Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Lenovo P780

- - - - -
  • Please log in to reply
6923 replies to this topic

#19
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Am uitat sa iti spun nu mi sa blocat niciodata de cand l-am luat. Singurul restart vazut a fost ieri pt ca am setat eu o aplicatie prost (i-am taiat dreptul la root) si nu mergea sub nici un chip sa ii reacord drepturi pe root pt backup, de fapt drepturile i l-am dat insa nu le-a vazut ca acordate decat dupa un reboot. Ti-am dat un pm de unde l-am luat eu ca e o idee mai ieftin de 1350.

Edited by marius_optimist, 31 July 2013 - 08:07.


#20
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
multumesc de info. Nu ma pot decide intre cele doua...


Suma respectelor, Alydor

#21
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Am comandat azi lenovo p780. Maine vine. O sa revin cu impresii
Poate cineva sa imi spuna daca dialerul la lenovo pe care le aveti voi este tot ca si asta? Adica ai posibilitatea sa suni direct pe cartela 1 sau cartela2?
[ http://cdn.gsmarena.com/vv/reviewsimg/samsung-galaxy-mega-58-i9152/sshots/gsmarena_085.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Suma respectelor, Alydor

#22
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in romul row dialerul nu arata asa.
apesi pe dial si apoi te intreaba daca e setat de pe care sim sa sune.
simurile pot fi denumite, marcate color si setat display numberul in caz ca ai doua simuri de la aceas companie.

Edited by carmenclara1, 31 July 2013 - 20:59.


#23
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
asta inseamna ca o sa avem ceva de munca... o sa incerc sa il portez de pe note 2 dual sim... sa vedem ce iasa...


Suma respectelor, Alydor

#24
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
euvsunt de parere ca implementarea lenovo e mult mai curata/eleganta.

#25
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
degustibus. Mie personal mi se pare inutila inca o fereastra care sa ma intrebe de pe ce cartela vreau sa sun. Asa am contactul si apoi ii dau dial direct de pe reteaua care vreau. Fara inca un click in puls.


Suma respectelor, Alydor

#26
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Ma poate lamuri si pe mine cineva cum fac redirectionarile? Adica daca pe simul de vodafone am apel si suna cineva pe orange, cel care ma suna pe orange primeste "apelatul nu este in zona sau are telefonul inchis." Idem si daca vorbesc pe orange si ma suna cineva pe vodafone.  La vodafone am abonament, la orange folosesc cartela pre pay


Suma respectelor, Alydor

#27
prophan

prophan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 01.08.2013
Salutare,

utilizez de 2 saptamani p780 si pot spune ca mi-a intrecut asteptarile. In primul rand bateria este remarcabila: tine trei zile in regim de utilizare normala (wi-fi, vorbit, 3g, la plictiseala jocuri, poze, muzica), am avut si un interval de 4 zile de utilizare mai light, cu o functie de economisire a bateriei sub 15%; display f bun, sticla rezistenta la zgarieturi (testat fara intentie), cosntructie generala solida, poate chiar peste alte terminale cu pretentii de high-end. Nu mi s-a blocat niciodata; fara lag in aplicatii.
Initial pare mare, dar senzatia dispare in 2-3 zile, nu e greu de manevrat cu o singura mana.

Pt Alydor: redirectionarile se pot face pt nr de pe abonament; la orange si vdf cartelele prepay nu permit acest "lux". Din pacate nici terminalele DSFA Samsung nu functioneaza dual sim activ in convorbire daca nr sunt prepay. Concluzie: poti redirectiona apelurile de pe vdf pe orange; cand ai convorbire pe orange si cineva te suna pe vdf, vei vedea ca esti sunata; invers nu functioneaza. Cu dialerul e destul de simplu, cand tastezi nr de tel, poti apela de pe sim1/sim2, cum vrei.

Toate cele bune!

#28
ciocke

ciocke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.08.2013

View Postmarius_optimist, on 31 iulie 2013 - 08:00, said:

Am uitat sa iti spun nu mi sa blocat niciodata de cand l-am luat. Singurul restart vazut a fost ieri pt ca am setat eu o aplicatie prost (i-am taiat dreptul la root) si nu mergea sub nici un chip sa ii reacord drepturi pe root pt backup, de fapt drepturile i l-am dat insa nu le-a vazut ca acordate decat dupa un reboot. Ti-am dat un pm de unde l-am luat eu ca e o idee mai ieftin de 1350.

Salutari. Da-mi si mie te rog un PM de unde l-ai luat. Eu tot incerc pe site-uri si fie nu au pe stoc,  fie imi adauga TVA cand le cer factura si iasa mai scump decat la dual-sim.
Mercy

#29
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Telefonul se misca super bine. Nu am ce sa ii reprosez doar ca nu sunt multumit de el. Samsungul are niste chestii in plus care le face si cu care m-am obisnuit... Asa ca ii fac retur sau daca este cineva interesat il scot la vanzare. Telefonul are 2 ani garantie, husa si folie.
Detalii pe PM


Suma respectelor, Alydor

#30
cipin

cipin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.02.2007
Te rog, spune-ne ce lucruri face Samsung? Si care model de Samsung?

Edited by cipin, 01 August 2013 - 19:41.


#31
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Galaxy Mega 5.8 dual sim. Calendarul este altfel organizat, are airview, smart stay si posibilitatea de a alege din meniu direct pe care dintre sim-uri vrei sa suni . Peste airview si smart stay as putea sa trec, dar calendarul este esential pentru mine.
Daca nu ar fi fost asta n-as fi avut ce sa ii reprosez. Bateria cel putin face toti banii...

Suma respectelor, Alydor

#32
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Dupa cum am promis revin cu un review asupra aparatului.
Telefonul se misca incredibil de bine. Am putut sa instalez aplicatii de pe google play, are google play preinstalat. Telefonul vine rootat, asa ca nu ai probleme in instalarea oricarui program. Ecranul este foarte bun, unghiurile de vizualizare sunt  foarte largi, nu am avut probleme in citirea ecranului nici macar afara in soare puternic. poti adauga pana la 9 ecrane, spre deosebire de samsung unde te lasa doar 5. Bateria este... fara cuvinte. Adica tine fara probleme. Cand am primit aparatul avea 15.%  L-am butonat aproape 5 ore si a scazut la 13 %. Cat am instalat si testat programe pe el nu s-a blocat nici macar o data, nu a inceput sa se miste greu sau sa aiba lag. Pe primul sim am folosit pentru test un card de digi pentru date si simul al doilea l-am folosit pe vodafone. Partea buna e ca in  timp ce vorbeam la telefon am putut sa folosesc netul de pe simul 1. Apoi am folosit cartela de orange in loc de cea de digi. Aici am avut o problema in sensul in care cartela de orange este prepay si nu accepta redirectionare . In schimb cartela de vodafone care este pe abonament stie asa ceva si am putut sa vorbesc pe orange in timp ce primeam apel pe vodafone, telefonul ma anunta acest lucru.
Ce nu imi place la el este ecranul, care mi se pare prea mic, ( in prezent am Note 1 si Note 2, care au ecrane de 5.3 si respectiv 5.5), desi cred ca asta e doar o probelma de obisnuinta.
Calendarul se sincronizeaza cu contul de outlook sau gmail/yahoo, dar interfata este diferita de Samsung. Din nou aste e doar o probelma de obsinuinta.
Pe ecranul principal poti sa pui scurtatura catre e-mail dar trebuie sa alegi ce casuta vrei sa ti se afiseze, fara a putea schimba intre ele. Adica daca ai mai multe foldere in casuta de mail va trebui sa faci pentru fiecare o scurtatura. Eu folosindu-l pe contul de firma unde am mai multe casute care au reguli a trebuit sa adaug fiecare casuta pe ecran, sau poti folosi un widget care le are pe toate. Mie nu imi plac widgeturile.
Pretul telefonului a fost 1515 ron cu tot cu transport,in cutie fiind telefonul, cablu de date, incarcator, casti , garantie, factura si manual in chineza. Alaturi de telefon am avut si o husa de silicon, si folie de protectie pe ecran. Impreuna cu husa sta foarte bine in mana, nu aluneca. De aratat arata foarte business, capacul din spate fiind metalic. Am folosit un card de memorie de 32 gb, card pe care l-am scos din samsung si pe care l-a vazut fara probleme.
Din motive personale si subiective (vezi mai sus) mi se pare ca telefonul nu mi se potriveste.
Eu fiind obisnuit cu Samsung multe chestii mi se par incomode. Dar dupa cum ziceam astea deja sunt pareri subiective.



Suma respectelor, Alydor

Edited by Alydor, 02 August 2013 - 09:55.


#33
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012

View PostAlydor, on 01 august 2013 - 19:59, said:

smart stay

Am instalat eu unul si merge brici. Ce fel de calendar are si cu ce difera poti fi mai explicit? Asa mai aflu si eu cate ceva ce poate fi imbunatati la el.

#34
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@alydor

ca si client de mail mai ales in combinatie cu exchange eu iti recomand sa incerci touchdown hd sau moxier mail.

Carmen

#35
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007
As vrea sa achizitionez si eu un Lenovo p780 de aici http://www.jsxltech....p780-smartphone ce ziceti oare sunt de incredere deoarece preturile sunt prea mici si chiar daca platesti vama +transport e rentabil.Poate cineva stie ceva ,scuze daca am fost offtopic.

#36
danzigk

danzigk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.09.2006
cam ala e pretul. eu mi l-am luat pe al meu de pe antelife.com si am fost multumit (livrare rapida, totul ok).
http://www.antelife....n-gps-wifi.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate