Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Dezastru în Bucureºti la un cutremur mare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
302 replies to this topic

#73
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 29 noiembrie 2017 - 21:59, said:

Suedezi nu au cutremure. Nici germani.

Sunt atat de multe de discutat, chiar si pentru 5 etaje: inainte de 1977 nu se cunoastea perioada de colt(fundamentala) se proiecta dupa ureche, se folosea beton foarte slab, fierul o parte din el nici nu era striat.

Bonus, de lecturat, pe intelesul tuturor. Gratuit, o sinteza foarte buna si scurta:
Multumesc mult pentru pdf, o sa il citesc in liniste.
Departe de mine de a sustine invulnerabilitatea la cutremur a unui bloc oarecare,
subliniam doar faptul ca blocurile din anii 60 nu sunt , in mod necesar , mai putin rezistente la cutremur fata de cele din anii 80. Executia e cheia, iar un bloc vechi, scund, facut bine , chiar si fara a lua in considerare seismele vrancene, este mai rezistent decat un bloc nou, inalt, sau foarte inalt, facut de mantuiala, chiar si dupa proiecte post-1981.

Oricum, esential pentru mine ca proprietar si locatar este ca blocul nu a suferit avarii in 1977, desi majoritatea mobilei a fost rasturnata in apartamente.

PS: este gresit sa se creada ca proiectele si executia din anii 60 NU au luat in cosiderare seisme puternice - amintirea celui din 1940 era inca proaspata. Proiectele folosite au fost modificate, din ce cunosc eu, de regula prin cresterea sectiunii structurilor de rezistenta, in defavoarea suprafetelor utile ale incaperilor. Metode simple, nu perfecte, nu moderne, dar , din experienta, deseori foarte eficiente...

Edited by alex1vasile, 29 November 2017 - 22:13.


#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalex1vasile, on 29 noiembrie 2017 - 22:09, said:

PS: este gresit sa se creada ca proiectele si executia din anii 60 NU au luat in cosiderare seisme puternice
din ce am citit eu rezumatul e asa: cele dinainte de 77 iau in considerare seisme puternice dar in mod eronat. Iau in cosiderare seismul de tip californian care e complet opus de cel vrancean. Abia in 1977 s-a inregistrat seismul autohton care are o perioada fundamentala complet diferita de ceea ce se proiecta. Nu zice nimeni ca vor cade, doar ca exista niste riscuri.

Cand ai timp, nu e romanesc dar e lung:

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 29 November 2017 - 22:45.


#75
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
De acord - cu mentiunea ca unda se propaga oarecum diferit in functie de sol, fundatie si rigiditatea constructiei. Acelasi cutremur va provoca avarii diferite la 2 cladiri identice, aflate in puncte indepartate ale orasului (sa zicem Militari si Baneasa... soluri complet diferite). Mai e vorba si de noroc, nu putem decat sa studiem si sa alegem cat mai bine informat, dar ce se va intampla efectiv... numai Dumnezeu stie.

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Corect, sunt de acord cu tine. Cu mentiunea ca blocul din 1960 in cauza e situat, cel mai probabil, in lunca extinsa a Dambovitei, unde panza freatica este sus. O panza freatica aflata sus propaga foarte bine undele seismice. W.L. = water level.

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 29 November 2017 - 22:38.


#77
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Exista o evidenta a panzei freatice pentru TOT Bucurestiul?

Harta seismica am gasit-o, dar o harta a panzei freatice si a tipurilor de sol...nimic!

Attached Files



#78
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Aha, ce zice acolo de berceni?

#79
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Pune și legenda celor douã hãrți, dacã o ai, ca sã înțelegem ceva din ele ...

Later edit - Hai ca am gãsit eu una cu legendã

Attached File  1EEAC930-6016-4526-A9BF-4724FF139E66.jpeg   90.74K   79 downloads

Edited by Tepesh, 02 December 2017 - 21:46.


#80
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
http://seismic-alert.ro/

#81
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@tepesh: tocmai ai ridicat preturile casilor in berceni

#82
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 29 noiembrie 2017 - 22:37, said:

Corect, sunt de acord cu tine. Cu mentiunea ca blocul din 1960 in cauza e situat, cel mai probabil, in lunca extinsa a Dambovitei, unde panza freatica este sus. O panza freatica aflata sus propaga foarte bine undele seismice. W.L. = water level.
Salut,
nu stiu care este incadrarea geologica a zonei, dar conform hartilor atasate de colegi pe aceasta pagina, acceleratia maxima a solului in zona este de 240g/cm2, o valoare medie pentru Bucuresti.

#83
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View Postargentum, on 03 decembrie 2017 - 05:08, said:

@tepesh: tocmai ai ridicat preturile casilor in berceni

E o purã întâmplare cã am de vânzare un apartament de 3 camere în Berceni Posted Image

O sã atașez harta asta în anunțul de vânzare Posted Image

#84
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Degeaba e in Berceni daca e pre-77, tot praf si pulbere e.

#85
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Berceniul e construit aproape tot in anii 80. Ai ceva mai vechi incepand cu zona metalurgiei, razoare etc, dar si acolo sunt putine blocuri inalte, majoritatea sunt 4 etaje.
Pe la nitu vasile ai niste 60 in stil rusesc de nu ma insel.
Oricum, berceniul este un cartier nou. Nu stiu exact ce varsta au 4 etaje dintre berceni si oltenitei, dar nici alea nu sunt chiar asa de vechi

#86
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Apartamentul meu este la etajul 2 într-un bloc cu 4 nivele, construit în '82. O combinație bunicică, aș zice, pentru standardul Bucureștiului ... No? Posted Image

Edited by Tepesh, 04 December 2017 - 18:47.


#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTepesh, on 04 decembrie 2017 - 18:44, said:

Apartamentul meu este la etajul 2 într-un bloc cu 4 nivele, construit în '82. O combinație bunicică, aș zice, pentru standardul Bucureștiului ... No? Posted Image
cu un singur mare dezavantaj: este departe de zonele de birouri, centre universitate si centru.

View PostTepesh, on 04 decembrie 2017 - 11:05, said:

...O să atașez harta asta în anunțul de vânzare Posted Image
harta aia e doar o parte din ecuatie, acolo se pare ca acceleratia e ceva mai mica. dar sunt atat de multe variabile...

singura zona din Bucuresti, unde in 1977 a fost observat fenomenul de lichefiere a solului, e situata fix pe partea albastra.

Lichefierea solului este un fenomen extrem de infricosator. Cine vrea detalii despre lichefierea din 1977, am un studiu pe tema asta.

View Postalex1vasile, on 03 decembrie 2017 - 09:20, said:

Salut,
nu stiu care este incadrarea geologica a zonei, dar conform hartilor atasate de colegi pe aceasta pagina, acceleratia maxima a solului in zona este de 240g/cm2, o valoare medie pentru Bucuresti.
Ok. Si cu ce te ajuta asta un bloc construit orbeste, adica inainte sa se cunoasca toate variabilele astea?

Edited by MembruAnonim, 04 December 2017 - 20:48.


#88
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View PostMembruAnonim, on 04 decembrie 2017 - 20:45, said:

cu un singur mare dezavantaj: este departe de zonele de birouri, centre universitate si centru.

Hm, nu prea sunt de acord cu tine aici. Din punctul meu de vedere, de om al Berceniului de peste 30 de ani :), este unul dintre cartierele cu cel mai facil acces spre centru. Cu condiția să fii aproape de Piața Sudului, cum sunt eu.

Cu mașina faci 15 minute de la Piața Sudului la Universitate în condiții de trafic normal. La fel de OK este accesul spre zona de nord dacă folosești metroul - nu schimbi niciunde, ai linie directă, de la Sudului la Pipera faci 18 minute pe ceas cu metroul. Cred că din Dr. Taberei, Titan sau Pantelimon nu scoți timpi mai buni nici cu mașina, nici cu metroul.

Plus că, dacă privești un București aerial view, o să constați că zona cu Piața Sudului este între cele mai mari două întinderi verzi ale orașului: Parcul Tineretului + Delta Văcărești. Sigur că sunt și destule minusuri în cartier, dar am vrut să evidențiez că totuși plusurile sunt consistente :)


View PostMembruAnonim, on 04 decembrie 2017 - 20:45, said:

harta aia e doar o parte din ecuatie, acolo se pare ca acceleratia e ceva mai mica. dar sunt atat de multe variabile...

Absolut de acord. N-am sugerat că e o zonă perfectă sau protejată la eventuale cutremure, ci doar că, statistic vorbind, un apartament la etajul 2 într-un bloc de doar 4 nivele construit după 1980 este o combinație rezonabilă. Mă pot simți un pic mai safe decât dacă aș fi stat la etajul 8 din 10 dintr-un bloc din 1973, nu?

#89
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca 90% din blocurile de 10 etaje cu mai multe scari din Berceni ante 1977 prezinta risc seismic pe listele primariei.

#90
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 04 decembrie 2017 - 20:45, said:

Ok. Si cu ce te ajuta asta un bloc construit orbeste, adica inainte sa se cunoasca toate variabilele astea?
Care e intrebarea , de fapt ? E o singura variabila acolo, si are o valoare relativ redusa pentru zona mea. Variabila cuantifica acceleratia solului la cutremur, cu cat e mai mare cu atat oscilatiile sunt mai mari. Si cu cat e mai mica, cu atat oscilatiile sunt mai mici. Deci, constructiile suporta socuri mai reduse pe teren cu acceleratie mai mica. Duh !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate