenta fiscala in Romania.
-€“ veniturile realizate cind te afli si  lucrezi in alta tara si care sunt platite de un angajator strain fara rezidenta sau legatura cu Romania n-au nici o treaba cu fiscul roman. Acelasi lucru si daca nu mai ai rezidenta in Ro, asta e evident.

Pina aici am vorbit de activitati independente (4 din 7 criterii, le gasiti pe net),  (re)incadrarea la activitate dependenta ramine importanta ca element de luat in calcul si poate schimba situatia . (alte formulare, alt context, alta discutie, e vorba de fapt de salarii )

Edited by Bogumil, 10 February 2016 - 21:18.


#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostBogumil, on 10 februarie 2016 - 21:06, said:

declaratia 201 NU se foloseste - daca activitatea se desfasoara din Romania
Pe ce ma bazez ?
https://static.anaf....20_mai_2015.pdf
E greșit să te bazezi în 2016 pe exemple din 2015. Asta ca principiu, pentru că declarațiile 200 și 201 au rămas pe același sistem. Diferența e dată de sursa veniturilor. D200 e pentru persoane ale căror venituri sînt plătite de entități din România, D201 e pentru persoane ale căror venituri sînt plătite de entități din străinătate. Ca exemplu - locuiești în România; dacă te plătește Coca Cola România depui D200, dacă te plătește Coca Cola Austria depui D201.

Instrucțiunile pentru 201:
Declarația se completează și se depune de către persoanele fizice rezidente române cu domiciliul în România și de către persoanele fizice care îndeplinesc, pentru anul de raportare, condiția prevăzută la art. 40 alin. (2) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, care realizează venituri din străinătate impozabile în România

Instrucțiunile pentru 200
Declarația se depune de către persoanele fizice care realizează, în mod individual sau într-o formă de asociere, venituri în bani și/sau în natură din România

#23
ioman87

ioman87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 05.02.2006

View Postradunic, on 15 februarie 2016 - 14:29, said:

E greșit să te bazezi în 2016 pe exemple din 2015. Asta ca principiu, pentru că declarațiile 200 și 201 au rămas pe același sistem. Diferența e dată de sursa veniturilor. D200 e pentru persoane ale căror venituri sînt plătite de entități din România, D201 e pentru persoane ale căror venituri sînt plătite de entități din străinătate. Ca exemplu - locuiești în România; dacă te plătește Coca Cola România depui D200, dacă te plătește Coca Cola Austria depui D201.

Instrucțiunile pentru 201:
Declaraţia se completează şi se depune de către persoanele fizice rezidente române cu domiciliul în România şi de către persoanele fizice care îndeplinesc, pentru anul de raportare, condiţia prevăzută la art. 40 alin. (2) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, care realizează venituri din străinătate impozabile în România

Instrucțiunile pentru 200
Declaraţia se depune de către persoanele fizice care realizează, în mod individual sau într-o formă de asociere, venituri în bani şi/sau în natură din România

Nu indu lumea in eroare daca nu stii despre ce vorbesti. D201 nu e pentru persoanele ce sunt platite de entitati din strainatate, e pentru persoanele care realizeaza venituri in timp ce sunt in strainatate. Pentru persoanele care desfasoara activitatea in Romania, dar sunt ANGAJATE de entitati straine exista declaratia 224. Pentru restul persoanelor care desfasoara activitatea in Romania, obligatoriu PFA/SRL/etc... Sunt multi care cred ca poti scapa cu declaratia 201 ca si freelancer, si au noroc ca ANAFul la noi inca e destul de inapoiat si nu isi face treaba.

#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Să repet;
201 - persoanele fizice rezidente române cu domiciliul în România care realizează venituri din străinătate;
Care parte din rezidente și cu domiciliu în țară nu e clară?

Altfel
224 - veniturile sub formă de salarii și asimilate salariilor din străinătate
Veniturile de genul celor obținute de inițiator nu se încadrează la salarii.

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Zi ce zice legea, nu repeta ce ai zis tot tu mai sus.

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdon_dannielo, on 21 februarie 2016 - 11:11, said:

Zi ce zice legea, nu repeta ce ai zis tot tu mai sus.
N-ai citit prea atent ce am scris mai sus...
Ce am scris e copiat din instrucțiunile formularelor în cauză. Pentru informații suplimentare uite aici.
Verificați cu ochii voștri la ce servesc declarațiile 200, 201 și 224.

#27
ioman87

ioman87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 05.02.2006

View Postradunic, on 21 februarie 2016 - 13:07, said:

N-ai citit prea atent ce am scris mai sus...
Ce am scris e copiat din instrucțiunile formularelor în cauză. Pentru informații suplimentare uite aici.
Verificați cu ochii voștri la ce servesc declarațiile 200, 201 și 224.

E bine ca dai link dar nu te chinui sa citesti cu atentie. Citez:

Quote

Declarația se completează și se depune de către persoanele fizice rezidente române, cu domiciliul în România și persoanele fizice care îndeplinesc, pentru anul de raportare, condiția prevăzută la art.40 alin.(2) din Codul fiscal, care realizează venituri din străinătate, impozabile în România, ca urmare a desfășurării unor activități în străinătate, cum ar fi:.........
Ce inseamna pentru tine desfasurarea unor activitati in strainatate? Inseamna sa lucrezi din Romania pentru cineva din strainatate? Poate nu inteleg eu limba romana corect, dar mie mi se pare ca intelesul e diferit.

#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Logica fiscului fiind ușor diferită de a omului normal, interpretarea se face în context.
Avem
persoane rezidente și cu domiciliul aici - sensul e clar: persoana e în România
care obtin venituri din străinătate - sensul e iarăși clar: sursa venitului e în afara României
ca urmare a desfășurării unor activități în străinătate - aici într-adevăr e interpretabil dar luînd cele de mai sus plus faptul că denumirea declarației se referă la venituri din străinătate plus faptul că 200 și 224 au scopuri clare plus faptul că nu mai există alte tipuri de declarații mie îmi rezultă că persoana care a formulat bucata asta de text are probleme cu logica și limba română.
Din astea - 200 - venituri din România, 201 - venituri din afară cu excepția salariilor, 224 - venituri din afară dar doar cele sub formă de salarii sau similare salariilor.

Edited by radunic, 23 February 2016 - 14:05.


#29
ioman87

ioman87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 05.02.2006
Nu cred ca stii ce inseamna domiciliu si rezidenta. Nu inseamna ca esti prezent fizic in Romania tot timpul. Esti rezident roman daca esti prezent fizic mai mult de 6 luni pe an in Romania. Deci, daca tu ai plecat 3 luni din tara si ai lucrat in strainatate, inca esti considerat rezident roman iar taxele le vei plati aici pentru veniturile obtinute in strainatate (altele decat salariale). Pentru asta vei completa o declaratie, ghici care? In schimb, daca pe parcursul unui an, ai fost plecat in alta tara mai mult de 6 luni, va trebui sa iti schimbi rezidenta fiscala pe acel stat si vei plati taxele acolo, nu in Romania (asta in caz ca exista acord de evitare a dublei impozitari intre cele 2 state)

#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postioman87, on 23 februarie 2016 - 15:33, said:

Nu cred ca stii ce inseamna domiciliu si rezidenta. Nu inseamna ca esti prezent fizic in Romania tot timpul. Esti rezident roman daca esti prezent fizic mai mult de 6 luni pe an in Romania. Deci, daca tu ai plecat 3 luni din tara si ai lucrat in strainatate, inca esti considerat rezident roman iar taxele le vei plati aici pentru veniturile obtinute in strainatate (altele decat salariale). Pentru asta vei completa o declaratie, ghici care? In schimb, daca pe parcursul unui an, ai fost plecat in alta tara mai mult de 6 luni, va trebui sa iti schimbi rezidenta fiscala pe acel stat si vei plati taxele acolo, nu in Romania (asta in caz ca exista acord de evitare a dublei impozitari intre cele 2 state)
Ceea ce nu se aplică inițiatorului dat fiindcă el:
1. e rezident român cu domiciliul în România
2. a stat în România nonstop
3. a obținut venituri din strainătate care nu par să fie salarii
Pe scurt - din motiv de punctul 3 de mai sus inițiatorul depune 201 că nu are ce altă declarație să depună (în ciuda felului tembel în care e formulată explicația formularului).

Oricum inițiatorul a cam dispărut în ceață...

#31
ioman87

ioman87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 05.02.2006
Argumentele tale total aiurea vor tine pana la un eventual control ANAF. Eu nu mai continui aici ca vad ca din incapatanare incepi sa rastalmacesti limba romana.
Pentru restul nelamuritilor care vor mai citi aici, ori va faceti PFA, II, SRL, etc. ori nu declarati nimic si rugati-va sa nu va caute ANAFul. Nu merge cu datul unei singure declaratii pe an, in cazul in care obtii venituri in mod constant.

#32
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postioman87, on 23 februarie 2016 - 17:43, said:

Argumentele tale total aiurea vor tine pana la un eventual control ANAF.
Vor ține și după.
Propun s-o lăsăm aici - tu cu interpretarea ta, eu cu a mea. Let's agree to disagree.
Altfel - să citească fiecare codul fiscal că e suficient de clar în 90% din cazuri, pentru restul să întrebe un contabil și pe cît posibil să-i și verifice răspunsurile.

#33
aidept

aidept

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 10.04.2009
Noutati pe 2016?

Edited by aidept, 13 May 2016 - 20:57.


#34
shp

shp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.02.2014
Va salut.

Am si eu o mica dilema in ceea ce priveste declaratia de venituri din strainatate (201).
Stiu ca se percepe un impozit de 21,5% din totalul castigurilor inregistrate pe anul anterior si ca trebuie depusa pana pe 25 mai anul in curs.
Urmatoarea plata o voi primi undeva la sfarsitul lunii iunie si ma intereseaza daca ma incadrez ca timp  cu plata.
Stiu ca de obicei cand e vorba de luat bani autoritatile se misca foarte bine, nu si ca atunci cand ar trebui sa dea.
Deci, daca eu depun maine formularul 201 completat la ANAF in cat timp ajunge plicul magic acasa?

Si inca ceva. Firma pentru care lucrez este din SUA si din ce am discutat cu ei ei nu au platit nimic acolo pentru banii pe care eu ii castig, transferurile fiind facute din conturile firmei catre mine. In aceasta situatie cu ce ii pot incurca daca eu nu as declara veniturile?

Va multumesc anticipat!

#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postshp, on 23 mai 2016 - 12:58, said:

Va salut.

Am si eu o mica dilema in ceea ce priveste declaratia de venituri din strainatate (201).
Stiu ca se percepe un impozit de 21,5% din totalul castigurilor inregistrate pe anul anterior si ca trebuie depusa pana pe 25 mai anul in curs.
Urmatoarea plata o voi primi undeva la sfarsitul lunii iunie si ma intereseaza daca ma incadrez ca timp  cu plata.
Stiu ca de obicei cand e vorba de luat bani autoritatile se misca foarte bine, nu si ca atunci cand ar trebui sa dea.
Deci, daca eu depun maine formularul 201 completat la ANAF in cat timp ajunge plicul magic acasa?

Si inca ceva. Firma pentru care lucrez este din SUA si din ce am discutat cu ei ei nu au platit nimic acolo pentru banii pe care eu ii castig, transferurile fiind facute din conturile firmei catre mine. In aceasta situatie cu ce ii pot incurca daca eu nu as declara veniturile?

Va multumesc anticipat!

Dupa întrebare presupun că functionezi într-un regim echivalent cu PFA.
Impozitul e de 16% si se aplică la venitul impozabil adică cifra rămasă după scăderea cheltuielilor deductibile.
Mai e CASS - contribuția la sănătate - 5,5% de care scapi doar în anumite condiții.
Se adaugă CAS - contribuția la pensie - 10,5% sau 26,3% funcție de ce ai declarat în ianuarie cînd ai depus D600.

Cît privește timpul de reacție nu există o regulă. Oricum ar fi, de la primirea scrisorii ai 60 de zile la dispoziție să faci plata. Deci timp este.

Pe americani nu îi încurci cu nimic. Nu sînt ei răspunzători de felul în care tratezi tu cu autoritățile române. Ei au treabă cu legile lor care, pe de altă parte, nu te afectează pe tine. Deci fiecare pe felia lui...

#36
ttitirez

ttitirez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.05.2016

View Postshp, on 23 mai 2016 - 12:58, said:

Va salut.

Am si eu o mica dilema in ceea ce priveste declaratia de venituri din strainatate (201).
Stiu ca se percepe un impozit de 21,5% din totalul castigurilor inregistrate pe anul anterior si ca trebuie depusa pana pe 25 mai anul in curs.
Urmatoarea plata o voi primi undeva la sfarsitul lunii iunie si ma intereseaza daca ma incadrez ca timp  cu plata.
Stiu ca de obicei cand e vorba de luat bani autoritatile se misca foarte bine, nu si ca atunci cand ar trebui sa dea.
Deci, daca eu depun maine formularul 201 completat la ANAF in cat timp ajunge plicul magic acasa?

Si inca ceva. Firma pentru care lucrez este din SUA si din ce am discutat cu ei ei nu au platit nimic acolo pentru banii pe care eu ii castig, transferurile fiind facute din conturile firmei catre mine. In aceasta situatie cu ce ii pot incurca daca eu nu as declara veniturile?

Va multumesc anticipat!
Daca nu stai in rrromanika si nu ai bunuri pe numele tau nu vad de ce iti bati capul.In cel mai rau caz  completeaza formularul cu sumele reala dar da-le la mumu in loc de bani.Si crede-ma ca vor imbatrani salivand dupa banii tai si nu vor avea ce sa-ti faca.Tine-ti banii in banci offshore sau in orice caz in afara europei si stai linistit.Si pe mine ma hartuiesc de vreo 12 ani dar le-am dat mumu si atat.Iar de executat silit n-au ce ca n-am nimic pe numele meu.(tocmai ca sa fiu mereu la adapost).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate