Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

poporul Israel

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
672 replies to this topic

#19
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostThinkAbout, on 11 aprilie 2013 - 14:23, said:

Este interesant daca ne mantuim, mai nou dupa fizionomie.
Chipul este asa mai metaforic, iar asemanarea se dobandeste.
Restul este in Romani 1, referitor la evrei, iar daca urmasii dintre un Moise evreu si o Tzipora din Ithro au fost considerati tot evrei, tre` ca altele sunt criteriile.
Cum este si normal de fapt datorita lui abraham si a lui keturah


cine a spus ca ne mantuim dupa fizionomie?

ti-am demonstrat ca evreii de astazi sunt lumesti, neatrasi de Dumnezeul parintilor lor, corciti cu neamurile incat nici nu mai seamana a evrei, nici nu stiu din ce semintie se trag, si nici nu-i intereseaza; pentru ce vrei sa aiba acestia intaietate? l

#20
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postblueday, on 11 aprilie 2013 - 15:02, said:



cine a spus ca ne mantuim dupa fizionomie?

ti-am demonstrat ca evreii de astazi sunt lumesti, neatrasi de Dumnezeul parintilor lor, corciti cu neamurile incat nici nu mai seamana a evrei, nici nu stiu din ce semintie se trag, si nici nu-i intereseaza; pentru ce vrei sa aiba acestia intaietate? l
Judecata este a mea, spune Domnul.
Nu mi-ai demonstrat si daca corcirea cu neamurile conteaza din punct de vedere divin.
Ce Domnul este rasist, a spus pe undeva sa nu se iubeasca oameni, sa nu faca copiii...inca putin si-l faci sa semene cu hitler
Tu din ce seminitie te tragi...
Eu ma trag dupa cea a chipului, ai` mai tare seminitie.

#21
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postblueday, on 10 aprilie 2013 - 08:38, said:

exact, evreii din statul Israel de astazi .

Ca si grecii de azi, care nu mai sunt deloc grecii antichitatii...
Dar faptul ca au pastrat limba, ii face sa fie denumiti ca atare.
Poporul lui Israel,a pastrat in plus si obiceiurile si traditiile religioase
ceea ce le da un surplus de unitate,chiar daca sunt formati din mai multe bucatele eterogene alipite.

#22
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postabbulafia, on 11 aprilie 2013 - 16:29, said:

Ca si grecii de azi, care nu mai sunt deloc grecii antichitatii...
Dar faptul ca au pastrat limba, ii face sa fie denumiti ca atare.
Poporul lui Israel,a pastrat in plus si obiceiurile si traditiile religioase
ceea ce le da un surplus de unitate,chiar daca sunt formati din mai multe bucatele eterogene alipite.


ceea ce se predica in anumite biserici americane, ca Israelul este poporul ales al lui Dumnezeu, astazi, este influenta politicii USA, care a dictat aceasta invatatura (NEBIBLICA).

#23
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postblueday, on 23 aprilie 2013 - 15:15, said:

ceea ce se predica in anumite biserici americane, ca Israelul este poporul ales al lui Dumnezeu, astazi, este influenta politicii USA, care a dictat aceasta invatatura (NEBIBLICA).

Inainte de anumite biserici americane, Dumnezeu a anuntat poporul lui Israel ca l-a ales.
Este exact ce scrie in biblie.
Cat e de adevarata biblia, asta alta poveste.

Edited by abbulafia, 24 April 2013 - 21:17.


#24
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postabbulafia, on 24 aprilie 2013 - 21:17, said:

Inainte de anumite biserici americane, Dumnezeu a anuntat poporul lui Israel ca l-a ales.
Este exact ce scrie in biblie.
Cat e de adevarata biblia, asta alta poveste.

da, insa la timpul trecut: a fost ales.

acum nu mai este.


Iata ca vi se va lasa casa pustie; dar va spun ca nu Ma veti mai vedea pana veti zice: "Binecuvantat este Cel ce vine in Numele Domnului!" (Luc.13:35)

calea catre mantuire este deschisa in egala masura tuturor:

Aici nu mai este nici grec, nici iudeu, nici taiere imprejur, nici netaiere imprejur, nici barbar, nici scit, nici rob, nici slobod, ci Hristos este totul si in toti. (Col.3:11)

#25
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postblueday, on 25 aprilie 2013 - 08:11, said:


da, insa la timpul trecut: a fost ales.
acum nu mai este.


imposibil...lasa-ma in durerea mea,chuiar daca nu cred macar am respect pentru dumnezeu ca simbol.
Nu poate sa spuna ieri una,azi alta....
Primul popor monoteist, primul legamant, nu poate fi o gluma proasta a dumnezeirii.....
eu cred ca tocmai noul testament este fals ilegal si facut pentru a creea o institutie si nicidecum o religie adevarata

#26
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postblueday, on 25 aprilie 2013 - 08:11, said:

da, insa la timpul trecut: a fost ales.

acum nu mai este.
Ca asa stramba blueday Biblia de nu mai ramane nimic din ea si-l face mincinos si pe Dumnezeu
25. Pentru că nu voiesc, fraţilor, ca voi să nu ştiţi taina aceasta, ca să nu vă socotiţi pe voi înşivă înţelepţi; că împietrirea s-a făcut lui Israel în parte, până ce va intra tot numărul neamurilor.
26. Şi astfel întregul Israel se va mântui, precum este scris: "Din Sion va veni Izbăvitorul şi va îndepărta nelegiuirile de la Iacov;
27. Şi acesta este legământul Meu cu ei, când voi ridica păcatele lor".
28. Cât priveşte Evanghelia, ei sunt vrăjmaşi din pricina voastră, dar cu privire la alegere ei sunt iubiţi, din cauza părinţilor.
29. Căci darurile şi chemarea lui Dumnezeu nu se pot lua înapoi.

Mi-ar fi si rusine sa mint atat de mult Blueday

Edited by ThinkAbout, 25 April 2013 - 20:34.


#27
Ascary

Ascary

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 16.01.2007

View Postabbulafia, on 25 aprilie 2013 - 16:35, said:


eu cred ca tocmai noul testament este fals ilegal si facut pentru a creea o institutie si nicidecum o religie adevarata
wow ,nice :)

#28
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostAscary, on 25 aprilie 2013 - 22:46, said:

wow ,nice Posted Image
nice ca orice aberatie

#29
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
cuvintele lui Pavel sunt profetice.

greu de inteles, cum zicea Petru.

in Paradis se va intra doar pe baza credintei in numele Domnului ISUS, singurul nume mantuitor.


dar cine nu va crede va fi osandit. (Marc.16:16)

dar cine nu crede in Fiul nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el." (Ioan.3:36)


cu privire la poporul Israel, dupa carne:

Fapt 15:14. Simon a spus cum mai intai Dumnezeu Si-a aruncat privirile peste Neamuri, ca sa aleaga din mijlocul lor un popor care sa-I poarte Numele. [ADICA BISERICA CRESTINA]
15. Si cu faptul acesta se potrivesc cuvintele prorocilor, dupa cum este scris:
16. "Dupa aceea Ma voi intoarce si voi ridica din nou cortul lui David din prabusirea lui, ii voi zidi daramaturile si-l voi inalta din nou:
17. pentru ca ramasita de oameni sa caute pe Domnul, ca si toate Neamurile peste care este chemat Numele Meu,

CORTUL LUI DAVID, RIDICAT DIN PRABUSIRE = BISERICA CRESTINA.

Acesta este Israelul lui Dumnezeu, biserica crestina.

Ce scrie Pavel: lucruri greu de inteles:

2 Pt 3:16. ca si in toate epistolele lui, cand vorbeste despre lucrurile acestea. In ele sunt unele lucruri grele de inteles pe care cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor.

#30
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
iar unde scrie ca "tot Israelul va fi salvat",  nu inseamna ca toti cetatenii statului Israel de astazi vor fi salvati deoarece mantuirea NU este obligatorie, nu se ofera pur si simplu ci trebuie sa exerciti credinta in ISUS; nu te ia de la drog sau de la sticla de votca sa te duca in Cer, doar pe baza faptului ca unii din stramosii tai au fost evrei.

cand israelitii pacatuiau, Dumnezeu isi intorcea fatza de la ei.

deci israelitii de azi sunt crestinii.

darurile si chemarea lui Dumnezeu, nu se poate lua inapoi, insa daca crezi in ISUS si tu esti fiu al lui Avraam, deci israelit "spiritual" .

Intelegeti si voi, dar, ca fii ai lui Avraam sunt cei ce au credinta. (Gal.3:7)

Biblia e clara.

#31
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postblueday, on 26 aprilie 2013 - 12:27, said:

1.iar unde scrie ca "tot Israelul va fi salvat",  nu inseamna ca toti cetatenii statului Israel de astazi vor fi salvati deoarece mantuirea NU este obligatorie, nu se ofera pur si simplu ci trebuie sa exerciti credinta in ISUS; nu te ia de la drog sau de la sticla de votca sa te duca in Cer, doar pe baza faptului ca unii din stramosii tai au fost evrei.

cand israelitii pacatuiau, Dumnezeu isi intorcea fatza de la ei.

deci israelitii de azi sunt crestinii.

darurile si chemarea lui Dumnezeu, nu se poate lua inapoi, insa daca crezi in ISUS si tu esti fiu al lui Avraam, deci israelit "spiritual" .

Intelegeti si voi, dar, ca fii ai lui Avraam sunt cei ce au credinta. (Gal.3:7)

Biblia e clara.
Sa demontam alta minciuna din tonele cu care opereaza Blueday care se faleste cu duh sfat dar minte cum respira.
Eu il cred pe Pavel, nici decum duhul mincinos a lui blueday
1.Scrie clar
25. Pentru că nu voiesc, fraților, ca voi să nu știți taina aceasta, ca să nu vă socotiți pe voi înșivă înțelepți; că împietrirea s-a făcut lui Israel în parte, până ce va intra tot numărul neamurilor.
26. Și astfel întregul Israel se va mântui, precum este scris: "Din Sion va veni Izbăvitorul și va îndepărta nelegiuirile de la Iacov;
27. Și acesta este legământul Meu cu ei, când voi ridica păcatele lor".
28. Cât privește Evanghelia, ei sunt vrăjmași din pricina voastră, dar cu privire la alegere ei sunt iubiți, din cauza părinților.
29. Căci darurile și chemarea lui Dumnezeu nu se pot lua înapoi.

Israelitii de azi nu sunt crestini.
Daca ar fi ar rezulta conform textului de mai sus urmatoarele:
-ca sunt impietriti
-ca sunt in aceasta stare pana intra numarul neamurilor, care ar fi necrestine,
-ca crestinii israeliti sunt vrajmasi cu privire la evanghelie si nu cred in ea.
Israelit spiritual este un termen nebiblic scos din burta de fariseul softpediast blueday pentru a-l face mincinos pe Dumnezeu
Pentru ca blueday este fiica tatalui minciunilor.

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Fiindca ai lepadat cunostinta, si Eu te voi lepada si nu-Mi vei mai fi preot. Fiindca ai uitat Legea Dumnezeului tau, voi uita si Eu pe copiii tai! (Osea.4:6)

Dumnezeu a "uitat" pe Israel, care nu mai este poporul lui Dumnezeu. Preotia din Israel nu mai este valabila.

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Si, daca sunteti ai lui Hristos, sunteti "samanta" lui Avraam, mostenitori prin fagaduinta. (Gal.3:29)

Caci nu toti cei ce se coboara din Israel sunt Israel; (Rom.9:6) - adica apartententa la Israelul spiritual, Biserica crestina, nu se face pe baza etnica.

Fapte 15:14. Simon a spus cum mai intai Dumnezeu Si-a aruncat privirile peste Neamuri, ca sa aleaga din mijlocul lor un popor care sa-I poarte Numele.
15. Si cu faptul acesta se potrivesc cuvintele prorocilor, dupa cum este scris:
16. "Dupa aceea Ma voi intoarce si voi ridica din nou cortul lui David din prabusirea lui, ii voi zidi daramaturile si-l voi inalta din nou:


Posted Image
Pricepi, Villefort?

"Israelul lui Dumnezeu" sunt cei care constituie "samanta lui Avraam", mostenitori prin fagaduinta, mantuiti prin credinta, nu prin faptele legii mozaice, acestia fiind "poporul lui Dumnezeu" dintre care fac parte inclusiv neamurile!

#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostVillefort, on 25 mai 2016 - 10:22, said:

Si eu cred ca evreii sunt poporul lui Dumnezeu. Romani 11.


#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 25 mai 2016 - 12:40, said:

mostenitori prin fagaduinta, mantuiti prin credinta, nu prin faptele legii mozaice, acestia fiind "poporul lui Dumnezeu"
fara dat prea mult pe dupa cires, "pazesc poruncile lui Dumnezeu si marturia lui Isus"[Apoc.]
Aceasta este credinta data sfintilor odata pentru totdeauna.

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Romani 11 nu spune ca Israelul este poporul de legamant al lui Dumnezeu. Posted Image

View PostDude_2nd, on 25 mai 2016 - 12:57, said:

fara dat prea mult pe dupa cires, "pazesc poruncile lui Dumnezeu si marturia lui Isus"[Apoc.]
Aceasta este credinta data sfintilor odata pentru totdeauna.
"poruncile lui Dumnezeu" sunt "legea slobozeniei" / lucrarea Duhului si nu legea lui Moise! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate