Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Lenovo P780

- - - - -
  • Please log in to reply
6923 replies to this topic

#37
randreea12

randreea12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.09.2008
Pentru attila24nagy - am cumparat de la www.jsxltech.com duminica trecuta folosind paypal. In momentul cumpararii le-am lasat mesaj sa imi trimita email inainte de expediere cu suma pe care o sa o declare pentru pachet. Ei cand trimit marcheaza ca si cum ar fi un cadou de la o persoana fizica. A doua zi dupa ce am lansat comanda m-au intrebat daca 98 usd este ok pt valoarea declarata in vama. Eu am ales transport prin DHL la 14.95 usd, livrarea fiind pana la usa in 3-7 zile. Astazi am primit confirmarea ca pachetul a fost expediat. Teoretic in max 7 zile trebuie sa imi soseasca. Cand imi va sosi voi mai plati 24% TVA la valoarea declarata. Pana acum mi s-au parut seriosi. Voi da de veste cand imi va sosi. Fata de cand am comandat eu vad ca au mai scazut pretul cu 10 USD ($264.99 pe 4 aug iar azi e $254.99) , deci eu cred ca au ceva vanzari. Folosind paypall consider ca sunt protejata de "scamatorii", sper sa nu am surprize. Va tin la curent.

#38
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007
Mersi mult de raspunsuri,randreea12 sunt curios cand vine telefonul si ce parere ai .O zi buna la toti.

#39
randreea12

randreea12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.09.2008
Asa cum am promis, revin cu vesti despre comanda mea plasata la www.jsxltech.com. Pe scurt, comanda plasata duminica pe 4 august. Am ales Worldwide Express Shipping Flat Rate(Highly Recommended,3~6 Business Days to Deliver) care m-a costat $14.95. Dupa ce am confimat cu ei valoarea declarata a pachetului pentru vama (conform cerintei mele exprese scrisa in momentul platii cu paypal), telefonul a fost trimis la transportatorul lor (www.999post.com) joi 8 august. Nu am avut vizibilitate despre statusul livrarii pe site-ul transportatorului, se pare ca se actualizeaza f greu site-ul lor. Sambata dimineata la 8:30 am primit telefon de la un angajat DHL care se ocupa de vamuire si care mi-a cerut CNP-ul plus m-a informat de valoarea TVA-ului de plata. Acesta mi-a zis ca telefonul va fi livrat in cursul zilei de marti 13 august. Povestea se incheie cu happy ending, intrucat marti in jur de ora 13 am fost sunata de alt angajat DHL ca sa ii confirm daca este cineva la adresa de livrare. Telefonul mi-a fost livrat cu succes, dar eu nu am avut vizibilitate asupra statusului transportului de nici un fel. Numarul de AWB pt DHL (care s-a ocupat doar de transportul de la vama din Romania pana acasa) nu-l stiu nici acum.

Despre telefon, pot sa zic ca este rapid (mai rapid decat Samsung I9001 pe care il aveam inainte) dar nu am cum sa dau mai multe detalii inca mai ales pentru ca nu ma pricep. Telefonul este destul de mare si greut, dar trebuie sa recunosc ca si eu am mainile mai mici decat majoritatea semenilor...Telefonul este setat in engleza, dar am putut sa schimb si pe romana. Am ajuns sa fac asta pentru ca am un autocorect tampit care daca las limba in engleza imi tot schimba ce scriu prin sms-uri. Alta problema pe care o am este ca nu imi citeste reteaua de wireless de acasa; n-am nici o problema sa folosesc pachetul de date de la Orange, dar cand vine vorba de net prin wireless imi arata ca prinde semnalul dar nu pot sa accesez nici un site. Momentan trebuie sa recunosc ca nu sunt in stare sa folosesc cu adevarat telefonul, trebuie sa mai citesc despre jelly bean.

#40
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 11.03.2012

View Postrandreea12, on 14 august 2013 - 22:50, said:

. Alta problema pe care o am este ca nu imi citeste reteaua de wireless de acasa;...dar cand vine vorba de net prin wireless imi arata ca prinde semnalul dar nu pot sa accesez nici un site.
Pai este o problema la dns nu le primeste pe automat pentru ca nu se intelege cu routerul, am patit-o si eu cu un router la munca, in rest peste tot este ok, rezolvarea e simpla: seteaza ip si dns manual, dupa care ai sa poti folosi acel wifi fara nici o restrictie

PS. la cat a ajuns pretul final

Edited by marius_optimist, 15 August 2013 - 10:05.


#41
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006
Sunt interesat sa cumpar un astfel de telefon.
Din cautarile facute pe internet (google is my friend Posted Image  ) am observat ca exista o diferenta de aproximativ ~500ron intre pretul de achizitie din china si din tara (cu 24 luni garantiei aici).
In procente asta insemna cu 50% mai mult fata de pretul din China.
Ce parare aveti? Merita platiti in plus ~500ron pentru garantie in tara? Daca nu, unde se pot face reparatiile necesare in caz de nevoie (defectiuni)?

#42
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006
In alta ordine de idei,
Cum sta cu semnalul (putere, calitate) in comparatie cu alte telefoane pe care le-ati avut si folosit in acelasi loc (mediu)?

Edited by dancrow, 15 August 2013 - 16:21.


#43
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006

View Postdancrow, on 15 august 2013 - 15:00, said:

Sunt interesat sa cumpar un astfel de telefon.
Din cautarile facute pe internet (google is my friend Posted Image  ) am observat ca exista o diferenta de aproximativ ~500ron intre pretul de achizitie din china si din tara (cu 24 luni garantiei aici).
In procente asta insemna cu 50% mai mult fata de pretul din China.
Ce parare aveti? Merita platiti in plus ~500ron pentru garantie in tara? Daca nu, unde se pot face reparatiile necesare in caz de nevoie (defectiuni)?

Salut.
L-am cumparat si eu. Si din pacate trebuie sa il trimit inapoi. Ecranul palpaie usor la utilizare, ca un neon defect, si nu imi merge sim-ul 2, vede reteaua dar nu are semnal de loc. In rest, l-am butonat cateva ore, se misca f. bine, arata bine, imi place, dar am avut eu ghinion cu el. La intrebarea ta daca merita 500 lei in plus pentru garantia in tara, eu cred ca da, avand in vedere cele patite de mine (citeste si conditiile de garantie la chinezi, sunt dure.) Dar poate am fost eu ghinionist...

Edited by cipj, 15 August 2013 - 22:30.


#44
eXeC

eXeC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.12.2008
cipj, tu de pe ce site ai comandat?

#45
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcipj, on 15 august 2013 - 22:28, said:

.... nu imi merge sim-ul 2, vede reteaua dar nu are semnal de loc...
E de la soft, semnalul e de la versiunea de rom cu care l-au "echipat" cei de unde la-ai luat, ecranul poate fi tot soft, sau mai grav hard.  faptul ca iti vede reteaua dar nu are semnal, e 110% din cauza softului, ii tr o versiune mai noua. Ce rom are? Daca e romul de la rusi de apare ca link pe prima pagina imi scapa acuma postul, si e prima versiune a lui a fost remediata cu versiunea 2, dc il resofteaza cu o versiune mai noua o sa scape de problema

Edited by marius_optimist, 16 August 2013 - 10:01.


#46
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Are 3G in 900?

#47
eXeC

eXeC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.12.2008

View Postxymzar, on 16 august 2013 - 10:29, said:

Are 3G in 900?

Ai aici toate detaliile tehnice:
http://shopap.lenovo...p780/#techspecs

#48
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006

View Postmarius_optimist, on 16 august 2013 - 09:58, said:

E de la soft, semnalul e de la versiunea de rom cu care l-au "echipat" cei de unde la-ai luat, ecranul poate fi tot soft, sau mai grav hard.  faptul ca iti vede reteaua dar nu are semnal, e 110% din cauza softului, ii tr o versiune mai noua. Ce rom are? Daca e romul de la rusi de apare ca link pe prima pagina imi scapa acuma postul, si e prima versiune a lui a fost remediata cu versiunea 2, dc il resofteaza cu o versiune mai noua o sa scape de problema

Poate e de la soft, dar nu e treaba mea sa il fac sa mearga. Si daca schimb rom-ul pierd garantia... Rom-ul este P780_ROW_S110_130629_DualSiM.ro, cu Android ver. 4.2.1. L-am luat de la dualsim.ro. Eu stiu ca baietii sunt seriosi, am mai luat anul trecut un lenovo a750 de la ei si merge bine. Oricum ecranul are ceva cred ca hardware. La orice activitate cu degetul pe ecran ledurile din spate de iluminare palpaie si fac niste dungi orizontale mai luminoase, late de vreo 2 cm. Se vede chestia asta mai bine pe tonuri de gri si albastru deschis.

Edited by cipj, 16 August 2013 - 13:05.


#49
cipj

cipj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 29.07.2006
Am facut si o inregistrare a ecranului cu SCR si pe inregistrarea video pusa pe calculator nu se mai vad dungile. Deci tind sa cred ca e de natura hardware.

#50
eXeC

eXeC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.12.2008

View Postrazor1911, on 19 iulie 2013 - 11:27, said:

Recomand ROM-ul asta - http://lenovo-forums...

Are toate porcariile scoase, root si Gapps.

Pentru instalare folositi flashtool, incarcati scatter, bifati DA DL si firmware upgrade cu telefonul inchis. In cel mult 5 minute aveti un ROM Rest of World bagat Posted Image


Multumesc! Foarte bun ROM-ul, fara bug-uri.

#51
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Pentru cei nehotarati in a achizitiona un Lenovo P780 sau un ZTE V987, am deschis un versus aici: http://forum.softped...us-lenovo-p780/
Invit pe cei ce au avut ambele modele sa ne impartaseasca impresii.

#52
dancrow

dancrow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 08.05.2006

View Postcipj, on 15 august 2013 - 22:28, said:

Ecranul palpaie usor la utilizare, ca un neon defect, si nu imi merge sim-ul 2, vede reteaua dar nu are semnal de loc.

Se pare ca problema e tot soft. Pe un forum rusesc se discuta chestiunile aste. Mai cerceteaza aici
si aici eventual.
Bafta!

Am gasit de cumparat telefonul pe eBay.  la un pret de 214 lire, plata prin PayPal. Este un magazin care expediaza produsele din depozitul  de la Cardiff, Uniunea Europeana, deci fara TVA sau taxe la vama! Corect?
Ce parere aveti?

Edited by dancrow, 24 August 2013 - 17:32.


#53
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Corect, fără TVA, dar.... 214 lire sunt vreo 1135 lei.
Din China poate fi adus cu vreo 270 dolari, adică 910 lei. Diferenţa face cam cât un TVA.

Pe de altă parte, e pe okazii cineva care a vândut 2 şi ar mai avea 7 buc. Cu 1180 lei. Şi 6 luni garanţie.
You do the math...

#54
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 11.03.2012
Sunt sanse ca si din uniunea europeana sa ai tva (ca e cel romanesc su cel din alt stat asta conteaza mai putin), sunt situatii in care e fara si care e cu tva e mai mult de explicat insa nu garanta ca daca e din UE e fara tva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate