Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Detectoarele radar vor deveni ilegale

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#37
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

View Postundercoverbrother, on 16 aprilie 2013 - 14:02, said:

Merg de obicei la averismemt adica 109 afara si 69  in localitate
Din cate imi mai aduc aminte, avertismentul iei atunci cand viteza e sub viteza legala + 10 Km/h. Adica la o limita de 50 Km/h, avertisment iei sub 60. Peste e amenda.
Imi amintesc eu gresit?

#38
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Da.
Depasirea cu 9 km pe ora nu constituie comtraventie si nu esti oprit.
Averismentul se poate cere cand si ar trebui sa-l primesti in locul amemzii cand faci o comtraventie minora si nu ai pumcte de penalizare in ultima jumatate de an (sau un an) si nu ai alt avertisment in perioada asta.
Deci avertismemtul tine loc de amemda si se ia doar odata.
Daca te opreste cu 59 poti sa-i zici neoficial atentionare si poti fi atentionat de 100 de ori  ca sa zic asa dar nu prea are baza sa te opreasca daca ai 59.
La 69 in schimb e obligat pentru ca esti contravenient.
Parca mai era ceva cum ca daca ai luat avertisment, data viitoare iei maxim dar nu stiu sigur daca e asa. Cumva sa platesti si pt avertisment pt ca nu ai tinut cont'de'el. Avertidmentele se'contabilizeaza ca si punctele in baza de date.

Problema e ca putini stiu ce inseamna si nu cer avertisment iar ei desi ar trenui sa dea si fara sa ceri nu prea dau de bunavoie.

Nu stiu altii cum considera dar eu zic ca aproape te descurci cu 69, 109, 119 si 149 in sate, DN, DE respectiv autostrada. Asta pana te opreste prima data.

M-am uitat acum pe clasa 1atat cu penalizare cat si amenda plus penalizare.
Pai se poate lua avertisment pt o gramada de chestii care iti fac viata mai usoara, nu doar pt viteza.

#39
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Posttfmercedez, on 16 aprilie 2013 - 14:12, said:

pai si ce , imi confisca mie politia telefonul , ca ete, stie sa faca pe GPSu'?  Aberant pe bune. Si daca e vorba de fixe, pot sa imi notez pe harta cu carioca...  Cel mai troll ar fi sa fie indivizi care sa faca semne cu grafitti pe asfalt de atentionare...

Cat despre etilotestele cu care vor fi dotate masinile prin Franta, se stia asta de vreo 3 ani parca.  Macar acuma o sa-i vada pe aia care conduc cu capul pe geam..

Sunt țări unde se ridică și mașina pentru viteză excesivă. Nu m-ar mira să adopte și la noi o legislație asemănătoare în anii ce urmează.

Aia în Franța e diferită (note so self, bine că mi-ai adus aminte). Practic îți cumperi singur testul și-l păstrezi în mașină în caz că te oprește careva. Ce spun ei acum este un sistem SF, cu totul altceva.

#40
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Sa stii ca e bun un alcool test pe care'sa-l'folosesti pt tine cand te urci la volan  in cazurile in care nu esti sigur.

#41
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Post_Smiley_, on 16 aprilie 2013 - 09:36, said:

ce treaba are "starea precara si subdezvoltata a retelelor rutiere" cu incalcarea prevederilor codului rutier?
Cam are.

#42
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Eu sunt primul care recunosc. Desi nu merg repede, merg tare adica depasesc mult mai multe masini mici decat masinile mici care ma depasesc si nu am nici un motiv sa fac asta in afara de faptul ca aia e viteza la care ma simt bine si ca mai bine ocolesti prostii care merg incet decat sa stai in calea prostilor care merg repede, specii total diferite, unii preferand sa-i injure pe unii iar altii pe ceilalti.

Ca sa nu se inteleaga gresit masina mica e autoturism.

#43
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007
A fost acum de curand o sedinta a gaborilor europeni la bucuresti (sau ceva de genul) si strainii au zis ca romanii sunt dezastre la volan si sunt foarte agresivi. Bineinteles, gaborii romani au sarit repede ca trebuie sa mai puna niste restrictii de ... viteza. Era de asteptat caci oricum ei nu mai stiu altceva, in plus sunt turbati dupa bani mai multi deci era de asteptat ca vor lua detectoarele in colimator. In curand o sa ia si statiile.
Daca legea va interzice doar folosirea nu si cumpararea sau detinerea, atunci detectorul poate fi bagat in buzunar atunci cand te opreste politia.

#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View PostDarkAngelBv, on 16 aprilie 2013 - 13:06, said:

..........Cand o sa avem autostrazi NU VA MAI FII NEVOIE sa depasim limita legala...............
si pentru cei prinsi ca depaseau viteza pe autostrada ce scuza mai ai?

http://www.ziare.com...oarelui-1185869
http://www.ziare.com...oarelui-1112416
http://www.ziare.com...tru-ore-1110558

#45
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
cred ca e inconstienta sa mergi pe autostrada peste 130km/h....odata am incercat sa vad daca masina trece de 180,asa e in carte viteza maxima,am ajuns la 190 si am constatat ca e f periculos la asemenea viteza iar unul  ma depasit pe banda 1 de  nu am apucat sa vad ce marca e.....eu am SUV si e mai greu cu vitezele excesive,pierzi controlul f usor. ala cred ca avea 200 cel putin.

#46
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Te cred ca e periculos mai ales daca nu te uiti in oglinda. Si era si mai periculos daca aveai viteza mai mica.
Am scris mai sus ceva cu cine pe cine ocoleste si cine sta in calea cui

#47
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Post_Smiley_, on 16 aprilie 2013 - 16:19, said:

Da, cum sa nu. Pe autostrada trec zeci de mii de masini zilnic si sunt prinsi cate 2-3 pe luna.

View Postknauf75, on 16 aprilie 2013 - 16:48, said:

cred ca e inconstienta sa mergi pe autostrada peste 130km/h....odata am incercat sa vad daca masina trece de 180,asa e in carte viteza maxima,am ajuns la 190 si am constatat ca e f periculos la asemenea viteza iar unul  ma depasit pe banda 1 de  nu am apucat sa vad ce marca e.....eu am SUV si e mai greu cu vitezele excesive,pierzi controlul f usor. ala cred ca avea 200 cel putin.
LOL. Asta-i din aceiasi carte cu "la 200 la ora ti se ingusteaza drumul si vezi in ceata". Miturile din batrani, cand batrana dacie la 120 se dezmembra.
Chiar si la 270 Kmph e destul de ok. Daca ai masina capabila, cu suspensie buna, nu barca, si cauciucuri bune nu este nici o problema. Masina sta pe sosea la fel ca la 100.

#48
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
cand am avut passat-ul am mers pe autostrada in  Italia cu 220...ne grabeam la o intrunire. calitatea partii carosabile este cu totul alta si nu te trezesti din senin cu adancituri sau denivelari ,toate sunt semnalizate din timp,daca exista. la noi ai multe sanse sa te trezesti in decor din cauza asfaltului. e bine sa fii mai cumpatat in ce priveste viteza.

Edited by knauf75, 16 April 2013 - 17:07.


#49
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostDarkAngelBv, on 16 aprilie 2013 - 16:54, said:

LOL. Asta-i din aceiasi carte cu "la 200 la ora ti se ingusteaza drumul si vezi in ceata". Miturile din batrani, cand batrana dacie la 120 se dezmembra.
Chiar si la 270 Kmph e destul de ok. Daca ai masina capabila, cu suspensie buna, nu barca, si cauciucuri bune nu este nici o problema. Masina sta pe sosea la fel ca la 100.
:lol: Fugi bre d' aicea!

#50
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Toate masurile politiei din ultima vreme sunt menite sa aduca bani la buget si punct. Li se rupe lu aia din conducere de siguranta circulatiei...

#51
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View PostDarkAngelBv, on 16 aprilie 2013 - 16:54, said:

Da, cum sa nu. Pe autostrada trec zeci de mii de masini zilnic si sunt prinsi cate 2-3 pe luna........
lol . tu ai citit macar articolele catre care ti-am dat link? erau rezumate, nu ti-ar fi luat mult :). hai sa fac o recapitulare pentru tine, sa vedem cum ai ajuns tu la concluzia ca sunt prinsi 2-3 pe luna:

Quote

1. .........patru ore de stat la panda pe Autostrada Soarelui..........amenzi in valoare de 31.000 de lei, sa retina 6 permise de conducere...............78 de sancţiuni contravenţionale, dintre care 40 pentru nerespectarea regimului legal de viteză (din articolul original)...........
2. .........intre orele 8:00 si 12:00.............au fost constatate 221 de contraventii, fiind depistati 114 soferi care au depasit limita legala de viteza......................
3. .........intre 15.00 si 19.00...........au fost constatate 80 de contraventii, fiind depistati 60 de conducatori auto vitezomani .................

eu unul sunt satul de toti ciumpalacii care folosesc scuza cu "infrastructura". infrastructura e proasta cand e vorba sa se justifice, dar nu explica nici unul cum de a reusit sa mearga atat de repede daca drumurile sunt atat de proaste.

#52
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostRealThing, on 16 aprilie 2013 - 13:57, said:

Pai pe scurt cu respectarea limitelor de viteza: Bucuresti-Suceava: mers regulamentar 8 ore; mers in ritm propriu 5 ore. Drum facut de zeci de ori, daca adunam diferenta de ore imi dadea un concediu pierdut.

Si daca in loc de concediu la mare ajungeai in locurile alea cu verdeata crezi ca te plangea cineva ? Vai ce curajos a fost cavalerul care a incalcat toate limitele de viteza, si vitejeste s-a duelat cu alt cavaler la fel de rapid, va bazati prea tare pe fiare dragilor, te lasa cand ti-e lumea mai draga, si partea proasta este ca uneori din prostie poti sa omori un nevinovat, si nu te iarta nimeni pentru asta.
Si daca este concediu eu ma bucur de peisaje, de drum, nu fac slalom ca un idiot astazi cu numere de IL, mi-a taiat mie fata, de pe banda 1, a trecut pe 2 si intr-o secunda era pe 3, daca eu mergeam cu 90 iti dai seama ca ala avea 120-130 ca popa, pacat ca unii isi risca viata, ca sa sunteze cateva ore, asa facem si in viata, si de asta traim prost, pentru ca fiecare dintre noi incercam sa ardem regulile, si mai ne si miram ca traim prost, si murim la fel de prost.

#53
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007

View Post_Smiley_, on 16 aprilie 2013 - 18:18, said:

eu unul sunt satul de toti ciumpalacii care folosesc scuza cu "infrastructura". infrastructura e proasta cand e vorba sa se justifice, dar nu explica nici unul cum de a reusit sa mearga atat de repede daca drumurile sunt atat de proaste.
Gropile si denivelarile se simt mai putin la viteza mare decat la viteza mica. Fara misto.

#54
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View PostTipiric, on 16 aprilie 2013 - 18:42, said:

Gropile si denivelarile se simt mai putin la viteza mare decat la viteza mica. Fara misto.
Poate doar de pasageri, insa NU si de bucse si pivoti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate