Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Impozit bani paypal-declaratia 201

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Bogdean

Bogdean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2013
Am si eu cateva intrebari legate de impozitul pentru banii primiti din strainatate.
Am vazut ca trebuie completata declaratia 201 cu banii castigati pe anul anterior.
Eu am primit banii de la mai multe firme de advertising din strainatete. in declaratia 201 e o rubrica in care trebuie completat "Statul în care s-a realizat venitul". trebuie sa scrie tare de unde e paypal? sau tarile de unde sunt firmele de advertising?
De asemenea, la "Categoria de venit" , trebuie sa bifez "alte venituri" ?

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Inteleg ca ai castigat bani foarte multi, si simti nevoia sa-i declari.
Angajeaza un contabil, nu mai fi asa zgarcit.

#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
LoL ce intrebari existentiale... Raspunsul e "next time", pe moment nu trebuie sa-ti bati capul.

P.S.: Fa o sugestie la aia sa introduca o noua categorie in formular, ceva despre Paypal.

#4
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostBogdean, on 18 aprilie 2013 - 21:27, said:

Am si eu cateva intrebari legate de impozitul pentru banii primiti din strainatate.
Am vazut ca trebuie completata declaratia 201 cu banii castigati pe anul anterior.
Eu am primit banii de la mai multe firme de advertising din strainatete. in declaratia 201 e o rubrica in care trebuie completat "Statul în care s-a realizat venitul". trebuie sa scrie tare de unde e paypal? sau tarile de unde sunt firmele de advertising?
De asemenea, la "Categoria de venit" , trebuie sa bifez "alte venituri" ?

nu-i asa ca tu esti un roman adevarat, cinstit care vrea sa scoata tara din criza impusa de aia cu bani?

hai sa te ajut...ca poate vrei sa donezi 16% din veniturile tale si nu ai cui.
"Statul în care s-a realizat venitul" - pai unde s-au realizat veniturile? tu unde esti? nu esti in romania? cardul din spatele paypal-ului nu este de la o banca romaneasca?
"Categoria de venit" - daca nu apare categoria de venituri unde te incadrezi tu - colaborator marketing/advertising,atunci da alte venituri (mi-e lene sa caut formularul 201)

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Paypal e doar o metoda de plata, tu n-ai lucrat pt paypal, ci pt o firma (sau mai multe), ai fost platit prin paypal. Nu-l baga-n seama pe patriotul de mai sus, paypal n-are legatura cu cardul bancar, poti avea bani in contul paypal fara sa ai un card. Daca tu ai lucrat pt o firma din Congo, aia te-au platit, inseamna ca ai realizat venitul in Congo, chiar de esti roman cu bentita pe frunte. :)  Teoretic, impozitul pe venit trebuie platit undeva. Cum n-ai spus din ce tara ai fost platit, ce-ai facut cu banii, nimeni nu-ti poate da un sfat competent.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcspot, on 18 aprilie 2013 - 21:50, said:

Inteleg ca ai castigat bani foarte multi, si simti nevoia sa-i declari.
Angajeaza un contabil, nu mai fi asa zgarcit.
Astia de la ANAF te belesc si pentru 200-300RON. Mi se pare normal sa doreasca sa fie cat de cat legal, ca sa nu se trezeasca dupa 1-2 ani ca-l someaza ANAF sa plateasca 200-300% din ce a castigat.

#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postrumegus, on 18 aprilie 2013 - 22:57, said:

Paypal e doar o metoda de plata, tu n-ai lucrat pt paypal, ci pt o firma (sau mai multe), ai fost platit prin paypal. Nu-l baga-n seama pe patriotul de mai sus, paypal n-are legatura cu cardul bancar, poti avea bani in contul paypal fara sa ai un card. Daca tu ai lucrat pt o firma din Congo, aia te-au platit, inseamna ca ai realizat venitul in Congo, chiar de esti roman cu bentita pe frunte. Posted Image  Teoretic, impozitul pe venit trebuie platit undeva. Cum n-ai spus din ce tara ai fost platit, ce-ai facut cu banii, nimeni nu-ti poate da un sfat competent.
Daca tu ai lucrat pentru o firma din Congo dar din Romania se cheama export de servici nu ca ai realizat venitul in Congo.
Si eu lucrez din Romania pentru o firma din Elvetia dar nu cred ca zice cineva ca am castigat bani in Elvetia...

#8
Bogdean

Bogdean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2013

View Postcspot, on 18 aprilie 2013 - 21:50, said:

Inteleg ca ai castigat bani foarte multi, si simti nevoia sa-i declari.
Angajeaza un contabil, nu mai fi asa zgarcit.
n-am castigat foarte multi... dar nici foarte putin.

View Postrumegus, on 18 aprilie 2013 - 22:57, said:

Paypal e doar o metoda de plata, tu n-ai lucrat pt paypal, ci pt o firma (sau mai multe), ai fost platit prin paypal. Nu-l baga-n seama pe patriotul de mai sus, paypal n-are legatura cu cardul bancar, poti avea bani in contul paypal fara sa ai un card. Daca tu ai lucrat pt o firma din Congo, aia te-au platit, inseamna ca ai realizat venitul in Congo, chiar de esti roman cu bentita pe frunte. Posted Image  Teoretic, impozitul pe venit trebuie platit undeva. Cum n-ai spus din ce tara ai fost platit, ce-ai facut cu banii, nimeni nu-ti poate da un sfat competent.
banii i-am retras pe card.  firmele sunt din Singapore,Anglia si Franta(parca).

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca era doar Singapore si nu-i retrageai pe card...

#10
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postrumegus, on 19 aprilie 2013 - 11:46, said:

Daca era doar Singapore si nu-i retrageai pe card...

adica tu inveti lumea la furtisaguri ... Posted Image .

#11
Bogdean

Bogdean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2013

View Postrumegus, on 19 aprilie 2013 - 11:46, said:

Daca era doar Singapore si nu-i retrageai pe card...
daca.. :D

#12
ioman87

ioman87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 05.02.2006
daca vrei sa intri in legalitate, tu prestand servicii in mod regulat trebuie sa iti faci PFA, Declaratia 201 se completeaza de cei ce obtin venituri din strainatate, deci nu e cazul tau, tu prestezi servicii din Romania

#13
Bogdean

Bogdean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2013

View Postioman87, on 19 aprilie 2013 - 13:47, said:

daca vrei sa intri in legalitate, tu prestand servicii in mod regulat trebuie sa iti faci PFA, Declaratia 201 se completeaza de cei ce obtin venituri din strainatate, deci nu e cazul tau, tu prestezi servicii din Romania
pai tot venituri din strainatate sunt...chiar daca sunt in Romania.

Edited by Bogdean, 19 April 2013 - 15:04.


#14
ioman87

ioman87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 05.02.2006
incurci termenii, sunt venituri realizate in Romania, adica tu ai butonat tastatura din Romania. In cazul tau se aplica doar daca realizai site-ul/produsul unde inchiriezi publicitate cat timp te aflai in alta tara.

#15
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008

View PostBogdean, on 18 aprilie 2013 - 21:27, said:

Am si eu cateva intrebari legate de impozitul pentru banii primiti din strainatate.
Am vazut ca trebuie completata declaratia 201 cu banii castigati pe anul anterior.
Eu am primit banii de la mai multe firme de advertising din strainatete. in declaratia 201 e o rubrica in care trebuie completat "Statul în care s-a realizat venitul". trebuie sa scrie tare de unde e paypal? sau tarile de unde sunt firmele de advertising?
De asemenea, la "Categoria de venit" , trebuie sa bifez "alte venituri" ?

Domnule, daca ai castigat multe mii de euroi, poate ca este cazul sa-ti faci griji. Dar daca ai casigat cateva sute acolo, sau o mie-doua fii cuminte si nu mai face praf, ca doar atragi atentia. O sa lase mafia transferurilor si o se se ocupe de marii evazionisti de la PayPal

#16
mgi7

mgi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.06.2012
Paypal intra la categoria 'banci' dpdv contabil. Deci daca ai primit bani prin Paypal, nu inseamna ca ordonatorul de plata e paypal.
Daca ai vreun document care sa justifice banii ca venituri din strainatate (ai lucrat fizic acolo, sau esti actionar la o firma din alta tara, etc), atunci formularul 201 e ok. Altfel ma tem ca veniturile tale au fost realizate pe teritoriul romanesc, cu toate taxele si contributiile aferente. Daca n-ai absolut niciun document justificativ pentru bani, lucrurile sunt mai ... gri si daca te cauta cineva s-ar putea sa ai probleme.

Edit: daca cei care ti-au platit au retinut cumva impozit la sursa, si poti sa dovedesti cu hartii, atunci e posibil sa nu mai platesti impozit aici, sau sa platesti doar o diferenta. De celelalte taxe nu cred ca scapi totusi.

Disclaimer: nu sunt contabil Posted Image

Edited by mgi7, 26 April 2013 - 10:08.


#17
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostBogdean, on 18 aprilie 2013 - 21:27, said:

Am si eu cateva intrebari legate de impozitul pentru banii primiti din strainatate.
Am vazut ca trebuie completata declaratia 201 cu banii castigati pe anul anterior.
Eu am primit banii de la mai multe firme de advertising din strainatete. in declaratia 201 e o rubrica in care trebuie completat "Statul în care s-a realizat venitul". trebuie sa scrie tare de unde e paypal? sau tarile de unde sunt firmele de advertising?
De asemenea, la "Categoria de venit" , trebuie sa bifez "alte venituri" ?

Salut, dupa cum s-a spus, in declaratia 201 se trec veniturile obtinute in strainatate. Va trebuie sa anexezi la declaratie si "documentele justificative privind venitul realizat
si impozitul platit, eliberate de autoritatea competenta din tara în care s-a obtinut venitul". In cazul tau nu se aplica si atunci ar trebui sa mergi pe declaratia 200 care are categoria "Venituri din activitati comerciale".

Acolo declari venitul si platesti 16% impozit. Asta teoretic. Practic trebuie sa verifici putin, iti sugerez cu un telefon la 0040-31-403.91.60 - Contacte privind asistenţa şi îndrumarea contribuabililor.

#18
amb07

amb07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2013

View PostBogdean, on 18 aprilie 2013 - 21:27, said:

Am si eu cateva intrebari legate de impozitul pentru banii primiti din strainatate.
Am vazut ca trebuie completata declaratia 201 cu banii castigati pe anul anterior.
Eu am primit banii de la mai multe firme de advertising din strainatete. in declaratia 201 e o rubrica in care trebuie completat "Statul în care s-a realizat venitul". trebuie sa scrie tare de unde e paypal? sau tarile de unde sunt firmele de advertising?
De asemenea, la "Categoria de venit" , trebuie sa bifez "alte venituri" ?

Te-ai lamurit cumva cu aceasta problema si cum e tratata dpdv ANAF? Am si eu o situatie similara ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate