Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Cum sterg linux de pe un laptop accer cumparat de la emag

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006

View Postnikolas73, on 01 aprilie 2013 - 21:43, said:

.......................????????????
nu erau decat cu linux
nu prea mai gasesti " free dos ", cu windows nu se pune problema sa gasesti

Ce te întreabă oamenii...şi ce le răspunzi...se pare că nici ..TU nu ştii ce MAI vrei !...
Ai primit tot felul de recomandări...despre ce şi cum să faci !
Ce vechime are...Ce model ...este...Acerul tău de la emag...( că putea fi şi din ...nu dau nume...)....???...
...oricum...cred că datorită ţie, tot aici, ajungeai...etc...AŞA...că...Lasă-l pe Win...Treci pe Ubuntu...Greu ???...Nu...nu este greu...Deja cred că ce am zis...au zis şi alţii mai înainte...dar tu...NU VREi decât...vrei XP...Treci...pe XP...atunci !
Dacă nu ai unitate optică...rezolvă cu un stick...!

Edited by nelutzu57, 02 April 2013 - 06:24.


#38
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
netbook-urile sunt alta poveste dar nu prea conteaza , daca sunt drivere pt laptopul ala se poate instala cumva , trebuie facut un disc de instalare custom. Unii producatori mai ofera drivere si pt xp probabil pentru ca se foloseste inca mult pe computere din corporatii ca au tot felul de programe vechi. Ei cam recomanda W7 sau 8 si nu totdeauna ofera drivere sau nu pentru toate chipseturile si la urma urmei ce laptop e ala daca nu merge wifi sau porturile usb3? Instalarea va necesita ceva munca daca e posibila. La Acer pe sait daca vrei sa cauti drivere pentru modele noi nu ofera nimic, la modelele vechi pana in perioada cu vista iti ofera download pentru drivere de xp si vista. Probabil ca modelele noi au driverele facute in intelegere (sa nu zicem cardasie) cu msft si le ia automat W7 sau 8 in cazul ca nu e preinstalat si saboteaza intentionat xp sau pur si simplu nu aloca oameni care sa scrie drivere de xp pentru ca cererea e foarte redusa si pentru 10 clienti care mai vor xp intr-o luna nu-si bate nimeni capul , nu ar plati nici macar 1 salariu la un programator ca sa scrie drivere.

Edited by chilly willy, 02 April 2013 - 08:15.


#39
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Nu mai amarati omul, pentru ca e clar ca nu are cunostiintele necesare...

1. Acest computer pare a fi nou.
Daca e asa, multe piese din el nu merg cu Xp, pentru simplul motiv ca nu sunt drivere.
Daca ai si peste 3 Gb Ram, e musai un OS pe 64 biti, iar asta e 7/8 (Daca esa fie Windows).
2. Cumparand un computer cu Linux / Free DOS, implica economii, iar sa ne convingi ca o sa cumperi licenta de Windows 7/8 nu prea tine, ptr ca costa cat jumatate din computer.
3. Ca sa iti raspund punctual, cand incepe isntalarea Windows, te va itnreba unde (pe ce partitie) doresti sa il pui.
In acel moment stergi toate partitiile, creezi cel putin 2 (una de OS si alta pt storage) si selectezi pe ce partitie (noua) sa se instaleze WIndows.
4. Ubuntu e excelent, daca nu ai aplicatii care merg doar pe Windows(gen de contabilitate sau de raportari financiare...)

Edited by Ahasverus, 02 April 2013 - 08:34.


#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAhasverus, on 02 aprilie 2013 - 08:33, said:

Daca e asa, multe piese din el nu merg cu Xp, pentru simplul motiv ca nu sunt drivere.
Da-mi o astfel de componenta ce nu mai are driver la producator (nu vanzator).

Edited by neagu_laurentiu, 02 April 2013 - 09:03.


#41
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postlucifer76, on 02 aprilie 2013 - 05:56, said:

Chili, driverele de SATA se pot integra in kitul de XP. Nu e usor, dar se poate. SATA3 nu stiu, am incercat doar SATA2.
Intradevar, principala problema sunt driverele. Am incercat si eu sa pun XP pe netbook, dar nu am reusit din cauza driverelelor de WIFI. In rest, era ok.
Integrarea driverelor de orice fel in kitul de WinXP se face extrem de usor cu programul nlite. ;)

#42
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Singura problemă este când ai 4Gb RAM sau mai mult. Atunci vei fi nevoit să-i bagi XP-ul pe 64biti, ceea ce este o pocnitoare.

#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostSOCRATE_MMXII, on 02 aprilie 2013 - 13:49, said:

programul nlite. Posted Image
Daca tot folosesti nlite, nu il utilizezi doar la integrarea driverelor.

#44
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
posibil sa fie drivere la producator ca la Acer pas dar identificarea hw si gasirea driverelor necesita ceva munca. Problema de baza e ca oricum OS-ul e muribund , e in ultimul an de folosire , nu prea cred ca va mai putea fi folosit pe net prea mult dupa incetarea suportului. Multa munca pentru niste nostalgie , nu e ceva care sa tina macar cat laptopul. In caz ca nu se viruseaza inainte la anul va trebui oricum sters si pus W7 sau 8 sau ce o mai fi.

Edited by chilly willy, 02 April 2013 - 14:52.


#45
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostLolopoco, on 02 aprilie 2013 - 14:18, said:

Singura problemă este când ai 4Gb RAM sau mai mult. Atunci vei fi nevoit să-i bagi XP-ul pe 64biti, ceea ce este o pocnitoare.

Daca WinXP x64 e pocnitoare, desi are acelasi kernel cu Windows Server 2003 care e EXCELENT, ai Win7 x64. ;)

#46
nikolas73

nikolas73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.09.2011
Dupa parerea mea "pocnitoare" , este kernelul asta de linux preinstalat pe care majoritatea comerciantilor ( frati de sange cu chinezii ) il trag pe noteboo-kuri .
Oricum vreau sa multumesc tuturor pentru spijinul acordat, am reusit sa sterg tarasenia aia de linpus instalat ( aici fac o pauza , pentru unii - nici macar nu era o varianta de linux instalata , ca sa vad si eu cum era un linux..............., nuuuuuuuuuuu , la cat era de freeeeeeeeee i-mi ziceti ca este LINUX-ul, era doar un nenorocit de preinstal care astepta o comanda " root", comanda care intre noi fie vorba chinezi au impresia ca ne-o comunica preotul cand ne scufunda in apa la botez.
In alta ordine de idei pentru cei care sunt rude cu Dabija, xp-ul il am cu licenta  , nu vreau sa fac si nici vbnu incurajez " pirateria"
nu ma asteptam la atata furie redundanta impotriva unui utilizator de XP care a " indraznit sa va calce teritoriul  vostru "stramt";
dar poate ca unii o sa va mirati cand o sa aflati ca unii membrii de aici de pe maretul ; unicul si inegalabilul LINUX, posteaza la greu pe domeniul "WINDOWS"
Va salut cu respecte asimetrice si va las in lumea voastra mareata, nu nominalizez ca am bun simt, oricum multumesc tuturor!!!!!!
Ave ; la revedere si Adio!

#47
Zat

Zat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 25.03.2007

View Postnikolas73, on 02 aprilie 2013 - 22:12, said:

Dupa parerea mea "pocnitoare" , este kernelul asta de linux preinstalat pe care majoritatea comerciantilor ( frati de sange cu chinezii ) il trag pe noteboo-kuri .
Oricum vreau sa multumesc tuturor pentru spijinul acordat, am reusit sa sterg tarasenia aia de linpus instalat ( aici fac o pauza , pentru unii - nici macar nu era o varianta de linux instalata , ca sa vad si eu cum era un linux..............., nuuuuuuuuuuu , la cat era de freeeeeeeeee i-mi ziceti ca este LINUX-ul, era doar un nenorocit de preinstal care astepta o comanda " root", comanda care intre noi fie vorba chinezi au impresia ca ne-o comunica preotul cand ne scufunda in apa la botez.
In alta ordine de idei pentru cei care sunt rude cu Dabija, xp-ul il am cu licenta  , nu vreau sa fac si nici vbnu incurajez " pirateria"
nu ma asteptam la atata furie redundanta impotriva unui utilizator de XP care a " indraznit sa va calce teritoriul  vostru "stramt";
dar poate ca unii o sa va mirati cand o sa aflati ca unii membrii de aici de pe maretul ; unicul si inegalabilul LINUX, posteaza la greu pe domeniul "WINDOWS"
Va salut cu respecte asimetrice si va las in lumea voastra mareata, nu nominalizez ca am bun simt, oricum multumesc tuturor!!!!!!
Ave ; la revedere si Adio!

root este userul echivalent adminitratorului din windows.
odata logat ca root treaba era foarte simpla:

folosind utilitarul fdisk iti stergeai partitiile si puteai instala bindows XP (care nu stie ce-i ala sistem de fisiere ext2/ext3/ext4/etc)

#48
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Lasati-l bai ca il vedem imediat pe la drivere pe la aria windows 95/98/2000/xp. Sa-si puna xp-ul si peste 20 de ani pe saisprezecicore de atunci si sa mearga cu un singur core. Tot la cracuitura de W7 ajunge. Interesant ca daca nu se descurca da vina pe toata comunitatea. Si Coreea de Nord daca nu se descurca da vina pe toata lumea internationala care e "ingusta" fata de viziunea lor interna si imensa.

In caz ca e nascut prin 73 ce sa mai cerem, nu a butonat destul si nici de acum inainte ca dupa o varsta nu mai se poate lipi nimic.

Sigur si-a luat omul netbook pt pimbal si mai stiu eu ce chestii vechi mare mai merg pe xp.
Evident ca a fost luat peste picior daca posteaza aiurea. Trebuia de la inceput postat in aria cu W7  sau xp sau la depanari.

Edited by popascu, 02 April 2013 - 23:19.


#49
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
Voi v-ati gandit ca poate omul si-a luat laptop-ul si pentru jocuri? Doar zic...

#50
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
De-a draq maine imi instalez 98.


nikolas73
Daca ai instalat XP-ul(si daca mai citesti pe aici), da-mi un PM si te ajut eu cu drivere.

Edited by xxvirusxx, 02 April 2013 - 23:54.


#51
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Unde instalezi 98?? pe vre-un pentium 2 poate. Nici pe pentium 3 nu prea merge bine. Am auzit ca e un pachet opensource pt bagat pe 98 ca sa mearga aplicatiile mai noi

Edited by popascu, 03 April 2013 - 10:54.


#52
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
bine , fiind vorba despre linpus , si eu l-as fi sters. Ala e un fel de 2 feluri pe care il pun aia pe laptopuri ca sa aiba ceva sistem de operare sa fie "legal" (in state escrocii aia de la m$ft au reusit sa obtina trecerea unei legi care spune ca e ilegal sa vinzi laptopuri fara OS ca vezi doamne le-ar lua oamenii special ca sa pirateze windozul ca altfel de ce ar putea vrea cineva laptop fara OS). Si unii fabricanti ca sa fie in legalitate pun fie free dos fie ceva linpus de asta. E si special ales ca sa provoace greata ca nu merge si nu foloseste la nimic , oricum nu primesti vreo parola de root sau user ceva. Daca ar fi pus Ubuntu era riscul ca unii sa-l si foloseasca. Am crezut initial ca este ubuntu pe laptop , in fine bine ca s-a rezolvat , inca un client multumit cu xp.

Edited by chilly willy, 06 April 2013 - 16:27.


#53
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Ia de aici:
http://support.microsoft.com/kb/314458
Spor!

#54
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Microsoft --sau baiatul/fata care a scris tutorialul  asta -- a facut mai mult reclama Linux ului ! si aprecierile se regasesc prin text gen ...

Additionally, Linux recognizes more than 40 different partition types, including the following:
FAT 12 (Type 01)
FAT 16 > 32 M Primary (Type 06)
FAT 16 Extended (Type 05)
FAT 32 w/o LBA Primary (Type 0b)
FAT 32 w/LBA Primary (Type 0c)
FAT 16 w/LBA (Type 0e)
FAT 16 w/LBA Extended (Type 0f)

Eu unul recomand dupa ce pune wingoz ul sa incerce si un Linux Clona!! deh ...dinala de tot recomand eu ...Zorin OS  ... ca si asa seamana bine !!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate